ԱԳ նախարարը հանդիպել է Եվրոպայի խորհրդի մարդու իրավունքների հանձնակատարին
ԱԳՆ-ն հայտնում է, որ մայիսի 13-ին Լյուքսեմբուրգ աշխատանքային այցի շրջանակներում ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը հանդիպում է ունեցել Եվրոպայի խորհրդի մարդու իրավունքների հանձնակատար Մայքլ Օ’Ֆլահերթիի հետ։
Զրուցակիցները քննարկել են ՀՀ և ԵԽ միջև համագործակցության հարցեր, մասնավորապես մարդու իրավունքների պաշտպանության, ժողովրդավարական ինստիտուտների զարգացման և օրենքի գերակայության ամրապնդման ուղղությամբ իրականացվող շարունակական աշխատանքները։ Երկուստեք գոհունակությամբ նշվել է ժողովրդավարական բարեփոխումների ուղղությամբ վերջին տարիներին Հայաստանի կողմից արձանագրված կարևոր առաջընթացը, այդ թվում՝ մամուլի ազատության մասով։
Ի թիվս այլ ուղղությունների, անդրադարձ է կատարվել առողջապահության ոլորտում բարեփոխումների ընթացքին, ինչպես նաև տարբեր երկրներում կանանց իրավունքների պաշտպանության հարցերում առկա ցուցանիշներին և այս ուղղությամբ ՀՀ կողմից ցուցաբերված հանձնառությանը։
ԱԳ նախարարը և ԵԽ մարդու իրավունքների հանձնակատարն անդրադարձ են կատարել ԵԽ կոնվենցիաներին միանալու ուղղությամբ ՀՀ կողմից տարվող աշխատանքներին, ինչպես նաև ԼՂ-ից բռնի տեղահանված հայերի կարիքների հասցեագրման ուղղությամբ ՀՀ կառավարության կողմից իրականացվող ծրագրերին։
Արարատ Միրզոյանը և Մայքլ Օ’Ֆլահերթին մտքեր են փոխանակել ներկայիս աշխարհաքաղաքական միտումների, տարածաշրջանային զարգացումների պայմաններում բազմակողմ հարթակների, այդ թվում՝ մարդու իրավունքների պաշտպանության մեխանիզմների արդյունավետ իրացման հնարավորությունների շուրջ։

Встреча министра иностранных дел Армении с комиссаром Совета Европы по правам человека
13 мая в рамках рабочего визита в Люксембург министр иностранных дел Республики Армения Арарат Мирзоян провел встречу с комиссаром Совета Европы по правам человека Майклом О’Флаэрти.
Собеседники обсудили вопросы сотрудничества между Арменией и Советом Европы, в частности, продолжающуюся работу по защите прав человека, развитию демократических институтов и укреплению верховенства закона. Обе стороны с удовлетворением отметили значительный прогресс, достигнутый Арменией в последние годы в области демократических реформ, включая свободу прессы.
Среди прочих направлений были рассмотрены ход реформ в сфере здравоохранения, а также показатели защиты прав женщин в различных странах и приверженность Армении этим вопросам.
Министр иностранных дел Армении и комиссар Совета Европы по правам человека обсудили работу Армении по присоединению к конвенциям Совета Европы, а также программы правительства Армении, направленные на удовлетворение потребностей армян, насильственно перемещенных из НК.
Арарат Мирзоян и Майкл О’Флаэрти обменялись мнениями об актуальных геополитических тенденциях и региональных развитиях, и о возможностях эффективного использования многосторонних платформ, включая механизмы защиты прав человека в этих условиях.