Նիկոլ Փաշինյանը և Էմանուել Մակրոնը քննարկել են Հայաստան-Ֆրանսիա հարաբերությունների հետագա զարգացման քայլերը
Կոպենհագենում՝ Եվրոպական քաղաքական համայնքի 7-րդ գագաթնաժողովի շրջանակներում, տեղի է ունեցել Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հանդիպումը Ֆրանսիայի Հանրապետության նախագահ Էմանուել Մակրոնի հետ։ Հայտնում է Կառավարության մամուլի ծառայությունը։
«Հանդիպման ընթացքում վարչապետ Փաշինյանը և նախագահ Մակրոնը քննարկել են Հայաստան-Ֆրանսիա բազմաոլորտ համագործակցության ընթացքն ու զարգացման հեռանկարները։ Կողմերը վերահաստատել են Հայաստանի և Ֆրանսիայի միջև ձևավորված առանձնաշնորհյալ հարաբերությունների բարձր մակարդակը և ընդգծել համատեղ նոր նախաձեռնությունների իրականացման կարևորությունը։
Քննարկվել են նաև տարածաշրջանային զարգացումներին, Վաշինգտոնի խաղաղության գագաթնաժողովում ձեռք բերված պայմանավորվածությունների և «TRIPP» նախագծի իրականացմանը վերաբերող հարցեր։
Ֆրանսիայի նախագահը վերահաստատել է իր երկրի շարունակական աջակցությունը Հայաստանի անկախությանն ու ինքնիշխանությանը, ինչպես նաև ժողովրդավարական բարեփոխումների օրակարգին։ Վարչապետ Փաշինյանը շնորհակալություն է հայտնել Ֆրանսիային Հայաստանի համար այս կարևոր փուլում ցուցաբերած համակողմանի աջակցության համար։
Կողմերը պայմանավորվել են շարունակել սերտ շփումները երկկողմ և բազմակողմ հարթակներում»,- նշվում է հաղորդագրությունում։

Никол Пашинян и Эммануэль Макрон обсудили шаги по дальнейшему развитию отношений между Арменией и Францией
В Копенгагене на полях 7-го саммита Европейского политического сообщества премьер-министр Республики Армения Никол Пашинян провел встречу с президентом Французской Республики Эммануэлем Макроном.
Премьер-министр Пашинян и президент Макрон обсудили ход и перспективы развития многопрофильного сотрудничества между Арменией и Францией. Стороны подтвердили высокий уровень сложившихся между Арменией и Францией привилегированных отношений и подчеркнули важность реализации новых совместных инициатив.
Были также обсуждены вопросы регионального развития, достигнутые на Вашингтонском саммите мира договоренности и реализация проекта TRIPP.
Президент Франции подтвердил неизменную поддержку своей страны независимости и суверенитета Армении, а также повестки демократических реформ. Премьер-министр Пашинян поблагодарил Францию за всестороннюю поддержку на этом важном для Армении этапе.
Стороны договорились продолжить тесные контакты на двустороннем уровне и в рамках многосторонних площадок.