Վահան Կոստանյանն ընդունել է ՀՀ-ում Մեծ Բրիտանիայի և Հյուսիսային Իռլանդիայի Միացյալ Թագավորության նորանշանակ դեսպանին
Սեպտեմբերի 9-ին ՀՀ ԱԳ նախարարի տեղակալ Վահան Կոստանյանն ընդունել է Հայաստանի Հանրապետությունում Մեծ Բրիտանիայի և Հյուսիսային Իռլանդիայի Միացյալ Թագավորության նորանշանակ արտակարգ և լիազոր դեսպան տիկին Ալեքսանդրա Պամելա Քոուլին՝ հավատարմագրերի պատճենը հանձնելու կապակցությամբ:
«Կողմերն անդրադարձել են 2025թ. օգոստոսի 26-ին Երևանում անցկացված Հայաստան-Միացյալ Թագավորություն ռազմավարական երկխոսության երկրորդ փուլի արդյունքներին՝ նախանշելով առաջիկա անելիքները:
Զրուցակիցները գոհունակությամբ արձանագրել են Հայաստանի և Միացյալ Թագավորության երկկողմ հարաբերությունների հետևողական զարգացումն ու խորացումը և վերահաստատել են երկկողմ փոխգործակցությունը նոր՝ Ռազմավարական գործընկերության մակարդակի բարձրացնելու երկուստեք հանձնառությունը:
ԱԳ նախարարի տեղակալը ներկայացրել է Վաշինգտոնում Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորման գործընթացում ձեռքբերված պայմանավորվածությունները, ինչպես նաև խաղաղության ինստիտուցիոնալիզացման ուղղությամբ հետագա քայլերի վերաբերյալ Հայաստանի տեսլականը։
ՀՀ ԱԳ նախարարի տեղակալը և Միացյալ Թագավորության դեսպանը մտքեր են փոխանակել նաև տարածաշրջանային և միջազգային օրակարգի արդի խնդիրների շուրջ»,- ասված է հաղորդագրության մեջ։

Новоназначенный посол Великобритании вручил копии верительных грамот заместителю Министра иностранных дел РА
9 сентября заместитель Министра иностранных дел Республики Армения Ваан Костанян принял новоназначенного Чрезвычайного и Полномочного Посла Соединенного Королевства Великобритании и Северной Ирландии в Республике Армения Александру Памелу Коул по случаю вручения копий верительных грамот.
Стороны обсудили итоги второго раунда стратегического диалога между Арменией и Соединенным Королевством, состоявшегося в Ереване 26 августа 2025 года, и наметили дальнейшие действия.
Собеседники с удовлетворением отметили последовательное развитие и углубление двусторонних отношений между Арменией и Соединенным Королевством и подтвердили обоюдную приверженность выводу двустороннего сотрудничества на новый уровень стратегического партнерства.
Заместитель Министра иностранных дел представил договоренности, достигнутые в Вашингтоне в рамках урегулирования отношений между Арменией и Азербайджаном, а также видение Армении в контексте дальнейших шагов по институционализации мира.
Заместитель Министра иностранных дел Республики Армения и посол Соединенного Королевства также обменялись мнениями по актуальным вопросам региональной и международной повестки.