Ստեփանակերտում մեկնարկել է ՏՀԿ 17-րդ գագաթնաժողովը. մասնակցում են նաև Էրդողանն ու Փեզեշքիանը
Ստեփանակերտում այսօր մեկնարկել է Տնտեսական համագործակցության կազմակերպության 17-րդ գագաթնաժողովը։ Բացի Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևից, պետությունների առաջնորդներից մասնակցում են նաև Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը, Իրանի նախագահ Մասուդ Փեզեշքիանը, Տաջիկստանի նախագահ Էմոմալի Ռահմոնը, Ուզբեկստանի նախագահ Շավքաթ Միրզիյոևը, Պակիստանի վարչապետ Շահբազ Շարիֆը, Ղրղզստանի նախագահ Սադիր Ժապարովը և Հյուսիսային Կիպրոսի ինքնահռչակ հանրապետության առաջնորդ Էրսին Թաթարը։
Նախորդ գագաթնաժողովը կայացել էր 2023 թվականի նոյեմբերի 9-ին Ուզբեկստանի մայրաքաղաք Տաշքենդում։
Այս կազմակերպությունը հիմնադրվել է դեռևս 1985 թվականին Իրանի, Պակիստանի և Թուրքիայի նախաձեռնությամբ։ ԽՍՀՄ փլուզումից հետո դրան միացել են նաև Ադրբեջանը, Ղազախստանը, Ուզբեկստանը, Թուրքմենստանը, Ղրղզստանը, Տաջիկստանը, ինչպես նաև Աֆղանստանը:
Կազմակերպության ստեղծման հիմնական նպատակներ էին հռչակվել անդամ երկրների միջև առևտրի զարգացումը, տրանսպորտային և լոգիստիկ կայուն ենթակառուցվածքների ստեղծումը, էներգետիկ համագործակցության խորացումը, գյուղատնտեսությանը, զբոսաշրջությանը, առողջապահությանը, կրթությանը և գիտությանը աջակցությունը, մասնավոր հատվածի և փոքր ու միջին ձեռնարկությունների զարգացումը, գլոբալ տնտեսությունում տարածաշրջանի դերի բարձրացումը:
Գագաթնաժողովից առաջ Ալիևը երկկողմ բանակցություններ է վարել մասնակից երկրների ներկայացուցիչների հետ։ Գագաթնաժողովի բացման խոսքում նա հայտարարել է, որ Արցախի գրավված տարածքներում իրականացվում են լայնամասշտաբ շինարարական-վերականգնողական աշխատանքներ։
Ի թիվս այլ հարցերի, Ալիևը անդրադարձել է նաև Հայաստանում ադրբեջանցիների «վերադարձի» հարցին։ «Մենք բարձր ենք գնահատում անցած ամիս Ստամբուլում կայացած Իսլամական համագործակցության կազմակերպության նախարարների խորհրդի կողմից բոլոր 57 անդամ պետությունների միաձայն որոշմամբ բանաձևի ընդունումը, որն աջակցություն է հայտնում Հայաստանից բռնի տեղահանված ադրբեջանցիների վերադարձի իրավունքին»,- հայտարարել է նա։

Turkish President Recep Tayyip Erdoğan and Iranian President Masoud Pezeshkian are in Khankendi (Stepanakert - the former Artsakh Republic capital) to attend the 17th Summit of the Economic Cooperation Organization (ECO).
The ECO was founded in 1985 at the initiative of Iran, Pakistan, and Turkey. After the collapse of the USSR, Azerbaijan, Kazakhstan, Uzbekistan, Turkmenistan, Kyrgyzstan, Tajikistan, and Afghanistan joined it.
The main goals of the organization’s creation were the development of trade between member states, the creation of sustainable transport and logistics infrastructure, deepening energy cooperation, support for agriculture, tourism, healthcare, education and science, the development of the private sector and small and medium-sized enterprises and increasing the role of the region in the global economy.
Azerbaijani President Ilham Aliyev, prior to the summit, held bilateral negotiations with representatives of the participating countries. In his opening speech at the summit, he announced that large-scale construction and reconstruction work is being carried out in the former Armenian region of Artsakh.
Among other issues, Aliyevtouched upon the issue of the “return” of Azerbaijanis to Armenia.
“We highly appreciate the adoption of a resolution by the Council of Ministers of the Organization of Islamic Cooperation, held in Istanbul last month, by unanimous decision of all fifty-seven member states, which expresses support for the right of return of Azerbaijanis forcibly displaced from Armenia,” Aliyev said.
Also attending the summit were ECO heads of state and government, ministers from the ten ECO Member State, and representatives from ECO observers, including the Turkish Cypriot State and the Organization of Turkic States.