Վարչապետն ընդունել է ԵՄ բարձր ներկայացուցիչ Կայա Կալասին
Վարչապետի մամուլի ծառայությունից հայտնում են, որ Նիկոլ Փաշինյանն ընդունել է Եվրոպական միության արտաքին գործերի և անվտանգության քաղաքականության հարցերով բարձր ներկայացուցիչ Կայա Կալասին:
«Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են Հայաստան-Եվրոպական միություն հարաբերությունների օրակարգին, ժողովրդավարական ինստիտուտների ամրապնդմանը, իրավունքի գերակայության և կառավարման բարեփոխումների ուղղությամբ համագործակցության խորացման հնարավորություններին վերաբերող հարցեր:
Վարչապետ Փաշինյանը շնորհակալություն է հայտնել ԵՄ-ին՝ Հայաստանին ցուցաբերվող շարունակական աջակցության համար և ընդգծել ՀՀ Կառավարության հանձնառությունը ժողովրդավարության և խաղաղության ամրապնդման ճանապարհին:
ԵՄ բարձր ներկայացուցիչը նշել է, որ Հայաստանը և Եվրոպական միությունը երբեք այսքան մերձ չեն եղել միմյանց, որքան այժմ։ Նրա խոսքով՝ Եվրամիությունը պատրաստ է առավել խորացնել գործընկերությունը բոլոր ուղղություններով։
Կայա Կալասը կարևորել է 2024 թվականի ապրիլի 5-ին Բրյուսելում ստորագրված Հայաստան-ԵՄ-ԱՄՆ եռակողմ հայտարարությունը՝ որպես Հայաստանի և եվրոպական ու արևմտյան գործընկերների միջև ռազմավարական համագործակցության ամրապնդման կարևոր հանգրվան: Նրա խոսքով՝ այն հանդիսացել է նոր մակարդակի քաղաքական երկխոսության հենք։
Կալասը բարձր է գնահատել ՀՀ Կառավարության հանձնառությունը ժողովրդավարական բարեփոխումներին՝ դրանք համարելով կենսական նշանակություն ունեցող ոչ միայն երկրի ներսում, այլև որպես արտաքին գործընկերության հենք։ Նա շեշտել է, որ այդ արժեքները պետք է պաշտպանվեն՝ հատկապես հիբրիդային սպառնալիքների, ապատեղեկատվության և երկրի ներքին գործերին միջամտելու փորձերի պայմաններում։ Կայա Կալասն ընդգծել է, որ ԵՄ-ն պատրաստ է կանգնել Հայաստանի կողքին՝ աջակցելով երկրի դիմադրողականության բարձրացմանը։
Հանդիպման ընթացքում մտքեր են փոխանակել նաև վիզաների ազատականացման գործընթացի շուրջ: Երկուստեք ընդգծվել է, որ վերջին շրջանում այդ ուղղությամբ արձանագրվել է զգալի առաջընթաց։
Զրուցակիցներն անդրադարձել են տարածաշրջանային իրավիճակին և խաղաղության գործընթացին։ ԵՄ բարձր ներկայացուցիչը նշել է, որ Բրյուսելում գոհունակությամբ են արձանագրում Հայաստան-Ադրբեջան երկկողմ բանակցությունների ընթացքում գրանցված դրական առաջընթացը, ինչը կարող է հիմք հանդիսանալ տարածաշրջանում կայունության և խաղաղության հաստատման համար»,-ասված է հաղորդագրության մեջ։

Премьер-министр Пашинян принял верховного представителя ЕС Каю Каллас
Премьер-министр Никол Пашинян принял верховного представителя Европейского союза по иностранным делам и политике безопасности Каю Каллас.
Были обсуждены вопросы повестки отношений Армения-Европейский союз, укрепления демократических институтов, а также возможности углубления сотрудничества в сферах верховенства права и реформ управления.
Премьер-министр Пашинян поблагодарил ЕС за постоянную поддержку Армении и подчеркнул приверженность правительства Республики Армения укреплению демократии и мира.
Верховный представитель ЕС отметила, что Армения и Европейский союз никогда не были ближе друг к другу, чем сейчас. По ее словам, Европейский союз готов к еще большему углублению партнерства по всем направлениям.
Кая Каллас отметила важность подписанного в Брюсселе 5 апреля 2024 года Трехстороннего заявления Армения-ЕС-США, как важной вехи в укреплении стратегического сотрудничества между Арменией и европейскими и западными партнерами. По ее словам, оно послужило основой для политического диалога нового уровня.
Каллас высоко оценила приверженность правительства Армении демократическим реформам, назвав их жизненно важными не только в контексте внутренней жизни страны, но и в качестве основы для внешнего партнерства. Она подчеркнула, что эти ценности необходимо защищать, особенно перед лицом гибридных угроз, дезинформации и попыток вмешательства во внутренние дела страны. Кая Каллас подчеркнула, что ЕС рядом с Арменией, поддерживая увеличение устойчивости страны.
Состоялся также обмен мнениями о процессе либерализации визового режима. Двусторонне было подчеркнуто, что в последнее время в этом направлении зафиксирован значительный прогресс.
Собеседники коснулись региональной ситуации и мирного процесса. Верховный представитель ЕС отметила, что Брюссель с удовлетворением отмечает зафиксированный в ходе двусторонних переговоров Армения-Азербайджан позитивный прогресс, который может послужить основой для установления стабильности и мира в регионе.