Արարատ Միրզոյանն ընդունել է ԱՄՆ Պետքարտուղարի փոխտեղակալին
Մայիսի 29-ին ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանն ընդունել է ԱՄՆ պետքարտուղարի` եվրոպական և եվրասիական հարցերով փոխտեղակալ Ջոշուա Հաքին: Ստորեւ՝ ԱԳՆ հաղորդագրությունը։
Զրուցակիցները քննարկել են Հայաստանի և Միացյալ Նահանգների միջև ռազմավարական գործընկերության օրակարգի հարցեր։ Մտքեր են փոխանակվել գործընկերության կանոնադրությամբ արձանագրված, փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող մի շարք ուղղություններով համագործակցության զարգացման շուրջ՝ միտված կոնկրետ արդյունքների ապահովմանն ու ՀՀ դիմակայունության ամրապնդմանը: Անդրադարձ է կատարվել առաջիկա ծրագրերին:
Արարատ Միրզոյանը և Ջոշուա Հաքը գոհունակությամբ են նշել ակտիվ փոխայցելությունները, այդ թվում՝ «Երևանյան երկխոսություն» միջազգային 2-րդ ֆորումին ԱՄՆ-ից պաշտոնական ու փորձագիտական շրջանակների մասնակցությունը:
ՀՀ ԱԳ նախարարը և ԱՄՆ պետքարտուղարի փոխտեղակալը քննարկել են տարածաշրջանային անվտանգության հարցեր: Նախարար Միրզոյանն ընդգծել է, որ առկա է Հարավային Կովկասում խաղաղության հաստատման իրական հնարավորություն, և այդ ճանապարհին Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության և միջպետական հարաբերությունների հաստատման մասին համաձայնագրի ստորագրումը կդառնա պատմական հանգրվան։
Հանդիպմանը մտքեր են փոխանակվել խաղաղության օրակարգի կյանքի կոչման ուղղությամբ գործադրվող շարունակական ջանքերի շուրջ:

Armenian Foreign Minister Ararat Mirzoyan and U.S. Deputy Assistant Secretary of State for European and Eurasian Affairs Joshua Huck met today in Armenia and discussed issues on the agenda of the strategic partnership between their two countries.
Mirzoyan’s office reports they exchanged views on the development of cooperation in several areas of mutual interest, as stipulated in the partnership charter aimed at ensuring concrete results and strengthening the resilience of Armenia.
Mirzoyan emphasized that there is a real opportunity to establish peace in the South Caucasus, and the signing of the Agreement on peace and establishment of interstate relations between Armenia and Azerbaijan would mark a historic milestone on that path.
They expressed satisfaction with the ongoing engagements, including the participation of official and expert circles from the U.S. in the 2nd edition of the Yerevan Dialogue international forum.