Երևանում կանցկացվի Միկրոէլեկտրոնիկայի հայաստանյան ամենամյա միջազգային 7-րդ օլիմպիադան
Հոկտեմբերի 4-ին Երևանում կանցկացվի միկրոէլեկտրոնիկայի հայաստանյան ամենամյա միջազգային 7-րդ օլիմպիադան: Կիսահաղորդիչների նախագծման և արտադրության համար ծրագրային միջոցների և մտավոր սեփականության ոլորտում գործող «Սինոփսիս» ընկերությունը հայտարարել է, որ միջոցառումն առաջին անգամ անցկացվելու է Էլեկտրական և էլեկտրոնային սարքերի Ճարտարագիտական ինստիտուտի (IEEE) Թեստային տեխնոլոգիաների տեխնիկական խորհուրդի (TTTC) հետ համագործակցությամբ:
«Նախագծման և թեստավորման մարտահրավերներին ընդառաջ» թեմային համահունչ՝ օլիմպիադայի մասնակիցները կմրցեն հետևյալ բնագավառներում. թվային ինտեգրալ սխեմաների նախագծում և թեստավորում, անալոգային և խառը ազդանշանային ինտեգրալ սխեմաների նախագծում և թեստավորում, կիսահաղորդչային սարքեր և տեխնոլոգիա, ինտեգրալ սխեմաների ավտոմատացված նախագծման մաթեմատիկական և ալգորիթմական ապահովում:
Օլիմպիադայի նպատակներն են խթանել Հայաստանում և մասնակից երկրներում միկրոէլեկտրոնիկայի զարգացմանը՝ հայտնաբերելով և խրախուսելով տարածաշրջանի երիտասարդ և տաղանդավոր ճարտարագետներին, մեծացնելով երիտասարդ մասնագետների շրջանում միկրոէլեկտրոնիկայի նկատմամբ հետաքրքրությունը, բացահայտելով միկրոէլեկտրոնիկայի բնագավառում երիտասարդ մասնագետների գիտելիքների մակարդակը և ստեղծելով միկրոէլեկտրոնիկայի ոլորտի երիտասարդ մասնագետների համայնք:
Միկրոէլեկտրոնիկայի հայաստանյան առաջին օլիմպիադան անցկացվել է 2006 թ.՝ ընդգրկելով 82 մասնակցի: Այնուհետև միջոցառումը վերաճել է միջազգային մրցույթի՝ ընդգրկելով 349 մասնակցի 12 երկրից:
Օլիմպիադան անցկացվում է ՀՀ վարչապետի հովանու ներքո: Օլիմպիադայի հովանավորն ու գլխավոր կազմակերպիչը «Սինոփսիս Արմենիա» ՓԲԸ-ն է: Գլխավոր հովանավորն է «ՎիվաՍել-ՄՏՍ»-ը:

В Ереване состоится Седьмая ежегодная международная олимпиада по микроэлектронике Армении
Седьмая ежегодная международная олимпиада по микроэлектронике Армении состоится 4 октября 2012 года в Ереване. Компания «Синопсис», работающая в области программного обеспечения и интеллектуальной собственности для проектирования, верификации и изготовления полупроводниковых ИС, заявила, что впервые мероприятие будет проведено в сотрудничестве с Техническим советом тестовых технологий (TTTC) Института инженеров электротехники и электроники (IEEE).
В соответствии с девизом «Принимая вызовы в проектировании и тестировании», конкурсанты олимпиады будут соревноваться в сферах проектирования и тестирования цифровых ИС, проектирования и тестирования ИС аналоговых и смешанных сигналов, полупроводниковых приборов и технологий, а также математических и алгоритмических вопросах автоматизации электронного проектирования (САПР).
Олимпиада стремится выявлять наиболее ярких и талантливых инженеров в возрасте до 30 лет. Цель олимпиады – способствовать дальнейшему развитию микроэлектроники в Армении и в участвующих странах путем признания и вдохновения талантливых инженеров, повышения интереса к микроэлектронике среди молодых специалистов, выявления уровня знаний участников в сфере микроэлектроники, а также создание сообщества молодых специалистов по микроэлектронике.
Первая олимпиада по микроэлектронике в Армении состоялась в 2006 году с 82 участниками. С тех пор олимпиада расширилась, превратившись в международный конкурс, включающий 349 участников из 12 стран.
Олимпиада проходит под эгидой премьер-министра Армении. ЗАО Синопсис Армения является главным организатором и спонсором олимпиады. Главным спонсором олимпиады является ВиваСелл-МТС.