Եռաբլուր․ Արցախի վրա հարձակումից երկու տարի անց (լուսանկարներ)
2023թ․-ի սեպտեմբերի 19-ին Ադրբեջանի զինված ուժերը հարձակվեցին Արցախի վրա։ Հարձակմանը նախորդել էր 9 ամիս տևած հյուծիչ շրջափակումը։
Ադրբեջանի մեկնարկած լայնամասշտաբ ռազմական ագրեսիան ուղեկցվել է հայ ազգաբնակչության նկատմամբ իրականացվող էթնիկ զտումներով․ հարձակման թիրախ էին դարձել ոչ միայն ռազմական օբյեկտները, այլ նաև՝ խաղաղ բնակավայրերը։
Արցախի ողջ բնակչությունը՝ գրեթե 120 հազար մարդ, բռնի տեղահանման ենթարկվեց։ Ադրբեջանի հարձակման հետևանքով զոհվեց 223 մարդ, այդ թվում՝ 20 խաղաղ բնակիչ, որոնցից 6-ն՝ անչափահաս։
2025 թվականի սեպտեմբերի 19-ին Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի արտահերթ նիստում ընդունված օրենքի համաձայն՝ սեպտեմբերի 19-ը այսուհետ կնշվի որպես Արցախի Հանրապետության ժողովրդի բռնի տեղահանության և պահանջատիրության օր։

“Ераблур”: спустя два года после падения Арцаха (фото)
19 сентября 2023 года вооруженные силы Азербайджана напали на Арцах. Агрессии предшествовала изнурительная девятимесячная блокада арцахцев. Широкомасштабное наступление Азербайджана сопровождалось этническими чистками армянского населения. Нападению подвергались не только военные объекты, но и мирные города и села.
Все население Арцаха, почти 120 тысяч человек, было насильственно перемещено. Вследствие азербайджанской агрессии погибли 223 человека, в том числе 20 мирных жителей. Из них шестеро несовершеннолетние.
Согласно закону, принятому 19 сентября 2025 года на внеочередном заседании Национального Собрания Республики Арцах в изгнании, впредь этот день будет отмечаться как День насильственного перемещения и требований народа Арцаха.
19 сентября на военное кладбище “Ераблур” в Ереване пришли родные арцахцев, погибших при защите своей родины.