35 տարիների, իրականությունից կտրված հարցադրումների ու քաղաքական «պայքարի» ֆիասկոն՝ հակացուցված ուղեցույց այսօրվա անելիքին
Այս հոդվածը «Հայաստանի վերջին հնարավորությունը» հոդվածին կից երկրորդ հավելվածն է՝ ընդլայնելու և ապացուցելու այնտեղ արտահայտված համոզումը, թե Հայաստանում բոլոր կարեւոր հարցերի շուրջ լուրջ քննարկումների ծավալումն ու լուծումների փնտրտուքն անհրաժեշտաբար պետք է տեղի ունենա պանթուրքիստական ծրագրի գոյության փաստի պարտադրած պայմանների գիտակցման շրջանակներում, մինչդեռ սկսած 1990-91թթ.-ից, ամենալուրջ օրակարգերի և թեմաների շուրջ ծավալված քննարկումներն ու կայացված որոշումները իրենց հիմքում չեն ունեցել այդ փաստի արձանագրումը, ու այդ պատճառով ի սկզբանե եղել են իրականությունից կտրված:
Պանթուրքիստական ծրագիրը գոյություն ունեցել է և անցյալից ոչ պակաս համառությամբ գոյություն ունի այսօր, ընդունենք դա կամ ոչ:
Հայաստանի և հայ ժողովրդի առաջնային խնդիրը եղել և մնում է կառուցել այնպիսի պետություն և հասարակություն, որոնք ունակ կլինեն հնարավորինս դիմակայուն լինել այդ ծրագրի սպառնալիքներին: Միայն այդ պարագայում Հայաստանը կկարողանա գոյատեւել և բնականոն հարաբերություններ ունենալ իր հարեւանների հետ:
Դա էր խնդիրը՝ սկսած 1990թ.-ից և 1991թ.-ից: Դա է խնդիրն այսօր, մեծագույն կորուստների և շարունակվող սպառնալիքների պայմաններում: Ու առանց այդ խնդրի լուծման սպառնալիքները կդառնան իրականություն, և մենք կկորցնենք ամեն ինչ:
Առանց այս ամենահիմնական խնդրի լուծման, մնացյալ բոլոր խնդիրները, կարեւոր լինելով հանդերձ, դառնում են անհեթեթ, ժամանակավրեպ և անիմաստ:
Արդ, սկսած 1991թ.-ից, Հայաստանում և ընդհանրապես հայկական շրջանակներում բանավեճերն ու քննարկումները եղել են վերջին հաշվով անհեթեթ, որովհետեւ նշված ամենաէական խնդրի լուծմանը տրվել է լավագույն դեպքում չորրորդական, եթե ոչ ութերորդական կարեւորություն:
Կարող ենք հերթով նշել Հայաստանի ու ընդհանրապես մտահոգ հայության քաղաքական և հասարակական կյանքն անվերջ խռոված հարցերի մի ամբողջ շարան:
1991թ․ սեպտեմբերի 21-ի անկախության հանրաքվեի բացառապես Խորհրդային Հայաստանի սահմաններում, առանց Արցախի և արցախցիների մասնակցության կայացումը ճի՞շտ որոշում էր, թե դավաճանական:
1997թ.-ին պե՞տք էր ընդունել հակամարտության լուծման Տեր-Պետրոսյանի համաձայնած տարբերակը, թե դա կլիներ պարտվողականություն:
2016թ. հուլիսին Արցախի ռազմաքաղաքական ղեկավարությունը պե՞տք է ընդուներ 5 կամ 7 տարածքները հանձնելու Սերժ Սարգսյանի առաջարկը, թե ոչ:
2019թ․-ին Նիկոլ Փաշինյանը պե՞տք է ընդուներ Մինսկի խմբի կամ Լավրովի ծրագիրը, թե ոչ:
Վերջին երեք հարցադրումների դրական պատասխանների դեպքում հնարավոր լինելո՞ւ էր խուսափել պատերազմից, պարտությունից, Արցախի կորստից և արդեն «բուն» Հայաստանի դիմագրաված թուրք-ադրբեջանական հետ-2020թ. պահանջներից ու սպառնալիքներից, թե ոչ:
Փաշինյանը պե՞տք է կատարած լիներ նոյեմբեր 9-10-ի հայտարարության 9-րդ կետը, թե ճիշտ արեց այն չկատարելով:
Հայաստանը պարտվեց ու Արցախը կորցրեց Ռուսաստանի՝ իր դաշնակցային պարտավորությունները չկատարելու և թուրք-ադրբեջանամետ դիրքորոշում որդեգրելո՞ւ պատճառով, թե նրա այդ դիրքորոշումը Փաշինյանի կողմից նրա նկատմամբ անպատասխանատու դիրքորոշումների հետեւանք էր:
Հայաստանը պե՞տք է պորտակապը խզեր Ռուսաստանից և դաշնակցեր Արեւմուտքի հետ (ու պե՞տք է նույնն անի այսօր), թե տարածաշրջանում արեւմուտքի ու հատկապես ԱՄՆ-ի գլխավոր դաշնակիցը Թուրքիան է, ու նրանք իրենց շահերը պաշտպանում են վերջինի միջոցով, ու բացի այդ, Արեւմուտքն ավելի մեծ շահեր է կիսում Ադրբեջանի, քան Հայաստանի հետ:
«Իրական Հայաստանը» Հայաստանի գոյության երաշխավորմա՞ն, թե հայկական ինքնության ոչնչացման գաղափարախոսություն է:
Օգոստոսի 8-ի վաշինգտոնյան համաձայնությունները փրկություն ու խաղաղությո՞ւն են բերելու, թե հերթական կապիտուլացիա:
Եւ սկզբունքային առումով ամենաարմատականն ու «նորաձեւը»՝ 1988թ. Ղարաբաղյան շարժման գաղափարախոսությունն ու 1990թ. օգոստոսի 23-ի Անկախության հռչակագիրը Հայաստանի և հայ ժողովրդի վերածննդի՞, թե Հայաստան պետության «չստեղծման» շարժում ու հռչակագիր էին, ինչպես պնդում է Նիկոլ Փաշինյանը:
Այս հարցերը, որոնց թվարկումը կարելի է շարունակել, բացարձակապես անկարեւոր չեն: Բայց դրանց լինի՛ դրական, լինի՛ բացասական պատասխանները ոչինչ չէին փոխելու (և չեն փոխելու) իրականությունից այնքան ժամանակ, որ լուծված չէր (և չէ) պանթուրքիստական ավելի քան սողացող ծրագրի դեմ Հայաստան պետության և հասարակության կողմից հնարավորինս առավելագույն դիմադրողունակության ձեռքբերման խնդիրը:
Ասվածը բացատրելու ու ապացուցելու համար վերցնենք 3 օրինակ:
Պատկերացնենք, օրինակ, որ 1991թ. սեպտեմբերի 21-ին քվեարկության դրված էր Հայաստանի և Արցախի միացման ու միասնական Հանրապետության հռչակման բանաձեւը, և խորհրդային Հայաստանի քաղաքացիներն ու խորհրդային Ադրբեջանից անջատում հայտարարած Լեռնային Ղարաբաղի բնակիչները քվեարկել էին հօգուտ այդ բանաձեւի: Արդյո՞ք դա նշանակելու էր, որ խնդիրն այդ ձեւ էլ ավարտվելու էր: Վստահաբար՝ ոչ: Ադրբեջանն ու Թուրքիան չէին համակերպվելու և պատերազմն այնուամենայնիվ տեղի ունենալու էր: 90-ականներին փաստացի տեղի ունեցած պատերազմում հայերը հաղթեցին, և համարյա, վստահաբար, այդ դեպքում եւս հաղթելու էին: Բայց հաղթանակը պահելու համար Հայաստանը պետք է գիտակցեր, որ Ադրբեջանն ու Թուրքիան դիմելու էին ոչ միայն ռեվանշի, այլ շատ ավելիի: Ու պետք է համակողմանիորեն պատրաստվեր ոչ միայն մինչեւ 1994, այլ մշտապես: Հետեւաբար միացյալ Հանրապետության հռչակումը դեռ ոչինչ չէր նշանակելու, եթե չկար պանթուրքիզմի վտանգի մշտական գիտակցումը ու դրան համապատասխան համալիր ռազմավարության մշակումն ու կիրառումը:
Բայց նույնիսկ Հայաստանի Հանրապետության առանց Արցախի հռչակման փաստը ցույց տվեց, որ դրանով պանթուրքիստներին չես հանգստացնի: Ու նույնիսկ այդ պարագայում հնարավոր էր ապագա պարտությունից եթե ոչ վստահաբար խուսափել, ապա առնվազն այդ հավանականությունն իջեցնել նվազագույնի, եթե, գիտակցելով պանթուրքիզմի վտանգը, համապատասխան ռազմավարություն մշակվեր:
Երկրորդ օրինակը: Պատկերացնենք, որ Հայաստանի ու Արցախի վերնախավերը 1997-98թթ.-ին ընդունել էին հակամարտության լուծման Տեր-Պետրոսյանի համաձայնած տարբերակը (փոխանակ այն մերժելու ու այդպիսով վերջինի հրաժարականը պատճառելու): Հիշենք, որ հակամարտող կողմերին ներկայացված այդ տարբերակը նախատեսում էր, որ հայկական ուժերը պետք է հանձնեին պատերազմի ընթացքում ձեռք բերած 7 շրջանները, իսկ ինչ մնում էր, այսինքն խորհրդային ժամանակաշրջանի Լեռնային Ղարաբաղի ինքնավար մարզի տարածքն ու Լաչինի միջանցքը, պետք է մնար հայկական ուժերի դե ֆակտո վերահսկողության տակ, իսկ այդ տարածքի դե յուրե կարգավիճակը պետք է մնար առկախված, մինչեւ նոր տնօրինում: Արդյո՞ք դեպքերի նման զարգացումը նշանակելո՞ւ էր, որ հարցն այդպիսով փակվելու էր: Ոչ: Նախ, մենք չգիտենք, եթե Ադրբեջանը վերջին պահին չէր հրաժարվելու համաձայնությունը ստորագրելուց: 2001թ․-ին Քի Ուեսթում կայացած պայմանավորվածության Հեյդար Ալիեւի տված համաձայնությունը, բայց Բաքու վերադառնալուց հետո դրժումը, ինչպես նաեւ 2011թ.-ին Կազանում լուծման այդ ժամանակվա առաջարկության Սերժ Սարգսյանի համաձայնելու պատրաստակամությունը, բայց Իլհամ Ալիեւի նոր պահանջների առաջադրումը հուշում են, որ նույնը կարող էր տեղի ունենալ նաեւ 1998թ.-ին: Բայց անգամ եթե այդ համաձայնությունը կայանար, դա բացարձակապես չէր նշանակելու, որ խնդիրն ավարտվում էր: Չմոռանանք, որ այդ տարբերակը Արցախի կարգավիճակը թողնում էր անորոշ, և Ադրբեջանը՝ հարմար համարած պահին անկասկած փորձելու էր հարցը լուծել հօգուտ իրեն: Որպեսզի դա չպատահեր, նույնիսկ համաձայնության կնքման դեպքում Հայաստանը պետք է առաջնորդվեր պանթուրքիստական ծրագրի առկայության գիտակցմամբ և դրա իրականացման կանխման վճռակամությամբ ու համապատասխան ռազմավարությամբ:
1997թ.-ի տարբերակը տապալվեց, բայց դրանից հետո եւս Հայաստանի նոր իշխանությունները չառաջնորդվեցին անհրաժեշտ ռազմավարությամբ: Հետեւաբար, այդ տարբերակն ընդունվեր կամ ոչ, Հայաստանի անելիքը պետք է լիներ նույնը:
Երրորդ, «նորաձեւ» հանճարեղ պնդումը: Ենթադրել, որ 1988թ.-ի շարժման տեղի ունեցած չլինելու և 1990թ. Անկախության հռչակագրում Արցախի՝ Հայաստանի հետ միավորման վերաբերող պարբերության բացակայության պարագայում Ադրբեջանն ու Թուրքիան ոչ մի նկրտում չէին ունենալու Հայաստանի նկատմամբ, և վերջինը ապրելու էր խաղաղության մեջ ու դառնալու՝ գերիշխան, բարգավաճ ու երջանիկ երկիր, մեղմ ասած մեծագույն միամտություն է: Ինչպես ասվեց, պանթուրքիզմը պայմանավորված չէ հայկական դիրքորոշումներով: Դա ավելի քան մեկդարյա գաղափարախոսություն ու ռազմավարական ծրագիր է: Այն չի ավարտվել Երիտթուրքերի ֆորմալ պարտությամբ: Դա շարունակվել է Մուսթաֆա Քեմալի կողմից և դադար է վերցրել 1920թ. հաստատված համաշխարհային նոր դասավորության պատճառով: Խորհրդային ժամանակաշրջանում Ադրբեջանը շարունակել է դա, իր հնարավորության սահմաններում: Ապացույցը՝ Նախիջեւանի ամբողջական հայաթափումը և Լեռնային Ղարաբաղում վարված հակահայկական քաղաքականությունն ու հայ բնակչության համամասնության անկումը 95%-ից 75%-ի: Ապացույցը՝ խորհրդային ժամանակաշրջանի վերջերին եւս Ադրբեջանը ղեկավարած Հեյդար Ալիեւի սեփական վկայությունն առ այն, որ ինքը հետեւողական աշխատանք է տարել Ղարաբաղում ադրբեջանական բնակչության թիվն ավելացնելու ու հայկականինը պակասեցնելու, տարածքը կլանելու նպատակով:
Խորհրդային Միության փլուզումը հնարավորություն ստեղծեց Թուրքիային ու Ադրբեջանին՝ հանգամանքների բերումով 1920թթ. դադար վերցրած պանթուրքական ծրագիրը նոր թափով հետապնդելու: 1988թ.-ի շարժումն ու 1990թ.-ի Անկախության հռչակագիրը ոչ մի կապ չունեն այդ ծրագրի վերակենդանացման հետ: Նույնիսկ եթե այնպես պատահած լիներ, որ Հայաստանում ու Արցախում ոչ մի շարժում տեղի ունեցած չլիներ, բայց ԽՍՀՄ-ն այնուամենայնիվ փլուզվեր ու Հայաստանը, առանց արցախյան «գլխացավանքի», դառնար միջազգային իրավունքի սուբյեկտ, դա ոչինչ չէր փոխելու: Նա պարտավոր էր լինելու գիտակցել պանթուրքիզմի սպառնալիքն ու համապատասխան ռազմավարություն մշակել: Կարելի է միայն երեւակայել, թե ինչպիսի՞ վիճակում կլիներ Հայաստանը հարյուր հազարավոր ազերիների ներկայության պայմաններում:
Կարող ենք վերեւում նշված բոլոր հարցերը քննարկել նույն եղանակով և կհանգենք միեւնույն եզրակացության:
Հետեւաբար, Հայաստանի առջեւ ծառացած գլխավոր խնդիրը վերեւում թվարկված հարցերը չեն եղել և չեն, այլ բազում անգամ հիշատակված պանթուրքիստական ծրագիրը: Այդ հարցադրումները լեգիտիմ կլինեին այն պարագայում, եթե դրանք վիճարկողների գլխում արդեն իսկ ամրագրված լիներ պանթուրքիզմի գոյության փաստը, ու բանավեճերը տեղի ունենային գոյութենական նշանակության այդ հիմնական խնդրի շրջանակներում: Բայց այդ խնդիրը բարձիթողի վիճակում է թողնվել թե՛ 1990-91թթ.-ից մինչեւ 2008թ., թե՛ 2008թ.-ից 2018թ., թե՛ 2018թ.-ից 2020թ., և թե՛ 2020թ.-ից հետո: Ավելին: 35 տարվա ընթացքում կատարվել է պահանջվածի հակառակը՝ պետական և հասարակական կյանքի բոլոր ոլորտներում տեղի է ունեցել դիմադրողականության խայտառակ հետընթաց՝ մի փուլում՝ ավել, մի փուլում՝ պակաս: Հետեւանքը 2020թ.-ին, 2023թ.-ին և այսօր մեր ունեցածից տարբեր չէր կարող լինել:
Այսօր եւս, Արցախի կորստի և Ադրբեջանի շարունակվող սպառնալիքների պայմաններում, Հայաստանին մնացած միակ և ցավոք արդեն փոքր հնարավորությունը նշված գոյութենական սպառնալիքի առկայության վերջապես խորը գիտակցումն ու համապատասխան համալիր ռազմավարության մշակումն ու կիրառումն է: Չկա այլ ճանապարհ:
Այդ ռազմավարության մեկնակետն ու դրա հաջողության առաջին երաշխիքը Սյունիքի և Մեղրիով՝ Ադրբեջան-Նախիջեւան ճանապարհի հայկական գերիշխանության պահպանումն է:
Եթե Հայաստանը կորցնի այդ գերիշխանությունը, Ադրբեջանի (և Թուրքիայի) մյուս պահանջների («արեւմտյան ադրբեջանցիների» «վերադարձ», Հայաստանի ապառազմականացում, 150 միլիարդ դոլարի «վնասի հատուցում» եւ այլն) նույնիսկ առանց պատերազմական գործողությունների պարտադրման կդառնա ժամանակի խնդիր ու Հայաստանը կմտնի վերացման վերջնական փուլ:

The Fiasco of 35 Years of Reality-Detached Questioning and Political "Struggle": A Contraindicated Guide for Today's Tasks
This article is the second appendix to the article "Armenia's Last Chance to Ensure Its Survival," and is intended to expand and prove the conviction expressed therein, that in Armenia, the development of serious discussions and the search for solutions around all important issues must necessarily take place within the framework of an awareness of the conditions imposed by the fact of the existence of the Pan-Turkist program, whereas since 1990-91, the discussions and decisions made around the most serious agendas and topics fundamentally lacked the acknowledgment of that fact, and were therefore detached from reality from the beginning.
The Pan-Turkist program has existed and continues to exist today with no less persistence than in the past, whether we accept it or not.
Armenia’s and the Armenian people's primary task has been and remains to build such a state and society that would be capable of resisting the threats of this project as much as possible. Only under these conditions will Armenia be able to survive and have normal relations with its neighbors.
That was the task starting from 1990 and 1991. That is the task today, under conditions of the greatest losses and ongoing threats. And without solving that problem, the threats will become reality, and we will lose everything.
Without solving this most fundamental problem, all other problems, however important, become absurd, anachronistic, and meaningless.
But since 1991 the debates and discussions in Armenia and in Armenian circles in general have ultimately been absurd, because the aforementioned most essential problem has been given at best fourth-rate, if not eighth-rate importance.
We can sequentially list a whole series of questions that have endlessly agitated the political and social life of Armenia and concerned Armenians in general:
Was holding the independence referendum of September 21, 1991, exclusively within the borders of Soviet Armenia, excluding Artsakh and without the participation of its people, the right decision or a treacherous one?
Should the version of conflict resolution agreed upon by Ter-Petrosyan in 1997 have been accepted, or would that have been defeatism?
Should the military-political leadership of Artsakh have accepted in July 2016 Serzh Sargsyan's proposal to hand over 5 or 7 territories, or not?
Should Nikol Pashinyan have accepted the Minsk Group's or Lavrov's plan in 2019, or not?
In case of positive answers to the last three questions, would it have been possible to avoid war, defeat, the loss of Artsakh, and the already formulated Turkish-Azerbaijani post-2020 demands and threats again Armenia "proper", or not?
Should Pashinyan have implemented point 9 of the November 9-10 declaration, or did he do the right thing by not implementing it?
Did Armenia lose the war and Artsakh because of Russia's failure to fulfill its alliance obligations and its pro-Turkish-Azerbaijani stance, or was that Russian stance a consequence of irresponsible policies towards it by Pashinyan?
Should Armenia have severed ties with Russia and allied with the West (and should it do the same today), or is Turkey the West's and especially the US's main ally in the region, and they protect their interests through Turkey, and besides, the West shares greater interests with Azerbaijan than with Armenia?
Is 'Real Armenia' an ideology guaranteeing Armenia's existence or the destruction of Armenian identity?
Will the August 8 Washington Agreements bring salvation and peace, or yet another capitulation?
And fundamentally the most radical and 'fashionable' one: Were the ideology of the 1988 Karabakh movement and the Declaration of Independence of August 23, 1990, about the revival of Armenia and the Armenian people, or were they a movement and a declaration for the 'non-creation' of the Armenian state, as Nikol Pashinyan claims?
These questions, the list of which could be continued, are not at all unimportant. But whether positive or negative, the answers would not have changed (and will not change) reality as long as the problem of acquiring maximum possible resistance by the Armenian state and society against the more than creeping pan-Turkist project was not (and is not) solved.
To explain and prove what has been said, let us take three examples:
Let's imagine, for example, that on September 21, 1991, the ballot contained a resolution on the unification of Armenia and Artsakh and the proclamation of a unified Republic, and the citizens of Soviet Armenia and the residents of Mountainous Karabagh, who had declared secession from Soviet Azerbaijan, had voted in favor of that resolution. Would that have meant that the issue would have ended there? Certainly not. Azerbaijan and Turkey would not have reconciled themselves to it, and the war would have taken place anyway. In the war that took place in the 90s, the Armenians won, and they almost certainly would have won in that case as well. But to preserve the victory, Armenia needed to realize that Azerbaijan and Turkey would seek not only revenge, but much more, and it needed to prepare comprehensively, not only until 1994, but constantly. Therefore, the proclamation of a unified Republic would still have meant nothing if there was no constant awareness of the danger of pan-Turkism and the development and application of a comprehensive strategy corresponding to it.
But even the fact of the proclamation of the Republic of Armenia without Artsakh showed that this does not appease the pan-Turkists. And even in that case, it was possible, if not to certainly avoid future defeat, then at least to minimize that probability, if, by recognizing the danger of pan-Turkism, an appropriate strategy had been developed."
"The second example: Let's imagine that the leadership of Armenia and Artsakh had accepted the version of the conflict resolution agreed upon by Ter-Petrosyan in 1997-98 (instead of rejecting it and thus causing his resignation). Recall that the version presented to the conflicting parties at that time stipulated that the Armenian forces would hand over the 7 regions acquired during the war, while what remained, i.e., the territory of the Soviet-era Nagorno-Karabakh Autonomous Oblast and the Lachin corridor, would remain under the de facto control of the Armenian forces, and the de jure status of that territory would remain suspended, pending a final determination. Would such a development of events have meant that the issue would be closed? No.
First, we do not know if Azerbaijan would not have refused to sign the agreement at the last moment. Heydar Aliyev's agreement to the understanding reached in Key West in 2001, which he reneged on after returning to Baku, as well as Serzh Sargsyan's readiness to agree to the proposed settlement in Kazan in 2011, followed by Ilham Aliyev's presentation of new demands, suggest that the same could have happened in 1998 as well.
But even if that agreement had been concluded, it absolutely would not have meant that the problem was over. Let's not forget that this version left the status of Artsakh undetermined, and Azerbaijan, at a time it deemed convenient, would undoubtedly have tried to resolve the issue in its favor. To prevent this from happening, even in the case of signing an agreement, Armenia should have been guided by an awareness of the existence of the pan-Turkist program and by the determination and corresponding strategy to prevent its implementation.
The 1997 version was overturned, but even after that, Armenia's new authorities were not guided by the necessary strategy. Therefore, whether that version was accepted or not, Armenia's task should have been the same."
"Third, the 'fashionable' and brilliant claim. To assume that if the 1988 movement had not taken place and if the 1990 Declaration of Independence lacked the paragraph on Artsakh's unification with Armenia, Azerbaijan and Turkey would have no designs on Armenia, and the latter would live in peace and become a sovereign, prosperous, and happy country is, to put it mildly, the greatest naivety.
As stated, pan-Turkism is not conditioned by Armenian positions. It is an ideology and strategic program that is over a century old. It did not end with the formal defeat of the Young Turks. It was continued by Mustafa Kemal and was only paused due to the new world order established in the 1920s. During the Soviet period, Azerbaijan continued it within the limits of its possibilities. The proof is the complete de-Armenianization of Nakhichevan and the anti-Armenian policy pursued in Mountainous Karabagh and the decline of the Armenian population's proportion there from 95% to 75%. The proof is the personal testimony of Heydar Aliyev, who led Azerbaijan in the late Soviet period, that he consistently worked to increase the Azerbaijani population and decrease the Armenian one in Karabagh with the aim of absorbing the territory.
The collapse of the Soviet Union created an opportunity for Turkey and Azerbaijan to renew the pursuing the pan-Turkic project, which had taken a break in the 1920s, with new vigor. The 1988 movement and the 1990 Declaration of Independence have no connection to the revival of that program. Even if it had happened that no movement had taken place in Armenia and Artsakh, but the USSR had still collapsed and Armenia, without the Artsakh 'headache,' had become a subject of international law, it would have changed nothing. It would still have been obliged to recognize the threat of pan-Turkism and develop an appropriate strategy. One can only imagine in what state Armenia would be with the presence of hundreds of thousands of Azerbaijanis.
We can discuss all the questions mentioned above in the same way and we will arrive at the same conclusion."
"Therefore, the main problem facing Armenia has not been and is not the questions listed above, but the many-times-mentioned pan-Turkist program. Those questions would only be legitimate if the fact of pan-Turkism's existence was already firmly established in the minds of the debaters, and the debates were taking place within the framework of that existential main issue.
But this problem has been left in a state of neglect—both from 1990-91 until 2008, and from 2008 until 2018, and from 2018 until 2020, and after 2020. Moreover, over the course of 35 years, the opposite of what was required has happened: in all spheres of state and public life, there has been an ignoble regression in resilience, more in one phase, less in another. The consequence could not have been different from what we had in 2020, in 2023, and what we have today.
Today too, in the conditions of the loss of Artsakh and Azerbaijan's continuing threats, the only, and unfortunately now small, opportunity remaining for Armenia is the deep realization, at last, of the aforementioned existential threat and the development and application of a corresponding comprehensive strategy. There is no other way.
The starting point of that strategy and the first guarantee of its success is the preservation of Armenian sovereignty over Syunik and the road through Meghri (the Azerbaijan-Nakhichevan route).
If Armenia loses that sovereignty, the imposition of Azerbaijan's (and Turkey's) other demands (the 'return' of 'Western Azerbaijanis,' the demilitarization of Armenia, $150 billion in 'compensation for damages,' etc.) will become a matter of time, even without military operations, and Armenia will enter the final stage of its elimination."