Տեղի է ունեցել Հայաստանի Հանրապետության Համընդհանուր պարբերական դիտարկման չորրորդ շրջանի զեկույցի քննարկումը
Մայիսի 1-ին Ժնևում՝ ՄԱԿ Համընդհանուր պարբերական դիտարկման (ՀՊԴ) աշխատանքային խմբի 49-րդ նստաշրջանի շրջանակներում, տեղի է ունեցել Հայաստանի Հանրապետության կողմից ներկայացված 4-րդ շրջանի ազգային զեկույցի քննարկումը: Հայտնում է Արտաքին գործերի նախարարությունը։
«Զեկույցն անդրադառնում է վերջին 4.5 տարիների ընթացքում Հայաստանում մարդու իրավունքերին առնչվող զարգացումներին, խնդիրներին և հեռանկարներին: Զեկույցի նախապատրաստման աշխատանքներն իրականացվել են ՀՀ ԱԳ նախարարության համակարգմամբ՝ բոլոր շահագրգիռ գերատեսչությունների ներգրավմամբ, տեղի են ունեցել զեկույցի հանրային քննարկումներ:
ՀՊԴ 49-րդ նստաշրջանին ՀՀ պատվիրակությունը ղեկավարում էր ԱԳ նախարարի տեղակալ Ռոբերտ Աբիսողոմոնյանը: Պատվիրակության կազմում էին նաև Արդարադատության նախարարի տեղակալ Աննա Կարապետյանը, Աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարի տեղակալ Տաթևիկ Ստեփանյանը, Կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարի տեղակալ Արթուր Մարտիրոսյանը, Առողջապահության նախարարի տեղակալ Լենա Նանուշյանը, Շրջակա միջավայրի նախարարի տեղակալ Արամ Մեյմարյանը, ԱԳՆ և ՆԳՆ ներկայացուցիչներ:
ՀՊԴ նստաշրջանի ընթացքում ՀՀ պատվիրակությունը ներկայացրել է մանրամասն հաշվետվություն նախորդ շրջանի դիտարկման ընթացքում Հայաստանին տրված հանձնարարականների իրականացման վերաբերյալ:
ՀՀ պատվիրակության ղեկավար Ռոբերտ Աբիսողոմոնյանն իր բացման խոսքում ներկայացրել է վերջին տարիների ընթացքում տնտեսական, սոցիալական, մշակութային, քաղաքական և քաղաքացիական իրավունքների իրականացման վերաբերյալ Հայաստանում գրանցված առաջընթացը: ԱԳ նախարարի տեղակալը ներկաների ուշադրությունն է հրավիրել հաշվետու ժամանակահատվածում Հայաստանի առջև ծառացած մարտահրավերներին, այդ թվում՝ Լեռնային Ղարաբաղից 115.000 բռնի տեղահանվածների խնդիրներին, Ադրբեջանում ապօրինաբար պահվող հայ ռազմագերիների և պատանդառված քաղաքացիական անձանց ազատ արձակման, անհետ կորածների և բռնի անհետացածների ճակատագրերի պարզման խնդիրներին:
Հայաստանի Հանրապետության 4-րդ շրջանի Համընդհանուր պարբերական դիտարկման զեկույցի քննարկումը մեծ հետաքրքրության է արժանացել միջազգային հանրության կողմից: Ելույթներով հանդես են եկել շուրջ 100 անդամ-պետությունների ներկայացուցիչներ՝ հիմնականում ընդգծելով վերջին տարիների ընթացքում մարդու իարվունքների ոլորտում Հայաստանի կողմից արձանագրված առաջընթացը, այդ թվում՝ իրականացված օրենսդրական և համակարգային բնույթի բարեփոխումները:
ՀՀ պատվիրակությունը հավաստիացրել է, որ Կառավարությունը վճռական է շարունակել բարեփոխումների գործընթացը՝ առաջնորդվելով թափանցիկության, հաշվետվողականության, մասնակցության, ներառականության ապահովման սկզբունքներով»,- նշվում է հաղորդագրությունում։

Доклад Армении в рамках четвёртого цикла Универсального периодического обзора ООН
1 мая в Женеве в рамках 49-й сессии Рабочей группы по Универсальному периодическому обзору ООН состоялось обсуждение Национального доклада Республики Армения четвёртого цикла УПО.
В докладе отражены достижения, вызовы и перспективы в области прав человека в Армении за последние четыре с половиной года. Подготовительные работы по Докладу проводились при координации Министерства иностранных дел Армении с привлечением всех заинтересованных ведомств; состоялись публичные обсуждения Доклада.
На 49-й сессии УПО делегацию Армения возглавил заместитель министра иностранных дел Республики Армения Роберт Абисогомонян. В составе делегации были также заместитель министра юстиции Анна Карапетян, заместитель министра труда и социальных вопросов Татевик Степанян, заместитель министра образования, науки, культуры и спорта Артур Мартиросян, заместитель министра здравоохранения Лена Нанушян, заместитель министра окружающей среды Арам Меймарян, представители МИД и МВД.
В ходе заседания УПО делегация Армении представила подробный отчёт о выполнении рекомендаций, полученных в рамках предыдущего цикла УПО.
В своей вступительной речи глава армянской делегации Роберт Абисогомонян представил прогресс, достигнутый в Армении за последние годы в процессе реализации экономических, социальных, культурных, политических и гражданских прав. Заместитель министра иностранных дел обратил внимание присутствующих на проблемы, с которыми столкнулась Армения в отчетный период, включая вопросы 115 тысяч насильственно перемещенных из Нагорного Карабаха, освобождения армянских военнопленных и гражданских лиц, незаконно удерживаемых в Азербайджане, а также выяснения судьбы пропавших без вести и насильственно исчезнувших.
Национальный доклад Армении четвёртого цикла вызвал большой интерес у международного сообщества. С заявлениями выступили представители около 100 государств-членов, в большинстве своем подчёркивая прогресс, достигнутый Арменией в области прав человека за последние годы, включая реализованные законодательные и системные реформы.
Делегация Армении заверила, что Правительство Республики Армения твердо привержено продолжению реформ при обеспечении принципов прозрачности, подотчётности, участия и инклюзивности.