Կոպենհագենում հանդիպել են Նիկոլ Փաշինյանը, Անտոնիու Կոշտան և Ուրսուլա ֆոն դեր Լայենը
Կոպենհագենում՝ Եվրոպական քաղաքական համայնքի 7-րդ գագաթնաժողովի շրջանակներում, տեղի է ունեցել Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հանդիպումը Եվրոպական խորհրդի նախագահ Անտոնիու Կոշտայի և Եվրոպական հանձնաժողովի նախագահ Ուրսուլա ֆոն դեր Լայենի հետ։
Վարչապետի պաշտոնական կայքի հաղորդագրության համաձայն՝ հանդիպման ընթացքում վարչապետ Փաշինյանը, նախագահ Կոշտան և նախագահ ֆոն դեր Լայենը քննարկել են Հայաստան-Եվրամիություն գործընկերության օրակարգը, մեր երկրում ժողովրդավարական բարեփոխումների ընթացքը և տնտեսական համագործակցության զարգացման հեռանկարները։
Կողմերն անդրադարձել են նաև տարածաշրջանային զարգացումներին, Վաշինգտոնի խաղաղության գագաթնաժողովի արդյունքներին և «TRIPP» նախագծի իրագործմանը։ Այս համատեքստում, ընդգծվել է «Խաղաղության խաչմերուկ» նախաձեռնության կարևորությունը՝ որպես տարածաշրջանային համագործակցության և կայուն զարգացման կարևոր հենասյուն։
Եվրոպական խորհրդի և Եվրոպական հանձնաժողովի նախագահները վերահաստատել են ԵՄ շարունակական աջակցությունը Հայաստանի ինքնիշխանությանն ու տարածքային ամբողջականությանը, ինչպես նաև ժողովրդավարական ու տնտեսական բարեփոխումների օրակարգին։ Վարչապետ Փաշինյանը շնորհակալություն է հայտնել աջակցության համար և կարևորել ԵՄ-ի հետ գործընկերության խորացումը։

In Copenhagen today, within the framework of the 7th Summit of the European Political Community, a meeting took place between Armenian PM Nikol Pashinyan, President of the European Council António Costa, and President of the European Commission Ursula von der Leyen took place.
During the meeting, Pashinyan, Costa, and von der Leyen discussed the Armenia-European Union partnership agenda, the process of democratic reforms in our country, and the prospects for the development of economic cooperation.
The parties touched upon regional developments, the outcomes of the Washington Peace Summit and the implementation of the TRIPP project. In this context, the importance of the Crossroads of Peace initiative was highlighted as an important pillar of regional cooperation and sustainable development.
The presidents of the European Council and the European Commission reaffirmed the EU’s continued support for Armenia’s sovereignty and territorial integrity, as well as its agenda of democratic and economic reforms.
Pashinyan expressed gratitude for the support and highlighted the importance of deepening the partnership with the EU.