Բռնաբարության դեպքերը դժվարությամբ են բացահայտվում Վրաստանում
Սեռական բռնության զոհերը հաճախ կամ ոստիկանություն չեն դիմում կամ պարզապես ուշացնում են դիմումները՝խ ուսափելով ցավագին դատական գործընթացներից:
Մինչ Վրաստանի խորհրդարանը սեռական բռնության դեմ պայքարի առավել արդյունավետ ուղիներ է փնտրում, իրավապաշտպան ակտիվիստները նշում են, որ պաշտոնական վիճակագրությունը կոծկում է խնդրի իրական մասշտաբները, քանի որ բռնության զոհերը, որպես կանոն, մեծ դժվարությամբ են համարձակվում ոստիկանություն դիմել:
Վրաստանի Գերագույն դատարանի տվյալներով՝ 2008-ից ի վեր բռնաբարության 170 դեպք է դատական վարույթ ընդունվել, ընդ որում՝ հանցագործությունը հիմնականում անչափահասների նկատմամբ է կատարվել: Թբիլիսիի քաղաքային դատարանում վերջին 6 տարիների ընթացքում սեռական բռնություն 100 դեպք է ընդունվել վարույթ եւ բացառությամբ 3 դատական գործերի, բոլորի դեպքում մեղադրական դատավճիռ է կայացվել:
Վրաստանի օրենսդրությամբ՝ բռնաբարությունը խստորեն պատժվող հանցագործություն չի համարվում եւ նախատեսում է առավելագույնը 6 տարվա ազատազրկում: Միայն այն դեպքում, եթե բռնության զոհն անչափահաս է, մեղադրյալը կարող է դատապարտվել 12-20 տարվա ազատազրկման:
Բռնությունից պաշտպանության ազգային ցանցի կողմից 2008-ին անցկացրած ուսումնասիրության համաձայն՝ բռնաբարության զոհերի 50 տոկոսի տարիքը տատանվում էր 14-ից 18 տարեկանի միջեւ, եւս 14 տոկոսն ավելի երիտասարդ էին, իսկ մյուս բոլոր զոհերը՝ առավել հասուն տարիքի էին:
Թրաֆիքինգի զոհերի պաշտպանության պետական հիմնադրամի ղեկավար Մարի Մեսխին նշում է, որ պաշտոնական վիճակագրությունը վստահություն չի ներշնչում, քանի որ բռնաբարության դեպքերի մասին, որպես կանոն, չեն բարձրաձայնում:
«Մենք սեռական բռնության ընդամենը մի քանի դեպք ենք արձանագրել, սակայն ընտանեկան բռնության զոհերը կարող են նաեւ սեռական բռնության ենթարկվել», - ասում է նա:
Այն փաստը, որ բռնության դեպքերի մասին նախընտրում են լռել, աղավաղում է վիճակագրական տվյալները:
Ընտանեկան բռնության զոհերին աջակցություն տրամադրող «Սապարի» բարեգործական կազմակերպության գինեկոլոգ Նանա Ձնելաձեն նշում է, որ կանայք հազվադեպ են բարձրաձայնում բռնաբարության դեպքերի մասին:
«Մեզ հանդիպած բոլոր դեպքերից անգամ մեկը չեմ կարող մտաբերել, երբ կինը դիմել է մեզ միայն սեռական բռնության պատճառով: Միայն բուժման մի քանի սեանսներից հետո է պարզ դառնում, որ կինը սեռական բռնության զոհ է դարձել, սակայն չի խոսել այդ մասին: Երբեմն, տարիներ են պահանջվում, որպեսզի զոհն ի վիճակի լինի խոսել այդ մասին, եւ անգամ այդ դեպքում նրանցից շատերը չեն խոստովանում այդ», - պարզաբանում է նա:
Իրավաբան Էկա Կոբեսաշվիլու կարծիքով՝ սեռական բռնության դեպքերի կապակցությամբ հարուցվող քրեական գործերի սակավաթվությունը պայմանավորված է նրանով, որ բռնության զոհերին չեն կարողանում ճիշտ աջակցություն տրամադրել:
«Խնդիրը օրենքի գործնական կիրառման մեջ է: Ներկայում զոհի իրավունքներն ընդհանրապես չեն պաշտպանվում: Տուժածը պետք է դիմի ոստիկանություն, որից հետո գործը մի քննիչը փոխանցում է մյուսին, իսկ բռնության զոհը ստիպված է լինում անընդհատ գնալ ոստիկանություն՝վկայություն տալու եւ մանրամասները վերհիշելու համար: Այս ամենի հետեւանքով՝բռնաբարության զոհն ավելի մեծ ցավ է ապրում, հոգեբանական խնդիրներ ունենում եւ հրաժարվում մասնակցել գործի հետագա ընթացքին», - նշում է նա:
Կոբելաշվիլին պատմում է, որ ժամանակին իր պաշտպանյալներից մեկը դատարան էր դիմել՝ երկու դեռահասների դեմ բռնաբարության մեղադրանք ներկայացնելով:
«Դատական գործը մեկ դատախազից անցնում էր մյուսին, եւ երկու տարի սպասելուց հետո, կինը [պաշտպանյալը] հոգնեց այս ամենից՝հրաժարվելով կրկին գնալ ոստիկանություն եւ ընթացք տալ գործին», - վերհիշում է իրավաբանը:
Հաճախ ոստիկանությունը բռնաբարության դեպքերին անհրաժեշտ լրջությամբ չի վերաբերվում:
Կոբեսաշվիլին նշում է, որ իր պաշտպանյալներից երկուսը ժամանակին դիմել էին ոստիկանություն՝հայտնելով, որ նրանց բռնաբարել են սեփական ամուսինները. «Ոստիկաններն այս դեպքերը զավեշտալի էին համարել եւ անգամ չէին էլ ընդունել նրանց բողոքները»:
Վրաստանի մարդու իրավունքների պաշտպանի գրասենյակի կանանց եւ երեխաների իրավունքների վարչության ղեկավար Անա Արգանաշվիլին նշում է, որ խնդիրը համակարգային բնույթ է կրում:
«Մարդու իրավունքների պաշտպանի 2010-2011թթ. զեկույցում ոստիկանության ոչ ադեկվատ արձագանքի բազում դեպքեր են արձանագրված: Չնայած իրավիճակը որոշակիորեն բարելավվել է, մեր ունեցած տեղեկությունները թույլ են տալիս մտածել, որ շուրջբոլորը որակյալ մասնագետների պակաս է զգացվում», - նշում է նա:
Վրաստանը դեռեւս չի վավերացրել Եվրոպայի Խորհրդի՝ Կանանց նկատմամբ բռնության եւ ընտանեկան բռնության կանխարգելման եւ դրա դեմ պայքարի մասին կոնվենցիան, որը պարտավորեցնում է անդամ պետություններին բռնության նման տեսակները քրեորեն պատժելի հանցանքների շարքին դասել, արձագանքել բոլոր նման դեպքերին եւ ապահովել զոհերին բուժմամբ եւ այլ տեսակի աջակցությամբ:
Ներկայում Վրաստանի խորհրդարանում ստեղծված աշխատանքային խումբը վերահսկում է երկրի ներքին օրենսդրության հետ կոնվենցիայի համատեղման գործընթացը:
ՄԱԿ-ի փորձագետներն արդեն իսկ առաջարկել են մի շարք փոփոխություններ կատարել Վրաստանի օրենսդրության մեջ այս կապակցությամբ:
Սակայն Մարի Մեսխին այն կարծիքին է, որ օրենսդրությունն ինքնին լավն է, իսկ այն փաստը, որ բռնաբարության մասին բարձրաձայնելու պատրաստ կանանց թիվն աճում է, ստիպում է լավատեսորեն տրամադրվել ապագայի նկատմամբ:
«Անցյալ տարվա համեմատությամբ, այս տարի հարուցված գործերի քանակն ավելացել է, իսկ սա նշանակում է, որ իրազեկության եւ լուսաբանման մակարդակը բարելավվում է: Պաշտպանողական նոր մեխանիզմներ են ստեղծվել, հետեւաբար՝այս դեպքերի մասին բարձրաձայնելն այլեւս անիմաստ չէ», - ասում է նա:
Նինո Գվեդաշվիլին
Թբիլիսիում գործող «Human Rights House» կազմակերպության աշխատակից
Հոդվածն արտատպվում է Պատերազմի եւ խաղաղության լուսաբանման ինստիտուտի «Կովկասյան լրատու» պարբերականից:

Rape Cases Hard to Bring in Georgia
As the Georgian parliament looks at ways of combating sexual violence more effectively, rights activists say official figures seriously understate the scale of the problem, as victims often have a hard time bringing cases.
Georgia’s Supreme Court says 170 rape cases have come to trial since 2008, most of them in relation to minors. The city court in the capital Tbilisi, meanwhile, has tried 100 cases in the last six years, with guilty verdicts in all but three.
Rape is not counted among the most serious of crimes on Georgia’s lawbooks, and carries a maximum sentence of just six years. Higher sentences of 12 to 20 years are imposed when the victim is a minor.
A 2008 survey conducted by the National Network for Defence Against Violence indicated that 50 per cent of rape victims were aged between 14 and 18, 14 per cent were younger and the rest older.
Mari Meskhi, head of the State Fund for Defending Human Trafficking Victims, said the official statistics were not reliable, since rape tended to go unreported.
“We have recorded just a few cases of sexual violence, but domestic violence victims [can also be] victims of sexual violence,” she said.
Others agreed that underreporting skews the statistics.
Nana Dzneladze, a gynaecologist with Sapari, a charity that works with victims of domestic violence, said women rarely reported rape.
“Of all the cases brought to us, I can’t remember a single one where someone came to us because of sexual violence alone,” she said. “It’s only after a few sessions that it becomes apparent that the woman was a victim of sexual violence, but hasn’t spoken about it. Sometimes it take years for a victim to speak out, and even then many won’t admit it.”
Lawyer Eka Kobesashvili said the low number of cases coming to trial reflected a failure to offer victims the right kind of support.
“The problem is the way the law is implemented in practice. There’s currently no protection for the victim’s rights,” she said. “The victim has go to the police, the case is passed from one investigator to the next, she has to go in again and again to give evidence and recall the details. This results in the victim becoming more damaged, suffering psychological trauma and refusing to continue with the case.”
Kobesashvili recalled one case where her client had brought a rape allegation against two teenagers. “The case was passed from one prosecutor to another, and after two years of waiting, she got tired of it and refused to go and see the police again or continue with the case,” she said.
All too often, police do not even take rape allegations seriously.
Kobesashvili said she had two clients who had gone to the police to report rape by their husbands. “The police treated it as a joke and would not even accept their statements,” the lawyer said.
According to Ana Arganashvili, who heads the women’s and children’s rights unit at the office of the Georgia’s human rights ombudsman, this is a systemic problem.
“The report by the National Defender for 2010-11 records numerous cases where the police’s response has been inadequate,” Arganashvili said. “Although there have been improvements, the information we have indicates that there’s still a lot of incompetence around.”
Georgia has yet to ratify the Council of Europe’s convention on preventing and combating violence against women and domestic violence, which obliges member states to make such acts criminal offences, respond to all cases reported to them, and provide therapy and other assistance to victims.
A working group in Georgia’s parliament is currently looking at how the convention can be harmonised with national legislation.
Experts from the United Nations have already suggested a number of changes to Georgian legislation.
Meskhi said she thought the law itself was adequate, and the fact that more women were prepared to come forward to report rape was encouraging.
“Cases [filed] have increased compared with last year, and that indicates awareness and reporting are improving. There are new protective mechanisms, which means there’s now a point to reporting cases,” she said.