Վարչապետ Փաշինյանը հանդիպել է Եվրոպական խորհրդարանի նախագահ Ռոբերտա Մեցոլայի հետ
Կառավարության հաղորդագրության համաձայն՝ հոկտեմբերի 2-ին, Կոպենհագենում անցկացվող Եվրոպական քաղաքական համայնքի 7-րդ գագաթնաժողովի շրջանակներում, տեղի է ունեցել Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի և Եվրոպական խորհրդարանի նախագահ Ռոբերտա Մեցոլայի հանդիպումը։
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել է Հայաստան–Եվրամիություն համագործակցության ընթացքը և դրա ընդլայնման հեռանկարները։ Կողմերը կարևորել են համատեղ նախաձեռնությունների իրականացումը՝ ժողովրդավարության ամրապնդման, օրենքի գերակայության, տարածաշրջանային կայունության և տնտեսական զարգացման ոլորտներում։
Վարչապետ Փաշինյանը բարձր է գնահատել Հայաստանի նկատմամբ Եվրոպական խորհրդարանի շարունակական ուշադրությունն ու աջակցությունը՝ ընդգծելով ԵՄ-ի հետ համագործակցության խորացման և գործընկերության օրակարգը։
Իր հերթին, Ռոբերտա Մեցոլան վերահաստատել է Եվրոպական խորհրդարանի պատրաստակամությունը` շարունակելու աջակցել Հայաստանին ժողովրդավարական բարեփոխումների, ինստիտուցիոնալ զարգացման և խաղաղության օրակարգի ամրապնդման գործում։
Կողմերը մտքեր են փոխանակել նաև տարածաշրջանային զարգացումների, Վաշինգտոնի խաղաղության գագաթնաժողովում ձեռք բերված պայմանավորվածությունների իրագործման և «TRIPP» նախագծի շուրջ։

Состоялась встреча премьер-министра Пашиняна с председателем Европейского парламента Робертой Метсолой
На полях проходящего в Копенгагене 7-го саммита Европейского политического сообщества 2 октября состоялась встреча премьер-министра Республики Армения Никола Пашиняна и председателя Европейского парламента Роберты Метсолы.
Были обсуждены вопросы сотрудничества Армения-Европейский союз и перспективы его расширения. Стороны подчеркнули важность реализации совместных инициатив в сферах укрепления демократии, верховенства закона, региональной стабильности и экономического развития.
Премьер-министр Пашинян высоко оценил постоянное внимание и поддержку Армении со стороны Европейского парламента, подчеркнув важность углубления сотрудничества и партнерства с ЕС.
В свою очередь, Роберта Метсола подтвердила готовность Европейского парламента продолжать поддерживать Армению в реализации демократических реформ, институциональном развитии и укреплении повестки мира.
Стороны также обменялись мнениями о региональных развитиях, реализации достигнутых на Вашингтонском саммите мира договоренностей и проекте TRIPP.