Սամվել Կարապետյանը 2 ամսով կալանավորվեց
Երևան քաղաքի առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության քրեական դատարանը քիչ առաջ որոշեց 2 ամսով կալանավորել գործարար Սամվել Կարապետյանին՝ բավարարելով Քննչական կոմիտեի միջնորդությունը։
Հիշեցնենք, որ այսօր՝ 2025թ. հունիսի 18-ին, Սամվել Կարապետյանին մեղադրանք է առաջադրվել Քրեական օրենսգրքի 422-րդ հոդվածի 2-րդ մասով, այն է՝ իշխանությունը զավթելուն, տարածքային ամբողջականությունը խախտելուն, ինքնիշխանությունից հրաժարվելուն կամ սահմանադրական կարգը բռնի տապալելուն ուղղված հրապարակային կոչը, որը կատարվել է հրապարակայնորեն ցուցադրվող ստեղծագործությունները կամ զանգվածային լրատվության միջոցները կամ տեղեկատվական կամ հաղորդակցական տեխնոլոգիաներն օգտագործելով:
Նրա փաստաբան Արմեն Ֆերոյանն ասում է, որ Կարապետյանին ապօրինի մեղադրանք են առաջադրել, և նա այդ մեղադրանքը չի ընդունում: Մեղադրանքի հիմքում այն է, որ հնչեցրել է իշխանությունը զավթելու հրապարակային կոչեր, որը, ըստ փաստաբանի, իրականության հետ կապ չունի:
Ավելի վաղ Սամվել Կարապետյանը, news.am կայքին տված հարցազրույցում անդրադառնալով եկեղեցի-իշխանություն հարաբերություններին, ասել է.
«Մի փոքրիկ խմբակ, մոռանալով հայոց պատմությունը, հայ եկեղեցու հազարավոր տարիների պատմությունը, հարձակվել է հայոց եկեղեցու վրա, հայ ժողովրդի վրա...։ Քանի որ ես միշտ եղել եմ հայ եկեղեցու կողքին ու հայ ժողովրդի կողքին, ունենալու եմ անմիջական մասնակցություն։ Եթե չհաջողվի քաղաքական գործիչներին, ուրեմն մենք էլ մեր ձևով ենք մասնակցելու էդ ամեն ինչին»:
Լրատվամիջոցին տված հարցազրույցն էլ դարձել է քրեական վարույթ նախաձեռնելու հիմք։
Սամվել Կարապետյանը «Տաշիր» խմբի սեփականատերն է, խմբի կազմում ընդգրկված են 200-ից ավելի ընկերություններ, որոնք ներկայացնում են բիզնեսի տարբեր ոլորտներ՝ անշարժ գույքի զարգացում (девелопмент), ֆինանսներ, արդյունաբերություն, շինարարություն, էներգետիկա, առևտուր, ռեստորանային բիզնես և ժամանցի արդյունաբերություն։ 2015-ին «Տաշիր» խումբը «Ինտեր ՌԱՕ Հոլդինգ Բի.Վի.»-ից ձեռք է բերել «Հայաստանի էլեկտրական ցանցեր» ՓԲԸ-ն։

Самвел Карапетян арестован на два месяца
Суд первой инстанции города Еревана немногим ранее удовлетворил ходатайство Следственного комитета, приняв решение арестовать на два месяца крупного предпринимателя Самвела Карапетяна.
Напомним, что 18 июня 2025 года С.Карапетяну было предъявлено обвинение в публичном призыве к захвату власти, нарушению территориальной целостности, отказу от суверенитета или насильственному свержению конституционного строя (ч.2 ст.422 УК РА).
Адвокат Карапетяна Армен Фероян заявил, что его доверителю предъявлено незаконное обвинение, которое он не признает. В основе обвинения лежат публичные призывы к захвату власти, которые, по словам адвоката, ничего общего с действительностью не имеют.
Ранее в интервью news.am Самвел Карапетян, касаясь отношений церкви и власти, сказал: “Небольшая группа людей, забыв историю Армении, тысячелетнюю историю Армянской церкви, организовала нападки на Армянскую церковь, армянский народ… Поскольку я всегда поддерживал церковь и армянский народ, то я буду принимать в этом непосредственное участие. Если же политикам это не удастся, то мы примем участие во всем этом по-своему”.
Это интервью СМИ стало основанием для возбуждения уголовного производства.
Самвел Карапетян – владелец Группы “Ташир”, в которую входят более 200 компаний, представляющих различные сферы бизнеса – девелопмент, финансы, промышленность, строительство, энергетика, торговля, ресторанный бизнес, индустрия развлечений.