Վարչապետ Փաշինյանն ընդունել է Ժան-Շառլ Սամուելյանին և Նուբար Աֆեյանին
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ընդունել է ֆրանսիական ALAN թվային առողջապահության համակարգի հիմնադիր Ժան-Շառլ Սամուելյանին և Flagship Pionerring ընկերության համահիմնադիր Նուբար Աֆեյանին։
Վարչապետի պաշտոնական կայքի հաղորդագրության համաձայն՝ Ն․ Փաշինյանը ողջունել է նրանց այցը Հայաստան և նշել, որ Կառավարությունն աստիճանաբար մոտենում է առողջապահության ապահովագրության համակարգի ներդրմանը։ Կարևորելով առողջապահության ոլորտում համապարփակ բարեփոխումները՝ Նիկոլ Փաշինյանը համոզմունք է հայտնել, որ ապահովագրության համակարգի ներդրումը կունենա առանցքային նշանակություն ինչպես ոլորտի, այնպես էլ հանրության համար։
Ժան-Շառլ Սամուելյանը ներկայացրել է ALAN թվային առողջապահության համակարգի գործունեությունը, հնարավորություններն ու առավելությունները, որոնք միտված են ոլորտի թվայնացմանը, մատուցվող ծառայությունների դյուրացմանն ու բարելավմանը։
Վարչապետ Փաշինյանը կարևորել է առողջապահական ոլորտի լիարժեք թվայնացումն ու ծառայությունների արդյունավետության բարձրացումը։
Այս համատեքստում, զրուցակիցները քննարկել են հետագա համագործակցության հնարավորություններին վերաբերող հարցեր։ Վարչապետն առաջարկել է շարունակել երկխոսությունը ՀՀ առողջապահության նախարարության հետ՝ փոխգործակցության ուղիները հստակեցնելու նպատակով։

Премьер-министр Пашинян принял Жан-Шарля Самуэляна и Нубара Афеяна
Премьер-министр Никол Пашинян принял основателя французской цифровой системы здравоохранения ALAN Жан-Шарля Самуэляна и соучредителя компании Flagship Pionerring Нубара Афеяна.
Премьер-министр приветствовал их визит в Армению и отметил, что правительство постепенно приближается к внедрению системы медицинского страхования. Подчеркнув важность комплексных реформ в сфере здравоохранения, Никол Пашинян выразил уверенность, что внедрение системы страхования будет иметь ключевое значение как для самой сферы, так и для населения.
Жан-Шарль Самуэлян представил деятельность, возможности и преимущества цифровой системы здравоохранения ALAN, направленной на цифровизацию сферы, упрощение и улучшение качества предоставляемых услуг.
Премьер-министр Пашинян подчеркнул важность полной цифровизации сферы здравоохранения и повышения эффективности услуг.
В этом контексте собеседники обсудили возможности дальнейшего сотрудничества. Премьер-министр предложил продолжить диалог с министерством здравоохранения Республики Армения для уточнения путей взаимодействия.