Հայաստանի և Չինաստանի միջև ռազմավարական գործընկերություն հաստատելու մասին համատեղ հայտարարությունը
ՀՀ Կառավարությունը հրապարակել է համատեղ հայտարարությունը` Հայաստանի Հանրապետության եւ Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետության միջեւ ռազմավարական գործընկերություն հաստատելու մասին:
«Հայաստանի Հանրապետությունը եւ Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետությունը (այսուհետ՝ Կողմեր), հիմնվելով երկու ժողովուրդների դարավոր բարեկամության վրա, համակարծիք լինելով, որ 1992 թվականի ապրիլի 6-ին դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատումից ի վեր երկկողմ հարաբերությունները զարգացել են դինամիկ կերպով, իսկ երկու երկրների միջեւ համագործակցությունը տարբեր ոլորտներում հասել է դրական արդյունքների, լիովին հանձնառու լինելով ընդլայնելու համագործակցությունը քաղաքական, տնտեսական, մշակութային եւ սոցիալական ոլորտներում, ինչպես նաեւ միջազգային հարաբերություններում ու տարածաշրջանային եւ համաշխարհային խաղաղության ու կայունության խթանման գործում, համաձայնության են եկել հաստատել ռազմավարական գործընկերություն՝ շարունակելով առաջնորդվել երկկողմ հարաբերությունների հիմնարար սկզբունքներով, որոնք բնորոշվում են հավասարությամբ, փոխադարձ հարգանքով եւ վստահությամբ, ինչպես նաեւ փոխշահավետ համագործակցությամբ։
ՔԱՂԱՔԱԿԱՆ ԵՐԿԽՈՍՈՒԹՅՈՒՆ
Կողմերն առաջնորդվում են խաղաղ գոյակցության սկզբունքներով՝ ինքնիշխանության եւ տարածքային ամբողջականության նկատմամբ փոխադարձ հարգանքի, ագրեսիայի բացառման, ներքին գործերին չմիջամտելու, հավասարության եւ փոխադարձ շահի, ինչպես նաեւ խաղաղ գոյակցության սկզբունքներով։
Կողմերը հարգում են միմյանց կողմից յուրաքանչյուրի ազգային առանձնահատկություններին համապատասխան ընտրված զարգացման ուղիները եւ երկկողմ հարաբերությունների մասով քաղաքականության հարցում անկախ որոշումների կայացումը։ Կողմերը հանդես են գալիս որպես միմյանց համար վստահելի գործընկերներ, ձեռնպահ են մնում այնպիսի գործողություններից, որոնք վնասում են մյուս կողմի ինքնիշխանությանը, անվտանգությանը եւ զարգացման շահերին, կամ ցանկացած գործողությունից, որը խախտում է երկու երկրների միջև փոխադարձ վստահությունն ու ժողովուրդների միջեւ բարեկամությունը։
Հայկական կողմը վերահաստատում է իր դիրքորոշումն ի աջակցություն «Մեկ Չինաստանի» սկզբունքի՝ ճանաչելով, որ աշխարհում գոյություն ունի միայն մեկ Չինաստան, եւ Թայվանը Չինաստանի տարածքի անբաժանելի մասն է, իսկ Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետության կառավարությունն ամբողջ Չինաստանը ներկայացնող միակ օրինական կառավարությունն է. վճռականորեն դեմ է «Թայվանի անկախության» ցանկացած ձեւի եւ աջակցում է ազգային վերամիավորման ուղղությամբ Չինաստանի կողմից գործադրվող ջանքերին:
Չինական կողմը վերահաստատում է իր ամուր աջակցությունը Հայաստանի Հանրապետության քաղաքական անկախությանը, ինքնիշխանությանը, տարածքային ամբողջականությանը եւ սահմանների անխախտելիությանը։ Չինաստանն աջակցում է հայկական կողմի կողմից առաջարկված խաղաղության օրակարգին եւ ողջունում է «Խաղաղության խաչմերուկ» նախաձեռնությունը։
Կողմերը հավատացած են, որ առճակատում խրախուսող աշխարհաքաղաքական ինտրիգները որեւէ նպատակի չեն կարող ծառայել, եւ համատեղ հանդես են գալիս այն քայլերի դեմ, որոնք ապակայունացնում են տարածաշրջանը եւ հրահրում նոր էսկալացիա։
Կողմերը հայտնում են իրենց պատրաստակամությունը՝ ամրապնդելու բարձր մակարդակի քաղաքական երկխոսությունը, կանոնավոր կերպով անցկացնելու երկու երկրների արտաքին գործերի նախարարությունների միջեւ քաղաքական խորհրդակցություններ, ինչպես նաեւ ընդլայնելու հաղորդակցությունը կենտրոնական եւ տեղական իշխանությունների, ինչպես նաեւ կուսակցությունների միջեւ՝ փորձի փոխանակման եւ համագործակցության ամրապնդման նպատակով:
Կողմերն էապես կարեւորում են երկու երկրների օրենսդիր մարմինների միջեւ հետագա համագործակցությունը եւ ընդգծում են խորհրդարանական դիվանագիտության նշանակությունը երկկողմ քաղաքական երկխոսության խթանման գործում։
Կողմերն ընդգծում են երկու երկրների կառավարությունների միջեւ հաղորդակցության մեխանիզմների հետագա զարգացման անհրաժեշտությունը՝ զարգացման եւ անվտանգության հարցերի շուրջ տեսակետների փոխանակման նպատակով։
Կողմերը պատրաստակամ են ամրապնդել իրավական եւ դատական ոլորտներում համագործակցությունը եւ փոխանակումը ՝ հավասարության, փոխադարձ շահի եւ հարգանքի հիման վրա։
Կողմերը հայտնում են իրենց պատրաստակամությունը՝ ամրապնդելու իրավապահ եւ անվտանգության ոլորտում համագործակցությունը, գործադրելու համատեղ ջանքեր՝ ահաբեկչության, սեպարատիզմի, ծայրահեղականության, կիբեռհանցագործությունների եւ այլ անդրազգային հանցագործությունների դեմ պայքարի ուղղությամբ։
Կողմերը շարունակելու են ընդլայնել միջտարածաշրջանային համագործակցությունը։
Կողմերը շարունակելու են հարստացնել քաղաքական եւ պայմանագրային-իրավական հիմքերը՝ տարբեր ոլորտներում համագործակցությունը խորացնելու նպատակով:
ՏՆՏԵՍՈՒԹՅՈՒՆ, ԱՌԵՎՏՈՒՐ, ՆԵՐԴՐՈՒՄՆԵՐ ԵՎ ԶԲՈՍԱՇՐՋՈՒԹՅՈՒՆ
Կողմերը ողջունում են վերջին տարիներին երկկողմ առեւտրի կայուն աճը եւ հայտնում են իրենց պատրաստակամությունը՝ ջանքեր գործադրելու դրա հետագա աճի ուղղությամբ, այդ թվում՝ հայկական արտադրանքի արտահանման խթանման եւ դրանց՝ չինական շուկա մուտք գործելու, ինչպես նաեւ Հայաստանում չինական ընկերությունների ներդրումների ներգրավման նպատակով։ Հայաստանը ողջունում է չինական ընկերությունների մասնակցությունը Հայաստանում իրականացվող ենթակառուցվածքային ծրագրերին։
Կողմերը հայտնում են իրենց պատրաստակամությունը՝ ամրապնդելու փոխանակումները եւ համագործակցությունը՝ առեւտրի եւ ներդրումային ներուժի ընդլայնման նպատակով այնպիսի ոլորտներում, ինչպիսիք են ենթակառուցվածքները, տեղեկատվական տեխնոլոգիաները, վերականգնվող էներգիայի աղբյուրները, գյուղատնտեսությունը, արդյունաբերությունը եւ այլն:
Կողմերը ճանաչում են Տնտեսական համագործակցության միջկառավարական հանձնաժողովի էական դերը Հայաստանի եւ Չինաստանի միջեւ առեւտրատնտեսական հարաբերությունների հետագա զարգացման գործում եւ հայտնում են իրենց պատրաստակամությունը շարունակելու կանոնավոր կերպով գումարել Հանձնաժողովի նիստերը եւ ջանքեր գործադրել դրա որոշումների համապարփակ իրագործման ուղղությամբ, ինչի համար երկու կողմերն էլ բարձրացնում են Հանձնաժողովի համանախագահների մակարդակը։
Չինաստանը ողջունում է Հայաստանի ակտիվ մասնակցությունը Չինաստանի ներմուծման միջազգային ցուցահանդեսին, Չինաստանի ներմուծման եւ արտահանման տոնավաճառին, Չինաստանի ծառայությունների առեւտրի միջազգային տոնավաճառին, Գլոբալ թվային առեւտրի ցուցահանդեսին, Չինաստանի սպառողական ապրանքների միջազգային ցուցահանդեսին, Չինաստանի միջին եւ փոքր ձեռնարկությունների միջազգային ցուցահանդեսին, Չինաստանի ներդրումների եւ առեւտրի միջազգային տոնավաճառին եւ այլ խոշոր ցուցահանդեսների։ Չինական կողմն աջակցում է հայկական կողմին բարձրորակ ապրանքների առաջխաղացման եւ վաճառքի համար առցանց հարթակների օգտագործման հարցում։ Հայաստանը նույնպես ողջունում է չինական կողմի ակտիվ մասնակցությունը Հայաստանում կազմակերպվող միջազգային ցուցահանդեսներին եւ տոնավաճառներին, այդ թվում՝ «EXPO Food and Drinks», «ArmProd EXPO», «Build EXPO», «Industrial Armenia EXPO», «DigiTec Expo», «ArmHighTech Exhibition» ցուցահանդեսներին, եւ այլն։
Կողմերը հայտնում են իրենց պատրաստակամությունը՝ առավել մեծացնելու փոխադարձ ներդրումները՝ այնպիսի ոլորտներում համագործակցությունն ամրապնդելու նպատակով, ինչպիսիք են արդյունաբերությունը, տեղեկատվական եւ հեռահաղորդակցական տեխնոլոգիաները, գյուղատնտեսությունը, էներգետիկան եւ այլն, խթանելու բարձրորակ համագործակցությունը։
Կողմերը հայտնում են իրենց պատրաստակամությունը՝ քննարկելու առեւտրատնտեսական ոլորտին վերաբերող պայմանագրային-իրավական դաշտի կատարելագործումը, եւ ակտիվորեն ուսումնասիրում են առեւտրի եւ ներդրումների ընթացակարգերի ազատականացման եւ դյուրացման համար ինստիտուցիոնալ մեխանիզմ ստեղծելու հնարավորությունը։ Կողմերը վերահաստատում են իրենց վճռական դիրքորոշումը՝ պաշտպանելու բազմակողմ առեւտրային համակարգը, որի հիմքում ԱՀԿ-ն է, եւ աջակցում են Զարգացման համար ներդրումների դյուրացման (IFD) համաձայնագրի ներառմանը ԱՀԿ-ի իրավական կառուցվածքի մեջ:
Կողմերը հայտնում են իրենց պատրաստակամությունը՝ խորացնելու զարգացման մասով համագործակցությունը եւ մշակելու հնարավորություններ Հայաստանում ավելի մեծ թվով փոքրեւ գեղեցիկ սոցիալական ծրագրերի իրականացման համար։ Հայաստանն իր երախտագիտությունն է հայտնում Չինաստանին՝ շարունակական տեխնիկական աջակցության համար, ներառյալ՝ մարդկային ռեսուրսների զարգացման ծրագրերը։
Կողմերը հայտնում են իրենց պատրաստակամությունը՝ ամրապնդելու համագործակցությունը զբոսաշրջության ոլորտում։ Մասնավորապես Կողմերը բարձր են գնահատում երկու երկրների միջեւ հաստատված առանց վիզայի ռեժիմը, որը նշանակալիորեն խթանում է զբոսաշրջությունը, ամրապնդում է ժողովուրդների միջեւ շփումները եւ ընդլայնում տնտեսական, սոցիալական ու մշակույթային կապերը։ Կողմերը համաձայնում են, որ երկու երկրների միջեւ ուղիղ չվերթերի գործարկումը լրացուցիչ խթան է ծառայում զբոսաշրջության ոլորտում համագործակցության համար։ Չինաստանը ողջունում է Հայաստանի մասնակցությունը Չինաստանի զբոսաշրջության ամենամյա միջազգային ցուցահանդեսին (CITM) եւ այլ զբոսաշրջային ցուցահանդեսների։
ՈԼՈՐՏԱՅԻՆ ՀԱՄԱԳՈՐԾԱԿՑՈՒԹՅՈՒՆ
Կողմերը հայտնում են իրենց հետաքրքրվածությունը՝ խթանելու փոխշահավետ համագործակցությունը գիտության եւ տեխնոլոգիաների, կրթության եւ լեզվի ուսուցման մասով փոխանակումների ոլորտներում։ Կողմերը մշակութային փոխանակումն ու երկխոսությունը խթանելու այդ թվում՝ Հայաստանում գործող Կոնֆուցիոսի ինստիտուտում, հայերեն եւ չինարեն լեզուների ուսուցումն ու տարածումը ։ Կողմերը կքննարկեն համագործակցության ամրապնդումն այնպիսի ոլորտներում, ինչպիսիք են թվային կրթությունը եւ մասնագիտական կրթությունը։ Կողմերն ակտիվորեն աջակցում են միմյանց դասական ստեղծագործությունների թարգմանության ու հրատարակման գործընթացին։
Կողմերը հայտնում են իրենց պատրաստակամությունը՝ ակտիվորեն նպաստելու գիտահետազոտական ինստիտուտների միջեւ փոխանակումներին, ամրապնդելու փոխշահավետ համագործակցություն գիտության եւ տեխնոլոգիաների ոլորտում, խթանելու գիտատեխնիկական ձեռքբերումների կիրառումը եւ նոր առաջընթաց ապահովելու իրենց գիտատեխնոլոգիական համագործակցության հարցում։
Կողմերն ընդգծում են տեղեկատվական տեխնոլոգիաների, նորարարության եւ արհեստական բանականության ոլորտներում համագործակցության կարեւորությունը եւ հայտնում են իրենց պատրաստակամությունը՝ խթանելու ինկուբացիոն կենտրոնների, գիտության եւ տեխնոլոգիաների պարկերի, նորարարական կենտրոնների եւ համատեղ հետազոտական կենտրոնների ստեղծումը՝ որպես համագործակցության հնարավոր հարթակ դիտարկելով Հայաստանի «Ինժեներական քաղաք» եւ «Ակադեմիական քաղաք» նախագծերը։
Կողմերը համաձայնում են ընդլայնել համագործակցությունը մշակույթի ոլորտում, ձեռնարկել ակտիվ ջանքեր՝ փոխադարձության հիմունքներով կազմակերպելու Մշակույթի օրեր եւ այլ միջոցառումներ՝ ։ Կողմերը հայտնում են իրենց պատրաստակամությունը՝ համագործակցելու մշակույթային արժեքների պահպանման եւ մշակույթային ժառանգության պաշտպանության հարցերում, ինչպես նաեւ խորացնելու համագործակցությունը Հնագույն քաղաքակրթությունների ֆորումի շրջանակներում։ Որպես հնագույն քաղաքակրթություններ եւ Ֆորումի ակտիվ մասնակիցներ՝ Կողմերը պատրաստ են ակտիվորեն համագործակցել Ֆորումի շրջանակներում։
Կողմերը հայտնում են իրենց պատրաստակամությունը՝ խորացնելու համագործակցությունն առողջապահության, զբաղվածության, սոցիալական ապահովության, սպորտի եւ երիտասարդության ոլորտներում եւ ամրապնդելու փոխանակումները կինոյի, մեդիայի եւ փորձագիտական կենտրոնների ոլորտներում։
Կողմերն աջակցում են անձնակազմի փոխանակումների հետագա դյուրացմանը։
Կողմերը թվայնացումն ու թվային փոխակերպումը դիտարկում են որպես երկկողմ համագործակցության առաջնահերթ ոլորտ եւ պատրաստ են իրականացնել համատեղ նախագծեր՝ ժամանակակից տեխնոլոգիաների ներդրման նպատակով։ Կողմերը նաեւ հայտնում են հետաքրքրվածություն՝ փորձի փոխանակման հարցում այնպիսի ոլորտներում, ինչպիսիք են կիբեռանվտանգությունն ու հիբրիդային սպառնալիքների դեմ պայքարը։
Կողմերը համաձայնում են, որ տրանսպորտի ոլորտում համագործակցության հետագա խորացումն ու տրանսպորտային փոխադրման դյուրացման խթանումը՝ ազգային ինքնիշխանության եւ իրավազորության նկատմամբ հարգանքի, հավասարության եւ փոխադարձության հիման վրա, նպաստում են տարածաշրջանային փոխկապակցվածության բարելավմանը եւ տնտեսական ու առեւտրային զարգացման խթանմանը:
ԳԼՈԲԱԼ ԵՎ ՄԻՋԱԶԳԱՅԻՆ ՀԱՄԱԳՈՐԾԱԿՑՈՒԹՅՈՒՆ
Կողմերը հավատարիմ են մնում ՄԱԿ-ի վրա հիմնված միջազգային համակարգի, միջազգային իրավունքի վրա հիմնված միջազգային իրավակարգի եւ ՄԱԿ-ի Կանոնադրության նպատակներից ու սկզբունքներից բխող միջազգային հարաբերությունների հիմնական նորմերի պաշտպանությանը Կողմերը պատրաստակամ են շարունակելու ամրապնդել համագործակցությունը ՄԱԿ-ի շրջանակներում, աջակցել միմյանց՝ միջազգային եւ տարածաշրջանային հարցերում ավելի մեծ դերակատարություն ունենալու գործում, համատեղել ուժերը՝ նպաստելու հավասարության եւ կարգուկանոնի վրա հիմնվածբազմաբեւեռ աշխարհի ձեւավորմանը եւ փոխշահավետ ու ներառական տնտեսական գլոբալացմանը, ինչպես նաեւ համատեղ խթանել նոր տիպի նորատիպ միջազգային հարաբերությունների եւ ընդհանուր ապագա ունեցող մարդկության համայնքի կառուցումը։ Կողմերը համոզված են, որ բոլոր մարդու իրավունքներն ունիվերսալ են, անբաժանելի, փոխկապակցված եւ միմյանցով պայմանավորված։ Մարդու իրավունքների խթանումը եւ պաշտպանությունը պետք է իրականացվեն ՄԱԿ-ի Կանոնադրության նպատակներին եւ սկզբունքներին, ինչպես նաեւ միջազգային իրավունքին համապատասխան։
Կողմերը վերահաստատում են, որ զարգանալու իրավունքը՝ որպես ունիվերսալ եւ անօտարելի իրավունք, մարդու իրավունքների անբաժանելի մասն է։ Կողմերը պատրաստակամ են խթանել արդյունավետ միջազգային համագործակցություն՝ զարգացման իրավունքն իրագործելու եւ զարգացումը խոչընդոտող արգելքները վերացնելու նպատակով։
Հայկական կողմը ողջունում է չինական կողմի կողմից առաջ քաշված Գլոբալ զարգացման նախաձեռնությունը, Գլոբալ անվտանգության նախաձեռնությունը եւ Գլոբալ քաղաքակրթության նախաձեռնությունը եւ մասնավորապես այնպիսի հայեցակետեր, ինչպիսիք են բոլոր երկրների ինքնիշխանության եւ տարածքային ամբողջականության նկատմամբ հարգանքը, ՄԱԿ-ի Կանոնադրության նպատակների եւ սկզբունքների պաշտպանությունը եւ երկխոսության միջոցով բոլոր վեճերի խաղաղ կարգավորումը, զարգացման առաջնահերթությունը, մարդկանց առաջնային եւ կենտրոնական տեղում դիտարկելը, նորարարության ուժի բացահայտումը, աղքատության նվազեցումը, կլիմայի փոփոխության հարցերին անդրադառնալը եւ կանաչ զարգացման խթանումը։ Կողմերը հայտնում են իրենց պատրաստակամությունը՝ արագացնելու ՄԱԿ-ի «Կայուն զարգացման 2030 օրակարգի» իրականացումը, համատեղ պաշտպանելու միջազգային եւ տարածաշրջանային անվտանգությունն ու կայունությունը եւ խթանելու քաղաքակրթությունների միջեւ փոխանակումները եւ փոխադարձ ուսուցումը։
Կողմերը կխորացնեն քաղաքականության համակարգումը, ինչպես նաեւ կխթանեն զարգացման ծրագրերի միջեւ սիներգիան «Մեկ գոտի, մեկ ճանապարհ» նախաձեռնության (ԳՃՆ) շրջանակներում եւ իրենց համագործակցությունը ԳՃՆ-ի շրջանակներում կբարձրացնեն նոր՝ բարձր որակի զարգացման մակարդակի՝ ի շահ երկու երկրների եւ դրանց ժողովուրդների։ Հայաստանը, որպես առաջին երկրներից մեկը, որը մասնակցել է ԳՃՆ համագործակցությանը, պատրաստ է Չինաստանի հետ համագործակցել՝ ակտիվորեն խթանելու ԳՃՆ-ի եւ «Խաղաղության խաչմերուկ» նախաձեռնության շրջանակներում համագործակցության համապատասխան նախագծերի իրականացումը եւ ապահովելու այդ նախագծերի անվտանգ եւ հաջող ընթացքը։
Չինական կողմը ողջունում է հայկական կողմի ցանկությունը՝ ամրապնդելու համագործակցությունը Շանհայի համագործակցության կազմակերպության (ՇՀԿ) հետ եւ աջակցում է հայկական կողմին ՇՀԿ-ում իր իրավական կարգավիճակի բարելավման հարցում։
Հայկական կողմը սատարում է ՇՀԿ-ի հիմնարար սկզբունքները, ինչպիսիք են ինքնիշխանության, անկախության եւ տարածքային ամբողջականության նկատմամբ փոխադարձ հարգանքը, պետական սահմանները չխախտելը, ագրեսիայի փոխադարձ բացառումը, ներքին գործերին չմիջամտելը, ինչպես նաեւ միջազգային հարաբերություններում ուժ կամ դրա սպառնալիք չկիրառելը։ Այս սկզբունքները Հայաստանի խաղաղության օրակարգի անբաժանելի մասն են եւ նպաստում են Հարավային Կովկասում երկարաժամկետ խաղաղության եւ կայունության ապահովմանը։
Չինական կողմը ողջունում է Հայաստանի անդամակցությունը Ենթակառուցվածքային ներդրումների ասիական բանկին (ԵՆԱԲ) եւ պատրաստ է խորացնել համագործակցությունը հայկական կողմի հետ ԵՆԱԲ-ի շրջանակներում եւ համատեղ աջակցել ԵՆԱԲ-ին՝ ավելի լավ ծառայելու իր զարգացող անդամների ենթակառուցվածքների շինարարության եւ կայուն զարգացման պահանջներին»:

Совместное заявление об установлении стратегического партнерства между Республикой Армения и Китайской Народной Республикой
Республика Армения и Китайская Народная Республика (далее — «Стороны»), основываясь на многовековой дружбе между народами двух стран, разделяя общее мнение о том, что с момента установления дипломатических отношений 6 апреля 1992 года двусторонние отношения динамично развиваются, а сотрудничество между двумя странами достигло позитивных результатов в различных областях, будучи всецело привержены расширению взаимодействия в политической, экономической, культурной и социальной сферах, а также в международных делах, и содействию региональному и глобальному миру и стабильности, достигли соглашения об установлении стратегического партнерства, продолжая руководствоваться основополагающими принципами двусторонних отношений, которые характеризуются равноправием, взаимным уважением и доверием, а также взаимовыгодным сотрудничеством.
ПОЛИТИЧЕСКИЙ ДИАЛОГ
Стороны руководствуются принципами мирного сосуществования: взаимное уважение суверенитета и территориальной целостности, ненападение, невмешательство во внутренние дела, равенство и взаимная выгода, мирное сосуществование.
Стороны уважают выбранные другой стороной в соответствии с национальными особенностями пути развития и самостоятельность принятия решений в политике двусторонних отношений. Стороны действуют друг для друга как надежные партнеры, воздерживаются от действий, наносящих ущерб суверенитету, безопасности и интересам развития другой стороны, а также от любых действий, нарушающих взаимное доверие между двумя странами и дружбу между народами.
Армянская сторона подтверждает свою позицию в поддержку принципа «Одного Китая», признавая, что в мире существует только один Китай и Тайвань является неотъемлемой частью территории Китая, а правительство Китайской Народной Республики является единственным законным правительством, представляющим весь Китай; решительно выступает против любой формы «независимости Тайваня» и поддерживает усилия Китая по национальному воссоединению.
Китайская сторона подтверждает свою твердую поддержку политической независимости, суверенитета, территориальной целостности и неприкосновенности границ Республики Армения. Китай поддерживает предложенную армянской стороной повестку мира и приветствует инициативу «Перекресток мира».
Стороны считают, что геополитические интриги, направленные на поддержание конфронтации, не принесут пользы, и совместно выступают против любых шагов, дестабилизирующих ситуацию в регионе и провоцирующих новую эскалацию.
Стороны выражают готовность к укреплению политического диалога на высоком уровне, проведению регулярных политических консультаций между министерствами иностранных дел двух стран, а также к расширению контактов между центральными и местными органами власти и между политическими партиями в целях обмена опытом и укрепления взаимодействия.
Стороны придают большое значение дальнейшему сотрудничеству между законодательными органами двух стран и подчеркивают важность парламентской дипломатии в развитии двустороннего политического диалога.
Стороны подчеркивают необходимость дальнейшего развития механизмов взаимодействия между правительствами двух стран для обмена мнениями по вопросам развития и безопасности.
Стороны готовы укреплять сотрудничество и обмен опытом в правовой и судебной сферах на основе равенства, взаимной выгоды и взаимного уважения.
Стороны выражают готовность укреплять сотрудничество в сфере правоохранительной деятельности и безопасности, прилагать совместные усилия по противодействию терроризму, сепаратизму, экстремизму, киберпреступности и другим видам транснациональной преступности.
Стороны продолжат укреплять межрегиональное сотрудничество.
Стороны продолжат совершенствовать политическую и договорно-правовую базу для углубления сотрудничества в различных областях.
ЭКОНОМИКА, ТОРГОВЛЯ, ИНВЕСТИЦИИ И ТУРИЗМ
Стороны приветствуют устойчивый рост двустороннего товарооборота в последние годы и выражают готовность прилагать усилия для его дальнейшего увеличения, в том числе направленные на стимулирование экспорта армянской продукции и ее выход на китайский рынок, а также на привлечение инвестиций китайских компаний в Армению. Армения приветствует участие китайских компаний в инфраструктурных проектах в Армении.
Стороны выражают готовность укреплять обмены и сотрудничество в целях расширения торгового и инвестиционного потенциала в таких областях, как инфраструктура, информационные технологии, возобновляемые источники энергии, сельское хозяйство, промышленность и др.
Стороны признают важную роль Межправительственной комиссии по экономическому сотрудничеству в дальнейшем развитии торгово-экономических отношений между Арменией и Китаем и выражают готовность продолжать регулярно проводить заседания Комиссии и прилагать усилия для всесторонней реализации ее решений, в связи с чем обе стороны повышают уровень сопредседателей Комиссии.
Китай приветствует активное участие Армении в Китайской международной выставке импорта, Китайской ярмарке импорта и экспорта, Китайской международной выставке торговли услугами, Всемирной выставке цифровой торговли, Китайской международной выставке потребительских товаров, Китайской международной выставке малых и средних предприятий, Китайской международной выставке инвестиций и торговли и других крупных выставках. Китайская сторона поддерживает армянскую сторону в использовании онлайн-платформ для продвижения и продажи высококачественных товаров. Армения также приветствует активное участие китайской стороны в международных выставках и ярмарках, проводимых в Армении, включая «EXPO Food and Drinks», «ArmProd EXPO», «Build EXPO», «Industrial Armenia EXPO», «DigiTec Expo», «ArmHighTech Exhibition» и др.
Стороны выражают готовность к дальнейшему увеличению взаимных инвестиций для укрепления сотрудничества в таких областях, как промышленность, информация и телекоммуникации, сельское хозяйство, энергетика и др., в целях содействия качественному взаимодействию.
Стороны выражают готовность к обсуждению вопросов совершенствования договорно-правовой базы в торгово-экономической сфере и активному изучению возможности создания институционального механизма либерализации и упрощения процедур торговли и инвестиций. Стороны подтверждают свою твердую позицию по защите многосторонней торговой системы, ядром которой является ВТО, и поддерживают интеграцию Соглашения об упрощении инвестиций в целях развития (IFD) в правовую структуру ВТО.
Стороны выражают готовность к углублению сотрудничества в области развития и проработке возможностей для реализации большего количества небольших и эффективных социальных проектов в Армении. Армения выражает признательность Китаю за постоянную техническую помощь, включая проекты по развитию человеческих ресурсов.
Стороны выражают готовность укреплять сотрудничество в сфере туризма. В частности, Стороны высоко оценивают безвизовый режим между двумя странами, который существенно стимулирует развитие туризма, укрепляет контакты между людьми и расширяет экономические, социальные и культурные связи. Стороны согласны, что открытие прямого авиасообщения между двумя странами служит дополнительным стимулом для сотрудничества в сфере туризма. Китайская сторона приветствует участие Армении в ежегодной Китайской международной туристической выставке (CITM) и других туристических выставках.
ОТРАСЛЕВОЕ СОТРУДНИЧЕСТВО
Стороны выражают заинтересованность в развитии взаимовыгодного сотрудничества в области науки и технологий, образования и обучения языкам. Стороны считают важным аспектом развития культурного обмена и диалога преподавание и популяризацию армянского и китайского языков в учебных заведениях друг друга, включая Институт Конфуция в Армении. Стороны обсудят вопросы укрепления сотрудничества в таких областях, как цифровое образование и профессиональное образование. Стороны активно поддерживают перевод и публикацию классических трудов друг друга.
Стороны выражают готовность активно содействовать обменам между научно-исследовательскими институтами, укреплять взаимовыгодное сотрудничество в области науки и технологий, содействовать внедрению технологических достижений и добиваться новых успехов в научно-техническом сотрудничестве.
Стороны подчеркивают важность сотрудничества в области информационных технологий, инноваций и искусственного интеллекта и выражают готовность содействовать созданию инкубационных центров, научно-технологических парков, инновационных центров и совместных исследовательских центров, рассматривая проекты «Инженерный городок» и «Академический городок» Армении в качестве возможных площадок для сотрудничества.
Стороны соглашаются расширять сотрудничество в сфере культуры, активно организовывать Дни культуры и другие мероприятия на взаимной основе. Стороны выражают готовность к сотрудничеству в области сохранения культурных памятников и развития культурного наследия, а также активизировать взаимодействие в рамках Форума древних цивилизаций. Будучи представителями древних цивилизаций и активными участниками Форума, Стороны готовы к активному сотрудничеству в рамках Форума.
Стороны выражают готовность к углублению сотрудничества в области здравоохранения, занятости, социального обеспечения, спорта и молодежной политики, а также к укреплению обменов в таких областях, как кинематограф, СМИ и аналитические центры.
Стороны поддерживают дальнейшее содействие обмену кадрами.
Стороны рассматривают цифровизацию и цифровую трансформацию как приоритетное направление двустороннего сотрудничества и готовы к реализации совместных проектов по внедрению современных технологий. Стороны также выражают заинтересованность в обмене опытом в таких областях, как кибербезопасность и борьба с гибридными угрозами.
Стороны согласны с тем, что дальнейшее углубление сотрудничества в области транспорта и упрощение транспортных перевозок на основе уважения национального суверенитета и национальной юрисдикции, равенства и взаимности способствует улучшению региональной взаимосвязанности и развитию экономики и торговли.
ГЛОБАЛЬНОЕ И МЕЖДУНАРОДНОЕ СОТРУДНИЧЕСТВО
Стороны подтверждают приверженность защите международной системы с центральной ролью ООН, международного порядка, основанного на международном праве, и основополагающих норм международных отношений, опирающихся на цели и принципы Устава ООН. Стороны выражают готовность и далее укреплять сотрудничество в рамках ООН, оказывать взаимную поддержку в деле расширения роли каждой из них в международных и региональных делах, совместно продвигать формирование равноправного и упорядоченного многополярного мира и взаимовыгодной и всеобъемлющей экономической глобализации, а также совместно способствовать построению нового типа международных отношений и сообщества единой судьбы для человечества. Стороны исходят из того, что все права человека универсальны, неделимы, взаимозависимы и взаимосвязаны. Поощрение и защита прав человека должны осуществляться с соблюдением целей и принципов Устава ООН, а также норм международного права.
Стороны подтверждают, что право на развитие, будучи универсальным и неотъемлемым правом, является неотъемлемой частью прав человека. Стороны готовы содействовать эффективному международному сотрудничеству в целях реализации права на развитие и устранения барьеров, препятствующих развитию.
Армянская сторона приветствует предложенные китайской стороной Глобальную инициативу развития, Глобальную инициативу безопасности и Глобальную инициативу цивилизации, и, в частности, такие концепции, как уважение суверенитета и территориальной целостности всех стран, поддержка целей и принципов Устава ООН и мирное урегулирование всех споров посредством диалога, приоритет развития, ориентация на интересы людей, раскрытие потенциала инноваций, борьба с нищетой, борьба с изменением климата и содействие «зеленому» развитию. Стороны выражают готовность ускорить реализацию Повестки дня ООН в области устойчивого развития на период до 2030 года, совместно обеспечивать международную и региональную безопасность и стабильность, а также содействовать обменам и взаимному обучению между цивилизациями.
Стороны укрепят координацию политики, а также синергию между планами развития в рамках инициативы «Один пояс, один путь» и выведут сотрудничество в рамках этой инициативы на новый качественный уровень развития на благо обеих стран и их народов. Армения, как одна из первых стран, участвовавших в сотрудничестве в рамках инициативы «Один пояс, один путь», готова совместно с Китаем активно содействовать реализации соответствующих проектов сотрудничества в рамках инициативы «Один пояс, один путь» и инициативы «Перекресток мира», а также обеспечивать безопасное и успешное развитие этих проектов.
Китайская сторона приветствует стремление армянской стороны к укреплению сотрудничества с Шанхайской организацией сотрудничества (ШОС) и поддерживает ее в улучшении своего правового статуса в ШОС.
Армянская сторона поддерживает основополагающие принципы ШОС, такие как взаимное уважение суверенитета, независимости и территориальной целостности, ненарушение государственных границ, взаимное ненападение, невмешательство во внутренние дела и неприменение силы или угрозы ее применения в международных отношениях. Эти принципы также являются неотъемлемой частью мирной повестки Армении и способствуют долгосрочному миру и стабильности на Южном Кавказе.
Китайская сторона приветствует членство Армении в Азиатском банке инфраструктурных инвестиций (АБИИ) и готова к углублению сотрудничества с армянской стороной в рамках АБИИ и совместной поддержке АБИИ в целях более эффективного удовлетворения потребностей развивающихся стран-членов организации в области инфраструктурного строительства и устойчивого развития.