Մանրամասներ սյունեցի անչափահասների՝ Ադրբեջանում հայտնվելու մասին
Այսօր` հունիսի 6-ի առավոտյան, Ազգային անվտանգության ծառայությունը հաղորդագրություն տարածեց, որ Սյունիքի մարզի երկու անչափահաս բնակիչներ մոլորվելու հետևանքով հայտնվել են Ադրբեջանի տարածքում։
«Ստացված տվյալների համաձայն՝ ՀՀ Սյունիքի մարզի Տեղ համայնքի բնակիչներ Կարեն Արմենի Ջհանգիրյանը (ծնված 27.06.2007թ.) և Անդրեյ Արմենի Գյագունցը (ծնված 13.01.2008թ.) 2025 թվականի հունիսի 6-ին՝ ժամը 01:20-ի սահմաններում, Սյունիքի մարզի Արավուս գյուղի հարակից հատվածում՝ տեղանքում մոլորվելու հետևանքով հայտնվել են Ադրբեջանի տարածքում։ Ձեռնարկվում են անհրաժեշտ բոլոր միջոցները՝ քաղաքացիների գտնվելու վայրը պարզելու և նրանց անվտանգ վերադարձն ապահովելու ուղղությամբ»,- ասված էր ԱԱԾ հաղորդագրության մեջ։
«Հետքի» տեղեկություններով՝ այն հատվածում, որտեղից Կարեն Ջհանգիրյանը և Անդրեյ Գյագունցը հատել են սահմանը, մարտական հերթապահություն են իրականացնում Հատուկ բանակային կորպուսի ստորաբաժանումները։
Տեղանքին ծանոթ նախկին աշխարհազորայիններից մեկը մեզ հետ զրույցում ասաց, որ Ջհանգիրյանը և Գյագունցը անցել են սահմանը Լաչինի շրջանի Ջաղազուր գյուղի ուղղությամբ, միջդիրքային տարածությունով, որը չէր հսկվում։ Այդ տարածքում տեղադրված տեսախցիկները չեն ֆիքսել սահմանն անցնող պատանիներին։
Մեր զրուցակցի փոխանցմամբ, ադրբեջանցիները նկատել են տղաների շարժը, մեքենայով մոտեցել նրանց և տարել իրենց հետ։
«Հետքը» կապ հաստատեց Պաշտպանության նախարարի մամուլի քարտուղար Արամ Թորոսյանի հետ՝ ճշտելու ունեցած տեղեկությունները։ Թորոսյանն ասաց, որ ԱԱԾ-ի տարածած հաղորդագրությանն ավելացնելու ոչինչ չունեն։

Как несовершеннолетние жители Сюника оказались на территории Азербайджана
Утром 6 июня Служба национальной безопасности Армении распространила сообщение о том, что двое несовершеннолетних жителей Сюникской области заблудились и оказались на территории Азербайджана.
“Согласно полученным данным, 6 июня около 01.20 жители села Тех Сюникской области РА Карен Арменович Джангирян (род.27.06.2007 г.) и Андрей Арменович Гягунц (род. 13.01.2008 г.) заблудились в местности, сопредельной с селом Аравус Сюникской области, вследствие чего оказались на территории Азербайджана. Принимаются все необходимые меры для установления местонахождения граждан и обеспечения их безопасного возвращения”,- говорится в сообщении СНБ.
По сведениям Hetq.am, на участке, где Карен Джангирян и Андрей Гягунц пересекли границу, боевое дежурство несут подразделения специального армейского корпуса.
Один из бывших ополченцев, хорошо знакомый с местностью, в беседе с нами сообщил, что Джангирян и Гягунц пересекли границу по неконтролируемой  межпозиционной территории в направлении села Джагазур Лачинского района. Установленные там камеры видеонаблюдения не зафиксировали их переход через границу. По словам нашего собеседника, азербайджанцы заметили перемещение юношей, подъехали к ним на машине и забрали их с собой.
Для уточнения полученных сведений Hetq.am связался с пресс-секретарем министра обороны Арамом Торосяном. Последний заявил, что им нечего добавить к сообщению СНБ.