Եռաբլուր․ Արցախի վրա հարձակումից երկու տարի անց (լուսանկարներ)
2023թ․-ի սեպտեմբերի 19-ին Ադրբեջանի զինված ուժերը հարձակվեցին Արցախի վրա։ Հարձակմանը նախորդել էր 9 ամիս տևած հյուծիչ շրջափակումը։
Ադրբեջանի մեկնարկած լայնամասշտաբ ռազմական ագրեսիան ուղեկցվել է հայ ազգաբնակչության նկատմամբ իրականացվող էթնիկ զտումներով․ հարձակման թիրախ էին դարձել ոչ միայն ռազմական օբյեկտները, այլ նաև՝ խաղաղ բնակավայրերը։
Արցախի ողջ բնակչությունը՝ գրեթե 120 հազար մարդ, բռնի տեղահանման ենթարկվեց։ Ադրբեջանի հարձակման հետևանքով զոհվեց 223 մարդ, այդ թվում՝ 20 խաղաղ բնակիչ, որոնցից 6-ն՝ անչափահաս։
2025 թվականի սեպտեմբերի 19-ին Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի արտահերթ նիստում ընդունված օրենքի համաձայն՝ սեպտեմբերի 19-ը այսուհետ կնշվի որպես Արցախի Հանրապետության ժողովրդի բռնի տեղահանության և պահանջատիրության օր։

Yerevan’s Yerablur Military Cemetery: Two Years After the Fall of Artsakh
On September 19, 2023, Azerbaijani armed forces attacked Artsakh. The offensive was preceded by a grueling ninth-month blockade.
The large-scale military assault launched by Azerbaijan was accompanied by the ethnic cleansing of the Armenian population. Military installations and civilian settlements were targeted.
Artsakh’s entire population, some 120,000 people, was forcibly displaced. 223 people died, including twenty civilians, six of whom were minors.
Today, the Artsakh National Assembly in exile passed a law designating September 19 as the “Day of Forced Displacement and Demands of the People of the Republic of Artsakh.”