UBPay և URemit դրամական փոխանցումների համակարգերը դարձել են գործընկերներ
Հայաստանյան UBPay համակարգը համագործակցություն է սկսել կանադական Uremit ընկերության հետ, որը մասնագիտացած է միջազգային դրամական փոխանցումների ուղղությամբ: Համագործակցության շրջանակում հաճախորդները հնարավորություն են ստանում դրամական փոխանցումներ ուղարկել Հայաստանից ԱՄՆ, Կանադա, Վիետնամ, Ֆիլիպիններ, ԱՄԷ, Եգիպտոս, Թաիլանդ, Հնդկաստան, Չինաստան, Ինդոնեզիա, Շրի Լանկա, SEPA-ի կազմում ընդգրկված եվրոպական երկրներ, և հակառակ ուղղությամբ:
Հայաստանից փոխանցումներն իրականացվում են ՀՀ դրամով, ԱՄՆ դոլարով կամ եվրոյով: Հասցեատերերը կարող են գումարը ստանալ նշված երկրների ազգային արժույթով՝ բանկային հաշվեհամարին, քարտին կամ կանխիկ եղանակով: Uremit ցանցն ունի 150 000 վճարման կետ: Միջնորդավճարը կազմում է՝ սկսած 1%:
Մուտքը նոր շուկաներ UBPay-ի համար կարևոր փուլ է նշանավորում: Գործընկերությունն URemit-ի հետ ընդլայնում է դրամական փոխանցումների աշխարհագրությունը և թույլ է տալիս UBPay-ին հաճախորդներին առաջարկել առավել շահավետ պայմաններ և փոխարժեքներ: Ներկա պահին UBPay-ին բաժին է ընկնում շուկայի ավելի քան 30%-ը:
ՀՀ ԿԲ պաշտոնական տվյալների համաձայն՝ 2025թ.-ի առաջին կիսամյակում արագ դրամական փոխանցումների համակարգերով Հայաստան և երկրից դուրս կատարված ֆիզիկական անձանց փոխանցումներն աճել են 6.7%-ով՝ 2024թ.-ի նույն ժամանակահատվածի համեմատ։ Փոխանցումների միջին ամսական աճը 2025թ.-ի հունվար–հուլիս ամիսներին կազմել է շուրջ 8.2%։
«Մենք հասկանում ենք, թե շատ ընտանիքների համար որքան կարևոր են արագ և հուսալի դրամական փոխանցումները: Դրանք  անհրաժեշտ են ֆինանսական կայունությունն ապահովելու նպատակով՝ օգնելով հոգալ ամենօրյա, բժշկական և կրթական ծախսերը: Uremit-ի հետ համագործակցությունը կարևոր քայլ է մեր ծառայությունների մատչելիության և հարմարավետության բարձրացման համար: Մենք ուրախ ենք տեխնոլոգիապես զարգացած և դինամիկ աճող ընկերության հետ համագործակցության առթիվ, որի շնորհիվ մենք մեր հաճախորդների համար բացում ենք ավելի լայն հնարավորություններ՝ արագ և անվտանգ դրամական փոխանցումներ կատարելու համար»,- նշեց UBPay-ի տնօրեն Սեյրան Սարգսյանը:
UBPay-ը տեխնոլոգիական հարթակ է, որն ապահովում է հուսալի դրամական փոխանցումներ: Այն առաջարկում է ժամանակակից ֆինտեխ լուծումներ, որն օգնում է բանկերին և վճարահաշվարկային ընկերություններին հեշտությամբ ինտեգրել դրամական փոխանցումների ծառայությունները:
ՀՀ Կենտրոնական բանկը 2025թ. հուլիսի 29-ին UBPay-ին և URemit-ին համագործակցության թույլտվություն է տվել:
Uremit-ը՝ որպես ֆինանսական ծառայություններ մատուցող ընկերություն 2006թ.-ից գրանցված է Կանադայի ֆինանսական գործարքների և հաշվետվությունների վերլուծության կենտրոնում (FINTRAC)՝ MSB կանոնների համաձայն։
UBPay-ը գործում է ՀՀ Կենտրոնական բանկի թիվ 32Ա որոշման համաձայն։ Համակարգի օպերատորն է «Յունիբանկ» ԲԲԸ-ն:

Системы денежных переводов UBPay и URemit стали партнерами
Армянская система UBPay начало сотрудничество с канадской компанией URemit, специализирующейся на международных денежных переводах. Это партнерство позволит клиентам отправлять деньги из Армении в США, Канаду, Вьетнам, Филиппины, ОАЭ, Египет, Таиланд, Индию, Китай, Индонезию, Шри-Ланку и страны Европы, входящие в зону SEPA, и обратно.
Переводы из Армении производятся в драмах РА, долларах США или евро и могут быть получены в национальной валюте страны назначения при зачислении на банковский счет, карту или при получении наличными. Партнерская сеть URemit включает более 150 000 пунктов выдачи. Комиссия за перевод — от 1%.
Выход на новые рынки знаменует собой своевременный и важный этап для UBPay. Партнерство с URemit расширяет географию переводов и позволяет предлагать клиентам более выгодные условия и обменные курсы. В настоящее время UBPay занимает более 30% рынка денежных переводов Армении и в ближайшем будущем планирует расширить свою партнерскую сеть, одновременно увеличив свою долю рынка.
По официальным данным Центрального банка Армении, в первые шесть месяцев 2025 года общий объём денежных переводов в Армению и из страны через системы быстрых переводов увеличился на 6,7% по сравнению с аналогичным периодом 2024 года. Среднемесячный рост переводов в январе–июле 2025 года составил около 8,2%.
«Мы понимаем, насколько важны быстрые и надежные переводы для многих семей. Эти транзакции необходимы для обеспечения финансовой стабильности, помогая покрывать повседневные расходы, траты на медицину и образование. Партнерство с URemit — важный шаг на пути к расширению доступности и удобства наших услуг. Мы рады сотрудничеству с технологически развитой и динамично развивающейся компанией, благодаря которому мы открываем нашим клиентам еще больше возможностей для быстрых и безопасных денежных переводов», –— отметил Сейран Саргсян, директор UBPay.
Армянская платежно-расчетная система денежных переводов UBPay - это технологическая платформа, предоставляющая надежное решение для денежных переводов. Она предлагает современные финтех-решения, помогающий банкам и платежно–расчетным компаниям легко интегрировать услуги денежных переводов.
Компания URemit была зарегистрирована в 2006 году как поставщик финансовых услуг и зарегистрирована в Центре анализа финансовых транзакций и отчетности Канады (FINTRAC) в соответствии с правилами MSB.
UBPay действует в соответствии с Решением № 32Ա Центрального банка Армении. Оператором системы является ОАО «Юнибанк».