Վարչապետն ընդունել է ԵՄ բարձր ներկայացուցիչ Կայա Կալասին
Վարչապետի մամուլի ծառայությունից հայտնում են, որ Նիկոլ Փաշինյանն ընդունել է Եվրոպական միության արտաքին գործերի և անվտանգության քաղաքականության հարցերով բարձր ներկայացուցիչ Կայա Կալասին:
«Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են Հայաստան-Եվրոպական միություն հարաբերությունների օրակարգին, ժողովրդավարական ինստիտուտների ամրապնդմանը, իրավունքի գերակայության և կառավարման բարեփոխումների ուղղությամբ համագործակցության խորացման հնարավորություններին վերաբերող հարցեր:
Վարչապետ Փաշինյանը շնորհակալություն է հայտնել ԵՄ-ին՝ Հայաստանին ցուցաբերվող շարունակական աջակցության համար և ընդգծել ՀՀ Կառավարության հանձնառությունը ժողովրդավարության և խաղաղության ամրապնդման ճանապարհին:
ԵՄ բարձր ներկայացուցիչը նշել է, որ Հայաստանը և Եվրոպական միությունը երբեք այսքան մերձ չեն եղել միմյանց, որքան այժմ։ Նրա խոսքով՝ Եվրամիությունը պատրաստ է առավել խորացնել գործընկերությունը բոլոր ուղղություններով։
Կայա Կալասը կարևորել է 2024 թվականի ապրիլի 5-ին Բրյուսելում ստորագրված Հայաստան-ԵՄ-ԱՄՆ եռակողմ հայտարարությունը՝ որպես Հայաստանի և եվրոպական ու արևմտյան գործընկերների միջև ռազմավարական համագործակցության ամրապնդման կարևոր հանգրվան: Նրա խոսքով՝ այն հանդիսացել է նոր մակարդակի քաղաքական երկխոսության հենք։
Կալասը բարձր է գնահատել ՀՀ Կառավարության հանձնառությունը ժողովրդավարական բարեփոխումներին՝ դրանք համարելով կենսական նշանակություն ունեցող ոչ միայն երկրի ներսում, այլև որպես արտաքին գործընկերության հենք։ Նա շեշտել է, որ այդ արժեքները պետք է պաշտպանվեն՝ հատկապես հիբրիդային սպառնալիքների, ապատեղեկատվության և երկրի ներքին գործերին միջամտելու փորձերի պայմաններում։ Կայա Կալասն ընդգծել է, որ ԵՄ-ն պատրաստ է կանգնել Հայաստանի կողքին՝ աջակցելով երկրի դիմադրողականության բարձրացմանը։
Հանդիպման ընթացքում մտքեր են փոխանակել նաև վիզաների ազատականացման գործընթացի շուրջ: Երկուստեք ընդգծվել է, որ վերջին շրջանում այդ ուղղությամբ արձանագրվել է զգալի առաջընթաց։
Զրուցակիցներն անդրադարձել են տարածաշրջանային իրավիճակին և խաղաղության գործընթացին։ ԵՄ բարձր ներկայացուցիչը նշել է, որ Բրյուսելում գոհունակությամբ են արձանագրում Հայաստան-Ադրբեջան երկկողմ բանակցությունների ընթացքում գրանցված դրական առաջընթացը, ինչը կարող է հիմք հանդիսանալ տարածաշրջանում կայունության և խաղաղության հաստատման համար»,-ասված է հաղորդագրության մեջ։

Armenian PM Nikol Pashinyan and High Representative of the European Union for Foreign Affairs and Security Policy Kaja Kallas met in Yerevan today.
During the meeting, issues related to the agenda of Armenia-European Union relations, strengthening democratic institutions, the rule of law and opportunities for deepening cooperation in governance reforms were discussed.
Pashinyan thanked the EU for its continuous support to Armenia and emphasized the commitment of the Armenian Government to strengthening democracy and peace.
Kallas said that Armenia and the European Union have never been closer to each other than they are now. She said the European Union is ready to further deepen the partnership in all directions.
Kallas highlighted the Armenia-EU-US trilateral statement signed in Brussels on April 5, 2024, as an important milestone in strengthening strategic cooperation between Armenia and its European and Western partners. According to her, it has served as the basis for a new level of political dialogue.
Kallas highly appreciated the commitment of the Armenian government to democratic reforms, considering them of vital importance not only within the country, but also as a basis for external partnerships. She emphasized that these values must be protected, especially in the face of hybrid threats, disinformation and attempts to interfere in the country's internal affairs. Kallas emphasized that the EU is ready to stand by Armenia, supporting the country's resilience.
During the meeting, the sides also exchanged views on the visa liberalization process. Both sides emphasized that significant progress has been recorded in this direction recently.
The interlocutors touched upon the regional situation and the peace process. Kallas noted that Brussels is pleased to note the positive progress recorded during the Armenia-Azerbaijan bilateral negotiations, which can serve as a basis for establishing stability and peace in the region.