2024 և 2025 թթ. եկամուտների հայտարարագրման վերջնաժամկետը՝ նոյեմբերի 1
Ազգային ժողովն ապրիլի 22-ին շարունակել է նախորդ օրը գումարված արտահերթ նիստի աշխատանքը եւ երկրորդ ընթերցմամբ քննարկել ԱԺ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր Բաբկեն Թունյանի հեղինակած «Հայաստանի Հանրապետության հարկային օրենսգրքում լրացումներ եւ փոփոխություններ կատարելու մասին» օրենքի նախագիծը: Այս մասին հաղորդում է ԱԺ մամուլի ծառայությունը։
«Բաբկեն Թունյանի տեղեկացմամբ առաջին ընթերցմամբ ընդունվելուց հետո նախագիծը որոշ փոփոխությունների է ենթարկվել: Նա հիշեցրել է, որ նախագծով առաջարկվում է հայտարարագրերի ներկայացման վերջնաժամկետների փոփոխություն կատարել:
«Նախագծի ընդունման արդյունքում բոլոր այն քաղաքացիները, որոնք այս տարի լրացնելու են հայտարարագիր՝ նախորդ տարվա եկամուտների համար, նրանց համար վերջնաժամկետ է դառնում նոյեմբերի 1-ը: Այսինքն՝ կապ չունի՝ մարդը առաջին, թե երկրորդ անգամ է լրացնում հայտարարագիր. նրանց բոլորի համար վերջնաժամկետ է դառնում նոյեմբերի 1-ը: Նույն կերպ, ովքեր հայտարարագիր լրացնելու են հաջորդ տարի՝ այս տարվա եկամուտների համար, նրանց համար նույնպես վերջնաժամկետ դառնում է նոյեմբերի 1-ը: Սկզբնաժամկետը դառնում է մարտի 2-ը: Ընդհանրապես, դրանից հետո հայտարարագրերի ներկայացման ժամկետ դառնում է մարտի 2-ից մինչեւ հուլիսի 1-ն ընկած ժամանակահատվածը»,- ասել է Բաբկեն Թունյանը՝ հավելելով, որ գործող կարգավորմամբ հայտարարագրերն այժմ կարելի է ներկայացնել սկսած հունվարի 1-ից: Նախագծի հեղինակը պարզաբանել է, որ մարտի 2-ն ընտրվել է, քանի որ կան տեղեկություններ, որոնք հարկային մարմնին հասանելի են դառնում մարտի 1-ից հետո: Այսինքն՝ եթե, օրինակ, որեւէ ֆիզիկական անձ որեւէ գույք է օտարել իրավաբանական անձի, եւ այդտեղ եկամտահարկ է գեներացվել, այդ իրավաբանական անձն այդ տեղեկությունը ՊԵԿ-ին կարող է փոխանցել մինչեւ մարտի 1-ը»,- մանրամասնել է Բաբկեն Թունյանը: Նա պարզաբանել է, որ մարտի 1-ից հետո ՊԵԿ-ն ունենում է այդ տեղեկությունը եւ կարող է քաղաքացու հայտարարագրում ինքնաշխատ կերպով լրացնել այդ բոլոր փոփոխությունները: «Այսինքն՝ քաղաքացուն ավելի քիչ անելիք կմնա»,- ասել է նա:
Բաբկեն Թունյանը չի բացառել, որ առաջիկայում եւս մեկ փոփոխություն կարող է իրականացվել օրենքում՝ մինչեւ տարեվերջ շտկելու համար տարընթերցումների տեղիք տվող դրույթները, ավելի պարզեցնելու կարգավորումները եւ որոշակի լուծումներ առաջարկելու նաեւ կենսաթոշակառուների մասով: Նա գործընկերներին հորդորել է ակտիվ մասնակցել աշխատանքներին՝ ներկայացնելով կառուցողական առաջարկներ:
ԱԺ տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի անդամ Սերգեյ Բագրատյանը ներկայացրել է հանձնաժողովի դրական եզրակացությունը նախագծի վերաբերյալ:
ՀՀ ֆինանսների նախարարի տեղակալ Արման Պողոսյանն էլ հայտնել է, որ առաջին ընթերցմամբ ընդունվելուց հետո Կառավարությունը ներկայացրել է երկու առաջարկ, որոնք հեղինակն ընդունել է:
ԱԺ «Հայաստան» խմբակցության քարտուղար Արծվիկ Մինասյանը հայտնել է, որ խմբակցությունը ձեռնպահ է քվեարկելու նախագծին:
Խորհրդարանը քվեարկությամբ ընդունել է օրենքի նախագիծը: Կողմ է քվեարկել 60, դեմ՝ 1, ձեռնպահ՝ 29 պատգամավոր»,– ասված է հաղորդագրության մեջ:

Парламент принял законопроект о продлении до 1 ноября срока представления налоговых деклараций за отчетные 2024 и 2025 годы
22 апреля Национальное Собрание продолжило работу созванного накануне внеочередного заседания и обсудило во втором чтении законопроект о внесении изменений и дополнений в Налоговый кодекс РА в авторстве депутата фракции НС “Гражданский договор” Бабкена Туняна.
Последний сообщил, что после первого чтения в проект внесены некоторые изменения. Он напомнил, что законопроектом предлагается изменить сроки подачи деклараций.
“В результате принятия законопроекта для всех граждан, которым в этом году предстоит заполнять декларацию о доходах за прошлый год, срок будет установлен до 1 ноября вне зависимости от того, заполняет человек декларацию в первый или во второй раз. Этот же срок будет действовать и для тех, кто должен представить декларацию о доходах в следующем году. Первоначальным сроком становится 2 марта. В целом после этого сроком подачи деклараций становится период с 2 марта по 1 июля”, - сообщил Бабкен Тунян, добавив, что по действующему регулированию теперь декларации можно подавать с 1 января. По словам автора законопроекта, дата 2 марта выбрана в связи с тем, что определенная информация становится доступной налоговому органу после 1 марта. “То есть, если, например, физическое лицо отчуждало какое-либо имущество юридическому лицу, вследствие чего образовался подоходный налог, данное юридическое лицо может передать эту информацию в Комитет государственных доходов (КГД) до 1 марта”, - уточнил Б.Тунян.
Депутат не исключил, что в ближайшее время может быть принята еще одна поправка к закону с тем, чтобы до конца года исправить положения, вызывающие недоразумения, еще больше упростить правила и предложить определенные решения для пенсионеров.
Член постоянной комиссии НС по экономическим вопросам Сергей Багратян представил положительное заключение комиссии по законопроекту.
Заместитель министра финансов Арман Погосян сообщил, что после первого чтения правительство представило два предложения, которые были приняты автором законопроекта.
Секретарь фракции НС “Армения” Арцвик Минасян заявил, что фракция воздержится от голосования по проекту.