Մահմեդականների մեծ շեյխը ֆեթվա է արձակել` դատապարտելով թուրքերի կողմից հայերի ջարդերը
Վերջերս անսպասելիորեն աչքովս ընկավ մի չափազանց կարևոր իսլամական փաստաթուղթ, որը խստորեն դատապարտում է թուրքերին` կրոնի քողի տակ հայ քրիստոնյաներին սպանելու համար:
Այս բացառիկ փաստաթուղթը ֆեթվա կամ կրոնական հրամանագիր է, որն արձակվել է 1909 թվականի մայիսին Եգիպտոսի Մեծն շեյխ Սալիմ ալ-Բիշրիի կողմից և դատապարտում է թուրք մահմեդականներին Օսմանյան կայսրության խոշոր քաղաքներից մեկում` Ադանայում 30 հազար հայերին կոտորելու համար:
Ալ-Ազհար մզկիթի շեյխ ալ-Բիշրին՝ Կահիրեում մահմեդական աշխարհի իսլամական հետազոտությունների նշանավոր կենտրոնի առաջնորդն, այս ֆեթվան արձակել է՝ ի հակազդեցություն 1909 թվականի ապրիլին թուրք մուֆթիի (կրոնական առաջնորդ) արձակած հրամանագրի, որով նա թուրքերին կոչ է արել սպանել հայերին, քանի որ «նրանք դեմ էին մահմեդականներին և Աստծուն»:
Համացանցում պատահաբար տեսնելով եգիպտական ֆեթվայի հիշատակումը՝ կապ հաստատեցի հայոց պատմության մասնագետ, պրոֆ. Մոհամմադ Ռիֆաաթ ալ-Իմամի հետ, որին հանդիպել էի վերջերս Կահիրե կատարած իմ այցելության ժամանակ: Դոկտ. ալ-Իմամը սիրով ինձ ուղարկեց այս կարևոր կրոնական փաստաթղթի արաբական տեքստի բնագիրը, որից առաջին անգամ հայերեն թարգմանությամբ հատվածներ ենք ներկայացնում ստորև.
«Տեղական թերթերում տեսել ենք զարհուրելի լուրեր և նողկալի զեկույցներ Օսմանյան կայսրության մի շարք գավառների մահմեդականների մասին, որոնք հարձակվել են քրիստոնյաների վրա և գազանաբար սպանել նրանց: Մենք չէինք կարող հավատալ այդ զեկույցներին և հույս էինք տածում, որ դրանք կեղծ էին, քանի որ իսլամն արգելում է ագրեսիան, բռնությունները, արյունահեղությունը և մարդկանց վնասելը՝ անկախ այն բանից՝ նրանք մահմեդական են, քրիստոնյա թե հրեա:
Օհ, մահմեդականներ` տարածաշրջանում և այլուր ապրող, զգուշացեք գործողություններից, որոնք արգելված են Ալլահի կողմից իր շարիաթում [իսլամական օրենք], և խնայեք այն արյունը, որ Ալլահն արգելում է թափել, և մի մեղանչեք որևէ մեկի դեմ, քանի որ Ալլահը չի սիրում ագրեսորներին…
Ձեր պարտքն է նրանց հանդեպ, ովքեր կապվել են ձեզ հետ, ովքեր իրենց անվտանգությունը վստահել են ձեզ, և ովքեր բնակվում են ձեզ հետ և ձեր կողքին են Ahlul Dhimma-ից (հրեա և քրիստոնա փոքրամասնություններ, որոնց իսլամ կրոնը պաշտպանում է), ինչպես պարտադրված է Ալլահի կողմից, բարձրացնել նրանց, ինչպես կբարձրացնեք ինքներդ ձեզ, պաշտպանել նրանց այն ամենից, ինչից կպաշտպանեք ինքներդ ձեզ և ձեր ազգակիցներին, ձեր ուժը դարձրեք նրանց ուժը, հպարտացեք և բարգավաճեք ձեր ուժով և պաշտպանեք նրանց վանքերն ու եկեղեցիները, ինչպես կպաշտպանեք ձեր մզկիթներն ու տաճարները:
Ով որ վիրավորի նրանց կանանց, սուր քաշի նրանց վրա և ճնշի նրանց, նա ժխտում է Ալլահին տված մահմեդականների խոստումը, որը մահմեդականների պարտավորությունն է:
Իմացած եղեք, որ եթե այն, ինչ հասարակությունը լսում է, ճշմարիտ է, ապա դուք զայրացրել եք ձեր Ալլահին, և այն չի գոհացրել ձեր մարգարեին ու Շարիաթը: Դուք ձեր մահմեդական եղբայրներին հեռացրել եք իրենց կրոնից, որի մերժումը դարձել է սոսկալի` այս նողկալի արարքի պատճառով, խախտելով այն, ինչն արգելված է, և դուք արձակում եք ձեր կրոնից անտեղյակ մարդկանց լեզուները` սոսկալի բառեր ասելու ընդդեմ բոլոր մահմեդականների:
Ուրեմն, լսեք, թե ինչ է ասել ձեր մարգարեն նման իրավիճակների մասին, որում դուք այժմ հայտնվել եք: Նա ասել է. «Նա ով սպանում է դաշնակից անձի [անձ, որն, ըստ համաձայնագրի, միացել է իսլամին`օգնության և աջակցության նպատակով], չի զգա Դրախտի բուրմունքը, և եթե անգամ զգա այն, ապա դա կլինի 40 տարվա հեռվից»: Նա նաև ասել է. «Անձը, որը գցում է «dhimmi»-ին [հրեական կամ քրիստոնեական փոքրամաuնության անձ], կմտրակվի կրակի ճիրաններում Ահեղ դատաստանի օրը»:
Այս փաստաթղթից ամբողջովին պարզ է դառնում, որ 1909 թվականի հայկական կոտորածները և դրան հաջորդած 1915 թվականի Ցեղասպանությունը մահմեդական թուրքերի և հայ քրիստոնյաների միջև եղած կրոնական բախման արդյունք չէին: Ալ-Ազհարի Մեծն շեյխն արդարացիորեն դատապարտել է թուրքերին հայերի զանգվածային կոտորածի համար, որը կատարվել է ռասիստ պանթուրքական և ոչ թե պանիսլամական նկատառումներով` հայկական հողերն ու կալվածքները գրավելու մտադրության հետ միատեղ: Թուրք մուֆթիների (հոգևորական) արձակած տարբեր ֆեթվաները նպատակ ունեին հրահրել մոլեռանդ թուրք խուժանին հարձակվել և սպանել անմեղ հայերին:
Շեյխ ալ-Բիշրիի 1909 թվականի ֆեթվան հետագայում ամրապնդվել է 1917 թվականին Մեքքայի Շարիֆ ալ-Հուսեյն իբն Ալիի արձակած հրովարտակով` հրամայելով բոլոր մահմեդականներին պաշտպանել հայերին և «ապահովել այն ամենով, ինչի կարիքը նրանք կարող են ունենալ... որովհետև նրանք մահմեդականների Պաշտպանված ազգն են, որոնց մասին մարգարե Մուհամմեդն ասել է. «Ով որ անգամ պարան գողանա նրանցից, ես կլինեմ նրա հակառակորդը Ահեղ դատաստանի օրը»:
2009 թվականին, երբ Թուրքիայի վարչապետ Ռեջեպ Թայիփ Էրդողանը հայտարարում էր, թե «մահմեդականները ցեղասպանություն չեն կատարել», նա միայն մասամբ էր ճիշտ: Նա պետք է ասեր. «Լավ մահմեդականները ցեղասպանություն չեն կատարել»: Երիտթուրքերի կուսակցության ղեկավարները, ովքեր 1915 թվականին իրագործել էին Հայոց ցեղասպանությունը, դատելով իսլամի սուրբ գրքի` Ղուրանի ուսմունքներից, հավատացյալ մահմեդականներ չէին: Նրանք պարզապես ոճրագործներ էին, որոնք իսլամը իբրև հարմար պատրվակ էին օգտագործել զանգվածային ջարդեր իրականացնելու համար: Ալ-Ազհարի Մեծն շեյխի կարեկցող ֆեթվան դեռ այսօր էլ ճշմարիտ է հնչում, մանավանդ այս օրերին, երբ մահմեդական աշխարհը նշում է Ռամազանի ավարտը:

I recently came across an extremely significant Islamic document that severely criticizes Turks for using religion as a cover to killing Armenian Christians.
This rarely seen document is a Fatwa or religious decree issued in May 1909 by Grand Sheikh Salim al-Bishri of Egypt, condemning Turkish Muslims for massacring 30,000 Armenians in Adana, a major city in the Ottoman Empire.
Sheikh al-Bishri of Al-Azhar Mosque, leader of the Muslim world’s preeminent center of Islamic studies in Cairo, issued this Fatwa in order to counter the decree issued in April 1909 by a Turkish Mufti (religious leader), urging Turks to kill Armenians because “they were against Muslims and God.”
Upon seeing a passing reference to the Egyptian fatwa on the internet, I contacted Prof. Mohammed Rifaat al-Emam, an expert on Armenian history, whom I had met during a recent visit to Cairo. Dr. al-Emam kindly sent me the original Arabic text of this important religious document, excerpts of which are presented below in English translation for the first time:
“We have seen in local newspapers agonizing news and vile reports about Muslims of some Anatolian provinces of the Ottoman Empire attacking Christians and killing them brutally. We could not believe these reports and hoped that they were false, because Islam forbids aggression, oppression, bloodshed, and harming human beings -- Muslims, Christians and Jews alike.
Oh Muslims living in that region and elsewhere beware of actions prohibited by Allah in His Sharia [Islamic law] and spare the blood that Allah prohibited to spill and do not transgress on anyone since Allah does not like aggressors…
Your duty towards those who are allied with you, who entrusted their safety to you and who reside among you and next to you from Ahlul Dhimma [Jewish and Christian minorities protected under Islam], as imposed by Allah, is to uplift them as you would uplift yourselves, prevent them from what you prevent yourselves and your kinsfolk, make your strength their strength, make pride and prosperity out of your strength, and protect their monasteries and churches the way you protect your mosques and temples.
Whoever abuses their women, draws the sword on them, and oppresses them contradicts Muslims’ pledge to Allah, which is the obligation of Muslims.
Be informed that if what the public is hearing is true, then you have angered your Allah and did not satisfy your Prophet and the Sharia. You kept your Muslim brothers away from their religion, whose rejection became hideous by this heinous act, violating what is forbidden, and you let loose tongues of people ignorant of your religion to pronounce hideous words against all Muslims.
Then, hear some of what your Prophet said about conditions similar to what you are in today. He said: ‘He who kills an allied person [person joined with Islam by an agreement in order to give help and support] will not smell the fragrance of Paradise and if he smells it, that would be at a distance of 40 years.’ He also said: ‘A person who rejects a dhimmi [a person from Jewish and Christian minorities] will be whipped with flagella of fire on Judgment Day.’”
This document makes it amply clear that the Armenian massacres of 1909 and the subsequent Genocide of 1915 were not the result of religious conflict between Muslim Turks and Christian Armenians. The Grand Sheikh of Al-Azhar rightly condemned the Turks for the mass murder of Armenians, which was committed for racist Pan-Turkic -- not Pan-Islamic -- reasons, along with the intent of capturing Armenian lands and properties. The various Fatwas issued by Turkish Muftis (clerics) were intended to provoke fanatical Turkish mobs to attack and massacre innocent Armenians.
Sheikh al-Bishri’s 1909 Fatwa was further reinforced by the decree issued in 1917 by Al-Husayn Ibn Ali, the Sharif of Mecca, ordering all Muslims to defend Armenians and “provide everything they might need … because they are the Protected People of the Muslims about whom the Prophet Muhammad said: ‘Whoever takes from them even a rope, I will be his adversary on the day of Judgment.’”
In 2009, when Turkish Prime Minister Rejeb Erdogan stated that “Muslims don’t commit genocide,” he was only partly right. He should have said: “Good Muslims don’t commit genocide.” The leaders of the Young Turk Party who masterminded the Armenian Genocide in 1915 were not faithful Muslims, judging by the teachings of the Quran -- the Holy Book of Islam. They were simply criminals who used Islam as a convenient cover to carry out mass murder. The compassionate Fatwa of the Grand Sheikh of Al-Azhar still rings true today as the Muslim world celebrates the end of Ramadhan.