Երբ այցելեք Երևան 2026թ.-ին և Բաքու` 2027թ-ին, կտեսնեք 2 պետություն, որոնք աշխատում են խաղաղության և կապակցվածության ամրապնդման ուղղությամբ․ Փաշինյան
Վարչապետի պաշտոնական կայքից տեղեկանում ենք, որ Նիկոլ Փաշինյանը Կոպենհագենում անցկացվող Եվրոպական քաղաքական համայնքի գագաթնաժողովի փակման նիստում հանդես է եկել ելույթով: Վարչապետը, մասնավորապես, նշել է.
«Թույլ տվեք շնորհավորել Դանիային Եվրոպական քաղաքական համայնքի 7-րդ գագաթնաժողովը գերազանց մակարդակով կազմակերպման համար: Այսօր մենք քննարկեցինք մեր բոլոր պետությունների քաղաքական, անվտանգության և տնտեսական օրակարգն առաջ մղող հրատապ հարցեր: Հիմնվելով ԵՔՀ բոլոր գագաթնաժողովների հաջողության վրա՝ Հայաստանը պատրաստվում է հյուրընկալել հաջորդ՝ 8-րդ գագաթնաժողովը Երևանում:
ԵՔՀ 8-րդ գագաթնաժողովը Հայաստանում հյուրընկալելը կամրապնդի մեր ինտեգրումը եվրոպական ընտանիքին և հնարավորություն կտա ցուցադրել մեր առաջընթացը ժողովրդավարական բարեփոխումների ոլորտում:
Ասելով սա՝ ես կցանկանայի ևս մեկ անգամ շնորհակալություն հայտնել յուրաքանչյուրիդ՝ ձեզ Երևանում հյուրընկալելու պատվի համար։ Հարավային Կովկասի տարածաշրջանի համար Եվրոպայի հետ ավելի սերտ կապը ռազմավարական նշանակություն ունի։ ԵՔՀ գագաթնաժողովները նույնպես կարևոր դեր են խաղացել մեր տարածաշրջանում խաղաղության և կայունության խթանման գործում։ Հատկանշական է, որ 2022 թվականին Պրահայում անցկացված հենց այս գագաթնաժողովի շրջանակներում էր, որ Հայաստանը և Ադրբեջանը վերահաստատեցին միմյանց ինքնիշխանության և տարածքային ամբողջականության նկատմամբ հարգանքը՝ հիմնվելով 1991 թվականի Ալմա-Աթայի հռչակագրի վրա։ Այս համաձայնագիրը ձեռք է բերվել Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնի և Եվրոպական խորհրդի նախկին նախագահ Շառլ Միշելի ներկայությամբ և ակտիվ մասնակցությամբ։
Անցյալ տարի, կրկին ԵՔՀ շրջանակներում, Հայաստանը և Ադրբեջանը փոխադարձաբար աջակցեցին միմյանց թեկնածությունը՝ հյուրընկալելու ԵՔՀ առաջիկա գագաթնաժողովներից մեկը։
Այս համաձայնագրերը, ըստ էության, հիմք հանդիսացան Վաշինգտոնում կայացած պատմական գագաթնաժողովի համար, որտեղ ես և նախագահ Ալիևը խաղաղություն հռչակեցինք։ Եվ այժմ, երբ այցելեք Երևան 2026 թ.-ին և Բաքու` 2027 թ-ին, դուք կտեսնեք երկու պետություն, որոնք աշխատում են խաղաղության և կապակցվածության ամրապնդման և ինստիտուցիոնալացման ուղղությամբ։
Հաշվի առնելով սա, ԵՔՀ Երևանի գագաթնաժողովի հիմնական թեմաներից մեկը կլինի կապակցվածությունը։ Միջին միջանցքի իրականացումը և Եվրոպայի, Հարավային Կովկասի և Կենտրոնական Ասիայի միջև ապրանքների, էներգիայի, օպտիկամանրաթելային մալուխների անխոչընդոտ կապը ներկայացնում են փոխադարձ հետաքրքրություն։
Բացի այդ, ես կարծում եմ, որ հատկապես այսօր կարևոր է ամրապնդել Եվրոպայի կարողությունը՝ պայքարելու մեր առջև ծառացած հիբրիդային սպառնալիքների դեմ և, միևնույն ժամանակ, պահպանելու ժողովրդավարական կառավարման ամբողջականությունը, օրենքի գերակայությունը, ազատ և արդար ընտրությունները և քաղաքական բազմակարծությունը, նույնիսկ ներքին կամ արտաքին ճնշումների պայմաններում։
Քանի որ Հայաստանը հաջորդ տարի հյուրընկալելու է նաև Կենսաբազմազանության մասին կոնվենցիայի Կողմերի 17-րդ համաժողովը` COP17-ը, մենք հույս ունենք, որ ԵՔՀ-ն կարող է նաև ծառայել որպես հարթակ՝ կանաչ տնտեսության անցման օրակարգը քննարկելու համար, այն գիտակցմամբ, որ մեր քննարկման արդյունքները հետագայում կներկայացվեն համաշխարհային ասպարեզ COP17-ի ընթացքում։
Հայաստանն արդեն սկսել է ԵՔՀ 8-րդ գագաթնաժողովի նախապատրաստական աշխատանքները։ Եվ առաջիկա ամիսներին մենք կկիսվենք որոշ նոր գաղափարներով և նախաձեռնություններով, որոնք ուղղված են Եվրոպական քաղաքական համայնքի հետագա ամրապնդմանը և նոր խթան հաղորդելուն։
Մեկ անգամ ևս շնորհակալություն հայտնելով Կոպենհագենին՝ ցանկանում եմ բոլորիդ հրավիրել Երևան` 2026 թվականի մայիսի 4-ին։ Բայց մենք պատրաստում ենք ոչ պաշտոնական, բարեկամական ընդունելության երեկույթ մայիսի 3-ին` կիրակի երեկոյան։ Այսպիսով, հուսով եմ տեսնել բոլորիդ այնտեղ։ Մեծ պատիվ և հաճույք կլինի բոլորիդ հյուրընկալելը»։

Pashinyan Stresses Regional Connectivity at EPC Summit in Copenhagen
Armenian PM Nikol Pashinyan delivered the following speech at the closing session of the European Political Community Summit in Copenhagen today.
''Allow me to congratulate Denmark for the excellent organization of 7th European Political Community Summit. Indeed, today we have discussed pressing issues which are driving political, security and economic agenda of all our states. Building on the success of all EPC Summits, Armenia is preparing to host next 8th Summit in Yerevan.
Hosting the 8th EPC Summit in Armenia will reinforce our integration into the European family and provide an opportunity to showcase our progress in democratic reforms.
Saying this I would like to once again thank all and each of you for the granted privilege to have you all in Yerevan. For our region of South Caucasus being more connected to Europe is of strategic importance. EPC Summits have been playing also an important role in promoting peace and stability in our region. It is noteworthy, that in the margins of this very summit in Prague in 2022 Armenia and Azerbaijan reaffirmed their respect to each other’s sovereignty and territorial integrity based on the Ama-Ata declaration of 1991. This agreement was reached in the presence and active involvement of Emanuel Macron-President of France and former President of the European Council Charles Michel.
Last year again within the EPC Armenia and Azerbaijan reciprocally supported each other’s candidacy to host one of the upcoming EPC Summits.
These agreements in fact paved the way to historic summit in Washington DC where I and President Aliyev declared peace. And now in 2026 in Yerevan and in 2027 in Baku you will be visiting two states who are working towards strengthening and institutionalization of peace and connectivity.
Taking this into account, one of the key topics for EPC Yerevan will be connectivity. The implementation of Middle Corridor and unimpeded connectivity of goods, energy, fiber-optic cables between Europe, South Caucasus and Central Asia is of mutual interest.
In addition, I believe that especially today it’s crucial to strengthen Europe’s ability to fight the hybrid threats we face and, at the same time, maintain the integrity of democratic governance, the rule of law, free and fair elections, and political pluralism, even in the face of internal or external pressures.
As Armenia will be hosting the COP17 on Biodiversity next year as well, we hope that EPC can also serve as a platform to discuss the green transition agenda, with the understanding that outcomes of our discussion will be later brought to the global arena during COP17.
Armenia has already started the preparations of 8th EPC Summit. And in upcoming months we will be sharing some new ideas and initiatives aiming to further strengthen and give new impetus to the European Political Community.
Once again extending my appreciation to Copenhagen, I wish to extend my invitation to all of you to meet on May 4th 2026 in Yerevan.
But we are preparing an unofficial, friendly welcome party for May 3th, Sunday evening. So I hope to see all of you there. It will be an honor and pleasure to host all of you''.