Վարչապետ Փաշինյանը հանդիպել է Եվրոպական խորհրդարանի նախագահ Ռոբերտա Մեցոլայի հետ
Կառավարության հաղորդագրության համաձայն՝ հոկտեմբերի 2-ին, Կոպենհագենում անցկացվող Եվրոպական քաղաքական համայնքի 7-րդ գագաթնաժողովի շրջանակներում, տեղի է ունեցել Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի և Եվրոպական խորհրդարանի նախագահ Ռոբերտա Մեցոլայի հանդիպումը։
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել է Հայաստան–Եվրամիություն համագործակցության ընթացքը և դրա ընդլայնման հեռանկարները։ Կողմերը կարևորել են համատեղ նախաձեռնությունների իրականացումը՝ ժողովրդավարության ամրապնդման, օրենքի գերակայության, տարածաշրջանային կայունության և տնտեսական զարգացման ոլորտներում։
Վարչապետ Փաշինյանը բարձր է գնահատել Հայաստանի նկատմամբ Եվրոպական խորհրդարանի շարունակական ուշադրությունն ու աջակցությունը՝ ընդգծելով ԵՄ-ի հետ համագործակցության խորացման և գործընկերության օրակարգը։
Իր հերթին, Ռոբերտա Մեցոլան վերահաստատել է Եվրոպական խորհրդարանի պատրաստակամությունը` շարունակելու աջակցել Հայաստանին ժողովրդավարական բարեփոխումների, ինստիտուցիոնալ զարգացման և խաղաղության օրակարգի ամրապնդման գործում։
Կողմերը մտքեր են փոխանակել նաև տարածաշրջանային զարգացումների, Վաշինգտոնի խաղաղության գագաթնաժողովում ձեռք բերված պայմանավորվածությունների իրագործման և «TRIPP» նախագծի շուրջ։

On October 2, within the framework of the 7th Summit of the European Political Community held in Copenhagen, a meeting was held between Prime Minister of the Republic of Armenia Nikol Pashinyan and President of the European Parliament Roberta Metsola.
During the meeting, the process of Armenia-European Union cooperation and the prospects for its expansion were discussed. The parties attached importance to the implementation of joint initiatives in the areas of strengthening democracy, the rule of law, regional stability and economic development.
Pashinyan appreciated the European Parliament’s continued attention and support for Armenia, emphasizing the agenda of deepening cooperation and partnership with the EU.
Metsola reaffirmed the European Parliament’s readiness to continue supporting Armenia in its democratic reforms, institutional development and strengthening the peace agenda.
The parties also exchanged views on regional developments, the implementation of the agreements reached at the Washington Peace Summit, and the TRIPP project.