Երևանում կանցկացվեն Ղազախստանի կինոյի օրեր
Միջոցառումը կազմակերպել է ՀՀ-ում Ղազախստանի Հանրապետության դեսպանատունը, «Ղազախֆիլմը», Հայաստանի ազգային կինոկենտրոնը` ՀՀ-ում ԲՏԱ բանկի ֆինանսական աջակցությամբ: Այն անց է կացվելու Հայաստանի և Ղազախստանի միջև 20-ամյա դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման տոնակատարությունների շրջանակներում (27 օգոստոսի):
Հայ հանդիսատեսին կներկայացվի ղազախ ռեժիսորների հինգ լավագույն ֆիլմերը: Բոլոր ֆիլմերի ցուցադրությունները անվճար են: Ֆիլմերը կցուցադրվեն ամեն օր` օգոստոսի 27-ից 31-ը «Մոսկվա» կինոթատրոնում ժամը 19:00-ին: Ֆիլմերի լեզուն ռուսերեն է:
Փառատոնի բացումը կկայանա օգոստոսի 27-ին ժամը 18:00-ին «Ղազախֆիլմի» և Հայաստանի Ազգային կինոկենտրոնի ներկայացուցիչների մասնակցությամբ, ինչպես նաև Հայաստանի Հանրապետությունում Ղազախստանի արտակարգ և լիազոր դեսպան Այիմդոս Բոզժիգիտովի մասնակցությամբ: Նույն երեկոյի ընթացքում հանդիսատեսին կցուցադրվի «Քոչվորները» («Кочевник») ֆիլմը, որը հանդիսանում է ղազախ հանդիսատեսի կողմից ամենասիրված ֆիլմը: Այն արդյունք է ղազախա-ամերիկա-ռուսական համագործակցության` հոլիվուդյան դերասանների մասնակցությամբ: Ֆիլմը նկարահանված է Իլյա Եսենբերլինի «Кочевник» ստեղծագործության երկրորդ գրքի հիման վրա: Ֆիլմը հիմնված է իրական պատմական փաստերի վրա , որոնք տեղի են ունեցել 18-րդ դարում Աբիլայ Խանի ժամանակ:
Հայաստան բերված ֆիլմերի շարքում է նաև «Небо моего детства» («Իմ մանկության երկինքը») ֆիլմը, որը եզակի գեղարվեստական ֆիլմ է Ղազախստանին առաջին նախագահի`Նուրսուլթան Նազարբաևի, մանկության և երիտասարդության մասին: Ֆիլմի ռեժիսորն է Րուսթեմ Աբդրաշովը: Ֆիլմը նկարահանվել է նախագահի գրական հիշողությունների `«Առանց աջ ու ձախ »,«Աշխարհի էպիկենտրոն», «Եվրասիայի կենտրոնում », որոնք պատմում են գլխավոր հերոսի անձի և բնավորության ձևավորման, առաջին հաղթանակների, սպասելիքների և իրականացած երազանքների մասին: Սուլթանը, այսպես կոչված Նուրսուլթան Նազարբաևը, մանկուց երազում էր օդաչու դառնալու մասին: Ուսման վերջում նրան հնարավորություն է ընձեռվում ընդունվել Կիևի Քաղաքացիական ավիացիայի ինստիտուտ, սակայն ճակատագիրը նրան ուղարկում է այլ ուղղությամբ:
«Жеруйык» («Земля обетованная») ֆիլմը նվիրվում է աշխարհի բոլոր ներգաղթյալներին և հանդիսանում է յուրօրինակ շնորհակալություն ղազախական սուրբ հողին ղազախական կորեացիների, գերմանացիների, չեչենների, քրդերի և այլ ժողովուրդների կողմից, ովքեր հայտնվել էին այդ տարածքներում և որոնց համար այն դարձել է հայրենիք, տուն՝ չնայած անցյալ դարի 30-ական թվականների դժվարություններին:
«Ո՞վ եք Դուք Պարոն Կա » («Кто вы, господин Ка?») ֆիլմը մեզ ուղղարկում է դեպի անցյալ տարիների «Տրանսսիբիրական Էքսպրես» և «Ատամանի վերջը» ֆիլմերի գիրկը: Որոշ չափով կարելի է ասել, որ այն հանդիսանում է լեգենդար չեկիստի շարունակությունը: Հաշվի չառնելով ֆիլմերում նկարագրվող իրադարձությունների միջև եղած համարյա մեկդարյա տարբերությանը, երեք ֆիլմերի հերոսները ունեն մի շարք ընդհանուր բաներ: Նրանք միասին ստեղծում են հերոսի հավաքական կերպար` իսկական տղամարդու, ով աչքի է ընկնում ուժեղ ոգովով, ով հավատարիմ է տուրքերին և արժանապատվությանը:
Եվս մեկ ֆիլմի գործողություն`«Жаужурек - Мынбала» (Тысяча храбрых ребят), տեղի է ունենում 18-րդ դարի առաջին կեսին, որտեղ «джунгарами» միության և ղազախական ժողովրդի արյունահեղ պատերազմը որոշիչ ուժ հանդիսացավ ազատության հասնելու համար: Ի պաշտպանություն իրենց հայրենիքի՝ ոտքի են կանգնում զինվորները, երիտասարդ տղամարդիկ` խիզախ Սարթայի գլխավորությամբ: Նրա լեգենդար բանակը, որը հայտնի է որպես «Мын была», թշնամու հետ մտնում է անհավասար պայքարի մեջ և փոխում է ողջ պատերազմի ընթացքը: Այս ֆիլմը Ղազախստանում հանդիսանում է 2012 թվականի ֆիլմերի վարձույթի առաջատարը, ինչպես նաև արժանացել է Կաննի փառատոնի մասնակիցների բարձր գնահատականին:

В Ереване пройдут Дни кино Казахстана
Мероприятие организовано Посольством Республики Казахстан в Республике Армении, «Казахфильмом», Национальным киноцентром Армении при финансовой поддержке банка БTA в РА. Оно проходит в рамках празднования 20-летнего юбилея установления дипломатических отношений между Арменией и Казахстаном (27 августа).
Армянскому зрителю будет продемонстрировано пять лучших фильмов казахских режиссеров. Вход на все показы – свободный. Картины будут демонстрироваться каждый день: с 27 по 31 августа, в кинотеатре «Москва» (г.Ереван) с 19.00. Язык кинолент – русский.
Открытие фестиваля состоится 27 августа в 18.30 с участием делегации «Казахфильма» и представителей Национального киноцентра Армении, Чрезвычайного и Полномочного Посла Республики Казахстан в Республики Армении Аймдоса Бозжигитова.
В этот же вечер зрителям покажут фильм «Кочевник» - один из самых любимых фильмов казахстанского зрителя. Это совместный казахстано-американо-российский проект с участием знаменитых голливудских актеров. Фильм основан на второй книге из трилогии «Кочевники» Ильяса Есенберлина. Юноше Мансуру предначертано судьбой стать великим воином, объединить разрозненные казахские племена и навсегда изгнать из казахской степи джунгарскую орду. Эта исполненная лиризма притча о подлинной любви, самоотверженной дружбе, верности долгу построена на реальных исторических событиях, происходивших в XVIII веке. Историческая основа фильма — история Абылай хана.
Среди привезённых в Армению фильмов – и «Небо моего детства» - уникальная художественная картина Рустема Абдрашова о детстве и юности первого Президента Казахстана Нурсултана Назарбаева. Лента, снятая по мотивам литературных воспоминаний самого президента «Без правых и левых», «Эпицентр мира», «В центре Евразии», рассказывает о становлении личности и характера главного героя, о его первых победах, надеждах и сбывшихся мечтах. Султан, так называли Нурсултана Абишевича в детстве, с малых лет мечтал о небе — хотел стать летчиком. К концу учебы в школе ему выпадает шанс поступить в Киевский институт гражданской авиации, но судьба направляет его к другим вершинам.
Фильм «Жеруйык» («Земля обетованная») посвящается всем эмигрантам мира и является своеобразной благодарностью священной казахской земле от казахстанских корейцев, немцев, чеченцев, курдов и других народов, ставшей родиной для всех, кто оказался в этих краях, несмотря на трудности после джута 30-х годов прошлого века.
Лента «Кто вы, господин Ка?» отсылает нас к знаменитым картинам прошлых лет - "Транссибирскому экспрессу" и "Конец атамана". В какой-то мере его можно назвать тематическим продолжением саги о легендарном чекисте. Несмотря на почти вековой разрыв между описываемыми событиями, у героев всех трех картин, помимо замечательной актерской игры Асанали Ашимова, есть много общего. Вместе они создают собирательный образ Героя, настоящего мужчины, сильного духом, верного долгу и чести. Образ, характер, которые, как бы ни менялись времена, не имеют срока давности.
Действие еще одной кинокартины – «Жаужурек - Мынбала» (Тысяча храбрых ребят) - происходит в первой половине 18 века, когда в кровопролитной войне с джунгарами единство казахского народа и героизм становится решающей силой на пути к обретению свободы. На защиту родной земли становятся воины – юноши во главе с отважным Сартаем. Его легендарное войско, известное как «Мын была», вступает в неравный бой с противником и меняет ход войны. Этот фильм является лидером проката 2012 года в Казахстане и получил высокую оценку участников Каннского кинофестиваля.