Մուսալեռցիներին փրկած ծովակալ դյու Ֆուրնեի անունը գրվեց Ծիծեռնակաբերդի համալիրի հուշապատին
1915 երիտթուրքական կառավարության բռնագաղթի հրամանին ընդդիմացած եւ Մուսա լեռան վրա ինքնապաշտպանություն կազմակերպած հայերը կարմիր խաչով սպիտակ դրոշ են բարձրացնում եւ գրավում ֆրանսիական «Գիշեն» հածանավի ուշադրությունը։ Ծովակալ Լուի Դարտիժ դյու Ֆուրնեն բարձր հրամանատարությունից հայերին օգնելու հրաման է խնդրում։ Սակայն, պատասխանի չսպասելով, իր անձնական որոշմամբ մոտ 4000 հայերի վերցնում է «Ֆուդր», «դ'Էստրե», «Գիշեն», «Ամիրալ Շարնե» և «Դեզեքս» հածանավերի վրա։ Ֆրանսիական ծովուժի երրորդ նավատորմը սեպտեմբերի 13-ին հայերին Եգիպտոսի «Պորտ Սայիդ» նավահանգիստ է հասցնում։ Մուսալեռցիներն արդեն Եգիպտոսում էին, երբ ծովակալը ստանում է իր հեռագրին ֆրանսիական կառավարության պատասխանը, որտեղ գրված էր. «Իսկ որտե՞ղ է Մուսա լեռը»։
2025թ. մայիսի 26-ին Ֆրանսիայի Հանրապետության Եվրոպայի և արտաքին գործերի նախարար Ժան-Նոել Բարոյի մասնակցությամբ Հայոց Ցեղասպանության զոհերի հուշահամալիրի հուշապատին ավելացվեց ծովակալ Դյու Ֆուրնեի անվամբ հուշատախտակը։
1920թ. Փարիզում Լուի Դարտիժ դյու Ֆուրնեն հրատարակում է իր հուշերը՝ «Մի ծովակալի պատերազմական հուշերը» խորագրով, որտեղ առանձին գլուխ է նվիրում մուսալեռցիների ինքնապաշտպանությանը։ «Փոքրիկ մուսալեռցիներին ձեռքից ձեռք էին փոխանցում փրփրաբաշ ալիքների վրայով։ Նրանք երբեք չեն իմանա, թե իրականում ինչ վտանգից են փրկվել»,- գրել է ծովակալը։
«Ծովակալը, վտանգելով իր ռազմական կարիերան, անսալով իր խղճի ձայնին, ցեղասպանվելուց փրկեց 4080 հայի։ Եվ հայ ժողովուրդը հավերժ երախտապարտ է այս մեծ ֆրանսիացի մարդասերին»,- հուշատախտակի բացման արարողությանն ասաց Ցեղասպանության թանգարանի ներկայացուցիչը։
Ֆրանսիայի Հանրապետության Եվրոպայի և արտաքին գործերի նախարար Ժան-Նոել Բարոն իր խոսքում ասաց, որ այս միջոցառմամբ հարգանքի տուրք են մատուցում ծովակալին եւ Միջերկրական ծովում ֆրանսիական երրորդ նավատորմին, մուսալեռցիների դիմադրության, նրանց ժառանգների հավատարմության եւ ծովակալի վճռականության ոգուն, որ առաջին համաշխարհային պատերազմի թոհուբոհում կարողացավ ճիշտ կողմնորոշվել։
ՀՀ արտգործնախարար Արարատ Միրզոյանը խիստ անձնական համարեց ծովակալ Դյու Ֆուրնեի հուշատախտակի բացումը, քանի որ մինչեւ քաղաքականություն մտնելը զբաղվել է Հայոց ցեղասպանության ուսումնասիրությամբ եւ մասնավորապես այն մարդկանց պատմության ուսումնասիրությամբ, ում անունները դաջված են հուշապատին՝ միսիոներներ, դեսպաններ, ռազմական գործիչներ, ինչպես ծովակալ Դյու Ֆուրնեն, շարքային մարդիկ։
«Ցեղասպանության պատմությունը ողբերգության պատմություն է, բայց նաեւ հույսի, որովհետեւ եղել են այսպիսի մարդիկ։ Դյու Ֆուրնեն եւ մյուսները, որոնք փրկել են հայերին, դա արել են՝ վտանգելով իրենց կյանքը եւ կարիերան։ Եվ սա է ստիպում մեզ հավատալ մարդկությանը։ Ծովակալի արարքը իսկական առաջնորդության դրսեւորում է»,- ասաց նախարար Միրզոյանը։
Հիշեցնենք, որ Ֆրանսիայի Հանրապետության Եվրոպայի և արտաքին գործերի նախարար Ժան-Նոել Բարոն Հայաստան է այցելել «Երևանյան երկխոսություն-2025» միջազգային համաժողովին մասնակցելու նպատակով։ Այցի շրջանակում նա առանձնազրույցներ է ունեցել իր պաշտոնակից Արարատ Միրզոյանի եւ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ։

French Foreign Minister Jean-Noël Barrot attended the unveiling of a plaque at Yerevan’s Armenian Genocide Memorial Complex dedicated to French Vice-Admiral Louis Dartige du Fournet who ordered his ships to rescue over 4,000 Armenian men, women and children from certain death in the foothills of Musa Dagh/Ler (Mount Moses) in what is present-day southeastern Turkey on the shores of the Mediterranean Sea.
On July 13, 1915, during the Armenian Genocide, Ottoman officials ordered the 5,000-6,000 inhabitants of six remote Armenian villages on Musa Dagh to prepare for deportation.
In 1915, the Armenians who opposed the deportation order of the Young Turk government and organized self-defense on Musa Dagh, raised two flags made from bed sheets that would be visible from the sea. One of the flags bore a red cross, the other had "Christians are in danger" written on it. They also made bonfires around the flags, hoping to draw attention.
The crew of the French cruiser The Guichen spotted the Armenian appeal for help and requested an order from the French high command to do so.
Without waiting for an answer, on September 12, 1915, du Fournet rescued 4,058 Armenians, including 1,563 children, on five French cruisers – Le Guichen, L'Amiral Charner, Le Desaix, La Foudre and Le D'Estrées.
“I realized that we had to help these miserable people,” du Fournet wrote in his diary published in Paris 1920.
Third Fleet of the French Navy transported the Armenians to the Egyptian port of Port Said on September 13. The evacuated Musa Dagh Armenians were already in Egypt when du Fournet received the French government's response to his telegram, which read: "And where is Musa Dagh?"
“The little Musaler children were passed from hand to hand over the foaming waves. They will never know what danger they were saved from,” the vice-admiral wrote in his memoirs.
Minister Jean-Noël Barrot, said that the ceremony pays tribute to the admiral and the French Third Fleet in the Mediterranean, the resistance of the Musa Dagh Armenians, the loyalty of their descendants, and the admiral’s spirit of resolve, allowing him to navigate the chaos of the First World War.
Armenian Foreign Ararat Mirzoyan said the unveiling of Admiral Du Fournet’s memorial plaque was of personal significance since before entering politics he studied various aspects of the Armenian Genocide and specifically the history of those whose names are enshrined on the memorial wall: missionaries, ambassadors, military figures, like Admiral du Fournet, and ordinary people.
“The history of the Genocide is a history of tragedy, but also of hope, because there were such people. Du Fournet and others who saved Armenians did so by risking their lives and careers. And this makes us believe in humanity. The admiral's action is a true demonstration of leadership," said Minister Mirzoyan.
French Foreign Minister Jean-Noël Barrot travelled Armenia to participate in the Yerevan Dialogue-2025 international conference. He had private talks with his counterpart Ararat Mirzoyan and Prime Minister Nikol Pashinyan.