Նիկոլ Փաշինյանի ելույթը ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեայի 80-րդ նստաշրջանում
«Հայաստանի Հանրապետության բոլոր ղեկավարների՝ այս ամբիոնից ունեցած ելույթների հիմնական բովանդակությունը նվիրված է եղել Հայաստանի Հանրապետության եւ Ադրբեջանի Հանրապետության կոնֆլիկտին։ Այդպիսին էին նաեւ իմ ելույթները 2018-ից 2023 թվականներին։
Նախորդ տարի ելույթ ունենալով Գլխավոր ասամբլեայի 79–րդ նստաշրջանում, առաջին անգամ փորձեցի խոսել ոչ թե Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ կոնֆլիկտի, այլ խաղաղության մասին։ Իմ այդ խոսույթը շատ զգույշ էր, շատ անորոշ, չնայած, որ այդ պահին արդեն Հայաստան–Ադրբեջան միջպետական սահմանի ավելի քան 12 կիլոմետրն առաջին անգամ սահմանազատված էր, իսկ երկու երկրների սահմանազատման հարցերով հանձնաժողովների համատեղ աշխատանքի կանոնակարգը ստորագրված՝ երկու երկրների փոխվարչապետերի կողմից։
Իմ այդ ելույթից հետո Հայաստան–Ադրբեջան հարաբերություններում տեղի են ունեցել շրջադարձային իրադարձություններ։ Նախ, սահմանազատման հանձնաժողովների համատեղ գործունեության կանոնակարգը վավերացվեց թե Հայաստանում, թե Ադրբեջանում՝ ստանալով բարձրագույն իրավաբանական ուժ։
Սա Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ ստորագրված եւ վավերացման ընթացակարգ անցած առաջին երկկողմ միջազգային փաստաթուղթն է։
Դրանում 1991 թվականի դեկտեմբերի 21–ի Ալմա-Աթայի Հռչակագիրն արձանագրված է որպես երկու երկրների սահմանազատման բազային սկզբունք, խոսքը միջպետական սահմանների սահմանազատման մասին է:
Ահա ուրեմն, նախորդող շրջանի լավատեսական գործընթացներն անցած մեկ տարվա ընթացքում շարունակվեցին։
Այս տարվա մարտին Հայաստանն ու Ադրբեջանը կարողացան համաձայնեցնել միմյանց միջեւ խաղաղություն եւ միջպետական հարաբերություններ հաստատելու մասին համաձայնագրի նախագիծը, եւ նման դրական ելքով ավարտել բանակցությունները նախագծի շուրջ։
Այդ փաստաթղթում նույնպես կողմերը հղում անելով Ալմա-Աթայի հռչակագրին` հաստատում են իրենց ըմբռնումը, որ նախկին ԽՍՀՄ Խորհրդային Սոցիալիստական Հանրապետությունների միջև սահմանները դարձել են համապատասխան անկախ պետությունների միջազգային սահմաններ, եւ այս հենքի վրա ճանաչում և հարգում են միմյանց ինքնիշխանությունը, տարածքային ամբողջականությունը, միջազգային սահմանների անխախտելիությունը և քաղաքական անկախությունը։
Ինչպես արդեն տեսաք, Ալմա-Աթայի հռչակագրին հղումը նշանակում է, որ երկու երկրները ճանաչում են, որ Հայաստանի Հանրապետության տարածքը նույնական է Հայկական Խորհրդային Սոցիալիստական Հանրապետության տարածքի հետ, իսկ Ադրբեջանի Հանրապետության տարածքը նույնական է Ադրբեջանական Խորհրդային Սոցիալիստական Հանրապետության տարածքի հետ եւ այդ տարածքները ներառող սահմաններն անխախտելի են։
Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ խաղաղության եւ միջպետական հարաբերությունների հաստատման մասին նշված համաձայնագիրը, ահա, այս տարվա օգոստոսի 8-ին ԱՄՆ մայրաքաղաք Վաշինգտոնում` Սպիտակ տանը, երկու երկրների ԱԳ նախարարների կողմից նախաստորագրվեց, Միացյալ Նահանգների նախագահի, Ադրբեջանի նախագահի եւ իմ ներկայությամբ։
Օգոստոսի 8-ին Սպիտակ տանը տեղի ունեցած հանդիպման կուլմինացիան դարձավ այն Հռչակագիրը, որ Ադրբեջանի նախագահի հետ ընդունեցինք հանդիպման արդյունքներով եւ որը որպես վկա ստորագրեց նաեւ Միացյալ Նահանգների նախագահ Դոնալդ Թրամփը։
Այդ Հռչակագիրն արձանագրեց, որ Հայաստանն ու Ադրբեջանը ընդունում են անցյալի հակամարտությամբ չկանխորոշված, Միավորված ազգերի կազմակերպության կանոնադրությանն ու 1991 թվականի Ալմա-Աթայի հռչակագրին համապատասխան պայծառ ապագայի ուղի նախանշելու անհրաժեշտությունը եւ, որ մարդկային անասելի տառապանքներ պատճառած հակամարտությունից հետո մեր ժողովուրդների համար ստեղծվել են վերջապես բարիդրացիական հարաբերություններ սկսելու պայմաններ՝ հիմնված միջազգային սահմանների անքակտելիության և տարածքներ ձեռք բերելու նպատակով ուժի կիրառման անթույլատրելիության սկզբունքների վրա։
«Այս իրողությունը, որը ենթակա չէ և երբեք չպետք է ենթակա լինի վերանայման, ճանապարհ է հարթում մեր երկու ժողովուրդների միջև թշնամանքի էջը փակելու համար։ Մենք վճռականորեն մերժում և բացառում ենք վրեժխնդրության ցանկացած փորձ ներկայում և ապագայում»,– ասվում է Հռչակագրում։
Նույն փաստաթղթում մենք` Հայաստանի եւ Ադրբեջանի ղեկավարներս, վերահաստատեցինք ներպետական, երկկողմ և միջազգային փոխադրումների համար երկու երկրների միջև հաղորդակցությունների բացման կարևորությունը՝ հիմնված պետությունների ինքնիշխանության, տարածքային ամբողջականության և իրավազորության հարգման վրա, տարածաշրջանում ու նրա հարևանությամբ խաղաղությունը, կայունությունն ու բարգավաճումը խթանելու նպատակով։ Այս ջանքերը կներառեն Ադրբեջանի Հանրապետության հիմնական մասի և Նախիջևանի Ինքնավար Հանրապետության միջև Հայաստանի Հանրապետության տարածքով անխոչընդոտ հաղորդակցությունը, Հայաստանի Հանրապետության համար միջազգային ու ներպետական հաղորդակցության փոխադարձ առավելություններով։
Արձանագրվեց նաեւ, որ Հայաստանի Հանրապետությունն աշխատելու է Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների և փոխադարձաբար համաձայնեցված երրորդ կողմերի հետ՝ Հայաստանի Հանրապետության տարածքում «Թրամփի ուղի՝ հանուն միջազգային խաղաղության և բարգավաճման» (կամ TRIPP ուղի) հաղորդակցության ծրագրի իրականացման շրջանակը սահմանելու նպատակով։
Մենք հաստատեցինք մեր վճռականությունը բարեխղճորեն ձեռնարկելու բոլոր միջոցները՝ սույն նպատակին հնարավորինս արագ կերպով հասնելու համար։
Հարգելի նախագահող, հարգելի ներկաներ,
Ի՞նչ է այս ամենը նշանակում։ Այս ամենը նշանակում է եւ ես ուրախ եմ միջազգային ողջ հանրությանը զեկուցել, որ Հայաստանի Հանրապետության եւ Ադրբեջանի Հանրապետության միջեւ խաղաղություն է հաստատված, տիկնայք եւ պարոնայք։
Այս խաղաղության գործում վճռական է ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի դերը, ում նվիրվածությունը, հետեւողականությունն ու սկզբունքայնությունը հնարավոր դարձրին թվում է անհնարինը։
Այս է պատճառը, որ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւի հետ մենք համաձայնեցրել ենք նախագահ Թրամփին Խաղաղության Նոբելյան մրցանակակրի ներկայացնելու մեր համատեղ որոշումը, որովհետեւ մեր սեփական օրինակով տեսանք, որ նախագահ Թրամփն իսկապես նվիրված է խաղաղության գաղափարին։
Ուզում եմ ընդգծել նաեւ Հայաստանի եւ Ադրբեջանի ժողովուրդների, Կառավարությունների ու Խորհրդարանների դերը, առանց որոնց աջակցության, իհարկե, անհնար կլիներ հասնել այս կետին։
Խաղաղությունը, այսպիսով հաստատված է։ Բայց խաղաղությունն արձակուրդ չէ, այլ աշխատանք, ամենօրյա աշխատանք։
Խաղաղությունն ամենօրյա խնամք է պահանջում, նորածին մանուկի նման իրեն պաշտպանելու վարակից, ցրտից ու շոգից, անտարբերությունից ու հոռետեսությունից։
Կոնֆլիկտը, իսկապես, շատ ավելի քիչ հարցեր է դնում մեր առաջ, եւ պատասխանի տարբերակներն էլ կոնֆլիկտի պարագայում շատ չեն։ Իսկ խաղաղությունն իր հետ բերում է հարցեր, նոր հարցեր, էլի հարցեր, շարունակաբար հարցեր եւ այդ հարցերին խնամքով եւ ոչ թե քամահրանքով պատասխանելն է խաղաղ կյանքը, այդ հարցերի շուրջ շրջահայացորեն մտածելն ու պատասխանները բարեխղճորեն ձեւակերպելն է խաղաղության ինստիտուցիոնալացումը, որը շարունակական անհրաժեշտություն է եւ որով պետք է զբաղվենք ամեն օր։
Այս համատեքստում, չափազանց կարեւոր է գտնվելու վայրն անհայտ անձանց ճակատագրի պարզաբանումը եւ երկարամյա կոնֆլիկտի բերումով անազատության մեջ հայտնված անձանց հարցի հասցեագրումը, որը նույնպես մեր ամենօրյա աշխատանքային օրակարգի մաս է։
«TRIPP ուղի» ենթակառուցվածքային նախագիծը գործելու է Հայաստանի Հանրապետության տարածքով` Միացյալ Նահանգներ–Հայաստան երկկողմ ձեւաչափով համաձայնեցված բիզնես մոդելով։
Բաղկացած լինելով մի քանի տասնյակ կիլոմետր տարբեր ենթակառուցվածքներից, TRIPP ուղին թե՛ տարածաշրջանային, թե՛ գլոբալ նշանակություն եւ ազդեցություն է ունենալու։
Ի դեպ, հաստատված խաղաղության նկատմամբ խնամքի, հոգատարության համատեքստում շատ կարեւոր է խաղաղամետ, լեգիտիմ եւ համաձայնեցված խոսույթի կիրառումը նաեւ այս նախագծի մասին։
Ադրբեջանի նախագահը, ում հետ ընդունել ենք Վաշինգտոնի Հռչակագիրը, դրանից հետո մի քանի անգամ, այդ թվում` այս ամբիոնից, օգտագործել է այսպես կոչված «Զանգեզուրի միջանցք» արտահայտությունը։
Նման արտահայտություն Վաշինգտոնում համաձայնեցրած փաստաթղթերում չկա, Հայաստան-Ադրբեջան բանակցություններում կամ փաստաթղթերում երբեք չի եղել։ Կարծում եմ` իմաստ ունի, որ ադրբեջանցի գործընկերս պարզաբանի, թե ինչ նկատի ունի այդ արտահայտությունը օգտագործելով, որովհետեւ հայաստանյան իրականության մեջ դա ընկալվում է որպես տարածքային պահանջ Հայաստանից եւ կոնֆլիկտային խոսույթի հետ է ասոցացվում։
Օգոստոսի 8-ի փաստաթղթերում մենք հստակ բովանդակություն եւ խոսույթ ենք համաձայնեցրել, եւ այդ համաձայնություններին հավատարմությունը որեւէ կերպ կասկածի տակ դնելն իմ նշած եւ կամ այս ամբիոնից հնչեցված այլ խոսույթներով հասկանալի չէ։ Այդ խոսույթները խաղաղության նկատմամբ մարդկանց հավատը չեն մեծացնում եւ խաղաղության մթնոլորտից եւ բարձրագույն մակարդակով ձեռք բերված պայմանավորվածություններից չեն բխում։
Ադրբեջանի նախագահը տարբեր ամբիոններից խոսում է Հայաստանի իբր կապիտուլյացիայի մասին։
Ճիշտն ասած չեմ հասկանում, ո՞րն է ահռելի պոզիտիվ բովանդակության առկայության պայմաններում, որը ձեռք է բերվել համատեղ դժվարին ջանքերով, օբյեկտիվ իրականության հետ կապ չունեցող ագրեսիվ ենթատեքստերի հոլովումը։ Մի՞թե խաղաղությունը բավարար բերկրանք եւ բավարարվածություն չի պատճառում։ Ինձ, օրինակ, պատճառում է։
Ինձ բավարար բերկրանք է պատճառում նաեւ այն, որ Հայաստանի Հանրապետությունը տպավորիչ տեմպերով զարգացող, անկախ, ինքնիշխան, սեփական ապագան այսօր կառուցող ժողովրդավարական պետություն է եւ ատելություն չի տածում ու չի տարածում հարեւանների և որևէ մեկի նկատմամբ։
Միջազգային հանրության ուշադրությունն եմ հրավիրում այն փաստին, որ այսպես կոչված «Զանգեզուրի միջանցքի» եւ այդօրինակ խոսույթները ձեռքբերված պայմանավորվածություններից չեն բխում, կապ չունեն համաձայնությունների հետ, ունեն գրգռող եւ նեգատիվ ազդեցություն եւ ընկալվում են որպես ինքնիշխան երկրի նկատմամբ տարածքային պահանջ, ի հեճուկս ձեռքբերված եւ հռչակված պայմանավորվածությունների։
Բայց սա, իհարկե, մեզ ոչ մի միլիմետր չի շեղի ձեռքբերված խաղաղության նշանավորման եւ հռչակված պայմանավորվածությունների իրականացման գործելակերպից։
Իմ այսօրվա ելույթում, ի դեպ, չեք գտնի վերաբերելի գոնե մեկ դրույթ կամ արտահայտություն, որի հիմնավորումը չեմ կարող մատնացույց անել տարբեր ձեւաչափերով Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ ձեռքբերված գրավոր պայմանավորվածություններում կամ օգոստոսի 8–ին Վաշինգտոնում ստորագրված եւ հրապարակված փաստաթղթերում։ Ադրբեջանցի գործընկերոջս առաջարկում եմ կենտրոնանալ ձեռքբերված պայմանավորվածությունները շուտափույթ եւ ճշգրիտ կյանքի կոչելու վրա, ինչի համար էական է լեգիտիմ խոսույթների կիրառումը։
Եվ ուրեմն, օգոստոսի 8-ին Վաշինգտոնում հռչակված «TRIPP ուղի» նախագծով Հայաստանի տարածքով անցնելու են երկաթուղի, ավտոճանապարհ, խողովակաշարեր, էլեկտրահաղորդման գծեր, որոնք Արեւելքը կապելու են Արեւմուտքին։ Այս համաձայնության արդյունքում նաեւ Հյուսիսն է կապվելու Հարավին։
Հենց աշխարհագրական թվարկումը բավարար է արձանագրելու համար, որ սա ճշգրիտ արտացոլումն է «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագծի, որն այս ամբիոնից ներկայացնելու առիթ ունեցել եմ։ «TRIPP ուղի» ենթակառուցվածքային նախագիծը բխում է հենց «Խաղաղության խաչմերուկ» ծրագրից, որի կարողությունների զարգացման վերաբերյալ նախագահ Թրամփի հետ երկկողմ հուշագիր ստորագրեցինք օգոստոսի 8–ին` Վաշինգտոնում:
Հարկ եմ համարում նշել, որ Վաշինգտոնի Հռչակագրի համաձայն, ներպետական, երկկողմ և միջազգային փոխադրումների համար Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջև հաղորդակցությունների բացումը տեղի է ունենալու պետությունների ինքնիշխանության, տարածքային ամբողջականության և իրավազորության հարգման վրա։
Ինչպես արդեն ասացի, այս ջանքերը կներառեն Ադրբեջանի Հանրապետության հիմնական մասի և Նախիջևանի Ինքնավար Հանրապետության միջև Հայաստանի Հանրապետության տարածքով անխոչընդոտ հաղորդակցությունը, Հայաստանի Հանրապետության համար միջազգային ու ներպետական հաղորդակցության փոխադարձ առավելություններով։
Այս պայմանավորվածությունները Հայաստանի Հանրապետության համար լավ առիթ են ոչ միայն TRIPP ուղու, այլեւ մյուս սահմանային անցակետերում սահմանային, մաքսային եւ այլ հսկողությունների նորագույն տեխնոլոգիաներ ներդնելու դիտանկյունից, որոնք համապատասխան կլինեն ժամանակակից ամենաառաջավոր ստանդարտներին։
«TRIPP ուղի» ենթակառուցվածքային նախագծի համար կարեւոր է Հայաստանի եւ Թուրքիայի միջեւ սահմանի, այսպիսով՝ գոյություն ունեցող երկաթուղու, ավտոճանապարհների բացումը, խողովակաշարերի, էլեկտրահաղորդման գծերի, մալուխների զարգացման հեռանկարով։
Ուրախ եմ արձանագրել, որ վերջին տարիներին Հայաստանի եւ Թուրքիայի միջեւ հաստատված է աննախադեպ դրական երկխոսություն։ Նախագահ Էրդողանի հետ իմ հանդիպումները կրում են պարբերական բնույթ՝ վստահելիության շարունակաբար աճող մակարդակով։
Սա մի ձեռքբերում է, որ ես չափազանց բարձր եմ գնահատում եւ համոզված եմ` տեսանելի ապագայում բերելու է դրական արդյունքների, այն է՝ Հայաստանի եւ Թուրքիայի միջեւ դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման եւ միջպետական սահմանի լիարժեք բացման։
Վերջին տարիներին Հայաստանի Հանրապետության դիվանագիտական հարաբերությունների աշխարհագրությունը տեսանելիորեն եւ հաճելիորեն ընդլայնվում է։
30 տարվա անկախությունից ի վեր Հայաստանի Հանրապետությունը դիվանագիտական հարաբերություններ չուներ Սաուդյան Արաբիայի եւ Պակիստանի հետ։ Ուրախ եմ արձանագրել, որ հիմա արդեն մեր երկրների միջեւ դիվանագիտական հարաբերություններ են հաստատվել, երկխոսություն է տեղի ունենում։
Իսկ Հայաստանի Հանրապետության ավանդական կապերը նկատելիորեն զարգանում են։ Իրանի Իսլամական Հանրապետության եւ Վրաստանի հետ մեր երկխոսությունն ու եղբայրությունն ավելի տեսանելի է դառնում։ Այս հարաբերությունները, Թուրքիայի եւ Ադրբեջանի հետ մեր հարաբերություններին զուգահեռ, չափազանց կարեւոր են Հարավկովկասյան տարածաշրջանը խաղաղ, կայուն եւ զարգացող միջավայր տեսնելու համար։
Այս իմաստով, կարեւորում եմ նաեւ 3+3 ձեւաչափը, որը մեզ համար կարեւոր հարթակ է մեր տարածաշրջանի երկրների հետ երկխոսելու, եւ Ռուսաստանի Դաշնության հետ մեր ավանդական երկխոսությունը զարգացնելու համար, չնայած, մենք Ռուսաստանի հետ մշտապես ակտիվ շփումներ ունենք երկկողմ ձեւաչափով։
Վերջերս մենք ռազմավարական գործընկերություն հաստատեցինք Չինաստանի հետ, ակտիվ քաղաքական եւ առեւտրատնտեսական հարաբերություններ ունենք Հնդկաստանի հետ։ Հավասարակշռված եւ հավասարակշռման արտաքին քաղաքականությունը նոր հորիզոններ է բացում մեր առաջ։ Մենք ակտիվացնում ենք մեր հարաբերությունները Ճապոնիայի, Մոնղոլիայի, Մերձավոր Արեւելքի, Կենտրոնական Ասիայի երկրների հետ։
Տիկնայք եւ պարոնայք, հարգելի ներկաներ,
Այս տարի մարտին, Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովն ընդունեց «Եվրոպական միությանը Հայաստանի անդամակցության գործընթաց սկսելու մասին» օրենքը, որը շատ մեծ նշանակություն ունի մեր օրակարգի համար։
Այս օրենքը ոչ միայն Եվրոպական միության հետ մեր աննախադեպ բարձր մակարդակի հարաբերությունների արտահայտություն է, այլեւ ուղիղ վկայություն ժողովրդավարական արժեքներին մեր նվիրվածության։
Շատերը հարցնում են, թե երբ Հայաստանը կդառնա Եվրամիության անդամ եւ որքանով է դա իրատեսական։ Նախ, մեր չորս հարեւաններից երկուսը ԵՄ անդամության թեկնածու երկիր են։ Եվ հետո, Եվրամիության անդամ դառնալու գործընթաց սկսելու մասին օրենքը մեզ համար նախեւառաջ ժողովրդավարական բարեփոխումները հետեւողականորեն շարունակելու խթան է։
Մենք ուզում ենք ինստիտուցիոնալ եւ բովանդակային առումով համապատասխան լինել ԵՄ ստանդարտներին։ Առանց այդ ստանդարտներին համապատասխանության հնարավոր չէ ԵՄ անդամ դառնալ։ Եվ հետեւաբար, երբ Հայաստանն օբյեկտիվորեն համապատասխանի Եվրամիության ստանդարտներին, այս կետից ունենք երկու ճանապարհ․ մեզ կամ կընդունեն ԵՄ անդամ, կամ չեն ընդունի։
Եթե կընդունեն, լավ է: Եթե չեն ընդունի, մենք լուծած կլինենք մեր առաջ դրված մի կարեւորագույն խնդիր․ Հայաստանը կլինի ժամանակակից առաջավոր ստանդարտներին համապատասխանող երկիր։
Եվրամիության ստանդարտներին համապատասխանելու մեր ձգտումը ոչ թե աշխարհաքաղաքական, այլ ժողովրդավարական ընտրության հարց է, որովհետեւ 2018 թվականին Հայաստանում տեղի ունեցած Ժողովրդական, ոչ բռնի, թավշյա հեղափոխությունից ի վեր, ժողովրդավարությունը, օրենքի գերակայությունը, մարդու իրավունքները, անկախ դատական համակարգը մեր կողմից որդեգրված են որպես ռազմավարություն։
Ժողովրդավարության ոլորտում մեր ունեցած ձեռքբերումներն առավել ինստիտուցիոնալ ու ժողովրդամետ դարձնելու համար առաջիկայում մենք մտադիր ենք անել հաջորդ քայլը․ 2026 թվականի խորհրդարանական ընտրություններում ժողովրդի մանդատը եւս մեկ անգամ ստանալուց հետո կնախաձեռնենք համաժողովրդական հանրաքվե` նոր Սահմանադրություն ընդունելու համար, որի արդյունքում իշխանության բոլոր ճյուղերը, եւ երկրում հաստատված իրավակարգն օրգանական կապով կկապվեն սահմանադիրի, այսինքն` ժողովրդի հետ, Հայաստանի պետականությունը դարձնելով հարատեւ ու ժողովրդակենտրոն։
2026 թվականն աննախադեպ է լինելու Հայաստանի Հանրապետության միջազգային ներգրավվածության տեսակետից։
Մայիսին Հայաստանի Հանրապետությունը հյուրընկալելու է Եվրոպական քաղաքական համայնքի 8-րդ գագաթաժողովը եւ ես Համայնքի բոլոր երկրների եւ կառավարությունների ղեկավարներին սիրով հրավիրում եմ մասնակցելու այդ կարեւորագույն միջոցառմանը։
Այս գագաթաժողովը Եվրոպական քաղաքական երկխոսության կարեւոր հարթակ է, որի ձեւաչափը բոլորիս հնարավորություն է տալիս հանդես գալ որպես մի մեծ, համատեղ պատասխանատվությամբ կապված թիմ, որը պատասխանատու է Եվրոպայի եւ գլոբալ ներդաշնակության համար։
Ի դեպ, 2022 թվականի հոկտեմբերի 6-ին Պրահայում տեղի ունեցած Եվրոպական քաղաքական համայնքի առաջին գագաթաժողովում էր, երբ Հայաստանն ու Ադրբեջանը, Ֆրանսիայի եւ Եվրոպական միության կազմակերպած հանդիպման արդյունքներով առաջին անգամ պայմանավորվեցին Ալմա-Աթայի հռչակագրի հիման վրա ճանաչել միմյանց տարածքային ամբողջականությունն ու ինքնիշխանությունը։ Իմ տեքստից դուք տեսաք, թե այս պայմանավորվածությունն ինչպիսի վճռական դերակատարություն ունեցավ: Եվ չափազանց կարևոր է այդ համաձայնությունը, և Պրահայի այդ համաձայնությունների ձեռքբերման հարցում ուզում եմ ընդգծել հատկապես Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնի առանձնահատուկ դերը և անհատական ջանքը:
Հարգելի նախագահող,
Ձերդ Գերազանցություններ,
2026 թվականի հոկտեմբերի 18-ից 30-նն էլ Հայաստանում տեղի է ունենալու ՄԱԿ-ի Կենսաբանական բազմազանության մասին կոնվենցիայի կողմերի 17-րդ համաժողովը եւ ինձ համար պատիվ է բոլոր երկրների եւ Կառավարությունների ղեկավարներին հրավիրել մասնակցելու Երեւանյան այդ համաժողովին։
Հույս ունեմ` այդ ժամանակ արդեն ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեայի 81–րդ նստաշրջանում զեկուցած կլինեմ, որ Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ խաղաղության եւ միջպետական հարաբերությունների հաստատման մասին համաձայնագիրն առնվազն ստորագրված է, Հայաստանի եւ Թուրքիայի միջեւ սահմանը բացված, «TRIPP ուղի» նախագծի ներդրումային ծրագրի մի մեծ հատված արդեն իսկ իրականացված։
Հայաստանի Հանրապետությունը վերահաստատում է իր նվիրվածությունը խաղաղության օրակարգին եւ ձեռքբերված խաղաղությանը։
Համոզված եմ` Ադրբեջանի հետ սերտ երկխոսությամբ, տարածաշրջանային երկրների եւ միջազգային հանրության աջակցությամբ մենք այլեւս երբեք չենք շեղվի խաղաղության ուղեգծից։

Pashinyan at UN: Praises Trump for Cementing Peace Deal with Azerbaijan
The main substance of speeches of all leaders of the Republic of Armenia from this rostrum has been dedicated to the conflict between the Republic of Armenia and the Republic of Azerbaijan. Such were also my speeches from 2018 to 2023.
Last year, speaking at the 79th session of the General Assembly, I tried for the first time to speak not about the conflict between the Republic of Armenia and the Republic of Azerbaijan, but about peace. My speech was very cautious, very uncertain, although at that moment already, more than 12 kilometers of the Armenia-Azerbaijan interstate border had been demarcated for the first time, and the regulations on the joint activities of the demarcation commissions of the two countries had been signed by the deputy prime ministers of the two countries.
After my speech, pivotal events have occurred in Armenia-Azerbaijan relations. First, the regulations on the joint activities of the demarcation commissions were ratified in both Armenia and Azerbaijan, receiving the highest legal force.
This is the first bilateral international document signed and ratified between Armenia and Azerbaijan.
In it, the Alma Ata Declaration of December 21, 1991, is mentioned as the basic principle of border demarcation between the two countries, the demarcation of the interstate borders.
Thus, the optimistic processes of the preceding period continued over the past year.
In March of this year, Armenia and Azerbaijan were able to agree upon a draft agreement on establishing peace and interstate relations and to conclude the negotiations on the draft with such a positive outcome.
In that document, too, the parties, referring to the Alma Ata Declaration, confirm their understanding that the borders between the former Soviet Socialist Republics of the USSR have become the international borders of the respective independent states and, on this basis, they recognize and respect each other's sovereignty, territorial integrity, inviolability of international borders, and political independence.
As you have now seen, the reference to the Alma Ata Declaration means that both countries recognize that the territory of the Republic of Armenia is identical with the territory of the Armenian Soviet Socialist Republic, and the territory of the Republic of Azerbaijan is identical with the territory of the Azerbaijan Soviet Socialist Republic, and the borders encompassing these territories are inviolable.
The aforementioned agreement on the establishment of peace and interstate relations between Armenia and Azerbaijan was initialed on August 8 of this year in the US capital, Washington DC, at the White House, by the Foreign Ministers of the two countries, in the presence of the US President, the President of Azerbaijan, and myself.
The culmination of the meeting that took place at the White House on August 8 was the Declaration that we adopted as a result of the meeting with the President of Azerbaijan, and which was also signed as witness by US President Donald Trump.
That Declaration stated that Armenia and Azerbaijan recognize the need to chart a course for a bright future not bound by the conflict of the past, consistent with the Charter of the United Nations and the 1991 Almaty Declaration, and that after the conflict that brought immense human suffering, the conditions have finally been created for our nations to fully embark on building good neighborly relations on the basis of the inviolability of international borders and the inadmissibility of the use of force for the acquisition of territory.
The Declaration reads: "This reality, which is not and should never be subject to revision, paves the way for closing the chapter of enmity between our two nations. We resolutely reject and exclude any attempt of revenge, now and in the future."
In the same document, we, the leaders of Armenia and Azerbaijan, reaffirmed the importance of opening communications between our two countries for intra-state, bilateral and international transportation, for the promotion of peace, stability, and prosperity in the region and its neighborhood on the basis of respect for the sovereignty, territorial integrity, and jurisdiction of the States.
As I indicated earlier, these efforts are to include unimpeded connectivity between the main part of the Republic of Azerbaijan and the Nakhichevan Autonomous Republic through the territory of the Republic of Armenia, with reciprocal benefits for international and intra-state connectivity for the Republic of Armenia.
It was also noted that the Republic of Armenia will work with the United States of America and mutually determined third parties to set forth a framework for the “Trump Route for International Peace and Prosperity” (TRIPP) connectivity project in the territory of the Republic of Armenia.
We confirmed our determination to pursue efforts in good faith to achieve this goal in the most expeditious manner.
Dear President, Ladies and Gentlemen;
What does all this mean? All this means, and I am happy to report to the entire international community, that peace has been established between the Republic of Armenia and the Republic of Azerbaijan, ladies and gentlemen.
The role of US President Donald Trump is decisive in this peace process, whose dedication, consistency, and principledness made possible what seemed to be impossible.
This is why we agreed with Azerbaijan’s President Ilham Aliyev on our joint decision to nominate President Trump for the Nobel Peace Prize, because we have seen through our own example that President Trump is truly committed to the idea of peace.
I would also like to emphasize the role of the peoples, governments and parliaments of Armenia and Azerbaijan, without whose support, of course, it would have been impossible to reach this point.
Peace, thus, is established. But peace is not a vacation; it is work, everyday work.
Peace requires daily care, like a newborn baby, to be protected from infections, the cold and the heat, the indifference and the pessimism.
Conflict, indeed, poses far fewer questions before us, and the options for answers in the case of conflict are not many. While peace brings with it questions, new questions, more questions, questions continuously, and peaceful life is about answering those questions with care and not with disdain life; thinking diligently about those questions and formulating the answers in good faith is the institutionalization of peace, which is a continuous necessity and something we ought to deal with every day.
In this context, it is extremely important to clarify the fate of persons whose whereabouts are unknown and to address the issue of persons deprived of their liberty as a result of the long-standing conflict, which is also part of our daily work agenda.
The TRIPP Route infrastructure project will operate through the territory of the Republic of Armenia, with a business model agreed upon in a bilateral US-Armenia format.
Consisting of several dozen kilometers of various infrastructures, the TRIPP Route will have both regional and global significance and impact.
By the way, in the context of caring for and nurturing the established peace, it is very important to use a pro-peace, legitimate, and agreed-upon narrative when speaking about this project, as well.
The President of Azerbaijan, with whom we adopted the Washington Declaration, has used the so-called "Zangezur Corridor" expression several times since then, including from this rostrum.
Such an expression does not exist in the documents agreed upon in Washington, it has never been in the Armenia-Azerbaijan negotiations or documents. I think it makes sense for my Azerbaijani counterpart to clarify what he means by using that expression, because in the Armenian reality it is perceived as a territorial claim on Armenia and is associated with conflict narrative.
In the documents of August 8, we agreed upon clear content and narrative, and it is not possible to understand casting doubt on commitment to those agreements in any way—through the narratives I mentioned and/or through other narratives expressed from this rostrum. Such narratives do not increase people's faith in peace; nor do they stem from the atmosphere of peace and the agreements reached at the highest level.
At various rostrums, the President of Azerbaijan speaks about the alleged capitulation of Armenia.
To be frank, I do not understand, in the presence of such a huge positive content, achieved through joint heavy efforts, why engage aggressive subtexts that are not connected with objective reality. Doesn't peace bring enough joy and satisfaction? To me, for example, it does.
What also brings me joy is the fact that the Republic of Armenia is a democratic state that is developing at an impressive pace, independent, sovereign, and building its own future today, a state that does not harbor or spread hatred towards its neighbors or towards anyone.
I invite the attention of the international community to the fact that the so-called "Zangezur Corridor" and similar narratives do not stem from the agreements reached, have no connection with the agreements, have an irritating and negative impact, and are perceived as a territorial claim against a sovereign country, despite the agreements reached and declared.
But this will certainly not divert us one millimeter from the practice of celebrating the peace achieved and implementing the agreements declared.
In my speech today, by the way, you will not find even one relevant provision or phrase, the justification for which I could not point to in the written agreements reached between Armenia and Azerbaijan in various formats or in the documents signed and published in Washington on August 8. I suggest that my Azerbaijani counterpart focus on the prompt and precise implementation of the agreements reached, for which the use of legitimate narratives is essential.
And so, under the TRIPP route project announced in Washington on August 8, a railway, a highway, pipelines, and electricity transmission lines will pass through the territory of Armenia, connecting the East to the West. As a result of this agreement, the North will also be connected to the South.
The mere geographic enumeration is enough to conclude that this is an accurate reflection of the “Crossroads of Peace” project, which I had the opportunity to present from this rostrum. The TRIPP route infrastructure project stems from the “Crossroads of Peace” program, about the capacity development of which we signed a bilateral memorandum with President Trump on August 8 in Washington DC.
I consider it necessary to note that, in accordance with the Washington Declaration, the opening of communications between Armenia and Azerbaijan for intra-state, bilateral and international transportation will take place on the basis of respect for the sovereignty, territorial integrity and jurisdiction of the states.
As I mentioned already, these efforts are to include unimpeded connectivity between the main part of the Republic of Azerbaijan and the Nakhichevan Autonomous Republic through the territory of the Republic of Armenia, with reciprocal benefits for international and intra-state connectivity for the Republic of Armenia.
These agreements are a good opportunity for the Republic of Armenia to implement state-of-the-art technologies for border, customs and other controls, not only on the TRIPP route, but also at other border crossings, which will comply with the most advanced modern standards.
The opening of the Armenia-Turkey border is important for the TRIPP route infrastructure project: meaning, the opening of the existing railway, the highways, with the prospect of developing pipelines, electricity transmission lines, and cables.
I am pleased to note that in recent years, an unprecedented positive dialogue has been established between Armenia and Turkey. My meetings with President Erdogan are regular, with a continuously growing level of trust.
This is an achievement that I highly value and am confident will bring positive results in the foreseeable future, namely the establishment of diplomatic relations between Armenia and Turkey and the full opening of the interstate border.
Ladies and Gentlemen;
In recent years, the geography of diplomatic relations of the Republic of Armenia has been visibly and pleasantly expanding.
During the 30 years of independence, the Republic of Armenia did not have diplomatic relations with Saudi Arabia and Pakistan. I am happy to note that now, diplomatic relations have been established between our countries, and a dialogue is taking place.
And the traditional ties of the Republic of Armenia are developing noticeably. Our dialogue and brotherhood with the Islamic Republic of Iran and Georgia are becoming more visible. These relations, along with our relations with Turkey and Azerbaijan, are extremely important for seeing the South Caucasus region as a peaceful, stable and developing environment.
In this sense, I also value the 3+3 format, which is an important platform for us to engage in dialogue with the countries of our region and to develop our traditional dialogue with the Russian Federation, although we always have active contacts with Russia in a bilateral format.
We have recently established a strategic partnership with China, and we have active political and trade-economic ties with India. A balanced and balancing foreign policy opens up new horizons for us. We are intensifying our relations with Japan, Mongolia, the Middle East, and Central Asian countries.
In March of this year, the National Assembly of the Republic of Armenia adopted the Law on Initiating the Process of Armenia's Accession to the European Union, which is of great significance for our agenda.
This law is not only the manifestation of our unprecedented high level of relations with the European Union, but also a direct testament to our commitment to democratic values.
Many ask when Armenia will become a member of the European Union and how realistic it is. Firstly, two of our four neighbors are candidate countries for EU membership. And secondly, the law on starting the process of becoming a member of the European Union is, above all, an incentive for us to consistently continue the democratic reforms.
We want to be institutionally and substantively compliant with EU standards. Short of such compliance, it is impossible to become an EU member. Therefore, when Armenia objectively complies with the standards of the European Union, from that point on, we will have two paths: either we will be accepted into the EU as a member state, or we will not be accepted.
If they accept us, fine. If they do not, we will have accomplished a very important task set before us: Armenia will be a country that complies with the advanced modern standards.
Our aspiration to comply with European Union standards is a matter of not geopolitical, but rather democratic choice, because since the People's non-violent Velvet Revolution that took place in Armenia in 2018, we have adopted, as a matter of strategy, democracy, the rule of law, human rights, and an independent judiciary.
In order to make our achievements in the field of democracy more institutional and pro-people, we intend to take the next step in the near future: after receiving the people's mandate once again in the 2026 parliamentary elections, we will initiate a nationwide referendum to adopt a new Constitution, as a result of which all branches of government and the legal system established in the country will be organically linked to the constitution-maker, that is, with the people, making Armenia's statehood long-lasting and people-centered.
The year 2026 will be unprecedented in terms of the international engagement of the Republic of Armenia.
In May, the Republic of Armenia will host the 8th Summit of the European Political Community, and I cordially invite the heads of state and government of all the members of the Community to participate in this crucial event.
This summit is a key platform for European political dialogue, the format of which enables us all to act as a large team connected by shared responsibility for European and global harmony.
By the way, it was at the first summit of the European Political Community held in Prague on October 6, 2022, where Armenia and Azerbaijan, as a result of a meeting organized by France and the European Union, for the first time agreed to recognize each other's territorial integrity and sovereignty on the basis of the Alma-Ata Declaration. As you have seen from my text, this agreement had a decisive role. It is an extremely important agreement, and in the matter of reaching these agreements in Prague, I would like to emphasize the special role of French President Emmanuel Macron, his personal contribution.
Dear President,
Excellencies,
The 17th Conference of the Parties to the UN Convention on Biological Diversity will be held in Armenia from October 18 to 30, 2026, and it is my honor to invite all heads of state and government to participate in that conference in Yerevan.
I hope that by then, I will have reported at the 81st session of the UN General Assembly that the agreement on peace and the establishment of interstate relations between Armenia and Azerbaijan has been at least signed, the border between Armenia and Turkey has been opened, and a large part of the TRIPP route investment project has already been implemented.
The Republic of Armenia reaffirms its commitment to the peace agenda and the achieved peace.
I am convinced that with close dialogue with Azerbaijan, and the support of regional countries and the international community, we will never again deviate from the path of peace.