Երբ այցելեք Երևան 2026թ.-ին և Բաքու` 2027թ-ին, կտեսնեք 2 պետություն, որոնք աշխատում են խաղաղության և կապակցվածության ամրապնդման ուղղությամբ․ Փաշինյան
Վարչապետի պաշտոնական կայքից տեղեկանում ենք, որ Նիկոլ Փաշինյանը Կոպենհագենում անցկացվող Եվրոպական քաղաքական համայնքի գագաթնաժողովի փակման նիստում հանդես է եկել ելույթով: Վարչապետը, մասնավորապես, նշել է.
«Թույլ տվեք շնորհավորել Դանիային Եվրոպական քաղաքական համայնքի 7-րդ գագաթնաժողովը գերազանց մակարդակով կազմակերպման համար: Այսօր մենք քննարկեցինք մեր բոլոր պետությունների քաղաքական, անվտանգության և տնտեսական օրակարգն առաջ մղող հրատապ հարցեր: Հիմնվելով ԵՔՀ բոլոր գագաթնաժողովների հաջողության վրա՝ Հայաստանը պատրաստվում է հյուրընկալել հաջորդ՝ 8-րդ գագաթնաժողովը Երևանում:
ԵՔՀ 8-րդ գագաթնաժողովը Հայաստանում հյուրընկալելը կամրապնդի մեր ինտեգրումը եվրոպական ընտանիքին և հնարավորություն կտա ցուցադրել մեր առաջընթացը ժողովրդավարական բարեփոխումների ոլորտում:
Ասելով սա՝ ես կցանկանայի ևս մեկ անգամ շնորհակալություն հայտնել յուրաքանչյուրիդ՝ ձեզ Երևանում հյուրընկալելու պատվի համար։ Հարավային Կովկասի տարածաշրջանի համար Եվրոպայի հետ ավելի սերտ կապը ռազմավարական նշանակություն ունի։ ԵՔՀ գագաթնաժողովները նույնպես կարևոր դեր են խաղացել մեր տարածաշրջանում խաղաղության և կայունության խթանման գործում։ Հատկանշական է, որ 2022 թվականին Պրահայում անցկացված հենց այս գագաթնաժողովի շրջանակներում էր, որ Հայաստանը և Ադրբեջանը վերահաստատեցին միմյանց ինքնիշխանության և տարածքային ամբողջականության նկատմամբ հարգանքը՝ հիմնվելով 1991 թվականի Ալմա-Աթայի հռչակագրի վրա։ Այս համաձայնագիրը ձեռք է բերվել Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնի և Եվրոպական խորհրդի նախկին նախագահ Շառլ Միշելի ներկայությամբ և ակտիվ մասնակցությամբ։
Անցյալ տարի, կրկին ԵՔՀ շրջանակներում, Հայաստանը և Ադրբեջանը փոխադարձաբար աջակցեցին միմյանց թեկնածությունը՝ հյուրընկալելու ԵՔՀ առաջիկա գագաթնաժողովներից մեկը։
Այս համաձայնագրերը, ըստ էության, հիմք հանդիսացան Վաշինգտոնում կայացած պատմական գագաթնաժողովի համար, որտեղ ես և նախագահ Ալիևը խաղաղություն հռչակեցինք։ Եվ այժմ, երբ այցելեք Երևան 2026 թ.-ին և Բաքու` 2027 թ-ին, դուք կտեսնեք երկու պետություն, որոնք աշխատում են խաղաղության և կապակցվածության ամրապնդման և ինստիտուցիոնալացման ուղղությամբ։
Հաշվի առնելով սա, ԵՔՀ Երևանի գագաթնաժողովի հիմնական թեմաներից մեկը կլինի կապակցվածությունը։ Միջին միջանցքի իրականացումը և Եվրոպայի, Հարավային Կովկասի և Կենտրոնական Ասիայի միջև ապրանքների, էներգիայի, օպտիկամանրաթելային մալուխների անխոչընդոտ կապը ներկայացնում են փոխադարձ հետաքրքրություն։
Բացի այդ, ես կարծում եմ, որ հատկապես այսօր կարևոր է ամրապնդել Եվրոպայի կարողությունը՝ պայքարելու մեր առջև ծառացած հիբրիդային սպառնալիքների դեմ և, միևնույն ժամանակ, պահպանելու ժողովրդավարական կառավարման ամբողջականությունը, օրենքի գերակայությունը, ազատ և արդար ընտրությունները և քաղաքական բազմակարծությունը, նույնիսկ ներքին կամ արտաքին ճնշումների պայմաններում։
Քանի որ Հայաստանը հաջորդ տարի հյուրընկալելու է նաև Կենսաբազմազանության մասին կոնվենցիայի Կողմերի 17-րդ համաժողովը` COP17-ը, մենք հույս ունենք, որ ԵՔՀ-ն կարող է նաև ծառայել որպես հարթակ՝ կանաչ տնտեսության անցման օրակարգը քննարկելու համար, այն գիտակցմամբ, որ մեր քննարկման արդյունքները հետագայում կներկայացվեն համաշխարհային ասպարեզ COP17-ի ընթացքում։
Հայաստանն արդեն սկսել է ԵՔՀ 8-րդ գագաթնաժողովի նախապատրաստական աշխատանքները։ Եվ առաջիկա ամիսներին մենք կկիսվենք որոշ նոր գաղափարներով և նախաձեռնություններով, որոնք ուղղված են Եվրոպական քաղաքական համայնքի հետագա ամրապնդմանը և նոր խթան հաղորդելուն։
Մեկ անգամ ևս շնորհակալություն հայտնելով Կոպենհագենին՝ ցանկանում եմ բոլորիդ հրավիրել Երևան` 2026 թվականի մայիսի 4-ին։ Բայց մենք պատրաստում ենք ոչ պաշտոնական, բարեկամական ընդունելության երեկույթ մայիսի 3-ին` կիրակի երեկոյան։ Այսպիսով, հուսով եմ տեսնել բոլորիդ այնտեղ։ Մեծ պատիվ և հաճույք կլինի բոլորիդ հյուրընկալելը»։

Выступление премьер-министра Пашиняна на сессии закрытия саммита Европейского политического сообщества
Премьер-министр Республики Армения Никол Пашинян выступил с речью на сессии закрытия проходящего в Копенгагене саммита Европейского политического сообщества. Премьер-министр, в частности, отметил:
«Позвольте мне поздравить Данию с прекрасной организацией 7-го саммита Европейского политического сообщества. Сегодня мы обсудили действительно актуальные вопросы, определяющие политическую, экономическую и безопасностную повестку всех наших государств. Опираясь на успех всех саммитов Европейского политического сообщества, Армения готовится принять следующий, 8-й саммит в Ереване.
Проведение 8-го саммита Европейского политического сообщества в Армении укрепит нашу интеграцию в европейскую семью и предоставит возможность продемонстрировать наш прогресс в демократических реформах.
В этом контексте я хотел бы еще раз поблагодарить всех и каждого из вас за предоставленную мне честь приветствовать вас в Ереване. Для нашего региона Южного Кавказа стратегическое значение имеет более тесная связь с Европой. Саммиты Европейского политического сообщества также играют важную роль в укреплении мира и стабильности в нашем регионе. Примечательно, что именно в рамках саммита Европейского политического сообщества в Праге в 2022 году Армения и Азербайджан подтвердили свое уважение к суверенитету и территориальной целостности друг друга, основанное на Алма-Атинской декларации 1991 года. Эта договоренность была достигнута в присутствии и при активном участии президента Франции Эммануэля Макрона и бывшего председателя Европейского совета Шарля Мишеля.
В прошлом году, снова в рамках Европейского политического сообщества, Армения и Азербайджан взаимно поддержали кандидатуры друг друга на проведение одного из предстоящих саммитов Европейского политического сообщества.
Эти договоренности фактически проложили путь к историческому саммиту в Вашингтоне, где я и президент Алиев объявили о мире. И теперь, в 2026 году в Ереване и в 2027 году в Баку, вы посетите два государства, которые работают над укреплением и институционализацией мира и взаимосвязанности.
Учитывая это, одной из ключевых тем ереванского саммита Европейского политического сообщества станет взаимосвязанность. Реализация Среднего коридора и беспрепятственное обеспечение связи между Европой, Южным Кавказом и Центральной Азией для поставок товаров, энергии и прокладки оптоволоконных кабелей представляет взаимный интерес.
Кроме того, я считаю, что особенно сегодня крайне важно укреплять способность Европы бороться с гибридными угрозами, с которыми мы сталкиваемся, и одновременно сохранять целостность демократического управления, верховенство закона, свободные и справедливые выборы и политический плюрализм, даже в условиях внутреннего и внешнего давления.
Поскольку в следующем году Армения также будет принимать у себя конференцию COP17 по биоразнообразию, мы надеемся, что Европейское политическое сообщество также сможет послужить площадкой для обсуждения повестки зеленого перехода, с пониманием того, что результаты нашего обсуждения позднее будут вынесены на мировую арену в ходе COP17.
Армения уже начала подготовку к 8-му саммиту Европейского политического сообщества. И в ближайшие месяцы мы поделимся новыми идеями и инициативами, направленными на дальнейшее укрепление и придание нового импульса Европейскому политическому сообществу.
Еще раз выражая свою признательность Копенгагену, хочу пригласить всех вас встретиться 4 мая 2026 года в Ереване.
Мы также готовим неофициальный, дружеский приветственный прием в воскресенье вечером, 3 мая. Таким образом, я надеюсь увидеть всех вас там. Для меня будет честью и удовольствием принять всех вас».