Ակցիա Կառավարության շենքի դիմաց. պատերազմի մասնակիցները վերադարձրին իրենց մեդալները
Այսօր՝ հոկտեմբերի 2-ին, 44-օրյա պատերազմի մի շարք մասնակիցներ բողոքի ակցիա էին իրականացնում Կառավարության շենքի դիմաց։ Նրանք, ի նշան բողոքի, հրաժարվեցին իրենց ստացած գերատեսչական մեդալներից։
«Մենք չենք կարող այս շքանշանները կրել այն պարագայում, երբ ամեն արժեք, ամեն գաղափար, ամեն զոհողություն, որ դրված էր այս շքանշանների հիմքում, զրոյացվել է»,- ասաց ակցիայի մասնակիցներից Արման Պետրոսյանը։
Ակցիայի մասնակիցներից Հովսեփ Ղազարյանի խոսքով՝ Հայաստանի իշխանությունները 2020-ի նոյեմբերի 9-ից հետո անընդհատ զիջումների են գնացել, և որպեսզի ցույց տան իշխանությունների վարած քաղաքականության նկատմամբ անհամաձայնությունը, նրանք որոշել են նման ակցիա իրականացնել։
«Ամենացավալին այն է, որ սկսեցին հրաժարվել մեր ինքնությունից, ազատությունից և պայքարելու իրավունքից։ Դրա պատճառով է, որ այսօր իմ մարտական ընկերների հետ եկել ենք բողոքի ձայն բարձրացնելու։ Մեր մեդալները և շքանշանները վերադարձնելու միջոցով ուզում ենք ասել, որ այս իշխանությունը զբաղված է ապազգային և ապահայկական գործունեությամբ»,- ասաց Ղազարյանը։
Ակցիայի վերջում նրանք Կառավարության շենքի դիմաց դրեցին իրենց այս տարիների ընթացքում ստացած բոլոր մեդալները, շքանշանները և հեռացան։

Акция перед зданием правительства: участники 44-дневной войны отказались от своих боевых наград
Сегодня, 2 октября, несколько участников 44-дневной войны в Арцахе провели акцию протеста перед зданием правительства. В знак протеста они отказались от полученных ими боевых наград.
“Мы не можем носить эти ордена и медали, если все те ценности, идеи, жертвы, которые послужили основанием для учреждения этих наград, сведены к нулю”,- заявил участник акции Арман Петросян.
По словам Овсепа Казаряна, после 9 ноября 2020 года власти Армении постоянно идут на уступки, и чтобы показать свое несогласие с проводимой властями политикой, ветераны войны организовали эту акцию.
“Самое ужасное, что они начали отказываться от нашей идентичности, свободы, права бороться. Поэтому сегодня я со своими боевыми товарищами пришел сюда, чтобы выразить протест. Возвращая наши ордена и медали, мы хотим заявить, что нынешняя власть осуществляет антинациональную, антиармянскую деятельность”,- сказал А.Казарян.