Բագրատ արքեպիսկոպոսը հայցադիմումներ է ներկայացրել Առողջապահության նախարարի ու ևս 5 անձի դեմ
Լիազորությունները կասեցված Տավուշի թեմի առաջնորդ Բագրատ արքեպիսկոպոս Գալստանյանը (Վազգեն Գալստանյան) վիրավորանքի և զրպարտության հետևանքով պատճառված ոչ նյութական վնասի փոխհատուցման պահանջով քաղաքական գործիչների դեմ հայցադիմումներ է ներկայացրել դատարան։
Մոտ 6 մլն դրամ փոխհատուցում է պահանջում «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության անդամ, Ազգային ժողովի պատգամավոր Վահագն Ալեքսանյանից, 3-ական մլն դրամ՝ Առողջապահության նախարար Անահիտ Ավանեսյանից, «Հանրապետություն» կուսակցության առաջնորդ Արամ Սարգսյանից, նույն կուսակցության ցուցակով ավագանու անդամ ընտրված Անի Խաչատրյանից, ԱԺ նախկին պատգամավոր Ստյոպա Սաֆարյանից և քաղաքագետ Հարություն Մկրտչյանից։
Հիշեցնենք՝ Բագրատ արքեպիսկոպոս Գալստանյանը 2025թ. հունիսի 26-ին 2 ամսով կալանավորվել է։ Առաջադրվել էր ահաբեկչության, զանգվածային անկարգությունների և իշխանության զավթման նախապատրաստման մեղադրանք։
2025թ. հունիսի 25-ին, Քննչական կոմիտեն տեղեկացրել էր, որ «Սրբազան պայքար» անվանումը կրող շարժման ղեկավարների և մասնակիցների կողմից ահաբեկչության և իշխանությունը յուրացնելու նախապատրաստություն կատարելու դեպքերի առթիվ նախաձեռնված քրեական վարույթի շրջանակներում կոմիտեի քննիչների կողմից Ազգային անվտանգության ծառայության և ՆԳՆ ոստիկանության աշխատակիցների հետ համատեղ իրականացվել են ավելի քան 9 տասնյակ խուզարկություններ։

Archbishop Bagrat Galstanyan, now in pre-trial detention on charges of terrorism, fomenting public disorder and planning to seize power in Armenia, has filed lawsuits against several politicians demanding compensation for non-pecuniary damage.
Galstanyan, who headed the Armenian Apostolic Church’s Tavush diocese, claims the politicians verbally insulted and slandered him.
Galstanyan led a protest movement in 2024 opposing the Armenian government’s plan to handover border regions to Azerbaijan. Armenia’s National Security Service took Galstanyan into custody on June 26 in Yerevan.
The clergyman is demanding six million drams in compensation from ruling Civil Contract MP Vahagn Aleksanyan, three million drams each from Minister of Health Anahit Avanesyan, Republic Party head Aram Sargsyan, Yerevan Municipal Council member Ani Khachatryan, former MP Styopa Safaryan, and political analyst Harutyun Mkrtchyan.