Արմեն Գրիգորյանը հեռախոսազրույց է ունեցել Իրանի ազգային անվտանգության գերագույն խորհրդի քարտուղարի հետ
Անվտանգության խոհրդի քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը հեռախոսազրույց է ունեցել Իրանի Իսլամական Հանրապետության ազգային անվտանգության գերագույն խորհրդի քարտուղար Ալի Աքբար Ահմադիանի հետ:
ԱԽ գրասենյակի հաղորդմամբ, Ա. Գրիգորյանը ցավակցություն է հայտնել Իսրայել-Իրան 12-օրյա պատերազմի արդյունքում զոհվածների ընտանիքի անդամներին և շուտափույթ ապաքինում մաղթել վիրարվորներին:
Զրուցակիցները քննարկել են Հայաստան-Իրան երկկողմ համագործակցության օրակարգային հարցեր:
«Ա. Գրիգորյանն ընդգծել է ՀՀ դիրքորոշումը տարածաշրջանային կապուղիների ապաշրջափակման հարցում՝ հիմնված տարածաքային ամբողջականության, ինքնիշխանության և իրավազորության վրա։ Ա.Ա.Ահմադիանը վերահաստատել է ԻԻՀ դիրքորոշումն ապաշրջափակման հարցում և աջակցություն հայտնել ՀՀ դիրքորոշմանը:
Քննարկվել են նաև տարածաշրջանային վերջին զարգացումները, ինչի շրջանակներում Գրիգորյանն ու Ահմադիանը կարևորել են տարածաշրջանում անվտանգության և կայունության պահպանման հրամայականը»,- ասված է ԱԽ գրասենյակի տարածած հաղորդագրության մեջ:

Armenian Security Chief Laments Deaths of Iranians Killed in Recent Israeli Attacks
Armenian Security Council Secretary Armen Grigoryan, during a telephone conversation today with Iran’s Secretary of the Supreme National Security Council Ali Akbar Ahmadian, conveyed his condolences to the families of those killed in the twelve-day Israel-Iran war and wished a speedy recovery to the wounded.
The two also discussed issues on the agenda of Armenia-Iran bilateral cooperation.
Grigoryan, according to his office, emphasized Armenia’s position on the issue of unblocking regional transportation links, based on territorial integrity, sovereignty and jurisdiction.
Ahmadian reaffirmed Iran’s position on lifting the blockade of Armenia and expressed support for Yerevan’s position.
The number of those killed in Iran during the recent fighting varies. Human Rights Activists in Iran (HRANA), a US-based organization, reported that over 900 people were killed and over three thousand wounded by Israeli strikes on Iran.