Աղվեսները «լալիս» են, իսկ օձերը` ֆշշացնում բազմազավակ ընտանիքի տնակի պատերի տակ (վիդեո)
Պետրոսյան ամուսիններն իրենց 6 անչափահաս երեխաների հետ արդեն 3 տարի է` ապրում են փայտե տնակում` օձերի, կարիճների ու կրծողների ընկերակցությամբ: Երբ այցելեցի նրանց, ընտանիքի մեծ ու փոքր անդամները կարիճ էին սատկացնում: Իսկ օձն արդեն 5 օր է` ֆշշացնում է տնակի պատի արանքում: Նրան այդպես էլ չեն կարողանում որսալ:
Բոլորն էլ արդեն սովորել են այս վիճակին: Ծնողները 3 տարի շարունակ հերթափոխով են քնում, որ կենդանիները չվնասեն քնած երեխաներին: Նրանց մայրը` Շողակաթ Պետրոսյանը, ասաց, որ իրենց ամեն պահի կարող է դժբախտություն պատահել: Անցյալ տարի էլ օձը հայտնվել է երեխաներից մեկի անկողնում եւ հրաշքով չի խայթել փոքրիկին:
Արագածոտնի մարզի Սասունիկ համայնքում ապրող այս ընտանիքի պատմությանն առաջին անգամ անդրադարձել էինք 2 տարի առաջ: Մինչ օրս ոչինչ չի փոխվել նրանց կյանքում: Հայրական տնից դուրս գալով` ընտանիքի հայրը` Ժորան, կնոջ հետ 10 տարի ապրել է համագյուղացիներից մեկի անասնագոմոմ: Այդտեղ են ծնվել նրանց 5 երեխաները:
Տարիներ շարունակ Շողակաթը տարբեր նամակներով անհանգստացրել է պաշտոնյաներին` նրանց ուշադրությունը սեւեռելով խոնավության եւ վտանգի մեջ ապրող երեխաների խնդիրներին: 2008 թ. կառավարության շենքի առջեւ հերթական բողոքի ակցիայի ժամանակ տիկնոջն ու երեխաներին է մոտեցել Հովիկ Աբրահամյանը եւ խոստացել խնդրին լուծում տալ: Ըստ Շողակաթի` բազմազավակ ընտանիքին տնով ապահովելու խոստում է տվել նաեւ այդ ժամանակվա վարչապետ Սերժ Սարգսյանը:
«Հովիկ Աբրահամյանը ձեռքիցս նամակը վերցրեց, կարդաց, ասաց, որ այս պահին տուն չկա, բայց 3 սենյականոց տնակ կտա, մինչեւ մեկ ամսից կհանձնարարեն, որ տուն հատկացնեն մեզ: Իմ ներկայությամբ հեռախոսով զանգեց մեր նախկին մարզպետ Գաբրիել Գյոզալյանին եւ հանձնարարեց, որ զբաղվի այդ խնդրով: Որախ-ուրախ եկա մարզպետարան, այնտեղից ինձ տվեցին դպրոցի տնակներից մեկը, որտեղ ես ու ամուսինս ժամանակին դաս էինք արել»,- ասում է Շողակաթը:
Ընտանիքն այդպես էլ չի ստացել խոստացված 3 սենյականոց տնակը: Նրանց բաժին է հասել փտած եւ քայքայված տանիքով փայտից տնակ, որն անձրեւի ժամանակ կաթում է: Ընտանիքը մի կերպ համակերպվել է` հավատալով, որ մեկ ամսից իրենց տուն կտան: Արդեն անցել է 3 տարի, սակայն մինչ օրս ընտանիքին հավաստիացնում են, թե ուր որ է` կտեղափոխվեն նոր տուն:
Տնակը դրված է Սասունիկ գյուղի ամայի հատվածում, որտեղ բնակելի տուն գրեթե չկա: 1200 քմ հող հատկացրել է Սասունիկ համայնքը: Տնակի հարեւանությամբ է գտնվում գյուղի գերեզմանոցը: Անչափահաս երեխաներն անգիր գիտեն, թե գյուղում քանի մարդ է մահացել: «Մեզ բերել գցել են գերեզմանների մեջ, երեխեքս արդեն վախեցած են, ամեն օր մեռել են տեսնում, երեսներին գույն չի մնացել»,- նշում է Շողակաթը:
7-ամյա Մարգարիտան վախենում է տնակից դուրս գալ: Աղջնակը քնից լացով է արթնանում:
«Կառավարությունից Խաչիկ Վարդանյանն ինձ ասում էր` դուք տնտեսություն հիմնեք, հող մշակեք, ես կգամ կտեսնեմ, թե ինչ եք արել, մինչեւ ձեզ տուն կտանք: Ես էլ պոմիդոր էի ցանել, կարմրել էր, երեխեքին չէի թողնում ուտեին, ասում էի` Խաչիկ Վարդանյանն ասել է կգամ, ուրեմն անպայման հյուր կգա, թող գա տեսնի, որ հողը մշակել ենք: Պոմիդորները փչացան, սերմերը թափվեցին, բայց ոչ ոք չեկավ: Երբ զանգում էի Խաչիկ Վարդանյանին, ասում էր` ի՞նչ ես ուզում, տնակը տվել ենք, հողը տվել ենք, հանգիստ ապրեք: Ես էլի կհրաժարվեմ այդ հողից, թող իրենց լինի: Իմ երեխաների համար տուն եմ ուզում, որ օձ ու կարիճներից պրծնեն»,- ասում է Շողակաթը:
Տնակից քիչ հեռու տան հիմք է գցված: Պետրոսյանները պատմեցին, որ «Համահայկական միջազգային երիտասարդական կենտրոնի» նախագահ Անդրանիկ Նիկողոսյանն է իրենց նոր տունը կառուցելու, սակայն մի քանի տարի է` խաբում են ու սկսած գործը ավարտին չեն հասցնում:
«Չենք հավատում, որ կկառուցեն, թող մի գրավոր նամակ գրեն, ասեն, որ այսինչ ժամկետներում կկառուցենք, որ հանգիստ լինենք: Որ զանգում, հետաքրքրվում ենք, թե ինչ աշխատանքներ են տարվելու, հայհոյում են: Ասել ենք սոցիալապես անապահով ենք, չենք ասել, որ անուղեղ ենք: Բա կարելի՞ ա ընկածին քացով խբել գցել»,- նշում է Շողակաթը: Տիկնոջ խոսքերով` իրենց միշտ խաբում են, թե շուտով տունը կկառուցվի, սակայն չի կառուցվում:
Անդրանիկ Նիկողոսյանը «Հետքին» պարզաբանեց, որ իրենք մինչեւ 2013 թվականը բարեգործական կարգով բնակարաններ են կառուցում անօթեւան եւ կարիքավոր ընտանիքների համար: Պետական աջակցություն չեն ստանում եւ որեւէ պարտավորություն չունեն ընտանիքների հանդեպ: Ըստ Ա. Նիկողոսյանի` ծրագրի առաջին փուլն ավարտվել է, իսկ երկրորդ փուլի աշխատանքները կմեկնարկեն հունիսի 20-ից:
«Լավ գիտեք, թե այսօր Հայաստանում ինչ վիճակ է տիրում: Ժորայի ընտանիքից վատ վիճակում գտնվողներ էլ կան, բայց մենք այդ բազմազավակ ընտանիքին ներառել ենք մեր ցուցակում: Մենք չենք կարող միայն Ժորայի տունը կառուցել, հույան-բույան անելով չի, հունիսի 20-ից կսկսենք իրենց տան կառուցումը»,-ասում է Անդրանիկ Նիկողոսյանը:
Նա հերքեց, որ հայհոյել է Ժորային, երբ հետաքրքրվել են շինարարական աշխատանքներով: «Օրվա տարբեր ժամերի զանգում են, ասում` տունս օձ ա մտել, հա, բայց ես ի՞նչ անեմ»,- ավելացնում է բարեգործական ընկերության նախագահը:
Արագածոտնի մարզի 9 կարիքավոր ընտանիքների, ներառյալ այս ընտանիքի համար տուն կառուցելու խոստում տվել էր նաեւ «Առաջ Հայաստան» բարեգործական հիմնադրամը, սակայն Արագածոտնի մարզպետ Սարգիս Սահակյանն ասաց, որ հիմնադրամից իրեն տեղեկացրել են, թե միջոցները սպառվել են, եւ շինարարական աշխատանքները կշարունակվեն գումար լինելու դեպքում: «Մենք հիմա այլ աղբյուրներ ենք փնտրում, որ կարողանանք այդ 9 ընտանիքների տան խնդիրը լուծել»,- տեղեկացրեց մարզպետը:
Նշենք, որ Պետրոսյանների ընտանիքը կենցաղային նվազագույն պայմաններ չունի: Խմելու ջուր չունեն: Երեխաները դույլերով խմելաջուրը բերում են մոտ 1 կմ հեռավորությունից: Գյուղում բոլորն էլ ջրաչափ են դրել եւ թույլ չեն տալիս, որ իրենց բակի ծորակից ջուր վերցնեն:
Մարգարիտան պատմում է, որ երբ տանը ջուր չեն ունեցել, ինքը մի քանի անգամ առվից է ջուր խմել: Երեխաները լողանում են առվի ջրով, քանի որ 1 կմ-ից այդքան ջուր բերել հնարավոր չէ: Բոլորը մեջքի ցավ ունեն, քանի որ առվի ջուրը, որով լողանում են, ոչ միշտ է մաքուր լինում: Իսկ ընտանիքի ավագ որդին` 7-րդ դասարանում սովորող Մեսրոպը, ասում է, որ երբ տան ջուրը վերջանում է, սկսում են խաղացնել իրենց 1.5 տարեկան եղբորը, որպեսզի մայրը չասի` գնացեք ջուր բերեք:
«Ոչ ջուր ունեմ, ոչ մի բան: Նամակներ ենք գրում տարբեր կազմակերպությունների, ուղարկում են մարզպետարան: Մարզպետն ի՞նչ անի, էն մարդն ինչքան կարում ա, օգնում ա, միշտ ֆինանսով ապահովել ա մեզ: Ընկել ենք ուրիշների տներից որ ջուր բերենք, մարդիկ չեն թողում, ասում են` հաշվիչ ա դրած»,- ավելացնում է Շողակաթը:
Ավագ որդին` Մեսրոպը, հոր հետ այժմ դերասանություն մասնագիտություն է սովորում Երեւանում: Նրանք արդեն նկարվել են մի քանի սերիալներում, որպեսզի այդ կերպ կարողանան ընտանիք պահել: Մեսրոպը դեռ գումար չի վաստակել, իսկ հայրը` Ժորան, 2 կադրում նկարահանվելով 30.000 դրամ աշխատավարձ է ստացել:
«Հիմա սովորում եմ, համ մասնագիտություն է, համ էլ ուզում եմ ընտանիքիս օգնած լինեմ»,- ասում է Մեսրոպը:
Անցած սեպտեմբերին Մարգարիտան պետք է առաջին դասարան գնար, սակայն հագուստ չունենալու պատճառով չի գնացել: Մեսրոպն այժմ ուզում է սերիալներում նկարահանվել, որպեսզի վաստակած գումարով քրոջ համար հագուստ ու գրենական պիտույքներ գնի:
Կրտսեր եղբայրը` Հովհաննեսը, պատմում է, որ «ամեն երեկո իրենց տնակի շուրջ աղվեսներ են հավաքվում ու երեխայի նման սկսում լացել»: Նա նույնիսկ ինձ ուղեկցեց տնակից քիչ հեռու գտնվող աղվեսների բույնը: Շողակաթն էլ հավելեց, որ 2 տարի առաջ փորձել են հավ պահել, 10 ճուտ են գնել, սակայն աղվեսները բոլորին կերել են:
«4 տղա ունեմ, իրանց հայրը հրաշքով է ողջ մնացել Ղարաբաղի ազատամարտում, էգուց կգան, կասեն` պիտի տղաներիդ տանենք բանակ, չէ՞, չեմ թողելու, որ գնան»,- ասում է Շողակաթ Պետրոսյանը:
6 երեխաների հայրը մասնակցել է Արցախի ազատագրական մարտերին եւ ոտքից վիրավորվել: Ժորան չի կարողանում ծանր ֆիզիկական աշխատանք կատարել, սակայն աշխատանք լինելու դեպքում օրավարձով աշխատում է: Այժմ ընտանիքն ապրում է 58 հազար դրամ նպաստով:

"Соседи" многодетной семьи змеи и лисы (видео)
Уже три года семья Петросянов, в которой шестеро несовершеннолетних детей, живет в деревянном домике, по соседству со змеями, скорпионами и грызунами. Когда я пришел к ним, взрослые и дети были заняты тем, что убивали скорпиона. А змею, которая вот уже пятый день шипит под стенами домика, никак не удается поймать. Петросяны уже привыкли к своему положению. Родители спят по очереди, чтобы уберечь детей от укусов змей и скорпионов. По словам матери, Шохакат Петросян, в прошлом году змея очутилась в постели одного из детей и лишь чудом не укусила ребенка.
Впервые об истории этой семьи, проживающей в общине Сасуник области Арагацотн, мы писали 2 года назад, однако по сей день в их жизни ничего не изменилось. Покинув отцовский дом, глава семьи, Жора Петросян, 10 лет прожил с женой в хлеве одного из односельчан. Здесь и родились их пятеро детей.
В течение многих лет Шохакат писала письма чиновникам, обращая их внимание на проблемы своей семьи. Во время очередной акции протеста перед зданием правительства в 2008 г. к Шохакат и ее детям подошел Овик Абрамян, который пообещал помочь. Обеспечить семью жильем пообещал и занимавший тогда пост премьер-министра Серж Саргсян.
"Овик Абрамян взял у меня письмо, прочитал, сказал, что пока предоставит нам домик из трех комнат, а через месяц поручит выделить дом. Он при мне позвонил бывшему губернатору Габриелу Гезаляну и поручил заняться этим вопросом. Я радостная пришла в областную администрацию, где мне выделили один из школьных домиков, где в свое время мы с мужем учились",- говорит Шохакат.
Однако обещанный 3-комнатный домик семья так и не получила. Им досталась деревянная времянка с прогнившей крышей. Семья кое-как приспособилась в надежде, что через месяц их обеспечат домом.
Деревянный домик находится в безлюдной местности, где почти нет жилых домов. Сельская община выделила земельный участок площадью 1200 кв.метров. По соседству находится сельское кладбище.
"Работающий в правительстве Хачик Варданян посоветовал завести хозяйство, начать обрабатывать землю. Сказал, что обязательно придет, чтобы увидеть, что нам удалось сделать. Я посадила помидоры, не разрешала детям их срывать, чтобы Хачик Варданян пришел и увидел плоды нашего труда. Помидоры испортились, но он так и не пришел. Когда же я позвонила, он сказал: ну что вам еще нужно, домик дали, землю дали, живите себе. Но мне не нужна их земля, я хочу дом для своих детей, чтобы избавиться от змей и скорпионов",- говорит Шохакат.
Недалеко от домика заложен фундамент. По словам Петросянов, председатель Общеармянского международного молодежного центра Андраник Никогосян строит для них новый дом, однако уже несколько лет начатое строительство не могут довести до конца.
Андраник Никогосян сообщил "Hetq"-у, что до 2013 года фонд должен построить квартиры для бездомных и нуждающихся семей. Помощи от государства не получают и никакой ответственности перед этими семьями не несут. Первый этап программы завершен, работы второго этапа начнутся с 20 июня.
"Мы хорошо знаем, какая сегодня ситуация в Армении. Есть семьи, которые живут в более тяжелых условиях, чем семья Жоры, но мы включили эту многодетную семью в наш список. С июня начнем строительство их дома",- заверил А.Никогосян.
Построить дома для девяти нуждающихся семей Арагацотнской области, включая семью Петросянов, обещал также благотворительный фонд "Вперед, Армения!". Однако, по словам губернатора Арагацотна Саркиса Саакяна, из фонда им сообщили, что средства уже исчерпаны, строительные работы будут продолжены только при наличии финансов. "Сейчас мы ищем другие источники финансирования, чтобы решить вопрос строительства домов для этих девяти семей",- сказал губернатор.
Отметим, что семья Петросянов лишена самых элементарных бытовых условий. Питьевой воды нет, воду приходится тащить за километр от дома. Дети купаются в канаве. "Я обращаюсь с письмами в различные организации, в областную администрацию. Но что может сделать губернатор. Он и так нам помогает, обеспечивает финансами",- отмечает Шохакат.
Старший сын Месроп вместе с отцом сейчас учится в Ереване на актера. Они уже снялись в нескольких сериалах, пытаются таким образом хоть немного заработать на жизнь.
В прошлом году Маргарита должна была пойти в первый класс, однако не пошла, так как у девочки не было одежды. Месроп мечтает сняться в каком-нибудь сериале, чтобы на заработанные деньги купить сестре платье и письменные принадлежности.
Младший брат Ованнес рассказывает, что каждый вечер вокруг их дома собираются лисы, которые плачут как дети. Он даже показал мне лисью нору, которая находится недалеко от их дома.
"У меня четверо сыновей, их отец чудом остался жив во время войны в Карабахе. А завтра придут и скажут, что должны забрать моих сыновей в армию. Не пущу",- говорит Шохакат Петросян.
Отец шестерых детей участвовал в Арцахской войне, был ранен в ногу. Жора не может выполнять тяжелую физическую работу, но если предлагают сдельную работу, он не отказывается. В настоящее время семья живет на пособие в 58 тысяч драмов.