Քննարկվել է Հայաստանի արտահանման 2025-2030 թթ. ռազմավարական ծրագրի նախագիծը
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի գլխավորությամբ տեղի է ունեցել խորհրդակցություն, որի ընթացքում քննարկվել է Հայաստանի արտահանման 2025-2030 թթ. ռազմավարական ծրագրի նախագիծը: Այս մասին հայտնում են վարչապետի աշխատակազմից։
Ներկայացվել են նախագծի առաջնահերթությունները, գործողությունների ծրագիրն ու արդյունքային շրջանակը: Մանրամասներ են ներկայացվել նաև արտահանմանը նպաստող մրցունակ միջավայրի ապահովման, ենթակառուցվածքների զարգացման և լոգիստիկ հասանելիության ապահովման, արտահանողների և նրանց կարողությունների զարգացման, շուկաների և հաճախորդների ընդլայնման վերաբերյալ: Անդրադարձ է կատարվել արտահանման առանցքային ապրանքների ու ծառայությունների ընտրությանը, ինչպես նաև թիրախային շուկաներին:
Ծավալվել է քննարկում արտահանմանն առնչվող խնդիրների ու մարտահրավերների, արտահանման աջակցության ընդլայնված գործողությունների, ինչպես նաև արտահանման խթանման միջոցառումների շուրջ:
Այս համատեքստում, վարչապետը հանձնարարել է շարունակել աշխատանքները ծրագրի մշակման ուղղությամբ՝ հաշվի առնելով հանդիպման ընթացքում ներկայացված դիտարկումները:

Обсужден проект Стратегической программы экспорта Республики Армения на 2025-2030 годы
Под председательством премьер-министра Никола Пашиняна состоялось совещание, в ходе которого был обсужден проект Стратегической программы экспорта Республики Армения на 2025-2030 годы.
Были представлены приоритеты, план действий и рамки результатов проекта. Также были представлены подробности по обеспечению благоприятствующей экспорту конкурентной среды, развитию инфраструктуры и обеспечению доступности логистики, развитию экспортеров и их потенциала, расширению рынков и клиентов. Были затронуты выбор ключевых экспортных продуктов и услуг, а также целевые рынки.
Состоялось обсуждение вопросов и вызовов, связанных с экспортом, расширенной деятельностью по поддержке экспорта, а также мерами по стимулированию экспорта.
В этом контексте премьер-министр поручил продолжить работу по разработке программы с учетом высказанных в ходе совещания замечаний.