«Ներկայիս Թուրքիայի հիմքում ռասսայական խտրականությունն է». Թաներ Աքչամ
Ապրիլի 22-ին Հայկական բարեգործական ընդհանուր միության շենքում տեղի ունեցավ թուրք պատմաբան Թաներ Աքչամի «Ցեղասպան պետության ակունքները» գրքի հայերեն թարգմանության շնորհանդեսը։ Միջոցառումը կազմակերպել էին Newmag հրատարակչությունը և ՀԲԸՄ-ն՝ «Ցեղասպանագիտության շաբաթի» շրջանակներում։
Թաներ Աքչամը թուրք պատմաբան է, ով համարվում է Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչման գործում կարևորագույն դեր ունեցող գիտնականներից։ Նա առաջին թուրք մտավորականներից էր, ով ոչ միայն հրապարակայնորեն ճանաչեց, այլ նաև դատապարտեց Հայոց ցեղասպանությունը և Թուրքիայի ժխտողական քաղաքականությունը։
Ներկայում Աքչամը դասավանդում է Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների Մասաչուսեթս նահանգի Վուստեր քաղաքում գտնվող Քլարք համալսարանում՝ Հոլոքոստի և ցեղասպանության ուսումնասիրությունների կենտրոնում, որտեղ երկար տարիներ ղեկավարել է Հայոց ցեղասպանության ուսումնասիրությունների ամբիոնը։
Գիրքը՝ «Ցեղասպան պետության ակունքները», հայերեն թարգմանվել է անգլերենից և ներկայացնում է Օսմանյան կայսրության մայրամուտի և նորաստեղծ Թուրքիայի Հանրապետության ձևավորման պատմությունը՝ 1918-1923 թվականներին։
Աքչամի խոսքով՝ գիրքը գրելու միտքն առաջացել է 2023 թվականին, երբ նշվում էր Թուրքիայի Հանրապետության ստեղծման 100-ամյակը։ Գրքում հեղինակը ներկայացրել է, թե ինչպես է ձևավորվել ապարտեիդի ռեժիմը նորաստեղծ Թուրքիայի Հանրապետությունում։
«Այս հարյուրամյակի ընթացքում գեթ մեկ քրիստոնյա, հրեա, հույն կամ հայ գոյություն չի ունեցել Թուրքիայի բարձրաստիճան օղակներում։ Անատոլիայում հայկական բնակչությունը 1920-ականներին կազմում էր մոտ 5%։ Եվ այդ ընթացքում նրանցից ոչ մեկը չի ընդունվել ռազմական ակադեմիա։ Արդյո՞ք սա պատահականություն է, թե հստակ ծրագրված քաղաքականություն։ Այս հարցին ես ինքս պատասխանել եմ։ Սա պատակահանություն չէ, այլ հստակ միտում։ Եվ ես այն անվանում եմ ապարտեիդի ռեժիմ»,- ասաց Աքչամը։
Պատմաբանի խոսքով՝ ապարտեիդի ռեժիմի հիմքերը դրվել են Թուրքիայի ստեղծման հենց սկզբից, երբ մշակում էին սահմանադրությունը։ Թուրքական խորհրդարանի այն ժամանակվա պատգամավորներից մեկը առաջարկել էր տալ հարցի պատասխանը, թե ով է Թուրքիայի Հանրապետության քաղաքացին։
«Եվ սահմանադրությունում նշվեց, որ մեր քաղաքացին այն մարդն է, որը սունի մուսուլման է և խոսում է թուրքերեն։ Այսպես ձևավորվեց ապարտեիդի ռեժիմի բուրգը, որի վերևում գտնվում են թուրքերը, մեջտեղում ոչ թուրք մուսուլմաններն են, իսկ ներքևում քրիստոնյաներն են, հրեաները և այլն»,- նշեց Աքչամը։
Թաներ Աչքամը բարձրացնում է ևս մեկ հարց՝ ինչու են բոլորը Թուրքիայում խոսում անհավասարության, մարդու իրավունքների, փոքրամասնությունների իրավունքների մասին, բայց չեն նշում, որ ամբողջ օրենսդրական համակարգը ստեղծված է ապարտեիդի ռեժիմի վրա։ Ըստ Աքչամի՝ դա այն պատճառով է, որ Թուրքիայի ներկայիս հանրապետության ստեղծման առաջին հինգ տարիները բոլորը համարում են անկախության համար պատերազմի տարիներ, և ոչ ոք չի ցանկանում այլ տեսանկյունից դիտարկել պատմության այդ շրջանը։
«Ցեղասպան պետության ակունքները» գրքում Աքչամը կոնկրետ օրինակներով է ներկայացրել ապարտեիդի ռեժիմի դրսևորումները։
«Երբ մի թուրք սպա ամուսնացել է Թուրքիայի քաղաքացի հայուհու հետ, նրան հեռացրել են բանակից՝ պատճառաբանելով, որ նա հանցանք է գործել։ Այսինքն՝ հայ կնոջ հետ ամուսնությունը համարել են հանցանք»,- ասում է Թաներ Աքչամը։
Գրքում նաև ներկայացած են փաստեր, որոնք ցույց են տալիս, որ թուրքական պետությունը համարակալում է իր քաղաքացիների ծննդյան վկայականներն ու անձնագրերը, որպեսզի իմանա, թե որ ազգին են նրանք պատկանում, և ազգային փոքրամասնությունները չկարողանան հայտնվել բարձրաստիճան պաշտոններում։
«Այդ համարակալման մեջ հույները 1-ին են, հայերը 2-ը, հրեաները 3-ը և այլն։ Եվ եթե նույնիսկ նորածնի ծնողները չիմանան կամ մոռացած լինեն, որ իրենք այս կամ այն ազգային փոքրամասնության ներկայացուցիչն են, պետությունը դա երբեք չի մոռանում»,- ասում է թուրք պատմաբանը։
«Ցեղասպան պետության ակունքները» գրքի հայերեն տարբերակի շնորհանդեսը «Ցեղասպանության շաբաթ» միջոցառումների շարքից է։ Երեկ տեղի ունեցավ ամերիկահայ իրավագետ և պատմաբան Վահագն Դադրյանի «Հայոց ցեղասպանության պատմությունը» գրքի շնորհանդեսը։ Վաղը նախատեսված է շվեյցարահայ ֆոտոլրագրող Դեմիր Սյոնմեզի «Վիրավոր արծիվը» գրքի շնորհանդեսը։
«Ցեղասպանության շաբաթ»-ի շրջանակում կանցկացվեն նաև պատմագիտական և փորձագիտական քննարկումներ, որոնց ընթացքում ցեղասպանագետներն ու պատմաբանները հանդես կգան զեկույցներով, բանախոսություններով և գիտական վերլուծություններով։

Taner Akçam: Republic of Turkey Based on Racial Discrimination
Today, in Yerevan, the Armenian General Benevolent Union hosted the presentation of the Armenian translation of Turkish historian Taner Akçam’s book The Origins of the Genocide State
The book presents the history of the decline of the Ottoman Empire and the formation of the Republic of Turkey in 1918-1923.
Akçam says the idea to write the book arose in 2023, the 100th anniversary of the establishment of the Republic of Turkey. In the book, the author presented how the apartheid regime was formed in the new Turkish republic.
“During this century, not a single Christian, Jew, Greek or Armenian existed in the high-ranking circles of Turkey. The Armenian population in Anatolia was about 5% in the 1920s. During that time, not even one of them was admitted to the military academy. Is this a coincidence or a clearly planned policy? I have answered this question myself. This is not revenge, but a clear trend. And I call it the apartheid regime,” Akçam said.
According to the historian, the foundations of the apartheid regime were laid from the very beginning of the creation of Turkey, when the constitution was being drafted. One of the deputies of the Turkish parliament at the time proposed to answer the question of who a citizen of the Republic of Turkey is.
“And the constitution stated that our citizen is a person who is a Sunni Muslim and speaks Turkish. Thus, the pyramid of the apartheid regime was formed with the Turks at the top, non-Turkish Muslims in the middle, and Christians, Jews at the bottom,” Akçam said.
Akçam raised another question. Why does everyone in Turkey talk about inequality, human rights, minority rights, but do not mention that the entire legislative system is built on the apartheid regime.
Akçam says this is because everyone considers the first five years of the current Turkish republic to be the years of the war for independence, and no one wants to look at that period of history from a different perspective.
In his book, Akçam presents specific examples of the manifestations of the apartheid regime.
“When a Turkish officer married an Armenian woman, a Turkish citizen, he was dismissed from the army on the charge that he had committed a crime. In other words, they considered marriage to an Armenian woman a crime,” says Akçam.
The book also presents facts that show that the Turkish state numbers the birth certificates and passports of its citizens to know which nation they belong to and to prevent national minorities from appearing in high-ranking positions.
The presentation of the Armenian version of the book is part of the “Genocide Week” events in Armenia.
Historical and expert discussions will also take place as part of “Genocide Week”, during which genocide scholars and historians will deliver reports, lectures, and scientific analyses.
Akçam is considered one of the most important scholars in the international recognition of the Armenian Genocide. He was one of the first Turkish intellectuals to not only publicly recognize but also condemn the Armenian Genocide and Turkey’s denialist policy.
He currently teaches at the Center for Holocaust and Genocide Studies at Clark University in Worcester, Massachusetts, where he headed the Department of Armenian Genocide Studies for many years.