ԵՄ-ն պատժամիջոցներ է կիրառում ադրբեջանական նավթատար լցանավերի նկատմամբ
Ի թիվս այլ միջոցների, ԵՄ-ն նախկինի նման պատժամիջոցներ է կիրառել աշխարհի տարբեր երկրներում գրանցված նավերի նկատմամբ, որոնց համարում է Ռուսաստանի «ստվերային նավատորմի» մաս:
«Նավթատար լցանավերի «ստվերային նավատորմի» մաս կազմող կամ Ռուսաստանի էներգետիկ եկամուտներին նպաստող նավերի գործունեությունը հետագայում սահմանափակելու համար Եվրոպական Միության խորհրդի 2025/1495 որոշմամբ 105 նավ է ավելացվում 2014/512 որոշմամբ սահմանված նավերի ցուցակին, որոնց արգելվում է մուտք գործել ԵՄ անդամ երկրների նավահանգիստներ եւ շլյուզներ, ինչպես նաեւ օգտվել ծովային տրանսպորտի հետ կապված ծառայությունների լայն շրջանակից»,- ասվում է հուլիսի 18-ին Եվրոպական Միության խորհրդի ընդունած կանոնակարգում:
«Շուշա»
Վերոնշյալ 105 նավերի թվում է ադրբեջանական «Շուշա» (Shusha, օկուպացված Շուշիի ադրբեջանական տարբերակը) անունով նավը (IMO համարը՝ 9779941): ԵՄ-ն վերջինիս ներառել է «սեւ ցուցակ» այն հիմնավորմամբ, որ այս նավը տեղափոխել է հում նավթ կամ նավթամթերք, որի ծագման երկիրը Ռուսաստանն է, կամ որն արտահանվում է Ռուսաստանից՝ կիրառելով նավագնացության ոչ ստանդարտ եւ բարձր ռիսկային մեթոդներ:
Ադրբեջանական նավը ԵՄ պատժամիջոցների տակ է հուլիսի 20-ից:
250 մ երկարությամբ եւ 44 մ լայնությամբ «Շուշան» հում նավթի լցանավ (տանկեր) է, որը կառուցվել է 2017 թ. Հարավային Կորեայում: Դրա սեփականատերն ադրբեջանական SA Susha Shipholdings ընկերությունն է, իսկ շահագործողը՝ նույնպես ադրբեջանական ASCO Shipmanagement AFEZCO-ն, որը հիմնադրվել է 2023-ի հունվարին ASCO (Azerbaijan Caspian Shipping Company) պետական ընկերության հիմքի վրա եւ սրա դուստր ձեռնարկությունն է: Սեփականատերն ու շահագործողը գրանցված են Բաքվի նույն հասցեում (մանրամասները՝ այստեղ):
ASCO Shipmanagement AFEZCO-ի հիմնադրումից ընդամենը 5 ամիս անց՝ 2023-ի հունիսին, այս լցանավը սկսել է լողալ ադրբեջանական դրոշի ներքո՝ ստանալով «Շուշա» անունը: Իսկ 2017-2023 թթ. այն նավարկել է Մարշալյան Կղզիների դրոշի տակ եւ կրել «Արիստոկլիս» (Aristoklis) անունը:
Ներկա պահին «Շուշան» լողում է Միջերկրական ծովում (հուլիսի 14-ին դուրս է եկել Թուրքիայի «Նեմրութ» նավահանգստից, ժամանումը վերջնակետ նախատեսված է հուլիսի 27-ին): Ադրբեջանական այս լցանավի նավարկության վիճակագրությունը ցույց է տալիս, որ վերջին շրջանում այն նավարկում է Թուրքիայի (Էգեյան ծովի ափին գտնվող «Նեմրութ» նավահանգիստ) եւ Ռուսաստանի (Լենինգրադի մարզի Պրիմորսկ քաղաք, Բալթիկ ծովի ափին) միջեւ:
«Ղարաբաղ»
ԵՄ-ն հուլիսի 18-ին պատժամիջոցներ է կիրառել (մեկնարկը՝ հուլիսի 20-ից) նաեւ ադրբեջանական «Ղարաբաղ» (Karabakh) լցանավի նկատմամբ (IMO համարը՝ 9810513): Հիմնավորումը նույնն է՝ այս նավը տեղափոխել է հում նավթ կամ նավթամթերք, որի ծագման երկիրը Ռուսաստանն է, կամ որն արտահանվում է Ռուսաստանից՝ կիրառելով նավագնացության ոչ ստանդարտ եւ բարձր ռիսկային մեթոդներ:
«Ղարաբաղը» եւս 250x44 մ չափերով նավ է, որը նախատեսված է հում նավթ տեղափոխելու համար: Այն կառուցվել է 2018 թ. Ճապոնիայում: Սրա սեփականատերը SA Karabakh Shipholdings-ն է, տեխնիկական կառավարիչը (ISM manager), որը պատասխանատու է նավի տեխնիկական շահագործման համար, ASCO Shipmanagement AFEZCO-ն է (ASCO-ի դուստրը), իսկ կոմերցիոն կառավարիչը (commercial manager), որն զբաղվում է բեռնափոխադրումների կազմակերպմամբ, կրկին SA Karabakh Shipholdings-ն է։ Այս ընկերությունները գրանցված են Բաքվի նույն հասցեում (մանրամասները՝ այստեղ):
«Շուշայի» նման «Ղարաբաղը» եւս 2023-ի հունիսին է մտել ադրբեջանական դրոշի տակ ու ստացել ներկա անունը: Իսկ 2018-2023 թթ. այն լողացել է Լիբերիայի դրոշի ներքո ու կրել «Սպերխիոս» (Sperchios) անունը:
«Ղարաբաղի» նավարկությունների վիճակագրությունը նույնպես ցույց է տալիս, որ վերջին շրջանում այն բեռ է տեղափոխում թուրքական «Նեմրութի» եւ ռուսական Պրիմորսկի միջեւ: Մասնավորապես՝ վերջին անգամ լցանավը հուլիսի 8-ին դուրս է եկել Պրիմորսկից ու այսօր՝ ամսի 24-ին, խարիսխ գցել «Նեմրութ» նավահանգստի մոտ:
«Զանգեզուր»
Այդուհանդերձ, «Շուշան» ու «Ղարաբաղն» Ադրբեջանի դրոշի տակ լողացող նավերից առաջինը չեն, որ հայտնվել են ԵՄ «սեւ ցուցակում»: Մասնավորապես՝ այս տարվա մայիսի 20-ին ընդունած կանոնակարգով Եվրոպական Միության խորհուրդը նույն հիմնավորմամբ նույնպիսի պատժամիջոցներ է կիրառել (մեկնարկը՝ մայիսի 21-ից) հում նավթ տեղափոխող «Զանգեզուր» (Zangazur) լցավանի նկատմամբ (IMO համարը՝ 9420617):
243x42 մ չափերով այս նավը կառուցվել է 2010 թ. Ճապոնիայում: Ըստ տեղեկատուների՝ նախապես նավարկել է Պանամայի դրոշի տակ ու կրել «Շահ Դենիզ» (Shah Deniz) անունը, հետո սկսել է լողալ Մալթայի դրոշի ներքո: 2018-2021 թթ. կոչվել է «Զարիֆա Ալիեւա» (Zarifa Aliyeva), իսկ 2021-2023 թթ.՝ «Սիլվեր» (Silver): 2023-ի աշնանից նավը լողում է Ադրբեջանի դրոշի ներքո եւ «Զանգեզուր» անվան տակ:
Նավի սեփականատերն ադրբեջանական SA Zangazur Shipholdings-ն է, տեխնիկական կառավարիչը կրկին ASCO Shipmanagement AFEZCO-ն է, իսկ կոմերցիոն կառավարիչը նույնպես ադրբեջանական SA Maritime AFEZCO-ն է. սա էլ իր հերթին ASCO-ի ու Ադրբեջանի պետական նավթային ընկերության՝ SOCAR-ի համատեղ ձեռնարկությունն է: «Զանգեզուրի» սեփականատերն ու տեխնիկական եւ կոմերցիոն կառավարիչները գրանցված են Բաքվի նույն հասցեում եւ, ինչպես տեսնում ենք, փոխկապակցված են վերոնշյալ ASCO (Azerbaijan Caspian Shipping Company) պետական ընկերությանը (մանրամասները՝ այստեղ):
Տարօրինակ չպիտի համարել, որ «Շուշայի» ու «Ղարաբաղի» նման «Զանգեզուրը» եւս վերջին շրջանում նավարկել է թուրքական «Նեմրութ» նավահանգստի ու ռուսական Պրիմորսկ քաղաքի միջեւ: Ըստ տեղեկատուների ամենավերջին տվյալների՝ «Զանգեզուրը» մայիսի 27-ից խարիսխ է գցել Էգեյան ծովում՝ Թուրքիայի ափերի մոտ:
Հավելենք, որ «Զանգեզուր» լցանավը ԵՄ-ից առաջ՝ մայիսի 9-ին, ի թիվս բազմաթիվ այլ նավերի, իր «սեւ ցուցակ» էր ներառել Մեծ Բրիտանիան: Հիմնավորումն այն էր, որ այս նավը կիրառվում է՝ ռուսական ծագման նավթ տեղափոխելու համար:
«Ռուսաստանի ստվերային նավատորմն այսօր հարված կստանա պատմության մեջ ամենամեծ պատժամիջոցների փաթեթով, ինչը կուժեղացնի ճնշումը Պուտինի վրա եւ կպաշտպանի Միացյալ Թագավորության ու Եվրոպայի կարեւորագույն ազգային ենթակառուցվածքները»,- մայիսի 9-ին հայտարարել էր Մեծ Բրիտանիայի վարչապետ Քիր Սթարմերը։
Նույն փաթեթի շրջանակներում Մեծ Բրիտանիան պատժամիջոցներ է կիրառել նաեւ 5 ադրբեջանցիների հանդեպ: Վերջիններս, ըստ բրիտանական կառավարության, մասնակցում կամ մասնակցել են Ռուսաստանի կառավարությունից օգուտ ստանալուն կամ վերջինիս աջակցելուն նրա համար ռազմավարական նշանակության ոլորտում, այն է՝ ռուսական էներգետիկ սեկտորում:
ASCO Shipmanagement-ի 6 լցանավերը
ASCO Shipmanagement-ի պաշտոնական կայքում նշվում է, որ ընկերության նավատորմը բաղկացած է 6 նավից, որոնցից 4-ը հում նավթ տեղափոխող լցանավեր են, իսկ մյուս 2-ը՝ նավթային/քիմիական լցանավեր:
Չնայած նավերի անունները եւ IMO համարները այս կայքում չեն նշվում, magicport.ai-ում կարելի է գտնել դրանց տվյալները: Ըստ այդմ՝ ASCO Shipmanagement-ը ոչ միայն «Շուշա», «Ղարաբաղ», «Զանգեզուր» նավերի տեխնիկական կառավարիչն է (շահագործողը), այլեւ «Խանքենդի» (Khankendi), «Ադրբեջան» (Azerbaijan) ու «Բաքու» (Baku) լցանավերի:
Սրանցից վերջին երկուսը համեմատաբար փոքր տարողության նավեր են, իսկ ահա «Խանքենդին» (օկուպացված Ստեփանակերտի ադրբեջանական անունն է) «Շուշայի» ու «Ղարաբաղի» չափերի (250x44 մ) լցանավ է (IMO համարը՝ 9867621):
2020-ին Հարավային Կորեայում կառուցված այս նավը 2020-2024 թթ. նավարկել է Մարշալյան Կղզիների դրոշի ներքո եւ կոչվել «Արիստոֆանիս» (Aristofanis): 2024-ի օգոստոսից այն մտել է Ադրբեջանի դրոշի տակ: Նավի սեփականատերն ադրբեջանական SA Leader Shipholdings AFEZCO-ն է, իսկ կոմերցիոն կառավարիչը՝ վերոնշյալ SA Maritime AFEZCO-ն: Կրկնենք՝ բոլորն էլ Բաքվի նույն հասցեում են գրանցված եւ փոխկապակցված են ASCO (Azerbaijan Caspian Shipping Company) պետական ընկերությանը (մանրամասները՝ այստեղ):
«Խանքենդին» վերջին շրջանում «Շուշայի» ու «Ղարաբաղի» նման նավարկում է հիմնականում «Նեմրութ» նավահանգստի ու Պրիմորսկ քաղաքի միջեւ: Վերջին անգամ հուլիսի 2-ին լցանավը դուրս է եկել «Նեմրութից» ու այսօր հասել Լենինգրադի մարզում՝ Բալթիկ ծովի ափին գտնվող Ուստ Լուգա ավանի նավահանգիստ:
Ըստ magicport.ai կայքի տվյալների՝ ադրբեջանական այս նավը «Շուշայի», «Ղարաբաղի» ու «Զանգեզուրի» նման պատժամիջոցների ռիսկի տակ է (մանրամասները հայտնի չեն): Եթե սա ճիշտ է, ապա ստացվում է, որ ASCO Shipmanagement-ի 6 նավերից 4-ը այլեւս խնդիրներ ունեն հակառուսական դիրքորոշում որդեգրած երկրների հետ, ինչն այդ նավերի տերերի ու կառավարիչների կյանքը առաջին հայացքից պետք է որ առնվազն բարդացնի:

ЕС вводит санкции против азербайджанских нефтяных танкеров
18 июля Евросоюз утвердил 18-й пакет санкций против России. Как и раньше, санкции были введены в отношении зарегистрированных в различных странах мира судов, считающихся частью “теневого флота” РФ.
“С целью дальнейшего ограничения деятельности нефтяных танкеров, составляющих часть теневого флота России, или судов, обеспечивающих энергетические доходы этой страны, Совет ЕС решением 2025/1495 включает 105 новых судов в утвержденный решением 2014/512 список тех судов, которым запрещено заходить в морские порты и шлюзы стран-членов ЕС, а также пользоваться широким перечнем услуг, связанных с морским транспортом”,- говорится в регламенте Совета ЕС от 18 июля.
“Шуша”
В число этих 105 судов входит также азербайджанский танкер “Шуша” (Shusha, азербайджанское название оккупированного армянского города Шуши, номер IMO 9779941). ЕС включил это судно в “черный список” на том основании, что оно перевозило сырую нефть или нефтепродукты российского происхождения, либо экспортировало их из России, применяя нестандартные и рискованные методы судоходства.
Азербайджанское судно находится под санкциями ЕС с 20 июля
Танкер для перевозки сырой нефти “Шуша” имеет длину 250 м и ширину 44 м. Он был построен в 2017 году в Южной Корее. Его владелец – азербайджанская компания SA Susha Shipholdings, а эксплуатант – опять-таки азербайджанская компания ASCO Shipmanagement AFEZCO. Последняя была основана в январе 2023 года на базе государственной компании ASCO (Azerbaijan Caspian Shipping Company) и является ее дочерним предприятием. Владелец и эксплуатант зарегистрированы в Баку по одному и тому же адресу (подробности здесь).
В июне 2023 года, всего через пять месяцев после основания ASCO Shipmanagement AFEZCO, этот танкер получил название “Шуша” и начал плыть под азербайджанским флагом. Между тем в 2017-2023 гг. судно курсировало под флагом Маршалловых Островов и носило название “Аристоклис” (Aristoklis).
В настоящее время “Шуша” совершает плавание в Средиземном море (14 июля судно вышло из турецкого порта “Немрут” и 27 июля должно прибыть в конечный пункт назначения). Статистика навигации этого азербайджанского танкера показывает, что в последнее время он курсирует между Турцией (порт “Немрут” в Эгейском море) и Россией (Балтийское море, город Приморск в Ленинградской области).
“Карабах”
18 июля ЕС ввел санкции и в отношении азербайджанского танкера “Карабах” (Karabakh, номер IMO 9810513, старт - с 20 июля). Обоснование прежнее: судно перевозило сырую нефть или нефтепродукты российского происхождения, либо экспортировало их из РФ, применяя нестандартные и содержащие высокие риски методы судоходства.
Танкер “Карабах” (размеры 250x44 м) предусмотрен для перевозки сырой нефти. Он построен в 2018 году в Японии. Собственником и коммерческим управляющим (commercial manager) танкера является SA Karabakh Shipholdings, а техникческим управляющим (эксплуатантом, ISM manager) - ASCO Shipmanagement AFEZCO. Эти компании зарегистрированы в Баку по тому же адресу (подробности здесь).
Свое нынешнее название “Карабах”, как и “Шуша”, получил в июне 2023 г., начав плыть под азербайджанским флагом. В 2018-2023 гг. танкер совершал плавание под флагом Либерии и назывался “Сперхиос” (Sperchios).
Статистика навигации “Карабаха” тоже показывает, что в последний период танкер перевозил грузы между турецким портом “Немрут” и российским Приморском. В частности, в последний раз танкер вышел из Приморска 8 июля, а 24 июля бросил якорь у порта “Немрут”.
“Зангезур”
И все же “Шуша” и “Карабах” – не первые плывущие под флагом Азербайджана танкеры, попавшие в “черный список” ЕС. В частности, регламентом от 20 мая текущего года Совет ЕС применил аналогичные санкции (старт – с 21 мая) и в отношении перевозившего сырую нефть танкера “Зангезур” (номер IMO 9420617).
Это судно размерами 243x42 м было построено в Японии в 2010 году. Согласно справочникам, танкер сперва курсировал под флагом Панамы и носил название “Шах Дениз” (Shah Deniz), после чего начал плыть под флагом Мальты. В 2018-2021 гг. судно называлось “Зарифа Алиева” (Zarifa Aliyeva), в 2021-2023 гг. – “Силвер” (Silver). С осени 2023-го танкер уже с названием “Зангезур” плывет под флагом Азербайджана.
Владельцем танкера является азербайджанская компания SA Zangazur Shipholdings, техническим управляющим (эксплуатантом) - ASCO Shipmanagement AFEZCO, а коммерческим управляющим – опять-таки азербайджанская компания SA Maritime AFEZCO. Последняя представляет собой совместное предприятие ASCO и государственной нефтяной компании Азербайджана SOCAR.
Владелец, технический и коммерческий управляющие “Зангезура” зарегистрированы в Баку по одному и тому же адресу и, как видим, аффилированы с вышеупомянутой госкомпанией ASCO (Azerbaijan Caspian Shipping Company) (подробности здесь).
Пусть не покажется странным, что в последнее время “Зангезур”, как и «Шуша» и “Карабах”, курсирует между турецким портом “Немрут” и российским городом Приморск. По последним данным, 27 мая “Зангезур” бросил якорь в Эгейском море, у берегов Турции.
Добавим, что 9 мая, до принятия решения Евросоюзом, танкер “Зангезур” в числе многих других судов включила в свой “черный список” Великобритания. Это решение было обосновано тем, что танкер перевозит российскую нефть.
“Сегодня теневой флот Росси получит самый сильный в истории удар в виде пакета санкций, что усилит давление на Путина и защитит важнейшие национальные инфраструктуры Объединенного Королевства и Европы”,- заявил 9 мая премьер-министр Великобритании Кир Стармер.
В рамках этого пакета Великобритания ввела также санкции против 5 азербайджанцев. Последние, по данным британского правительства, способствуют либо способствовали получению выгоды от правительства России или оказали содействие РФ в стратегически важной для нее сфере, а именно - в российском энергетическом секторе.
Шесть танкеров ASCO Shipmanagement
Согласно официальном сайту ASCO Shipmanagement, флот компании состоит из шести судов, четыре из которых перевозят сырую нефть, два судна являются нефтяными/химическими танкерами.
И хотя их названия и номера IMO на сайте не указаны, необходимые данные можно найти на magicport.ai. Согласно имеющейся информации, ASCO Shipmanagement является техническим управляющим (эксплуатантом) не только танкеров “Шуша”, “Карабах” и “Зангезур”, но также “Ханкенди” (Khankendi), “Азербайджан” (Azerbaijan) и “Баку” (Baku).
Последние два имеют небольшую грузоподъемность, а вот “Ханкенди” (азербайджанское название оккупированной столицы Арцаха Степанакерта) по своим размерам (250x44 м, номер IMO 9867621) соответствует “Шуше” и “Карабаху”.
Судно, построенное в 2020 году в Южной Корее, в 2020-2024 гг. плавало под флагом Маршалловых Островов и носило название “Аристофанис” (Aristofanis). В августе 2024-го на нем был поднят флаг Азербайджана. Собственником танкера является азербайджанская компания SA Leader Shipholdings AFEZCO, коммерческим управляющим – упомянутая выше SA Maritime AFEZCO. Отметим, что все эти компании зарегистрированы в Баку по одному и тому же адресу и аффилированы с государственной компанией ASCO (Azerbaijan Caspian Shipping Company) (подробности здесь).
В последнее время “Ханкенды”, как и “Шуша” и “Карабах”, курсирует в основном между портом “Немрут” и городом Приморск. В последний раз танкер вышел из Немрута 2 июля и 24 июля достиг порта Усть-Луга на берегу Балтийского моря, Ленинградская область.
По данным сайта magicport.ai, этот азербайджанский танкер, как “Шуша”, “Карабах” и “Зангезур”, находится под риском санкций (подробности неизвестны). Если это действительно так, то четыре из шести судов ASCO Shipmanagement уже будут иметь проблемы с занявшими антироссийскую позицию странами, что, на первый взгляд, должно, как минимум, усложнить жизнь владельцам и управляющим этих судов.