Կոպենհագենում հանդիպել են Նիկոլ Փաշինյանը, Անտոնիու Կոշտան և Ուրսուլա ֆոն դեր Լայենը
Կոպենհագենում՝ Եվրոպական քաղաքական համայնքի 7-րդ գագաթնաժողովի շրջանակներում, տեղի է ունեցել Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հանդիպումը Եվրոպական խորհրդի նախագահ Անտոնիու Կոշտայի և Եվրոպական հանձնաժողովի նախագահ Ուրսուլա ֆոն դեր Լայենի հետ։
Վարչապետի պաշտոնական կայքի հաղորդագրության համաձայն՝ հանդիպման ընթացքում վարչապետ Փաշինյանը, նախագահ Կոշտան և նախագահ ֆոն դեր Լայենը քննարկել են Հայաստան-Եվրամիություն գործընկերության օրակարգը, մեր երկրում ժողովրդավարական բարեփոխումների ընթացքը և տնտեսական համագործակցության զարգացման հեռանկարները։
Կողմերն անդրադարձել են նաև տարածաշրջանային զարգացումներին, Վաշինգտոնի խաղաղության գագաթնաժողովի արդյունքներին և «TRIPP» նախագծի իրագործմանը։ Այս համատեքստում, ընդգծվել է «Խաղաղության խաչմերուկ» նախաձեռնության կարևորությունը՝ որպես տարածաշրջանային համագործակցության և կայուն զարգացման կարևոր հենասյուն։
Եվրոպական խորհրդի և Եվրոպական հանձնաժողովի նախագահները վերահաստատել են ԵՄ շարունակական աջակցությունը Հայաստանի ինքնիշխանությանն ու տարածքային ամբողջականությանը, ինչպես նաև ժողովրդավարական ու տնտեսական բարեփոխումների օրակարգին։ Վարչապետ Փաշինյանը շնորհակալություն է հայտնել աջակցության համար և կարևորել ԵՄ-ի հետ գործընկերության խորացումը։

Состоялась встреча Никола Пашиняна, Антониу Кошты и Урсулы фон дер Ляйен
На полях проходящего в Копенгагене 7-го саммита Европейского политического сообщества 2 октября состоялась встреча премьер-министра Республики Армения Никола Пашиняна, председателя Европейского совета Антониу Кошты и председателя Европейской комиссии Урсулы фон дер Ляйен.
Премьер-министр Пашинян, председатель Кошта и председатель фон дер Ляйен обсудили повестку партнерства Армения-ЕС, процесс демократических реформ в нашей стране и перспективы развития экономического сотрудничества.
Стороны также обсудили региональные развития, результаты Вашингтонского саммита мира и реализацию проекта TRIPP. В этом контексте была подчеркнута важность инициативы «Перекресток мира» как важного столпа регионального сотрудничества и устойчивого развития.
Председатели Европейского совета и Европейской комиссии подтвердили неизменную поддержку ЕС суверенитета и территориальной целостности Армении, а также повестки демократических и экономических реформ. Премьер-министр Пашинян выразил благодарность за поддержку и подчеркнул важность углубления партнерства с ЕС.