ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանի հարցազրույցը լեհական TVP World հեռուստաալիքին
Վարշավայի անվտանգության ֆորումի շրջանակներում նախարար Միրզոյանը հարցազրույց է տվել լեհական TVP World հեռուստաալիքին։ Արտաքին գործերի նախարարությունը հրապարակել է հարցազրույցի հայերեն թարգմանությունը։
Լրագրող. Բարև ձեզ և բարի գալուստ TVP World։ Ես Դիանա Սկայան եմ, և մենք գտնվում ենք Վարշավայի անվտանգության ֆորումի շրջանակներում։ Իմ այսօրվա հյուրն է Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը։ Շատ շնորհակալություն, պարոն նախարար, որ այսօր մեզ հետ եք։
Արարատ Միրզոյան. Շնորհակալ եմ հրավերի համար:
Լրագրող. Այսպիսով, օգոստոսին Վաշինգտոնում Հայաստանը և Ադրբեջանը ստորագրեցին Հռչակագիրը։ Այդ ժամանակից ի վեր ի՞նչ առաջընթաց է գրանցվել:
Արարատ Միրզոյան. Իրոք, օգոստոսի 8-ին Հայաստանի վարչապետը և Ադրբեջանի նախագահը ստորագրեցին Հռչակագիրը, և այդ Հռչակագիրը ստորագրվեց նաև Միացյալ Նահանգների նախագահ Դոնալդ Թրամփի կողմից՝ որպես վկա։ Եվ այդ Հռչագրում առաջնորդները պայմանավորվեցին մի շարք շատ կարևոր հարցերի շուրջ։ Նախ և առաջ նրանք ականատես եղան Ադրբեջանի արտգործնախարար Բայրամովի և իմ կողմից Խաղաղության պայմանագրի նախաստորագրմանը։
Սա ինքնին շատ լուրջ հանգրվան էր։ Բացի այդ, այս Հռչագրում առաջնորդները պայմանավորվեցին այն հիմնարար սկզբունքների շուրջ, որոնց համաձայն պետք է կարգավորվի հաղորդակցությունների հարցը։ Նկատի ունեմ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև տրանսպորտային ենթակառուցվածքների ապաշրջափակումը և վերաբացումը, տարանցիկ կապերի վերագործարկումը։ Իսկ այդ սկզբունքներն են՝ տարածքային ամբողջականության ճանաչում, սահմանների անխախտելիություն, երկրների ինքնիշխանություն, ինչպես նաև անցուղիների և վերականգնվելիք ու վերագործարկվելիք ենթակառուցվածքների նկատմամբ ազգային իրավազորության ճանաչում։
Լրագրող. Սա՞ այն է, ինչ կոչվելու է «Թրամփի ուղի՝ հանուն միջազգային խաղաղության և բարգավաճման»:
Արարատ Միրզոյան. Գաղափարը շատ ավելի լայն է, քան դա։ Հայաստանը և Ադրբեջանը պայմանավորվել են ապաշրջափակել միմյանց միջև տրանսպորտային հաղորդակցությունները, և այստեղ խոսքը վերաբերում է ամբողջ ենթակառուցվածքին։ Օրինակ՝ Հայաստանը ստանում է մուտք Ադրբեջանի երկաթուղային համակարգ, Ադրբեջանը՝ Հայաստանի երկաթուղային համակարգ, իսկ հետագայում՝ նաև ավտոճանապարհներին և այլ ենթակառուցվածքներին։
Մենք կարող ենք օգտագործել միմյանց ենթակառուցվածքներն այնպես, ինչպես դա անում են նորմալ հարևանները, օրինակ՝ Եվրոպայում կամ այլուր։ Այդ ենթակառուցվածքի այն մասը, որը հանդիսանում է ամենակարճ կապն Ադրբեջանի հիմնական տարածքի և Նախիջևանի Ինքնավար Հանրապետության միջև, պետք է գործարկվի որպես TRIPP, այն է՝ «Թրամփի ուղի՝ հանուն միջազգային խաղաղության և բարգավաճման»։
Ի՞նչ է TRIPP-ը։ Հայաստանը և Միացյալ Նահանգները պատրաստվում են ստեղծել կոնսորցիում՝ ընկերություն, որը կլինի երկաթուղային անցուղու շինարարն ու հիմնական օպերատորը։ Այս կոնսորցիումն իր հերթին կարող է ներգրավել երրորդ ընկերության կամ ընկերությունների՝ այս կամ այն աշխատանքը կատարելու կամ ամբողջ անցուղու համար այս կամ այն ծառայությունը մատուցելու համար։ Բացի այդ, կոնսորցիումը կարող է իրականացնել, կառուցել և այնուհետև շահագործել նաև խողովակաշարեր, էլեկտրահաղորդման գծեր և այլն։
Այսպիսով, բոլոր պայմանավորվածությունները փոխադարձ են լինելու։ Օրինակ՝ մենք նույնպես պատրաստվում ենք օգտագործել Նախիջևանի Ինքնավար Հանրապետության տարածքը՝ Հայաստանի հյուսիսն ու հարավը երկաթուղով իրար կապելու համար։ Ներկայումս նման երկաթուղային կապ գոյություն չունի։
Լրագրող. Հայաստանում Եվրոպական միության դիտորդական առաքելության հետ մենք հնարավորություն ունեցանք այցելելու դեպի սահման։ Նրանք մեզ ցույց տվեցին սահմանային շրջանները, լեռները։ Մենք տեսանք դա։ Բայց թույլ տվեք այս հարցը ուղղել Ձեզ, պարոն նախարար, ինչքան էլ այս հարցը բարդ լինի. կա՞ մոտավոր ժամանակացույց, թե երբ այս սահմանները, մասնավորապես Թուրքիայի հետ սահմանը կբացվի ազատ տարանցման, ճանապարհորդությունների և այլնի համար։ Եվ արդյո՞ք արդեն հայտնի է, թե երբ է գործնականում սկսվելու այս երկաթուղային ուղին։ Քանի որ ես հիշում եմ, որ ԱՄՆ դեսպանը Հայաստանում նույնպես նշեց, որ ԱՄՆ-ն տրամադրել է 145 միլիոն տարբեր ծրագրերի համար։ Այսպիսով, ե՞րբ կարող ենք տեսնել ժամանակացույց:
Արարատ Միրզոյան. Տեսեք, ինչպես արդեն ասացի, մենք պայմանավորվել ենք հիմնարար սկզբունքների շուրջ։ Այժմ մենք, Միացյալ Նահանգներից ժամանած պատվիրակության կամ խմբի հետ միասին, պետք է համաձայնեցնենք անցուղու և այն ընկերության, որոնց մասին ես հենց նոր հիշատակեցի, տեխնիկական լուծումները, տեխնիկական մանրամասները։ Մենք արդեն սկսել ենք քննարկումներ մեր ամերիկյան գործընկերների հետ։ Կարծում եմ՝ առաջիկա ամիսներին կարող ենք ավարտին հասցնել այս գործընթացը, և դրանից հետո պետք է մեկնարկի շինարարությունը։
Եթե խոսենք երկաթուղային կապի մասին, մասնագետներն ասում են, որ դրա կառուցումը կարող է տևել, օրինակ, առնվազն երկու տարի։ Բայց մենք խիստ շահագրգռված ենք հնարավորինս շուտ կառուցելու, բացելու և վերագործարկելու Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև կապերը, որովհետև, ինչպես ասացի, մենք հիմնական շահառուներից մեկն ենք։ Մենք նույնպես կարող ենք, օրինակ, ուղարկել կամ ստանալ ապրանքներ՝ օգտագործելով Ադրբեջանի Հանրապետության ենթակառուցվածքներն ու տարածքը։ Բայց սա հաղորդակցությունների մասով է:
Կա նաև Խաղաղության պայմանագրի հատվածը, որը նախաստորագրվել է Ադրբեջանի նախարարի և իմ կողմից։ Այսպիսով, մենք պատրաստ ենք. տեքստը վերջնականացվել է ավելի վաղ՝ այս տարվա մարտին, այժմ այն նախաստորագրված է, և մենք պատրաստ ենք հնարավորինս շուտ ստորագրել այդ պայմանագիրը։ Ադրբեջանական կողմն առաջ է քաշում որոշակի նախապայմաններ, մենք չենք կիսում այդ օրակարգը։ Այնուամենայնիվ, նույնիսկ Խաղաղության պայմանագրի վերջնական ստորագրման արարողությունից առաջ գոյություն ունեն գործընթացներ, որոնք արդեն ընթանում են կամ կարող են ընթանալ մինչև ստորագրումը։ Օրինակ՝ մենք քննարկել ենք միմյանց նկատմամբ ավելի հանդուրժող լինելու հնարավորությունը, կամ նույնիսկ ավելին՝ միջազգային հարթակներում համագործակցության հեռանկարները։
Լրագրող․ Տասնամյակների հակամարտությունից հետո։
Արարատ Միրզոյան․ Տասնամյակների հակամարտությունից հետո։ Դուք կարող եք պատկերացնել, թե ինչպիսի ծանր բեռ է կուտակվել տարբեր հարթակներում, փաստաթղթերում, կոնվենցիաներում, որտեղ մենք ունեցել ենք վերապահումներ, հատուկ կարծիքներ և այլն։
Մենք համատեղ դիմել ենք ԵԱՀԿ կառույցներին՝ խնդրելով փակել Մինսկի գործընթացի կառույցները։ Սա արդեն իրագործված քայլ է։
Կա նաև պետական սահմանի սահմանազատման գործընթացը։ Այն վաղուց է մեկնարկել։ Մենք արդեն սահմանազատել ենք սահմանի 12 կիլոմետրը: Օրինակ՝ այդ սահմանային հատվածում գտնվող հայկական գյուղ այցելելիս կարելի է տեսնել, որ այն իրապես զարգանում է․ կառուցվել է նոր դպրոց, մարդիկ իրենց առավել ապահով են զգում, բնակչության, գյուղացիների շրջանում անվտանգության հետ կապված որևէ մտահոգություն չկա։ Այսպիսով, կան գործընթացներ, որոնք արդեն ընթանում են, և կան նաև քայլեր, որոնք դեռևս առջևում են։
Լրագրող․ Ի՞նչ կասեք մարտահրավերների մասին։
Արարատ Միրզոյան․ Տասնամյակներ տևած հակամարտությունը կուտակել է նաև ծանր հոգեբանական բեռ։ Երկու կողմերում էլ առկա է արյան պատմություն ու հիշողություն։ Կարծում եմ՝ հասարակությունների շրջանում, հավանաբար երկու կողմում էլ, դեռևս պահպանվում է զգուշավորություն: Հաշտեցման գործընթացը ժամանակ է պահանջելու։ Խաղաղությունն, ինչպես արդեն նշեցի, հաստատվել է, սակայն այն երկուստեք պահանջում է մշտական խնամք և ամենօրյա ջանք: Այս համատեքստում պետք է նշեմ, որ ցանկացած կողմի ագրեսիվ հռետորաբանությունը որևէ կերպ չի նպաստում գործընթացին։
Լրագրող․ Խոսելով ագրեսիվ հռետորաբանության մասին՝ թույլ տվեք հարցնել․ ի՞նչ դեր է այսօր շարունակում խաղալ Ռուսաստանը։ Կարծում եմ, որ սա կարևոր հարց է, չէ՞։ Մենք տեսնում ենք, որ Ռուսաստանի դերը Հարավային Կովկասում աստիճանաբար թուլանում է։ Բայց արդյո՞ք այն որևէ դեր շարունակում խաղալ Հայաստանի անվտանգության հարցում։ Թե՞ այլևս չունի այն նույն նշանակությունը, ինչ ուներ, օրինակ, 15 տարի առաջ։
Արարատ Միրզոյան․ Գիտեք, խաղաղության հաստատման և Վաշինգտոնյան հռչակագրի կապակցությամբ պաշտոնական մակարդակով մենք լսեցինք Ռուսաստանի բարձրաստիճան պաշտոնյաների ողջունող հայտարարությունները։ Նույն պաշտոնական մակարդակում մենք տեսանք նաև Ռուսաստանի բարձրաստիճան ներկայացուցիչների արտահայտած պատրաստակամությունն՝ աջակցելու այս փոխկապակցվածության նախագծին և որոշակի մասնակցություն ցուցաբերելու։ Սակայն, իհարկե, չեմ կարող չնշել, որ գրեթե ամեն օր ականատես ենք լինում ռուսաստանյան ԶԼՄ-ների, երբեմն նաև պետական լրատվամիջոցների, ինչպես նաև խորհրդարանի անդամների, փորձագետների ու քաղաքական գործիչների կողմից հնչող կոշտ քննադատության՝ Հայաստանի կառավարության և մեր երկրի ներկայիս արտաքին քաղաքականության հասցեին։
Լրագրող․ Ինչո՞ւ։ Լավ չէ՞ տեսնել, թե ինչպես է Հայաստանը զարգանում Արևմուտքի հետ և մերձենում Եվրոպային։
Արարատ Միրզոյան․ Գուցե այդ հարցը ճիշտ կլինի ուղղել ձեր ռուսաստանյան հյուրերին, եթե լինեն այդպիսիք: Սակայն առանց խորանալու պատճառների մեջ, այդ պատճառները կարող են լինել և՛ պարզ, և՛ բավական բարդ, ամեն դեպքում, ես վստահ եմ, որ թե՛ մեր ռուս գործընկերները, և թե՛ ցանկացած այլ երկիր կամ միջազգային դերակատար պետք է հարգեն Հայաստանի ժողովրդի կամարտահայտությունը։ Հայաստանում պարբերաբար անցկացվում են ժողովրդավարական ընտրություններ, քաղաքական ուժերը ներկայացնում են իրենց ծրագրերն ու տեսակետները կարևորագույն հարցերի շուրջ, և վերջնական որոշումը կայացնում են Հայաստանի քաղաքացիները։ Մեր քաղաքական ուժը՝ մեր վարչապետի ղեկավարությամբ, ստացել է ընտրողների մեծամասնության վստահությունը 2021 թվականի արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններում, որոնք անցկացվեցին երկրի ներքաղաքական լուրջ ճգնաժամի պայմաններում։ Այս տարի ևս մի շարք սոցիոլոգիական հարցումներ են անցկացվել, իսկ 2026 թվականի հունիսին կրկին կայանալու են խորհրդարանական ընտրություններ։ Կտեսնեք։
Լրագրող․ Մենք՝ TVP World-ում, հուսով ենք, որ կունենանք ևս մեկ հնարավորություն այցելելու Երևան՝ լուսաբանելու առաջիկա խորհրդարանական ընտրությունները։ Շնորհակալություն Ձեզ, պարո՛ն Միրզոյան, Վարշավայի անվտանգության ֆորումի շրջանակներում TVP World-ի եթերում մեզ հետ լինելու համար։ Ես Դիանա Սկայան եմ։ Շնորհակալություն մեզ միանալու և դիտելու համար։ Սա մեր հարցազրույցն էր Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանի հետ։

The Interview of Foreign Minister of Armenia Ararat Mirzoyan to Polish TVP World
On the margins of the Warsaw Security Forum, Minister Mirzoyan gave an interview to the Polish TPV World.
Journalist: Hello and welcome to TVP World. I'm Diana Skaya, and we're here at the Warsaw Security Forum and my guest here today is Armenia's Foreign Minister, Mr. Ararat Mirzoyan. Thank you so much, Mr. Minister, for being with us here today.
Ararat Mirzoyan: Thank you for the invitation.
Journalist: So Armenia and Azerbaijan signed the Declaration in Washington in August. What has advanced since then?
Ararat Mirzoyan: Indeed, on the 8th of August, the Prime Minister of Armenia and President of Azerbaijan signed the Declaration, and also the Declaration was signed by President Trump of the United States as a witness, and in this Declaration, the leaders agreed upon several very important things. Well, they witnessed, first of all, the initialing of the Peace Agreement by the foreign ministers, Minister Bayramov of Azerbaijan, and myself.
This was a very serious milestone by itself. Also, in this Declaration, the leaders agreed upon the major fundamental principles according to which the connectivity issue should be solved. I mean, unblocking and relaunching the transport infrastructure, transit ties between Armenia and Azerbaijan. And these principles are: acknowledgement of territorial integrity, inviolability of the borders, sovereignty of the countries, acknowledgement of national jurisdictions over the passages, the infrastructure which is going to be reconstructed and re-functioning.
Journalist: Is this what will be called “Trump Route for International Peace and Prosperity”?
Ararat Mirzoyan: The idea is much larger than that. Armenia and Azerbaijan agreed to unblock the transport communications between themselves, and here we speak about the whole infrastructure. For instance, Armenia gets access to the Azerbaijani railway system, Azerbaijan gets access to the Armenian railway system, and later, roads and other infrastructure.
We can use each other's infrastructure like normal neighbors do, for instance, in Europe or elsewhere. The part of this infrastructure, which is the shortest connection between mainland Azerbaijan and Nakhchivan Autonomous Republic, should be operated as TRIPP, which is “Trump Route for International Peace and Prosperity”.
So what is this TRIPP? Armenia and the United States are going to create a consortium, a company, which will be the constructor and the main operator of the railway passage. This consortium, in its turn, can hire a third company or companies to implement this or that, or provide this or that service for the whole passage. Also, this consortium can handle, can build and then operate pipelines, electricity cables etc.
So, all the arrangements are going to be reciprocal. We are also going to use, for instance, the territory of the Nakhchivan Autonomous Republic to connect north and south of Armenia by railway. There is no railway connection now.
Journalist: We had a chance to tour, to head on to the border with the European Union monitoring mission in Armenia. So they showed us the border regions, the mountains. We saw that. But let me ask you this, Mr. Minister. As difficult as the question may be to ask: do we have an approximate timeline as to when these borders – if I talk about specifically the border with Turkey – would be able to open for this free transit route, for travel, for everything, and when actually this railway route would start taking place? Because I remember the U.S. ambassador in Armenia also said that the U.S. had given 145 million for different projects. So, when can we see a timeline?
Ararat Mirzoyan: Look, as I said, we agreed upon the fundamental principles. So now we, with the delegation or a team from the United States, should agree upon the technical solutions, the technical modalities of the passage, of the company which I just mentioned. So we already started discussions with our American counterparts. I assume we can finalize this process in the coming months, and then construction should take place.
If we speak about this railway connection, I believe, the specialists say that it can take at least two years, for instance, etc. But we are very much interested in constructing, opening the ties, relaunching the ties between Armenia and Azerbaijan as soon as possible, because as I said, we are one of the main beneficiaries. We can also send goods, for instance, or receive goods using the infrastructure and territory of the Republic of Azerbaijan. But this is the connectivity part.
There is also the Peace Agreement, which was initialed by the Azerbaijani minister and myself. So we are ready: the text was finalized earlier this year in March, now it is initialed, and we are ready to sign the Treaty as soon as possible. The Azerbaijani side has some preconditions for it, we don't share this agenda. Nevertheless, not even waiting for the final signing ceremony of this Peace Treaty, there are also processes that can take place and are taking place even before this. For instance, we discussed the possibility of being more tolerant to each other or even cooperating on international fora, international platforms.
Journalist: After decades of conflict.
Ararat Mirzoyan: After decades of conflict. You can imagine what a burden is now accumulated on different platforms, different documents, conventions, where we have special opinions etc.
We jointly applied to OSCE structures with a request to close the structures of the Minsk process. So it's already a step which has been implemented.
Also, there is the delimitation of the state border. It started long ago. We have already delimited 12 kilometers of the border. And we visit the village, for instance, the Armenian village on this part of the border, we see that the village is flourishing. There is a new school, people feel more secure, feel safer, there is no security concern among the population, villagers. So there are processes that are taking place currently, and there are things which are to come.
Journalist: What about the challenges?
Ararat Mirzoyan: Well, you know, during the decades of conflict, there is also a huge psychological burden. There is the history and the memory of the blood on both sides. There is cautiousness among citizens, I believe, on both sides. So the reconciliation will take time, I believe. The peace, as I said, is established, but it needs some care, I would say, everyday care from both sides. And here I should, I have to mention that aggressive rhetoric from either side is not supporting at all.
Journalist: Talking about aggressive rhetoric, let me ask you this: what role does Russia still play? I think that it comes as an important question, right? We have been seeing Russia's role diminishing slowly in the South Caucasus. But how does it still play in Armenia's security today? Or does it not? Or does it no longer hold the same role that it played once 15 years ago?
Ararat Mirzoyan: Well, you know, officially, we saw the welcoming statements from high-ranking Russian officials, I mean, welcoming the establishment of peace, Washington Declaration. Again, officially, we saw an expressed readiness by Russian high-ranking officials to support the connectivity project, readiness to somehow participate. I cannot, of course, deny that we on a daily basis also observe heavy criticism by Russian media, sometimes state media, members of the parliament, experts, politicians, heavy criticism of the government of Armenia, and current foreign policy of Armenia.
Journalist: But why? Isn't it a good thing to see Armenia flourish with the West and get closer European ties?
Ararat Mirzoyan: Maybe you should ask your Russian guests, if any. But not even trying to understand the deep reasons, they can be simple, they can be sophisticated, but regardless, I think Russia, our Russian colleagues, as well as colleagues from any other third country, should respect the decisions of the people of Armenia. We are continuously having democratic elections, political parties go and introduce their agenda, their views on different crucial issues, and then citizens of Armenia decide. So our political party got the majority, led by our Prime Minister, got the majority of the votes, I mean, we got the support of the citizens of Armenia during snap parliamentary elections in 2021, in the middle of a very serious internal political crisis. We have had several public opinion polls this year, and now we are going to have an election again, a parliamentary election in June 2026. So we will see.
Journalist: And we hope at TVP World that we can be in Yerevan again to cover those elections. Thank you so much, Minister Ararat Mirzoyan, for being with us here on TVP World at the Warsaw Security Forum. I'm Diana Skaya. Thanks for watching. And this was our interview with Armenia's foreign minister, Ararat Mirzoyan.