Բեկոր Փափազյանը դարձավ հանքարդյունաբերության զոհ
Հայաստանի ազգային մրցունակության հիմնադրամի գործադիր տնօրեն Բեկոր Փափազյանը հունիսի 15-ից սեփական դիմումի համաձայն կլքի իր պաշտոնը:
Կառավարությունում «Հետքի» աղբյուրը տեղեկացնում է, որ Բեկոր Փափազյանը իրականում դարձել է հանքարդյունաբերության զոհ: Նշենք, որ այս տարվա հունվարին հայտնի դարձավ, որ Տաթևի հարևանությամբ` Սվարանցում, չինական մի ընկերություն պետք է շահագործի երկաթի հանքավայր («Ինչու աննկատ մնացին չինական «ներդրումները»):
Բեկոր Փափազյանը, ինչպես նաև «Տաթևի վերածնունդ» ծրագրում ներդրումներ կատարած գործարարները անակնկալի էին եկել, որովհետև ներդրումային ծրագիրը սկսելիս որևէ մեկը իրենց չի տեղեկացրել, որ այստեղ պետք է հանքավայր շահագործվի: Հիմնական ներդրող Ռուբեն Վարդանյանը այս հարցով հանդիպում է ունեցել նաև ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանի հետ:
Հայաստանի ազգային մրցունակության հիմնադրամի կարևորագույն «Տաթևի վերածնունդ» ծրագիրը զբոսաշրջության զարգացմանն է ուղղված: Հանքավայրի շահագործումն աղետալի հետևանքներ կունենա շրջակա միջավայրի համար («Ով է այն տղամարդը, որ կարող է փրկել Տաթևը»):
Ազգային մրցունակության հիմնադրամի գործադիր տնօրեն Բեկոր Փափազյանը հրապարակավ հայտարարել է, որ զբոսաշրջությունն ու հանքարդյունաբերությունը անհամատեղելի են («Տաթևի հարևանությամբ երկաթի հանք կշահագործվի»): Իսկ նման հայտարարությունը «հարված» է հանքարդյունաբերության ոլորտում կառավարության որդեգրած քաղաքականությանը: Ինչպես հայտնի է, կառավարությունը որոշել է առաջիկա տարիներին Հայաստանի «ողջ ընդերքը» շահագործել: Իսկ Բեկոր Փափազյանը դեմ է եղել Սվարանցի երկաթի և Հալիձորի ոսկու հանքավայրերի շահագործմանը: Դա նշանակում, որ նա պետք է հրաժեշտ տա իր պաշտոնին:
«Հետքի» հարցին, թե իր հրաժարականի իրական պատճառը Սվարանցի հանքավայրի շահագործումը չէ՞ արդյոք, Բեկոր Փափազյանը հրաժարվեց պատասխանել:
Իսկ Ազգային մրցունակության հիմնադրամի անցած շաբաթ տարածած հաղորդագրության մեջ նշված է. «Հայաստանի ազգային մրցունակության հիմնադրամի հոգաբարձուների խորհուրդն իր 20-րդ նիստում հաստատել է, որ Բեկոր Փափազյանի կատարած աշխատանքը խիստ կարևոր է եղել կառույցի հիմնադրման, զարգացման և ոլորտային ուղղությունների հստակեցման տեսանկյունից: Պրն. Փափազյանը բարեխղճորեն իրականացրել է իր առջև դրված հիմնական նպատակը` Հայաստանում գործարկել պետական-մասնավոր համագործակցության սկզբունքով առաջնորդվող կառույց: Նրա պաշտոնավարման արդյունքում նաև մեկնարկել են հիմնադրամի առանցքային և խոշորագույն ծրագրերը զբոսաշրջության և առողջապահության ոլորտներում` գրանցելով էական առաջընթաց»:
Առայժմ հայտնի չէ, թե ով է լինելու Հայաստանի ազգային մրցունակության հիմնադրամի նոր գործադիր տնօրենը, բայց վստահաբար կարող ենք ասել, որ նա կողմ է լինելու Տաթևի հարևանությամբ երկաթի հանքավայրի շահագործմանը:

Бекор Папазян стал жертвой горнодобывающей промышленности
Исполнительный директор Фонда национальной конкурентоспособности Армении Бекор Папазян с 15 июня оставит этот пост согласно своему заявлению.
Как сообщил источник "Hetq"-а в правительстве, на самом деле Бекор Папазян стал жертвой горнодобывающей промышленности. В январе этого года стало известно, что по соседству с Татевом, в Сваранце, китайская компания начнет эксплуатацию железорудного месторождения ("Почему остались незамеченными китайские "инвестиции").
Для Бекора Папазяна, как и для других предпринимателей, осуществивших инвестиции в программу "Возрождение Татева", это стало полной неожиданностью, поскольку когда они приступали к реализации этой программы, им никто не говорил, что здесь планируется начать эксплуатацию месторождения. Основной инвестор Рубен Варданян обратился с этим вопросом к премьер-министру РА Тиграну Саргсяну.
Важнейшая программа Фонда национальной конкурентоспособности Армении "Возрождение Татева" направлена на развитие туризма. Эксплуатация месторождения будет иметь катастрофические последствия для окружающей среды ("Кто тот мужчина, который может спасти Татев").
Исполнительный директор ФНК Бекор Папазян публично заявил, что туризм и горнодобывающая промышленность не совместимы ("По соседству с Татевом будет эксплуатироваться железорудное месторождение"). Подобное заявление стало "ударом" по той политике, которую правительство проводит в сфере горнодобывающей промышленности. Как известно, правительство решило в ближайшие годы начать эксплуатировать "все недра" Армении. Между тем Бекор Папазян выступил против эксплуатации Сваранцского и Алидзорского месторождений золота. А это означает, что он должен распрощаться со своей должностью.
Господин Папазян отказался отвечать на вопрос "Hetq"-а, является ли истинной причиной его отставки эксплуатация Сваранцского месторождения.
Вместе с тем в распространенном на минувшей неделе сообщении Фонда национальной конкурентоспособности говорится: "Совет попечителей Фонда национальной конкурентоспособности на своем 20-ом заседании подтвердил, что выполненная Бекором Папазяном работа имела чрезвычайно важное значение для основания, развития и уточнения отраслевых направлений структуры. Г-н Папазян добросовестно выполнял поставленную перед ним основную задачу – задействование в Армении структуры, руководствующейся сотрудничеством государственного и частного секторов. В период его работы начали осуществляться ключевые и крупнейшие программы фонда в сферах туризма и здравоохранения, в процессе реализации которых был достигнут существенный прогрес".
Пока неизвестно, кто станет новым исполнительным директором Фонда национальной конкурентоспособности Армении, однако можно с уверенностью утверждать, что этот человек не будет против эксплуатации находящегося по соседству с Татевом железорудного месторождения.