Արագածոտնի թեմի առաջնորդը 2 ամսով կալանավորվել է
Արագածոտնի թեմի առաջնորդ Մկրտիչ եպիսկոպոս Պռոշյանը 2 ամսով կալանավորվել է։ Փաստաբան Արա Զոհրաբյանը հայտարարել էր, որ Տ. Մկրտիչ եպիսկոպոս Պռոշյանի կալանքի ներկայացման միջնորդությունը ժամը 00:30 րոպեից մինչև ժամը 06:00-ն քննարկվել է Երևան քաղաքի առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության քրեական դատարանի Կենտրոնի նստավայրում՝ դատավոր Կարեն Ֆարխոյանի նախագահությամբ:
Մկրտիչ Սրբազանը մեղադրվում է Նախկին քրեական օրենսգրքի 149-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 4-րդ կետով (Ընտրական իրավունքի իրականացմանը, ընտրական հանձնաժողովների աշխատանքներին կամ ընտրությանը մասնակցող անձանց լիազորությունների իրականացմանը խոչընդոտելը) և ՀՀ քրեական օրենսգրքի 236-րդ հոդվածի 3-րդ մասով (Հավաք անցկացնելուն կամ դրան մասնակցելուն խոչընդոտելը կամ հարկադրելը, ինչպես նաև հավաքին մասնակցելու կամ հավաքին մասնակցելուց հրաժարվելու նպատակով նյութապես շահագրգռելը):
Հիշեցնենք, որ 2025թ. հոկտեմբերի 15-ի առավոտյան Մայր Աթոռը տեղեկացրեց, որ ձերբակալվել են Արագածոտնի թեմի առաջնորդը և թեմի մի շարք այլ հոգևորականներ։ Ավելի ուշ, Քննչական կոմիտեից «Հետքին» հայտնեցին, որ նախաձեռնվել է քրեական վարույթ՝ իշխանական կամ ծառայողական լիազորությունները կամ դրանցով պայմանավորված ազդեցությունն օգտագործելով հավաք անցկացնելուն կամ դրան մասնակցելուն խոչընդոտելու կամ հարկադրելու, ինչպես նաև հավաքին մասնակցելու կամ հավաքին մասնակցելուց հրաժարվելու նպատակով նյութապես շահագրգռելու դեպքի առթիվ։
Դատարանի որոշման հրապարակումից հետո փաստաբան Երեմ Սարգսյանը լրագրողների հետ զրույցում հայտարարեց, որ դատարանը սահմանափակել է նաև տեսակցությունները, բացառապես մերձավոր ազգականի՝ մոր տեսակցությունը։

Арест на два месяца: суд вынес решение в отношении предводителя Арагацотнской епархии ААЦ
Предводитель Арагацотнской епархии Армянской Апостольской церкви епископ Мкртич Прошян арестован на два месяца. Как сообщил его адвокат Ара Зограбян, ходатайство об аресте епископа рассматривалось с 00:30 до 06:00 в суде общей юрисдикции Центрального округа Еревана под председательством судьи Карена Фархояна.
Епископ Прошян обвиняется в препятствовании реализации избирательного права и работе избирательных комиссий (п.4 ч.2 ст.149 УК), препятствовании или принуждении к участию в собраниях или их проведению, в обеспечении материальной заинтересованности с целью участия или отказа граждан от участия в собраниях.
Утром 15 октября 2025 г. Первопрестольный Святой Эчмиадзин сообщил об аресте предводителя и ряда священнослужителей Арагацотнской епархии ААЦ. Позже из Следственного комитета Hetq.am сообщили об инициировании уголовного производства по вышеизложенным случаям.
После оглашения решения суда адвокат Ерем Саргсян заявил журналистам, что суд ограничил свидания с его подзащитным, за исключением свиданий с матерью.