Ադրբեջանը Շիկահողի արգելոցում 60 հա անտառ է հատել. պետական մարմինները լռում են
Հայաստանի Սյունիքի մարզում՝ Շիկահողի արգելոցի տարածքում, ադրբեջանական դիրքերի, ամրաշինական աշխատանքների և ճանապարհների բացման համար մոտ 60 հա անտառ է հատվել։ Հատումները շարունակվում են մինչ օրս։
«Հետքը» Planet-ի արբանյակային քարտեզներով, Google Earth-ի արբանյակային լուսանկարներով ուսումնասիրել է արգելոցի տարածքի հատումները։ Անտառային ոլորտի մասնագետների և այդ ոլորտի ծրագրային գործիքների օգնությամբ փորձել ենք հաշվարկել հատումները։
Հակառակորդի բացած ճանապարհները միջինում 7-8 մ լայնությամբ են։ Սակայն ճանապարհների համար հատումները հավասար եզրագծերով չեն արվել, դրանց զուգահեռ նաև որոշակի հատվածներ նոսրացվել են։ Հատվել են հատկապես կաղնի և բոխի ծառատեսակներով ձևավորված ծառուտներ։
Անտառագետ Այսեր Ղազարյանն ասում է, որ բացի վերոնշալ անտառներից, ավերվել են նաև թփուտային տարածքներ։ Ընդհանուր առմամբ, հողային աշխատանքներ իրականացվել են 90 հեկտարի վրա, որից անտառածածկ տարածքները կազմում են մոտ 60 հեկտար: Այս պարագայում առնվազն 14 000-16 000 մ³ փայտանյութ է կտրվել Շիկահողի արգելոցի տարածքից։
«Հետքն» առանձնացրել է ադրբեջանական ներխուժման հետևանքով հատված անտառների մի քանի ուղղություն։
Շիկահողի արգելոցի հարավ-արևելյան հատվածից հակառակորդի ներխուժումն ակներև է 2023-ին, երբ հատվել են Շիկահողի արգելոցի ստորին փեշերը՝ հայ-ադրբեջանական սահմանի հայկական կողմից բլրի վրա դիրքավորվելու համար։
2023թ․ օգոստոսից արդեն արբանյակային պատկերներում երևում են հատումներ և նոր ճանապարհներ արգելոցի և հայ-ադրբեջանական սահմանի հարավ-արևելյան մասից ավելի վերև ընկած հատվածում։
Այս ճանապարհը, անտառի միջով, հատվելով և դիրքերի համար բարենպաստ տարածքներ մաքրելով, հասնում է մինչև Ներքին Հանդի ստորին հատվածներ։ Այն նույնպես բացվել է 2023թ․-ին, որովհետև 2022-ի արբանյակային լուսանկարներում այս հատվածները դեռևս անտառածածկ են։
Ներխուժման հաջորդ երկու ուղղությունները Ներքին Հանդի հարավ-արևելյան մասերում են։
Այդ հատումները միայն ծառերի վնասում կամ ոչնչացում չեն։ Շիկահողի արգելոցը հարուստ կենսաբազմազանություն ունեցող անտառային էկոհամակարգային տարածք է, որը պահպանելու համար էլ այն ընդգրկվել է արգելոցային գոտում։
«Շիկահող» պետական արգելոցը Սյունիքի մարզի Խուստուփ լեռան հարավ-արևելյան և Մեղրու լեռնաշթղայի հյուսիսարևելյան լանջերին է՝ Ծավ և Շիկահող գետերի վերին ավազանում։ Այն ստեղծվել է Հայկական ՍՍՌ Մինիստրների սովետի 1958 թվականի սեպտեմբերի 13-ի «Հայկական ՍՍՌ բնության պահպանության մասին» օրենքի կիրառման մասին» N 341 որոշմամբ։
Նպատակը Ծավ և Շիկահող գետերի ավազանների ջրային ու ցամաքային բնական էկոհամակարգերի զարգացման բնականոն ընթացքի ապահովումը, լանդշաֆտային և կենսաբանական բազմազանության, բնության ու պատմամշակութային հուշարձանների պահպանությունը, ինչպես նաև հարավային Հայաստանին բնորոշ հազվագյուտ և անհետացող վայրի բույսերի ու կենդանիների տեսակների, գենոֆոնդի և դրանց ապրելու միջավայրի պահպանությունն են եղել։
Արգելոցի տարածքը 12371.1 հա է։ Հարավից այն սահմանակցում է «Արևիք» ազգային պարկին՝ Մեղրու լեռնաշղթայի ջրբաժանով, իսկ հյուսիս-արևմուտքից՝ Բաղացսարի և Խուստուփի լեռնաբազուկներին:
Արգելոցի կանոնադրության համաձայն՝ այստեղ արգելվում է ճանապարհների, խողովակաշարերի, էլեկտրահաղորդման գծերի և այլ հաղորդակցուղիների շինարարությունը։
Տարածքի մոտ 94 տոկոսն անտառածածկ է։ Կազմավորվել է կաղնու, բոխու, հաճարենու, սովորական կենու, սոսու անտառների և կենդանիների պահպանության նպատակով։ Բուսական աշխարհը ներկայացված է բարձրակարգ բույսերի 432 ցեղի և 92 ընտանիքի 1100 տեսակներով, որոնցից 70-ը գրանցված է Հայաստանի Կարմիր գրքում։ Հարուստ է նաև կենդանական աշխարհը, իսկ կարմիրգրքյան կենդանատեսակներից այստեղ հանդիպում են կովկասյան ընձառյուծը, բեզոարյան այծը, գորշ արջը, կովկասյան մարեհավը, կասպիական հնդկահավը, հայկական իժը և այլ տեսակներ։
Արգելոցի պահպանվող օբյեկտները հենց կաղնուտա-բոխուտային անտառների և դրանց բնորոշ բուսական և կենդանական համակեցություններն են, կենու և սոսու պուրակները։
Անտառների վերաբերյալ մոնիթորինգ իրականացնող միջազգային Global forest watch -ի տվյալներով՝ Հայաստանը 2021-23թթ․ կորցրել է շուրջ 100 հա բնական անտառ, որից 88 հա-ը՝ միայն 2023 թվականին։ Այն հավասարազոր է 34,5 կտ CO₂-ի արտանետումների։
«Շիկահողի» պետական արգելոցը «Զանգեզուր կենսոլորտային համալիր» ՊՈԱԿ-ի կազմում է։ Տնօրեն Արման Մկրտչյանից փորձեցինք պարզել, թե ինչ տեղեկություններ և դիտարկումներ ունեն այս առնչությամբ։ Տնօրեն Մկրտչյանը հրաժարվեց զրույցից՝ պատճառաբանելով, թե պետք է թույլտվություն ստանանք նախարարությունից՝ ըստ ընթացակարգի։
«Զանգեզուր կենսոլորտային համալիր» ՊՈԱԿ-ը Շրջակա միջավայրի նախարարության ենթակայության կառույց է։
ՇՄ նախարար Հակոբ Սիմիդյանին գրավոր հարցրեցինք՝ ՇՄՆ-ն ուսումնասիրել է, արդյոք, թե Շիկահողի արգելոցի տարածքում որքան անտառ է հատվել հակառակորդի ներխուժման, ամրաշինական և ճանապարհաշինական աշխատանքների հետևանքով, ի՞նչ են արձանագրել, ի՞նչ ծառատեսակներ են հատվել:
«Հարցման մեջ վերհանված խնդիրների պատշաճ հասցեագրման նպատակով անհրաժեշտ է հավելյալ հաղորդակցություն՝ շահագրգիռ մյուս գերատեսչությունների հետ։ Շրջակա միջավայրի նախարարության «Զանգեզուր» կենսոլորտային համալիր» ՊՈԱԿ-ի «Շիկահող» պետական արգելոցի տարածքում իրականացված ծառահատումների վերաբերյալ ստույգ քանակային տվյալներ հնարավոր չէ տրամադրել, քանի որ նշված տարածքի որոշ հատվածներ գտնվում են հակառակորդի ուղիղ նշանառության տակ»,- հայտնել է ՀՀ ՇՄՆ գլխավոր քարտուղար Սերգո Աթանեսյանը։
Նախարարին նաև հարցրել էինք, թե ՇՄՆ-ն միջազգային ո՞ր կառույցներին է ահազանգել Շիկահողի արգելոցի կենսաբազմազանության ոչնչացման մասին: Ի՞նչ արձագանքներ է ստացել: Ի՞նչ քայլեր են ձեռնարկվում` կանխելու հետագա անտառահատումները:
«Հայաստանի Հանրապետությունը վավերացրել է կենսաբազմազանության պահպանությանն առնչվող մի շարք միջազգային բնապահպանական համաձայնագրեր, կոնվենցիաներ և դրանց կից արձանագրություններ, որոնցով ստանձնած միջազգային պարտավորությունների կատարումը նպաստում է շրջակա միջավայրի և կենսաբազմազանության արդյունավետ պահպանությանը երկկողմ և բազմակողմ գործողությունների համակարգված իրականացման միջոցով։
Բնության հատուկ պահպանվող տարածքների պահպանության կայուն կառավարումն ապահովելու նպատակով միջազգային բնապահպանական կազմակերպությունների հետ իրականացվում են համապարփակ և երկարաժամկետ միջոցառումներ»,- այսպիսի անհասկանալի պատասխան է տրամադրել Սերգո Աթանեսյանը։
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին գրությամբ խնդրեցինք տեղեկացնել՝ արդյոք
Հայաստանի Հանրապետության և Ադրբեջանի Հանրապետության միջև պետական սահմանի սահմանազատման ու սահմանային անվտանգության հարցերով հանձնաժողովը պարզել է, թե Շիկահողի արգելոցի տարածքի որքան հատվածն է անցել հակառակորդին։ Կամ՝ արդյոք հանձնաժողովը քննարկել է Շիկահողի արգելոցի տարածքում ադրբեջանական դիրքերի, ամրաշինական աշխատանքների և ճանապարհների բացման համար անտառի հատման հարցը։
Վարչապետին նաև հարցրել ենք, թե Ադրբեջանի ներկայացուցիչներից ո՞ւմ հետ է քննարկվել Շիկահողի արգելոցի տարածքի գրավված տարածքների վերադարձման հարցը, ի՞նչ արդյունքներ կան։ Արդյոք դիմել են որևէ միջազգային կառույցի՝ Շիկահողի արգելոցի տարածքում անտառահատումները կանխելու և խախտված կենսաբազմազանությունը վերականգնելու համար։
Մեր գրությունը վարչապետի գրասենյակից վերահասցեագրվել է փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանի գրասենյակ:
Մհեր Գրիգորյանի գրասենյակի ղեկավար Էդգար Մկրտչյանը պատասխանել է մեր հարցմանը, սակայն չի անդրադարձել Շիկահողի արգելոցին և այնտեղ հատվող անտառներին, այլ միայն՝ սահմանազատմանը և վկայակոչել է երկու երկրների հանձնաժողովների բոլոր հանդիպումների արդյունքների վերաբերյալ Արտաքին գործերի նախարարության տարածած մամուլի հաղորդագրությունները: Մասնավորապես, հայտնել է, որ երկու երկրների հանձնաժողովների 2025 թվականի հունվարի 16-ի հանդիպման արդյունքների վերաբերյալ տարածված մամուլի հաղորդագրության համաձայն՝ Կողմերը համաձայնության են եկել սկսել պետական սահմանի սահմանազատման համալիր աշխատանքները հյուսիսային հատվածից՝ Հայաստանի Հանրապետության, Ադրբեջանի Հանրապետության և Վրաստանի սահմանների հատման կետից և այնուհետև հարավային ուղղությամբ՝ հյուսիսից հարավ մինչև Հայաստանի Հանրապետության և Ադրբեջանի Հանրապետության սահմանը Իրանի Իսլամական Հանրապետության հետ:
«Արդյունքում հայտնում ենք, որ այս պահի դրությամբ ՀՀ Սյունիքի մարզում Հայաստանի Հանրապետության և Ադրբեջանի Հանրապետության պետական սահմանի սահմանազատման աշխատանքներ չեն իրականացվել»,- նշել է Էդգար Մկրտչյանը:
«Հետքը» այս թեմայով հարցումներ է ուղարկել նաև ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղար Անտոնիո Գուտերեշին և ՄԱԿ-ի Կլիմայի փոփոխության շրջանակային կոնվենցիայի գործադիր քարտուղար Սայմոն Սթիլին: Պատասխանները կհրապարակենք ստանալուն պես:

Азербайджан уничтожил 60 гектаров леса в Шикаохском заповеднике. Госорганы Армении молчат
В Шикаохском заповеднике, который находится в Сюникской области Армении, азербайджанцы проложили дороги, провели укрепительные работы, вырубив с этой целью около 60 гектаров леса. Вырубки продолжаются по сей день.
Hetq.am с помощью спутниковых карт Planet и спутниковых фотографий Google Earth изучил ту часть территории заповедника, на которой азербайджанцы уничтожают лес. С помощью специалистов лесного хозяйства мы попытались рассчитать площадь вырубок.
Ширина проложенных противником дорог составляет 7-8 метров. Кроме того, на определенных участках прорежены дубовые и грабовые рощи.
По словам дендролога Айсера Казаряна, помимо вышеуказанных вырубок на некоторых территориях выкорчеваны кустарники. В целом земляные работы проведены на площади 90 га, из которых около 60 га составляют лесные участки. С учетом этих данных можно сказать, что в результате вырубок на территории Шикаохского заповедника было получено как минимум 14.000-16.000 кубометров древесины.
Hetq.am выделил несколько направлений, на которых вследствие азербайджанского вторжения был уничтожен лес.
Наиболее заметное вторжение противника со стороны юго-восточного участка Шикаохского заповедника имело место в 2023 году, когда вырубки были произведены в его нижней части. Это было сделано с тем, чтобы закрепиться с армянской стороны на холме, находящемся на армяно-азербайджанской границе.
С августа 2023 г. на спутниковых снимках уже видно, что на территориях заповедника и выше юго-западного участка армяно-азербайджанской границы имеются освобожденные от деревьев участки и новые дороги.
Эта дорога, при строительстве которой были расчищены благоприятные для создания позиций территории, доходит до нижних участков села Неркин Анд. Она тоже была проложена в 2023 году, поскольку на спутниковых снимках 2022 года эти участки еще покрыты лесами.
Два других направления азербайджанского вторжения охватывают юго-западные участки села Неркин Анд.
Следующие два направления проходят по юго-западному участку Неркин Анда.
Вырубки лесов – это не просто уничтожение деревьев. Шикаохский заповедник представляет собой лесную экосистему с богатым биоразнообразием, для сохранения которого она и получила статус заповедника.
Государственный заповедник “Шикаох” находится в Сюникской области, на юго-западном склоне горы Хуступ и северо-восточных склонах Мегринского горного хребта, в верхнем бассейне рек Цав и Шикаох. Заповедник был создан по решению Совета министров Армянской ССР от 13 сентября 1958 года на основании закона “О сохранении природы Армянской ССР”. Целью создания заповедника было обеспечение развития водных и сухопутных природных экосистем, сохранение ландшафтного и биологического разнообразия, природных и культурно-исторических памятников, характерных для южных районов Армении редких и исчезающих видов растений и животных.
Территория заповедника составляет 12371.1 га. С юга он граничит с национальным парком “Аревик”, на северо-западе – с горами Багацсар и Хуступ.
В заповеднике запрещено прокладывать дороги, трубопроводы, линии электропередач и другие коммуникации.
Около 94 процентов территории заповедника покрыто лесами. Флора представлена 1100 видами растений, 70 из которых занесены в Красную книгу Армении. Богат и животный мир. Из краснокнижных видов животных здесь встречаются кавказский леопард, безоарийский козел, бурый медведь, кавказский тетерев, каспийский улар, или каспийская горная индейка, армянская гадюка и другие.
Охраняемыми объектами заповедника являются дубово-грабовые леса и характерные для них растения и животные, платановые и тисовые рощи.
По данным проводящей мониторинг лесов международной организации Global forest watch, в 2021-23 гг. Армения потеряла около 100 гектаров природного леса. Из них 88 га – только в 2023 году.
Государственный заповедник “Шикаох” входит в ГНКО “Зангезурский биосферный комплекс”. Мы попросили директора организации Армана Мкртчяна высказать мнение и поделиться сведениями о создавшейся ситуации. Однако Мкртчян от беседы с нами отказался, заявив, что должен получить разрешение Министерства окружающей среды.
Пришлось направить министру ОС Акопу Симидяну письменный запрос, которым просили сообщить, располагает ли возглавляемое им ведомство данными о том, какая площадь леса уничтожена в результате вторжения противника и проведения им укрепительных и дорожных работ, какие виды деревьев вырублены.
В полученном нами ответе говорилось: “С целью надлежащей адресации поднятых в запросе проблем необходима дополнительная коммуникация с другими заинтересованными ведомствами. Предоставить точные количественные данные относительно вырубок лесов на территории государственного заповедника “Шикаох” ГНКО “Биосферный комплекс Зангезур” Министерства окружающей среды невозможно, так как некоторые участка указанных территорий находятся под прямым прицелом противника”,- сообщил генеральный секретарь МОС РА Серго Атанесян.
Нас также интересовало, какие международные структуры Министерство окружающей среды предупредило об уничтожении биозразнообразия в Шикаохском заповеднике, какие отклики получило, какие шаги были предприняты с целью предупреждения дальнейших лесных вырубок. “Республика Армения ратифицировала ряд международных природоохранных соглашений, конвенций об охране биоразнообразия и протоколов к ним, которые способствуют выполнению международных обязательств посредством выполнения двусторонних и многосторонних действий по эффективному сохранению окружающей среды и биоразнообразия. С целью обеспечения стабильного управления защитой особо охраняемых территорий природы совместно с международными природоохранными организациями проводятся долгосрочные и всеобъемлющие мероприятия” - говорилось в полученном нами непонятном ответе С.Атанесяна.
Мы также направили письмо премьер-министру Николу Пашиняну, которым просили сообщить, установила ли комиссия по вопросам демаркации и безопасности государственной границы между Республикой Армения и Азербайджанской Республикой, какая территория Шикаохского заповедника отошла к противнику, обсуждался ли вопрос вырубки леса на территории Шикаохского заповедника с целью создания азербайджанских позиций, выполнения укрепительных работ и прокладки дорог. Нас также интересовало, с кем из представителей Азербайджана обсуждался вопрос возвращения захваченных территорий Шикаохского заповедника и какие результаты достигнуты, обращалась ли армянская сторона в соответствующую международную структуру для прекращения лесных вырубок и восстановления нарушенного биоразнообразия в Шикаохском заповеднике.
Наше письмо было передано из офиса премьера в офис вице-премьера Мгера Григоряна. Его руководитель Эдгар Мкртчян в своем ответе обошел вопрос о вырубках леса в заповеднике, коснувшись лишь вопроса о демаркации, в связи с чем сослался на пресс-релизы МИД о результатах всех встреч комиссий двух стран. Мкртчян, в частности, сообщил, что “на данный момент в Сюникской области работы по демаркации государственной границы между Республикой Армения и Азербайджанской Республикой не ведутся”.
Запросы на эту тему Hetq.am направил также генеральному секретарю ООН Антониу Гетерришу и исполнительному секретарю Рамочной конвенции об изменении климата ООН Саймону Стилу. Их ответы мы опубликуем сразу по получении.