Մինչև 2030 թվականը Ադրբեջանը նախատեսում է ռազմական ծախսերը կրճատել մոտ 8,6%-ով
Ադրբեջանի կառավարությունը նախատեսում է մինչև 2030 թվականը կրճատել պաշտպանությանն ու ազգային անվտանգությանն ուղղված բյուջետային ծախսերը՝ այն հասցնելով մինչև 7,969 միլիարդ մանաթի (ներկայիս կուրսով՝ 4,69 միլիարդ ԱՄՆ դոլարի)։
Միջնաժամկետ բյուջետային փաստաթղթերի համաձայն, որոնք հրապարակել է այդ երկրի ֆինանսների նախարարությունը, 2026 թվականին Ադրբեջանի ռազմական ծախսերը կանխատեսվում են 8,715 միլիարդ մանաթի (մոտ 5,12 միլիարդ ԱՄՆ դոլարի) մակարդակում։
Այդպիսով, Ադրբեջանի իշխանությունները 2026-2029 թվականներին ռազմական ծախսերը կկրճատեն մոտ 8,6%-ով։ 2026 թվականին պետբյուջեում պաշտպանությանն ուղղված ծախսերը կազմում են բոլոր ծախսերի շուրջ 20,9%-ը։ 2029 թվականին այդ ծախսերի տեսակարար կշիռը կնվազի մինչև 18,4%-ի։
Հիշեցնենք, որ 2025 թվականի համար Ադրբեջանի պետական բյուջեում պաշտպանության և ազգային անվտանգության ծախսերը նախատեսված էին 8,396 միլիարդ մանաթի (4,94 միլիարդ ԱՄՆ դոլար) մակարդակում։

While Azerbaijan plans to increase its defense and national security spending for 2026, the government plans to gradually decrease this budget item by 2030 to AZN 7.969 billion (US$ 4.69 billion).
The budget for defense and national security will rise to AZN 8.715 billion (US$ 5.1billion) in 2026, marking a 3.8% increase over 2025. This follows a record US$ 5 billion allocation in 2025.
The share of defense and national security within the total state budget is expected to drop from 20.9% in 2026 to 18.4% by 2029.
Baku also plans to invest AZN 13.5 billion (US$7.9 billion) in the territory of Nagorno-Karabakh between 2026-2029.
According to ministry, in 2026 it is expected that 88.1% of the current expenditures of the country’s state budget will be covered by non-oil and gas revenues. This figure is projected to increase to 95.2% in 2027, 98.7% in 2028, and 101.5% in 2029.