Տեղի ունեցավ «Ձեռնարկատիրության համաշխարհային զեկույց Հայաստան 2024/2025» հրապարակման շնորհանդեսը
Հունիսի 27-ին Երևանում կայացավ «Ձեռնարկատիրության համաշխարհային զեկույց Հայաստան 2024/2025» հրապարակման շնորհանդեսը: Այն ձեռնարկատիրության ոլորտի ամենահեղինակավոր և ընդգրկուն հետազոտական հարթակներից է, որը 1999 թվականից ի վեր յուրաքանչյուր տարի հավաքագրում և ներկայացնում է ավելի քան 500 ցուցանիշ՝ ամփոփելով համապարփակ տվյալներ և վերլուծություններ աշխարհի ավելի քան 100 երկրից։ Այսպիսով, զեկույցը բացահայտում է ձեռնարկատիրության զարգացման միտումները, առկա մարտահրավերները, ինչպես նաև ձեռնարկատիրական էկոհամակարգերի ներուժը՝ տեղական և գլոբալ մակարդակներում։
Հայաստանը 2-րդ անգամ է միանում այս հեղինակավոր նախաձեռնությանը: Առաջին մասնակցությունը եղել է 2019 թվականին, երբ զեկույցին միացել էր 49 երկիր: 2024 թվականին Ձեռնարկատիրության համաշխարհային զեկույցի կազմմանը մասնակցել է 51 երկիր։ Այդ երկրների թվում են ինչպես մի շարք զարգացող երկրներ՝ Ղազախստան, Ուկրաինա, Բելառուս, Եգիպտոս, Հորդանան, այնպես էլ՝ զարգացած տնտեսություններ ունեցող երկրներ` ԱՄՆ, Կանադա, Գերմանիա, Միացյալ Թագավորություն, Ավստրիա, Նորվեգիա և այլն:
Այս տարի ևս, ինչպես և 2019 թվականին, «Ձեռնարկատիրության համաշխարհային զեկույց Հայաստան 2024/2025» հրապարակումը պատրաստել է «Ամերիա» կառավարման խորհրդատվական ծառայությունը, որը «Ձեռնարկատիրության համաշխարհային զեկույցի» հայաստանյան գործընկերն է:
«Ձեռնարկատիրության համաշխարհային զեկույց 2024/2025» հետազոտությանը Հայաստանի մասնակցությունը հնարավորություն է տալիս իրականացնել նշանակալի համեմատություններ ինչպես Հայաստանի ազգային զեկույցի 2019թ․ արդյունքների, այնպես էլ տարբեր երկրների միջև, այդ թվում՝ «Արևելյան Եվրոպա+» խմբի երկրների, որտեղ Հայաստանն ընդգրկված է տարածաշրջանային պատկանելիության սկզբունքով։
«Ձեռնարկատիրության համաշխարհային զեկույցի 2024/2025» հետազոտությունն ընդգրկել է ավելի քան 161,000 չափահաս ռեսպոնդենտ մասնակից 51 երկրից և ավելի քան 2,400 ոլորտային փորձագետի գնահատական 56 երկրից։
Հայաստանում տվյալների հավաքագրումը ներառել է անհատական հարցազրույցներ 2,000 չափահաս (18-64 տարեկան) բնակչության շրջանում և 37 ոլորտային փորձագետի հետ: Անհատական հարցազրույցներն իրականացվել են 2024թ․ ապրիլ-հունիս ժամանակահատվածում։
Հայաստանի ազգային զեկույցը կազմված է 8 գլխից, որոնք ներկայացնում են երկրում ձեռնարկատիրության ընդհանուր մակարդակն ու բաշխվածությունն ըստ բնակչության տարբեր խմբերի և տնտեսության ոլորտների: Զեկույցն անդրադառնում է ձեռնարկատիրությանը ու ձեռնարկատերերի հանդեպ վերաբերմունքին, բիզնես սկսելու մարդկանց մոտիվացիային, բիզնեսի ազդեցությանը տնտեսության վրա, ոչ ֆորմալ ներդրումներին, բիզնեսից դուրս գալու գործընթացներին, արհեստական բանականության ու թվային գործիքների կիրառությանը բիզնեսում, ինչպես նաև ընդհանուր ձեռնարկատիրական միջավայրին Հայաստանում։
Ազգային զեկույցի շրջանակում դուրս բերված մի շարք հետաքրքիր արդյունքները հատկապես կարևոր է հաշվի առնել հետագայում ռազմավարությունների և քաղաքականությունների մշակման ժամանակ: Այսպես, օրինակ.
- 2024 թվականին Հայաստանը շարունակում է ցուցաբերել ձեռնարկատիրության բարձր աստիճան («Արևելյան Եվրոպա+» խմբում զբաղեցնում է 1-ին, իսկ Ձեռնարկատիրության համաշխարհային զեկույցի 51 երկրների շրջանում` 5-րդ տեղը)՝ ձեռնարկատիրությունը դիտարկելով որպես ցանկալի կարիերա։
- Ձեռնարկատերերի հանդեպ հասարակության շրջանում առկա հարգանքն ու մեդիա շրջանակներում դրական արձագանքը շարունակում են մնալ բարձր մակարդակում:
- Ձեռնարկատիրության հիմնական շարժառիթը շարունակում է մնալ կարիքը, սակայն հարստություն կուտակելու ձգտումը` որպես ձեռնարկատիրության հիմնական շարժառիթ, էապես աճել է՝ հատկապես երիտասարդների և քաղաքաբնակների շրջանում:
- Հայաստանում ընդհանուր սկսնակ ձեռնարկատիրությունների 44%-ը և կայացած բիզնեսների 53%-ը միանձնյա են։
- Կանանց ձեռնարկատիրությունը, ի տարբերություն տղամարդկանց, համեմատաբար թույլ է զարգացած։
- Ձեռնարկատիրական միջավայրը բնորոշող ցուցանիշներից ձեռնարկատիրական կրթությունն ամենացածր գնահատականին է արժանացել փորձագետների կողմից։
- Թվային տեխնոլոգիաների և արհեստական բանականության կիրառումն առայժմ ցածր մակարդակի վրա է՝ հատկապես կայացած բիզնեսների շրջանում:
Զեկույցի մասին ՀՀ փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանի ուղերձում ասվում է. «Այս զեկույցի թողարկումը հատկապես ժամանակին է․ այն ներկայացնում է ձեռնարկատիրության վիճակի օբյեկտիվ և համապարփակ գնահատական Հայաստանում և համեմատում է մեր առաջընթացը գլոբալ համատեքստում»։
«Ամերիա» ՓԲԸ գործընկեր, «Ամերիա» կառավարման խորհրդատվական ծառայության տնօրեն Տիգրան Ջրբաշյանն իր ելույթում նշեց. «Զեկույցի արդյունքներն ակնհայտորեն ցույց են տալիս, որ ձեռնարկատիրությունը Հայաստանում պահանջում է ավելի լայն քաղաքական տեսլական՝ այնպիսին, որը դուրս է գալիս միայն ֆինանսական աջակցության շրջանակներից և կենտրոնանում է կրթության, թվային ներառականության և կառուցվածքային խթանների վրա, որոնք նպաստում են բիզնեսի մասշտաբավորմանը, նորարարությանը և երկարաժամկետ գոյատևմանը»։

On June 27, presentation of the “Global Entrepreneurship Monitor: Armenia National Report 2024/2025” was held in Yerevan.
It’s one of the most prestigious and comprehensive research platforms in the field of entrepreneurship, which has been collecting and presenting 500+ indicators every year since 1999, recapitulating comprehensive data and analysis from 100+ countries around the world. Thus, the report elaborates on the trends in entrepreneurship development, the current challenges, as well as the potential of entrepreneurial ecosystems, at the local and global levels.
Armenia joins this prestigious initiative for the second time. The first time was in 2019, when 49 other countries joined the report. In 2024, 51 countries were involved in preparation of the Global Entrepreneurship Monitor Report, including a number of developing countries such as Kazakhstan, Ukraine, Belarus, Egypt, Jordan, and countries with developed economies - the USA, Canada, Germany, the United Kingdom, Austria, Norway, etc.
This year, just like in 2019, the Global Entrepreneurship Monitor: Armenia National Report 2024/2025 was prepared by Ameria Management Advisory Services, the Armenian partner of the Global Entrepreneurship Monitor.
Armenia’s involvement in the Global Entrepreneurship Monitor 2024 research allows for significant comparison both with the findings of the Armenia National Report 2019 and with different countries, including the Eastern Europe+ group of countries, where Armenia belongs by virtue of its regional affiliation.
The Global Entrepreneurship Monitor 2024 research embraces more than 161,000 adult respondents from 51 member countries and the opinions of more than 2,400 industry experts from 56 countries.
Data collection in Armenia comprised individual interviews with 2,000 adults (aged 18-64) and 37 industry experts. Individual interviews were held in April-June, 2024.
The Armenia National Report is composed of eight chapters that present the overall entrepreneurship level in the country and distribution across different population groups and economic sectors. The report addresses the attitude towards entrepreneurship and entrepreneurs, the motivation to start a business, the impact of business on the economy, informal investments, business exit processes, the use of artificial intelligence and digital tools in business, as well as the general entrepreneurial environment in Armenia.
A number of engrossing findings stated in the national report are particularly important to consider when developing future strategies and policies. Thus, for example:
- In 2024, Armenia maintains a high level of entrepreneurship, perceiving entrepreneurship as a desirable career (ranking the 1st in the Eastern Europe+ group and 5th among 51 member in 2024 Global Entrepreneurship Monitor),.
- The respect for entrepreneurs among the public and the positive feedback in the media remains at a high level.
- The need remains the main motivation for entrepreneurship but the desire to build wealth as the main motivation for entrepreneurship has increased significantly, especially among young people and urban residents.
- In Armenia, 44% of all early-stage entrepreneurship and 53% of established businesses are sole proprietorships.
- Women’s entrepreneurship, unlike men’s, is relatively underdeveloped.
- Among the entrepreneurial environment indicators, entrepreneurship education was rated the lowest by the experts.
- The use of digital technologies and artificial intelligence is still at a low level, especially among established businesses.
The message of the Armenian Deputy Prime Minister Mher Grigoryan regarding the report reads: “Release of this report is well-timed - it gives an impartial and comprehensive assessment of the standing of entrepreneurship in Armenia and presents our progress within the global context”.
In his speech, Tigran Jrbashyan, partner of Ameria CJSC, Director of Ameria Management Advisory Services, mentioned: “The report findings clearly evidence that entrepreneurship in Armenia needs a broader policy vision – one that goes beyond financial support and focuses on education, digital inclusion, and structural incentives promoting business scalability, innovation, and lasting survival”.