Փաշինյանը մասնակցել է «Օգտագործելով պահը՝ հարևանների հետ երկարատև գործընկերություն կերտելու համար» պանելային քննարկմանը
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Պրահայում ընթացող «GLOBSEC 2025» ֆորումի շրջանակում մասնակցել է «Օգտագործելով պահը՝ հարևանների հետ երկարատև գործընկերություն կերտելու համար» պանելային քննարկմանը: Վերջինիս մասնակցել են նաև Սերբիայի նախագահ Ալեքսանդր Վուչիչը, Ավստրիայի նախկին կանցլեր Ալեքսանդր Շալենբերգը և Սլովակիայի արտաքին և եվրոպական գործերի նախկին նախարար Միրոսլավ Լայչակը: Այս մասին հայտնում են վարչապետի աշխատակազմից։
Վարչապետը, պատասխանելով քննարկման մոդերատորի` ԵՄ-ին անդամակցության մասին հարցին, հիշեցրել է, որ ՀՀ-ում ընդունվել է օրենք` Եվրամիությանն անդամակցելու գործընթացի մեկնարկի մասին։ Երկրի ղեկավարը նշել է, որ այժմ ՀՀ-ն սերտ համագործակցություն ունի Եվրամիության հետ: «Բայց մյուս կողմից, մենք խնդիր չունենք խզելու մեր հարաբերությունները Ռուսաստանի հետ, քանի որ վարում ենք բալանսավորված և բալանսավորման արտաքին քաղաքականություն, և դա մեր ռազմավարությունն է»,- ասել է վարչապետը։
Միաժամանակ, Նիկոլ Փաշինյանը շեշտել է, որ ժողովրդավարության զարգացումը ՀՀ Կառավարության համար ռազմավարական նշանակություն ունի և այդ հարցում կարևորել ԵՄ հետևողական ու շարունակական աջակցությունը:
Վարչապետը նշել է, որ ՀՀ-ի նպատակն է տարածաշրջանային երկրների հետ միասին կայուն և երկարատև խաղաղություն հաստատել մեր տարածաշրջանում։
«Եվ գիտեք, որ այս տարի կարողացանք Ադրբեջանի հետ դրական արդյունքներով ավարտել մեր երկրների միջև խաղաղության համաձայնագրի շուրջ բանակցությունները։ Այսինքն՝ այդ նախագիծը համաձայնեցվել է երկկողմանիորեն, և հիմա ժամանակն է ստորագրել խաղաղության համաձայնագիրը: Այժմ մենք խորհրդակցությունների գործընթացում ենք Ադրբեջանի հետ՝ այդ կետին հասնելու և խաղաղության համաձայնագիր ստորագրելու համար»,- ասել է Նիկոլ Փաշինյանը։

Премьер-министр Пашинян в Праге принял участие в панельной дискуссии «Пользуясь моментом: создание прочных партнерских отношений с соседями»
Премьер-министр Никол Пашинян в рамках проходящего в Праге форума «GLOBSEC 2025» принял участие в панельной дискуссии «Пользуясь моментом: создание прочных партнерских отношений с соседями» (Seizing the Moment: Forging Lasting Partnerships in the Neighbourhood). В дискуссии также приняли участие президент Сербии Александр Вучич, бывший канцлер Австрии Александр Шалленберг и бывший министр иностранных и европейских дел Словакии Мирослав Лайчак.
Отвечая на вопрос модератора о членстве в ЕС, премьер-министр Пашинян напомнил, что в Армении принят закон о начале процесса вступления в Европейский союз. Глава государства отметил, что в настоящее время Армения тесно сотрудничает с ЕС. «Но с другой стороны, у нас нет задачи разорвать отношения с Россией, поскольку мы проводим уравновешивающую и уравновешенную внешнюю политику, и это наша стратегия», — сказал премьер-министр.
Вместе с тем Никол Пашинян отметил, что развитие демократии имеет стратегическое значение для правительства Республики Армения, и подчеркнул важность последовательной и постоянной поддержки ЕС в этом вопросе.
Премьер-министр отметил, что целью Республики Армения является установление совместно с региональными странами стабильного и долгосрочного мира в нашем регионе.
«И вы знаете, что в этом году мы смогли с положительными результатами завершить переговоры с Азербайджаном по мирному соглашению между нашими странами. Т.е. этот проект согласован на двусторонней основе, и теперь настало время подписать мирное соглашение. В настоящее время мы находимся в процессе совещаний с Азербайджаном, чтобы достичь этой точки и подписать мирное соглашение», — сказал Никол Пашинян.