Կայացել է Նիկոլ Փաշինյանի և Էմանուել Մակրոնի հանդիպումը
Տիրանայում կայացել է Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի և Ֆրանսիայի Հանրապետության նախագահ Էմանուել Մակրոնի հանդիպումը: Այս մասին հայտնում են վարչապետի աշխատակազմից։
Զրուցակիցները բարձր են գնահատել Հայաստան-Ֆրանսիա հարաբերությունների դինամիկ զարգացումը՝ ընդգծելով, որ բարձր մակարդակի շփումները և կառուցողական քաղաքական երկխոսությունը նպաստում են փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող ոլորտներում համագործակցության ընդլայնմանը:
Կողմերը քննարկել են երկկողմ հարաբերությունների օրակարգային մի շարք հարցեր, ինչպես նաև անդրադարձել տարածաշրջանային և միջազգային զարգացումներին:
Մասնավորապես, կարևորվել է Հայաստան-Ադրբեջան խաղաղության համաձայնագրի ստորագրումը և այդ ուղղությամբ շարունակական և հետևողական քայլերի իրականացումը: Նախագահ Մակրոնն ընդգծել է Ֆրանսիայի հաստատակամ աջակցությունը խաղաղ գործընթացին՝ նշելով, որ կայունությունն ու անվտանգությունը Հարավային Կովկասում կենսական նշանակություն ունեն ընդհանուր տարածաշրջանային համագործակցության համար:
Հանդիպման ընթացքում մտքեր են փոխանակվել նաև Հայաստան-Եվրոպական միություն հարաբերությունների հետագա խորացման, ինչպես նաև մեր երկրում ժողովրդավարական բարեփոխումների օրակարգի առաջմղման վերաբերյալ:

В Тиране состоялась встреча премьер-министра Республики Армения Никола Пашиняна и президента Французской Республики Эммануэля Макрона.
Собеседники высоко оценили динамичное развитие армяно-французских отношений, подчеркнув, что контакты на высоком уровне и конструктивный политический диалог способствуют расширению сотрудничества в представляющих взаимный интерес сферах.
Стороны обсудили ряд вопросов повестки двусторонних отношений, а также коснулись региональных и международных развитий.
В частности, была подчеркнута важность подписания мирного соглашения между Арменией и Азербайджаном и осуществления продолжительных и последовательных шагов в этом направлении. Президент Макрон подчеркнул непоколебимую поддержку Францией мирного процесса, отметив, что стабильность и безопасность на Южном Кавказе имеют жизненно важное значение для общего регионального сотрудничества.
Состоялся обмен мнениями относительно вопросов дальнейшего углубления отношений Армения-Европейский союз, а также продвижения повестки демократических реформ в нашей стране.