ԱԱԾ տնօրենի գլխավորած պատվիրակությունը մեկնել է Բաքու
Հայաստանի Ազգային անվտանգության ծառայության տնօրեն Անդրանիկ Սիմոնյանի գլխավորած պատվիրակությունը սեպտեմբերի 19-ից 21-ը մասնակցելու է Բաքվում կայանալիք «Անվտանգության 3-րդ միջազգային ֆորումին»: Այս մասին տեղեկացնում է ԱԱԾ-ն։
ԱԱԾ-ն իր հաղորդագրության մեջ միայն նշում է, որ Սիմոնյանի գլխավորած պատվիրակությունը կմասնակցի այսօր մեկնարկող եռօրյա գագաթնաժողովին՝ առանց որևէ տեղեկություն տալու ֆորումի մասին։ Ադրբեջանի Պետական անվտանգության ծառայության տեղեկացմամբ, որը ֆորումի կազմակերպիչն է, այն կենտրոնանալու է «ահաբեկչական հարձակումների և զինված հակամարտությունների ժամանակ մարդասիրական ճգնաժամերը կանխելու գործում անվտանգության մարմինների փոխադարձ համագործակցության դերի, ինչպես նաև գլոբալ տեխնածին աղետների և շրջակա միջավայրի կատակլիզմների» վրա։
Ասվում է, որ անցած տարի ֆորումին մասնակցել են հիսուն երկրների անվտանգության կառույցների ներկայացուցիչներ։
2024թ. նոյեմբերին Հայաստանը պաշտոնական հրավեր էր ստացել ՄԱԿ-ի Կլիմայի փոփոխության կոնֆերանսին (COP29) Բաքվում մասնակցելու համար, սակայն որոշել էր պատվիրակություն չուղարկել՝ ի նշան բողոքի Ադրբեջանի կողմից պահվող հայ ռազմագերիների և Արցախի նախկին պաշտոնյաների։

Armenia Sends Delegation to Baku for Security Forum
Armenia will send a delegation, headed by Andranik Simonyan (Director of the Armenian National Security Service - NSS) to Azerbaijan to attend the 3rd Baku Security Forum.
The NSS, in a press release, only states that Simonyan’s delegation will attend the three-day summit that starts today. It provides no information on what the forum is.
According to Azerbaijan’s State Security Service, the forum’s organizer, it will focus on “The role of mutual cooperation among security agencies in preventing humanitarian crises during terrorist attacks and armed conflicts, as well as global technogenic disasters and environmental catastrophes”.
Representatives from security agencies of fifty countries are said to have attended last year’s forum.
In November 2024, Armenia received an official invitation to the United Nations Climate Change Conference (COP29) in Baku but chose not to send a delegation to protest Azerbaijan’s continued detention of Armenian POWs and former Artsakh officials.