ՄԱԿ-ի հայաստանյան գրասենյակը նշում է երիտասարդության միջազգային օրը
Այսօր Հայաստանում Երիտասարդության միջազգային օրվա շրջանակներում հայտարարվել է երիտասարդական կարճամետրաժ ֆիլմերի մրցույթ` «Մարդու իրավունքների թվային դարաշրջանում» թեմայով: Մրցույթն ուղղված է երիտասարդների շրջանում Մարդու իրավունքների համընդհանուր հռչակագրի վերաբերյալ գիտելիքների ընդլայնմանը:
Այն նպատակ ունի բարձրացնելու երիտասարդների իրազեկվածության մակարդակը թվային դարաշրջանում մարդու իրավունքների վերաբերյալ, երիտասարդներին այս խնդրին ստեղծագործաբար մոտենալու հնարավորություն տալ, խթանել մարդու իրավունքների պաշտպանների հաջողությունները և հնարավորություն տալ մասնակցելու մարդու իրավունքների օրվա միջոցառումներին: Լավագույն ֆիլմերի հեղինակները կպարգևատրվեն, իսկ ֆիլմերը կցուցադրվեն Մարդու իրավունքների օրը` Երևանում:
Երիտասարդները հրավիրվում են ներկայացնելու իրենց կարճամետրաժ ֆիլմերը (hղումը` այստեղ):
Միևնույն միջոցառումը միաժամանակ տեղի է ունենալու ՄԱԿ-ի անդամ այլ պետություններում: Հայաստանում պարգևատրման արարողությունն ուղիղ կհեռարձակվի` հնարավորություն տալով տարբեր երկրների երիտասարդներին համացանցի միջոցով միմյանց հետ կապ հաստատելու, խթանելու միջազգային երկխոսությունը, հաստատելու հանդուրժողականություն և փոխանակելու մարդու իրավունքների խթանման հարցում ունեցած փորձը:
«Երիտասարդ մարդկանց հետ և նրանց համար աշխատելն իմ առաջնահերթություններից մեկն է: Երիտասարդությունը փոխակերպումների ունակ ուժ է. նրանք փոփոխությունների ստեղծագործ, կարող և խանդավառ դեսպաններ են` լինի դա հանրային հրապարակում, թե կիբեռտարածքում»,- իր ուղերձում նշել է ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղար Բան Կի-Մունը:
«Մենք պետք է ստեղծենք ավելի շատ և ավելի ուժեղ մեխանիզմներ երիտասարդների մասնակցության համար: Եկել է ժամանակը երիտասարդության ձայներն ավելի իմաստալից կերպով ինտեգրելու բոլոր մակարդակներում որոշումների կայացման գործընթացներում: Կոչ եմ անում կառավարություններին, մասնավոր հատվածին, քաղաքացիական հասարակությանը և գիտակրթական հատվածին` ավելի բացել դռները երիտասարդների առջև և ամրապնդել գործընկերությունները երիտասարդների կողմից առաջնորդվող կազմակերպությունների հետ»,- ավելացրել է Բան Կի-Մունը:
Մրցույթը հայտարարված է ՄԱԿ-ի Հանրային տեղեկատվության վարչության երևանյան գրասենյակի, Մարդու իրավունքների գերագույն հանձնակատարի գրասենյակի, ԵԱՀԿ երևանյան գրասենյակի և Եվրոպայի խորհրդի կողմից` ՀՀ Արտաքին գործերի նախարարության աջակցությամբ:
Երիտասարդության միջազգային օրն ամբողջ աշխարհում նշվում է1999 թվականի օգոստոսի 12-ից` ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեայի որոշմամբ: Որոշումը շեշտում է կարևորությունը, որ ՄԱԿ-ի անդամ պետությունները տալիս են երիտասարդության հիմնահարցերին` ներառելով դրանք իրենց ազգային, տարածաշրջանային և համաշխարհային օրակարգ:

Yerevan, 13 August 2012– International Youth Day is marked in Armenia today by announcement of a Youth Short Film Contest on Human Rights in Digital Age which is aimed at promoting knowledge of youth on the Universal Declaration of Human Rights.
The aim of the competition is to raise awareness among young people on human rights in the digital age, to give youth the opportunity to tackle this topic from a creative point of view, promote human rights defenders successes and to offer an opportunity to participate in the Human Rights Day celebration. The best films will be awarded and screened on the Human Rights Day in Yerevan.
Young people are invited to submit their short film for contest. The link is here:
The same event will simultaneously take place in other UN Member States. The award ceremony in Armenia will be live broadcast, giving an opportunity to youth from different countries to talk to each other via internet, promoting international dialogue, building tolerance and sharing their experiences in promotion of human rights.
”Working with and for young people is one of my top priorities. Youth are a transformative force; they are creative, resourceful and enthusiastic agents of change, be it in public squares or cyberspace”, said UN Secretary General Ban Ki-moon.
“We need to establish more and stronger mechanisms for youth participation. The time has come to integrate youth voices more meaningfully into decision-making processes at all levels. I call on Governments, the private sector, civil society and academia to further open doors for young people and strengthen partnerships with youth-led organizations,” UN Secretary General Ban Ki-moon added.
The contest is being organized by the UN Department of Public Information Yerevan Office, Office of the High Commissioner for Human Rights, UN Population Fund, UN Development Programme, OSCE Office in Yerevan and the Council of Europe with the support of the Armenian Ministry of Foreign Affairs.
The International Day of Youth is being marked worldwide on August 12 since 1999, by the decision of the United Nations General Assembly. This decision highlights the importance that UN Member States give to youth issues including them in their national, regional and global agenda.