Ալեն Սիմոնյանն ընդունել է Վալենտինա Մատվիենկոյի գլխավորած պատվիրակությանը
ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը հունիսի 6-ին ընդունել է ՌԴ Դաշնային ժողովի Դաշնության խորհրդի նախագահ Վալենտինա Մատվիենկոյի գլխավորած պատվիրակությանը: ՀՀ ԱԺ նախագահը նախ առանձնազրույց է ունեցել ռուս գործընկերոջ հետ, ինչին հաջորդել է ընդլայնված կազմով հանդիպումը: Այս մասին հայտնում է ԱԺ հասարակայնության հետ կապերի և հաղորդակցության վարչությունը։
«Ալեն Սիմոնյանը շնորհակալություն է հայտնել Վալենտինա Մատվիենկոյին Հայաստան կատարած այցի համար` նշելով, որ նման փոխադարձ այցերը կարեւոր են երկկողմ հարաբերությունների զարգացման տեսանկյունից՝ մասնավորապես ընդգծելով այն հանգամանքը, որ այցը տեղի է ունենում Հայրենական մեծ պատերազմի հաղթանակի հոբելյանական 80-ամյակի համատեքստում:
ՌԴ Դաշնային ժողովի Դաշնության խորհրդի նախագահն իր հերթին շնորհակալություն է հայտնել ՀՀ ԱԺ նախագահին ջերմ ընդունելության համար:
Զրուցակիցները քննարկել են երկկողմ օրակարգին վերաբերող տարբեր հարցեր ինչպես քաղաքական ու տնտեսական, այնպես էլ կրթական եւ մշակութային` շեշտը դնելով, մասնավորապես, միջխորհրդարանական համագործակցության զարգացման վրա:
Առանձին անդրադարձ է կատարվել նաեւ տարածաշրջանային զարգացումներին: ՀՀ ԱԺ նախագահը վերահաստատել է Հայաստանի դիրքորոշումը տարածաշրջանում հարատեւ խաղաղության հաստատման հարցում` նշելով, որ Հայաստանը սպասում է ադրբեջանական կողմին, որպեսզի ստորագրվի Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ արդեն համաձայնեցված խաղաղության համաձայնագիրը: ՌԴ Դաշնային ժողովի Դաշնության խորհրդի նախագահն էլ իր հերթին ընդգծել է, որ Ռուսաստանի Դաշնությունը տարածաշրջանում խաղաղության ու կայունության կողմնակից է:
Ալեն Սիմոնյանը ռուս գործընկերոջ ուշադրությունն է հրավիրել Ադրբեջանում գտնվող գերիների, ապօրինի պահվող եւ անհետ կորած համարվող անձանց խնդրին:
Այնուհետեւ ՀՀ ԱԺ նախագահը եւ ՌԴ Դաշնային ժողովի Դաշնության խորհրդի նախագահը մասնակցել են Ռուսաստանի Դաշնային ժողովի եւ Հայաստանի Ազգային ժողովի միջեւ համագործակցության միջխորհրդարանական հանձնաժողովի 39-րդ նիստի պաշտոնական բացմանը:
Ալեն Սիմոնյանն ու Վալենտինա Մատվիենկոն շրջել են նաեւ ԱԺ շենքում ու մասնակցել «Ճանապարհ դեպի Սանահին: Մեկ մանկատան պատմություն» խորագրով ցուցահանդեսին, որի նյութերը տրամադրվել են Սանկտ Պետերբուրգի մշակույթի կոմիտեի եւ «Լենինգրադի պաշտպանության ու շրջափակման պետական հուշահամալիր» թանգարանի կողմից»,- ասված է հաղորդագրության մեջ:
Ալեն Սիմոնյանն ու Վալենտինա Մատվիենկոյի գլխավորած պատվիրակությունը այցելել են նաև Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիր։

Ален Симонян принял делегацию во главе с Валентиной Матвиенко
6 июня Председатель НС РА Ален Симонян принял делегацию во главе с Председателем Совета Федерации Федерального Собрания Российской Федерации Валентиной Матвиенко. Состоялась личная беседа спикера НС с российским коллегой, затем последовала встреча в расширенном составе.
Ален Симонян поблагодарил Валентину Матвиенко за визит в Армению, отметив, что подобные взаимные посещения важны с точки зрения развития двусторонних отношений, в частности, подчеркнув, что визит проходит в контексте 80-летнего юбилея Победы в Великой Отечественной войне.
Председатель Совета Федерации ФС РФ, в свою очередь, поблагодарила спикера НС РА за теплый прием.
Собеседники обсудили различные вопросы двусторонней повестки дня – как политической и экономической, так и культурно-образовательной, выделив, в частности, развитие межпарламентского сотрудничества.
Затронуты также региональные развития. Спикер НС подтвердил позицию Армении по установлению долгосрочного мира в регионе, отметив, что РА ожидает подписания азербайджанской стороной уже согласованного между Арменией и Азербайджаном мирного соглашения. Председатель Совета Федерации ФС РФ, в свою очередь, подчеркнула, что Российская Федерация сторонник мира и стабильности в регионе.
Ален Симонян обратил внимание российского партнера на проблему пленных, незаконно удерживаемых и считающихся пропавшими без вести в Азербайджане.
Затем Председатель НС РА и спикер Совета Федерации ФС РФ приняли участие в официальном открытии 39-го заседания Межпарламентской комиссии по сотрудничеству Федерального Собрания Российской Федерации и Национального Собрания Армении.
Ален Симонян и Валентина Матвиенко также осмотрели здание НС и приняли участие в выставке «Дорога в Санаин: история одного детдома», материалы которой предоставлены Комитетом по культуре Санкт-Петербурга и музеем «Государственный мемориальный комплекс обороны и блокады Ленинграда».