«Դինո Գոլդ»-ում ճգնաժամն սկսվեց ստուգումների արդյունքում
«Դինո գոլդ մայնինգ քամփնի» ՓԲԸ-ի նախկին աշխատակից Աշոտ Գրիգորյանը դատարան է դիմել ընկերությունից իր նախորդ տարիների չվճարված աշխատավարձերը ստանալու համար: Նա աշխատանքից ազատվել է 2009 թ. ապրիլին` «իր դիմումի համաձայն, բայց` հարկադրված»:
«Պատճառն այն էր, որ չէի հաշտվում ինձ հիմարացնելու մտքի հետ, ասում էի աշխատում եմ` վարձատրեք: Նրանք էլ ասացին` դուր չի գալիս` դուրս արի»: Ա. Գրիգորյանն ասում է, որ 8 ամիս շարունակ դիմել է ղեկավարությանը աշխատավարձը բարձրացնելու համար, իսկ նրանք պատասխանել են` լավ չեք աշխատում: «Լավ չաշխատելը որն էր, որ իմ հերթափոխի ժամանակ ոչ մի բացասական բան չի գրանցվել»,- ասում է նա:
«Դինո գոլդ»-ի պահակային ծառայության նախկին աշխատակիցը պատմում է, որ 2008 թ. իրենց բաժնում կրճատումներ են սկսվել. 12-ից 6-ին կրճատել են` այդպիսով ավելացնելով մյուսների աշխատանքի ծանրաբեռնվածությունը, իսկ աշխատավարձը մնացել է նույնը:
«Նախկին 3 օրը մեկ հերթապահելու փոխարեն, արդեն աշխատանքի էին կանչում 2 օրը մեկ անգամ: Ամիսը օրինակ, 180 ժամ պետք է աշխատեմ, աշխատել եմ 290 ժամ, սակայն նրանք ճիշտ չէին նշում ժամաքանակը, իրականում գրաֆիկով ներկայացնում էին այնքան, որքան պետք է աշխատեի այդ ամիսը»,- ասում է կոմբինատի նախկին աշխատակիցը:
Ա. Գրիգորյանը հիմա դատարանում միայն գիշերավճարն է պահանջում, որովհետեւ հավելյալ աշխատաժամի համար ապացույցներ չի կարողացել ներկայացնել, քանի որ այն ոչ մի տեղ չի գրանցվել, գրաֆիկների վրա տնօրինության կնիքը չկա:
«Նախկինում գրաֆիկ կար` ամիսը այսքան ժամ ավել ենք աշխատել` պետը ներկայացնում էր տնօրենին, որը ստորագրում ու կնքում էր, դրա համար հավելավճար էին վճարում: 4-5 ամիս այդպես վճարեցին` ամիսը 100 հազար դրամ: Հետո «Դինո գոլդ մայնինգ քամփնի»-ի գլխավոր տնօրենը հրաժարվեց վճարել: Դրանից հետո մեզ հետ նոր պայմանագիր կնքեցին, որով սկսեցին 75 հազար դրամ վճարել: Մեզ ասում էին, որ գիշերավճարը այդ գումարի մեջ հաշվարկված է, սակայն, մարդիկ կան, որոնք միայն ցերեկն են աշխատում, բայց նրանք էլ են ամսական 75 հազար դրամ ստանում, ես` էլ»,- զարմանքով ասում է Աշոտը:
Նույն հայցապահանջով 2010 թ. մայիս ամսին դատարան է դիմել «Դինո գոլդ մայնինգ քամփնի» ՓԲԸ-ի նախկին 13 աշխատակից: Դատարանը ոչ մի գործով դեռեւս վճիռ չի կայացրել: Կոմբինատի նախկին աշխատակիցների շահերը դատարանում ներկայացնող փաստաբան Իրինա Մանուկյանը ձգձգումները պայմանավորում է «Դինո գոլդ»-ի ղեկավարության վերաբերմունքով:
«Մեզ հայցվորների աշխատավարձի փաստաթղթերն էլ չեն տրամադրում: Դրանք ստանալու համար միջնորդություն ենք ներկայացնում դատարանին, որը մեր պահանջը բավարարում է: Սակայն դրանք միայն հարկադիր կատարումով ենք ստանում, իսկ դա երկար ժամանակ է խլում: Դատաքննության 5 ամիսների ընթացքում նրանցից կարողացել ենք ստանալ հայցվորների աշխատավարձի հաշավառման տեղեկագրերը: Նրանք մեր գրավոր հարցումներին չեն պատասխանել: Այդ պատճառով դատարանը որոշում է կայացրել ապացույցներ պահանջել եւ հիմա 13 հայցվորների մասով գիշերային աշխատաժամանակի վճարների հաշվարկ պետք է կատարենք ու ներկայացնենք դատարանին»:
«Դինո գոլդ մայնինգ քամփնի» ՓԲԸ-ի հրապարակած տվյալներով` 2008 թ. կոմբինատում 1492 մարդ էր աշխատում, 2009 թ. նրանց թիվն իջավ1168-ի, իսկ 2010 թ.-ին` 1050-ի: Նրանց ասելով 2008-10 թթ. կոմբինատի աշխատողներից կրճատվել են 442 հոգի, իսկ ոչ պաշտոնական տվյալներով` նրանց թիվն անցնում է 476-ից: Դատարան դիմողների թիվն սկսում է աճել, ներկայումս դատարան են դիմել 16-ը, մյուսները դեռեւս սպասում են… «Դինո գոլդ մայնինգ քամփնի» ՓԲԸ-ում կրճատումները բացատրում են 2008 թ. սկսված տնտեսական ճգնաժամով: «Էկոլոգիական անվտանգության ապահովման և ժողովրդավարության զարգացման» հ/կ-ի իրավախորհրդատու Արթուր Ղազարյանի ասելով, կրճատվածները հիմնականում 2008 թ. նոյեմբեր ամսի գործադուլավորներն են, որոնք պահանջում էին 2005 թ.-ից իրենց չվճարված գիշերավճարները, հավելյալ եւ վնասակար աշխատանքի դիմաց չվճարված աշխատավարձերը: «Ճգնաժամը պատճառ բերելով նրանց հարկադրաբար տուն ուղարկեցին, իսկ այդ ընթացքում կամաց-կամաց կրճատեցին»,- հայտնեց նա:
Դատարան դիմողների ասելով` աշխատանքից կրճատվեցին գործադուլի բոլոր ակտիվիստները, իսկ նրանք, որոնք համարձակություն կունենան հիշեցնելու գիշերավճարների մասին, կարժանանան նույն ճակատագրին:
««Դինո գոլդ»-ը ուրիշ պետություն է այս քաղաքի մեջ»
«Դինո գոլդ մայնինգ քամփնի» ՓԲԸ-ի արհմիության նախկին նախագահ Սուրեն Թումանյանն այսպես է բնութագրում ընկերության դերակատարությունը Կապան քաղաքում: Նա պատմեց, որ 2008 թ. նոյեմբերի 7-ին` առավոտյան ժամը 11:00-ին, ՓԲԸ-ի գլխավոր տնօրեն Ռոբերտ Ֆալլետան պահեստների հարթակի մոտ ժողովի հրավիրեց ձեռնարկության վարչական եւ փոքր արտադրամասերի աշխատակիցներին ու հայտարարեց, որ որոշել է կրճատել աշխատողների 60%-ին, իսկ մնացյալ 40%-ի աշխատավարձը կրճատել 50%-ով:
Նրա ասելով` այդ հայտարարությունն անսպասելի էր բոլորի համար եւ աշխատողներն անակնկալի գալով իրենց բացականչություններով շիկացած մթնոլորտ ստեղծեցին, սկսեցին խանգարել տնօրենի ելույթը, իսկ ժողովի ավարտից հետո արհկոմից պահանջեցին կանխարգելիչ միջոցների դիմել: Նույն օրը ընկերության գլխավոր տնօրենը հանդիպում է ունեցել նաեւ Շահումյանի հանքավայրի աշխատողների հետ` նույնը նրանց հայտնելու համար:
«Հանքավայրի աշխատակիցներն ինձ պահանջեցին, եւ այդ հանդիպումից հետո մենք իջանք վարչական շենքի հրապարակ: Նրանք պահանջում էին գործադուլ սկսել: Ես առաջարկեցի 2 ժամով նախազգուշական գործադուլ, որին չհամաձայնեցին: Ակտիվիստներից ստեղծվեց գործադուլային կոմիտե, որը պահանջագիր ներկայացրեց տնօրենին` չկրճատել աշխատատեղերը, աշխատավարձերը հնարավորինս չնվազեցնել»,- պատմեց պրն Թումանյանը:
Գործադուլավորները տնօրենին հայտնել են, որ ընկերությունը ճգնաժամի մեջ է հայտնվել տեղացի եւ արտասահմանցի աշխատակիցների կողմից աշխատանքները ոչ ճիշտ կազմակերպվելու պատճառով: Ս. Թումանյանի ասելով` այս ամենը նախապատմություն ուներ. 2008 թ. սեպտեմբեր ամսին ինքը գրություն է ուղարկել գլխավոր տնօրեն Ռ. Ֆալլետային եւ վկայակոչելով ՀՀ Աշխատանքային օրենսգրքի 184 հոդվածը պահանջել է վճարել կոմբինատի աշխատողների գիշերային աշխատանքի համար հասանելիք հավելումները:
«Կոմբինատը 2005 թ.-ից սկսած գիշերավճարի դիմաց 360 մլն դրամ աշխատողներին պարտք էր մնացել: Օրենքով գիշերային աշխատանքի ամեն մի ժամի դրույքաչափի համար սահմանված է պաշտոնական դրույքաչափի 1.5-ապատիկի կամ 150% հավելում, իսկ նրանք 50%-ով էին վճարում: Տնօրենը հրաժարվեց կատարել մեր պահանջը, իսկ հոկտեմբերի 9-ին դրան հետեւեց Ռ. Ֆալետտայի գրությունը. «Մենք այլեւս ի վիճակի չենք Ձեզ գույքով ապահովելու եւ Դուք ու Ձեր անձնակազմը 3 օրվա ընթացքում ազատեք տարածքը»»: Արհկոմը կոմբինատի վարչական շենքում այդ տարածքը զբաղեցնում էր շուրջ 40 տարի:
Ս. Թումանյանի ասելով ՀՀ աշխատանքի պետական տեսչության աշխատակիցների միջամտությունից հետո միայն տնօրենը արհեստակցական կազմկերպությանը տեղ հատկացրեց վարչական շենքից դուրս գտնվող մի առանձին շինությունում: Նոյեմբերի 10-ին տնօրենը մերժել է նաեւ գործադուլավորների ներկայացրած պահանջները: Նախկին արհկոմի նախագահի ասելով իրենց այլ բան չէր մնում, քան դիմել աշխատանքի պետական տեսչություն, քանի որ «Դինո գոլդ»-ի գլխավոր տնօրենն այս անգամ էլ խախտել էր Աշխատանքային օրենսգրքի 116-րդ հոդվածի 1-ին կետի պահանջը, որով աշխատանքից ազատվողների թվաքանակը 3 ամիս առաջ պետք է ներկայացներ զբաղվածության պետական ծառայություն:
Իրենց բողոքների հիման վրա աշխատանքային տեսչությունը ստուգումներ է սկսել կոմբինատում:
Գիշերավճարները վճարելու հանձնարարականներ ու տուգանքներ
Մեր աղբյուրների տեղեկացմամբ աշխատողների թվաքանակը կրճատելու պատճառը, իրոք, համաշխարհային տնտեսական ճգնաժամը չէր: Ավելին, այդ ժամանակ դեռեւս խոսք չկար տնտեսական ճգնաժամի մասին եւ ճգնաժամը պարզապես զուգադիպել է այս ամենին:
2008 թ. փետրվարին Ռոբերտ Ֆալետտան, ստանձնելով «Դինո գոլդ»-ի գլխավոր տնօրենի պաշտոնը, աշխատողներին հանձնարարել էր ուսումնասիրել կոմբինատում տիրող վիճակը եւ իրեն ներկայացնել պատկերը: Ուսումնասիրությունը ցույց էր տվել, որ 2005 թ. սկսած Կոմբինատը աշխատավարձերի զգալի պարտք ունի. «Դինո գոլդ»-ը չի վճարել աշխատողներին գիշերային, արտաժամյա եւ վնասակար աշխատանքի համար:
2007 թ. մայիսին աշխատանքի տեսչությունը ստուգումներ էր իրականացրել «Դինո գոլդ»-ում եւ արձանագրել հետեւյալ խախտումները.
- ընկերությունը չունի ներքին կարգապահական կանոնակարգ,
- ընկերությունում աշխատում էր 200 չգրանցված աշխատող,
- ընկերությունում աշխատողներին պակաս էր վճարվել գիշերային աշխատանքի համար սահմանված վարձատրությունից:
Չնայած հիշյալ խախտումների բացահայտմանը` տեսչությունը ընկերությանը տուգանել է նվազագույն չափով` 100 000 դրամ, արձանագրության մեջ հստակ չնշելով, թե նշված խախտումներից որի համար է սահմանվել տուգանքը: Միաժամանակ, ընկերությանը զգուշացրել է խախտումները վերացնել:
Աշխատանքի տեսչությունը 2008 թ. հոկտեմբերի 16-ին կրկին ստուգումներ է իրականացնում ընկերությունում եւ ներկայացնում բացահայտված խախտումները.
1. շուրջ 1000 պայմանագիր կազմվել է Աշխատանքային օրենսգրքի խախտումներով, բոլոր պայմանագրերում բացակայում է հավելված 1-ը, բոլոր պայմանագրերի հավելված 2-ում բացակայում է կողմերի ստորագրությունը եւ ընկերության կնիքը,
2. էվակուացիայի պլանը փակցված չէ համապատասխան բոլոր վայրերում,
3. ընկերությունը շարունակում էր քիչ վճարել գիշերային ժամերին աշխատող հանքափորներին գիշերային աշխատանքի դիմաց,
4. ընկերությունը չունի աշխատանքի կանոնակարգ եւ այլն:
Հաշվարկների համաձայն` ընկերությունը գիշերային ժամերին աշխատող աշխատողներին պարտք է մնում ամսական 11 մլն դրամ: Այսինքն` տարեկան 264 մլն դրամ պարտք ուներ միայն գիշերավճարների մասով: Համաձայն տեսչության հաշվարկների` գիշերավճարների պարտքը «Դինո գոլդ»-ում սկսվում էր 2007թ. սեպտեմբերից, եւ վճարումը կատարելու համար տեսչությունը ընկերությանը ժամանակ էր տվել: Մեկ տարի հետո տեսչությունը կրկին ընկերությանը առաջարկում է փոփոխել գիշերավճարը վճարելու կարգը հետեւյալ բանաձեւով` բազային աշխատավարձ + 150%:
Մեր աղբյուրների տեղեկացմամբ` հայտնաբերված խախտումների համար տուգանքների չափը հասնում էր 135 մլն դրամի, որից 50 մլն դրամ կարող էին տուգանել միայն աշխատանքային պայմանագրեր չունենալու համար, մնացյալը` գիշերավճարները չվճարելու եւ մի քանի մլն դրամ` հայտնաբերված այլ խախտումների համար: Սակայն, մեր աղբյուրների վկայությամբ ընկերությունը տուգանվում է 10 մլն դրամի չափով` միայն աշխատողներին գիշերային աշխատանքի համար սահմանված գումարը պակաս վճարելու համար:
Ընկերության եւ տեսչության միջեւ համաձայնություն է կայացվում` կազմել ժամանակացույց գիշերավճարները 1 տարում վճարելու համար: Աշխատանքի պետական տեսչության շարունակական ներողամտության պատճառը նախընտրեցինք լսել տեսչության ղեկավարությունից: Պարզվեց, որ նրանք բացատրություն չունեն, իսկ 2008 թ. սեպտեմբերի 30-ից մինչեւ հոկտեմբերի 16-ն ընկած ժամանակամիջոցում իրականացված ծրագրային ստուգման մասին հայտնում են. «Արդյունքում արձանագրվել է, որ գործատուի եւ թվով 100 աշխատողների հետ կնքված աշխատանքային պայմանագրերը չեն համապատասխանում ՀՀ աշխատանքային օրենսդրության պահանջներին: Նշանակվել է վարչական տուգանք` ՀՀ վարչական իրավախախտումների մասին օրենսգրքի 169.5-րդ հոդվածի 1-ին մասով 5.000.000 (հինգ միլիոն) դրամ»:
Այս պատասխանում, փաստորեն, աշխատանքային օրենսդրության պահանջներին անհամապատասխան կնքված պայմանագրերի թիվը տեսչությունը 1000-ից իջեցրել է 100-ի, իսկ գիշերավճարների մասին ընդհանրապես խոսք չկա, մինչդեռ այդ խնդիրը ընկերությունում առկա էր եւ է մինչ օրս: Տեսչությունը ինչո՞ւ չպետք է նկատեր այն: Մենք կարող ենք ՀՀ աշխատանքի պետական տեսչության տրամադրած այս տեղեկությունը ստույգ չհամարել, քանի որ ՀՀ աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի նախարարին ուղղված մեր պաշտոնական գրությանն ի պատասխան ուղարկված տեղեկությունները թերի են եւ ոչ պաշտոնական, քանի որ չեն վավերացվել նախարարի կամ պատասխանատու այլ պաշտոնյայի կողմից: 2007 թ. հոկտեմբերին «Դինո գոլդ»-ում ստուգումներ է իրականացրել նաեւ ՀՀ պետական եկամուտների կոմիտեն, որոնց տրամադրած տեղեկատվության համաձայն` կոմբինատը չի վճարել շահութահարկ, ավելացված արժեքի հարկ, բնապահպանական վճար, սոց. վճարներ:
«Արտաժամյա աշխատանքի համար վարձատրությունը ոչ թե ավելացրել են 1.5 հավելումով, այլ ավելացրել են 1.5 անգամ, ինչպես նաեւ չի հաշվարկվել հավելավճար վնասակար պայմաններում աշխատելու համար»,- նշվում է ակտում:
Նշված բոլոր խախտումների համար համատեղ տույժեր ու տուգանքներ կիրառելով հարկայինը ընկերությանը տուգանել է 39 մլն108.5 հազար դրամ: «Դինո գոլդ»-ի մեր աղբյուրը վկայում է, որ «Դինո գոլդ»-ի գլխավոր տնօրեն Ռոբերտ Ֆալետտայի զայրույթի պատճառը հենց այս տուգանքներն էին, որոնց արդյունքում նա հայտարարեց աշխատողների եւ քանակը, եւ աշխատավարձերը կրճատելու մասին: Սակայն, ինչպես նշում են կոմբինատի աշխատակիցները, դրա մեղքը ոչ թե կոմբինատի բանվորներինն էր, այլ ինչպես նրանք են ներկայացրել տնօրենին ուղված իրենց գրավոր դիմումում` ընկերության վարչական աշխատողներինը:
Նրանց վրդովեցրել էր կոմբինատում աշխատող օտարերկրացիների, մայրաքաղաքից եկածների ու տեղացի աշխատողների աշխատավարձերի միջեւ եղած ահռելի տարբերությունը. նրանց ներկայացրած հաշվարկներով` մեկ օտարերկրացու ամսական աշխատավարձը 6 մլն դրամ է, իսկ հանք մտնող 20 հոգու աշխատավարձի ֆոնդը` 3,5 մլն դրամ: Հետաքրքիր է, որ Պետական եկամուտների կոմիտեն 2009 թ., ստուգումներ իրականացնելով ընկերությունում, դեկտեմբերի 25-ին կազմած ակտով կրկին նույն խախտումներն արձանագրել է` շահութահարկ, ավելացված արժեքի հարկ, բնապահպանական վճար, սոցվճարների մասով հայտնաբերված խախտումներ, որոնց համար ընկերությանը այս անգամ տուգանել է 20 մլն 853.4 հազար դրամ:
«Խախտվել է ՀՀ Կառավարության 2003 թ. դեկտեմբերի N1907 որոշման պահանջը` գիշերային աշխատանքների համար վճարվել է 50% հավելում 150%-ի փոխարեն»,- նշված է արձանագրության մեջ: 2009 թ. նոյեմբերին «Դինո գոլդ»-ում ուսումնասիրություն է իրականացրել նաեւ աշխատանքի պետական տեսչությունը եւ կրկին արձանագրել, որ ընկերությունը 18 մլն դրամ հավելավճարների պարտք ունի աշխատողներին.
1. Ընկերության մեքենավարներին, մեքենավարների օգնականներին եւ հորատանցող մեքենավարներին գիշերային աշխատանք կատարելու համար չի հաշվարկվել եւ չի վճարվել գիշերային աշխատանքի յուրաքանչյուր ժամի համար սահմանված hավելավճարը, որը կազմում է` 11.367.374 դրամ:
2. Աշխատանքի վարձատրման մասին ՀՀ օրենքի 9-րդ հոդվածի 2-րդ մասում առողջության համար վնասակար աշխատանք կատարողներին չի հաշվարկվել եւ չի վճարվել տարիֆային աշխատավարձի 50%-ի չափով հավելումը` 6 մլն.742 հազար դրամ:
Այս անգամ տուգանքներ չեն կիրառվել, քանի որ ինչպես ներկայացրեց մեզ աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի նախարարության աշխատանքի պետական տեսչության պետի տեղակալ Արմեն Սմբատյանը` ուսումնասիրության ժամանակ տուգանք չի կիրառվում:
«Նպատակը եղել է աշխատանքային օրենսդրության կիրառման հսկողություն իրականացնելը, որի դեպքում մենք տալիս ենք գրավոր հանձնարարական, որ գործատուն վերացնի օրինախախտումները եւ վերականգնի աշխատողի իրավունքը»,- հայտնեց նա: Թե ինչու է այդ վիճակը ստեղծվել ու շարունակվում է մինչ օրս, պրն Սմբատյանը մեզ հետ զրույցի ժամանակ ասաց. «Գիշերային աշխատանքի ամեն ժամի համար պետք է վճարվեր հավելում ժամային դրույքաչափի 1,5 անգամից ոչ պակաս մինչեւ 2010 թ. օգոստոսի 7-ն ընկած ժամանակահատվածում, որից հետո օրենքով հաշվարկի նոր կարգ է սահմանվել: Այս ձեակերպումը նրանք հասկանում էին 50% հավելում եւ ոչ թե 150%:
«Դինո գոլդ»-ը գիշերավճարը սխալ էր հաշվարկել եւ ուսումնասիրության արդյունքում հայտնաբերված հավելավճարների մասին տեսչությունը գրավոր հանձնարարական է տվել նրանց»: Փաստորեն, 2007 թ.-ից սկսած տեսչությունը ամեն տարի նույն հանձնարականը տալիս է ընկերությանը գոնե գիշերավճարների մասով, եւ մինչ օրս էլ նույն խախտումները շարունակում են տեղ գտնել ստուգողների արձանագրություններում, որը նշանակում է` ընկերությունը շարունակում է վճարել նշանակված տույժերն ու տուգանքները ու չի վերացնում խախտումները: Պատճառը գուցե այն է, որ մինչ օրս էլ «Դինո գոլդ»-ի գլխավոր տնօրեն Ռոբերտ Ֆալետտան համոզված է, որ ճիշտը 50% վճարելն է:
Մեզ հետ ունցած զրույցի ժամանակ պրն Ֆալետտան այդ մասին հայտնեց. «Քանի որ ընկերության ղեկավար անձինք օտարերկրացիներ են, պարզ է, որ հիմնականում նրանք ընթերցում են այն` ինչը թարգնված է անգլերեն, եւ Աշխատանքային օրենսգրքի այն հատվածը, որ վերաբերում էր գիշերավճարներին` ես հասկանում էի, որ պետք է վճարել 50% եւ ոչ թե 150%: Ավելին, անգամ, հայերենով ձեւակերպված հոդվածը հայերը կարդալով երկակի էին մեկնաբանում: Ի սկզբանե 150% չէր նախատեսված, պարզապես այն այնպես էր շարադրված, որ այդպես էր հասկացվում: Օրենսգքրի հեղինակը հենց 50% էր նախատեսել եւ ոչ թե 150%»:
Աշխատանքի պետական տեսչության պետի տեղակալ Արմեն Սմբատյանին ուղղված մեր հարցին` իսկ ի՞նչ պետք է անի տեսչությունը նման դեպքերում, երբ ընկերությունը վճարում է տուգանքը, սակայն չի վերացնում խախտումները, նա պատասխանեց. «Ժամկետ ենք նշանակում վճարելու համար, բայց քանի որ այդ հարցով գործը գտնվում է դատարանում, որպես վարչական մարմին` մեր գործառույթները սպառվել են, եւ վարույթը կարճվել է»:
Նրան հիշեցրինք, որ աշխատավարձի հաշվարկման այդ բանաձեւը ընկերությունը կիրառել է բոլոր աշխատողների համար եւ տարիներ շարունակ: Ավելին, դատարան են դիմել նրանք, որոնք այլեւս ընկերության աշխատակիցներ չեն, սակայն «Դինո գոլդը» դեռեւս չի մարել աշխատակիցներին ունեցած աշխատավարձերի պարտքը: «Այո, բայց քանի որ խնդիրը դատարանում վիճարկվում է` արդեն ամբողջությամբ դառնում է մասնավոր իրավունքի խնդիր»,- դարձյալ պնդեց պրն Սմբատյանը: «Այսինքն, եթե մյուսներն էլ աշխատավարձերի վճարման հետ կապված հարց բարձրացնեն` պետք է դատարանով լուծե՞ն»,- հարցրի նրան: «Այո»,- եղավ պատասխանը:

State Inspections Reveal On-Going Violations at Mining Company
Ashot Grigoryan, a former employee of Deno Gold Mining CJSC, has gone to the courts to make the company pay him his unpaid wages for the past years. Grigoryan was dismissed from Deno Gold in April, 2009. He applied for the dismissal, but under pressure. Grigoryan says he couldn’t cope with the company’s crazy attitude. “I’d tell them that I was working so I had to be paid. Their response was – if you don’t like it, leave.” Grigoryan says he petitioned company management for eight months for a raise and was told he wasn’t working up to snuff. “What’s meant by working well? I have no demerits against me during all my shifts.” The former Deno Gold security employee says that layoffs began in his department back in 2008. Six out of twelve workers were dismissed and thus the work load fell to those remaining. Their wages weren’t increased even though the work was. “Rather than working one shift every three days, they were now demanding a shift every two days. Normally, I would work 180 hours per months, but now I was putting in 290 hours. But they weren’t posting the extra hours. They were just showing the amount I was working beforehand,” says Grigoryan. In his court case, Ashot Grigoryan is only asking payment for his night hours, since he couldn’t present evidence of the extra hours. They were never registered anywhere. There is no administration stamp on the work schedule.
Wage demands lead to worker protests
“In the past, any extra hours you worked would go on the chart and be signed and stamped by the director. They’d pay for the extra hours. They’d paid like that for 4-5 months and we got 100,000 AMD monthly. But later the Deno Gold director refused to pay. Later, they signed a new work contract with us that started at 75,000 AMD monthly. They told us that the night hour’s wages was included in that amount. However, there were guys who only worked the day shifts and they were getting 75,000 as well. The same with me,” Ashot says with a degree of amazement. Thirteen other former Deno Gold employees took the company to court in May of 2010. The court has yet to rule on any of the cases, Irina Manukyan, an attorney representing the workers, says that the delays are the result of the attitude of Deno Gold’s owners. “They haven’t given us the salary documents of the claimants. We’ve had to motion the court for the paperwork and the court has agreed. But the bailiffs have to be called in and the process is a lengthy one. During the five month trial, we’ve been able to obtain the wage notices of the claimants from the company. But they don’t answer our written inquiries and thus the court has decided to demand evidence. Now, we must present to the court the accounting of the night hour wages of the 13 claimants.” According to published Deno Gold Mining figures, there were 1,492 employees at the company in 2008. In 2009, the number dropped to 1,168. This year, there are 1,050 employees. The company says that during 2008-2010, 442 employees were laid off. Unofficially, the number is said to be 476. The number of those applying to the courts is increasing. Sixteen have already gone to the courts. The rest are perhaps waiting. Deno Gold argues that the layoffs in 2008 were a result of the global economic crisis. Artur Ghazaryan, President of the “For Ensuring Ecological Safety and Developing Democracy” NGO, says that those dismissed were mostly those who went on strike in November, 2008, demanding that they get paid for the night hours worked since 2005 and for unpaid extra hours and hazardous work. The company, by raising the economic crisis issue, sent them home on obligatory leave and they were gradually let go. Those who have sued say that all the strike activists were essentially laid off and that today, all those courageous enough to demand payment for night work will face the same fate.
Deno Gold’s Falleta announces layoffs and wage cuts
Souren Tumanyan, former president of Deno Gold’s labor union describes the company’s activities in the town of Kapan thusly. He says that on November 7, 2008, at 11 am, Deno Gold’s Executive Director Robert Falleta called a meeting of the company’s administrative and production unit employees. Falleta declared that he had decided to lay off 60% of the work force and cut the salaries of those remaining by 50%. Tumanyan recounts that Falleta’s words came as a shock to all and resulted in cries and boos from the angry workers. Once the impromptu meeting was over, the workers demanded that the union take preventative action. That same day, Falleta met with the workers from the Shahumyan mine and told them the same thing. “After the meeting, the mine workers demanded that we converge on the administrative building. They were adamant that a strike be called. I counter-proposed a two hour warning stoppage, but they didn’t agree. A strike committee was formed by the activists and a list of demands was sent to the director – not to layoff anyone, and not to cut wages to the extent possible,” recounts Tumanyan. The strikers told Director Faletta that the company found itself in a crisis due to the incorrect management of the work carried out by local and foreign partners. Tumanyan says that all of this has a history behind it. In September, 2008, Tumanyan wrote a letter to Falleta, reminding him of Article 184 of Armenia’s Labor Code and demanding that the company pay the workers what they were owed for night wages.
Union forced to call in State Labor Inspectorate
“From 2005 onwards the company owed debts of 360 million AMD in unpaid night wages to the workers. By law, the wage rate for every one hour of night work is defined as 150% the regular rate. They were only paying 50%. The director refused to accede to our demands. On December 9th, Director Falleta issued the following statement: ‘We are no longer able to provide you with office space so you and your union staff must vacate the premises within three days,” recounts the union leader. The union hall had been located at the same premises for forty years. Tumanyan says that it was only after the intervention of Armenia’s State Labor Inspectorate (SLI) staffers that Falleta relented and allocated the union space in another building outside the administrative office. On November 10, Faletta also rejected the demands presented by the strikers. Former union leader Tumanyan says they were left no choice but to petition the SLI, given that Deno Gold’s executive director had violated Article 116, Point 1, of Armenia’s Labor Code; i.e., the number of employees to be laid off must be made known to the State Employment Service three months in advance. Based on the workers’ protests, the Inspectorate began an investigation of the company. According to the information at our disposal, the number of the layoffs was indeed not based on the economic crisis. Moreover, at the time, there wasn’t even talk of any crisis and it just happened to conveniently coincide with incidents at Deno Gold. In February, 2008, Robert Falleta assumed the post of executive director at Deno Gold. He directed his staff to take a look at the workings of the company and report back. Their probe showed that the plant had racked-up huge amounts of unpaid wages from 2005 onwards; that the company hadn’t paid employees for nighttime work, overtime and hazardous works.
Multiple violations cited at Deno Gold
In May of 2007, the State Labor Inspectorate conducted investigations of its own and reported the following violations:
- The company has no internal disciplinary code.
- There are 200 unregistered employees working in the company.
- Workers are being paid less in wages for nighttime hours than specified.
Despite uncovering these violations, the Inspectorate fined the company the minimum allowable – 100,000 AMD. In its report, the Inspectorate failed to mention the breakdown of the penalty amount. It did, however, warn the company to remove the violations. The Inspectorate conducted another investigation on October 16, 2008 and noted the following violations:
- About 1,000 work contracts were drawn up in violation of Armenia’s Labor Code. All lacked Addendum 1, and the signatures of the parties and the company’s seal was missing in Addendum 2.
- The evacuation plan was not properly posted in all areas.
- The company continued to pay insufficient wage rates for nighttime work by miners.
- The company had no set of work regulations, etc.
According to the Inspectorate’s findings, Deno Gold owed 11 million AMD in monthly back wages for nighttime work. In other words, the company owed 264 million just for nighttime wages for the year. It uncovered that the nighttime wage debt began in September of 2007. The State Labor Inspectorate gave the company a grace period to pay the back wages. One year later, the Inspectorate again proposed that the company change its wage rate for nighttime work – base salary plus 150% Our sources also state that the penalties for the violations uncovered amounted to 135 million AMD, of which 50 million could have been levied only for the lack of work contracts. The remainder was for violations concerning the non-payment of nighttime wages and other infringements. However, according to our sources, the company was fined only 10 million for paying less than the set rate for nighttime wages. An agreement was reached between the company and the Inspectorate and a one year timeframe was set for the payment of the nighttime salaries.
Why was the Inspectorate so accommodating?
We preferred to hear about the “sympathetic” stance taken by the Inspectorate straight from the horse’s mouth; from the Inspectorate’s top management. It turns out that they had no explanation either. Regarding the investigations conducted between September 30 and October 16, they state that – “As a result of our investigations, the work contracts of 100 employees do not adequately meet the criteria of Armenia’s Labor Code. An administrative fine was levied of 5 million AMD, according to Article 169.5, Point 1, of the RoA Administrative Violations Code.” In this response, the Inspectorate has decreased the number of inappropriate work contracts from 1,000 to 100, while there is no mention whatsoever regarding nighttime wages. This was the case even though the problem existed for the company then and continues to date. But why shouldn’t the Inspectorate make a note of this? We can regard this information made available by the RoA State Labor Inspectorate as not definitive, given that our correspondence to Armenia’s Minister of Labor and Social Affairs resulted in answers without any official seal of verification; i.e., that anyone at the ministry even bothered to see what was being sent out. Armenia’s State Revenue Committee also conducted investigations of Deno Gold in October of 2007. According to the information it provided, the company hasn’t paid profit tax, VAT, environmental fees and social security fees. “Rather than increasing salaries for overtime work by a factor of 1.5, they increased them by half and additional salary for hazardous work was not recorded,” the declaration notes. For all the violations made by the company, the tax authority fined the company a total of 39.1 million AMD. Our Deno Gold source claims these fines and penalties were the reason for company director Robert Falleta’s anger, and that, as a result, he declared the layoffs and wage cuts. However, the company employees argue that they weren’t at fault but rather the administrative staff. What infuriated the local workers was the gross difference in wages between what they were getting and what was being paid to foreigners and those from Yerevan. What’s interesting is that as a result of its 2009 investigations, the State Revenue Committee (SRC) again noted the same violations in its act of December 25 – profit tax, VAT, environmental fee, social security payments, etc. This time the SRC fined the company 20.8 million AMD. The SRC report read: “The company was in violation of RoA Decision N1907 of December 2003; it was paying nighttime wages of 50% base salary instead of 150%.” In November, 2009, Deno Gold was also inspected by the State Labor Inspectorate. Again, this agency recorded that the company owed 18 million AMD in back overtime wages to employees. 1. Nighttime work performed by equipment operators, their assistants and drilling operators wasn’t recorded and set overtime rates weren’t paid for every hour worked; amounting to 11,367,374 AMD. 2. Article 9, Point 2, of the RoA Law on Wage Payments, dealing with hazardous work, was not taken into account and workers weren’t paid the required 50% of base salary; amounting to 6.742 million AMD This time, the company wasn’t fined. Armen Smbatyan, Deputy Director of the State Labor Inspectorate, explained this by saying, “Our aim was to see that the labor code was being implemented. In such case, we give the employer a written directive to see to it that the rights of the workers have been restored.” As to why such a situation was created and continues till today, Mr. Smbatyan told us: “For nighttime work, not less than 1.5 times the base pay should have been paid up until August 7, 2010. Afterwards, a new rate would have been set. The company understood this formula as 50% and not 150%. Deno Gold incorrectly calculated the overtime and the State Inspectorate issued them a written directive on the issue.” In essence, from 2007 onwards, the SLI has issued the company the same directive. At least in regards to nighttime wages and to date the same violations continue to appear in the records of inspectors. This means that the company continues to pay the penalties and fines, but that the violations remain.
Faletta argues the law itself is open to interpretation
Perhaps, the reason is that Deno Gold Executive Director Robert Faletta remains convinced that the correct rate to pay is 50% of the base. During our conversation, Mr. Faletta pointed to possible translation inconsistencies as the culprit. “Given that the company’s management is comprised of foreigners, naturally, what they read has been translated from Armenian into English. And that section of the Labor Code dealing with night wages, I understood as meaning that we had to pay 50% and not 150%. Furthermore, even Armenians reading the original Armenian text were of two minds as to the meaning. From the start, 150% was never envisaged as the rate. It simply was composed in such a manner and understood thusly. The author of the Labor Code had 50% in mind, not 150%.” We asked Armen Smbatyan from the SLI what measures his agency is supposed to take when a company like Deno Gold pays the penalties levied against it but fails to resolve the underlying infractions and violations. He answered that the SLI sets a deadline for the payment of the penalties, but since the case is now in the courts, the SLI’s jurisdictional functions have been exhausted and the case dropped. We reminded him that Deno Gold had been employing the above wage rate formula for years on end. Furthermore, those who have petitioned the courts are former company employees. Nevertheless, Deno Gold has yet to pay their back wages. “Yes, but since the case is being reviewed in the courts, the issue has completely reverted to a individual rights matter,” Mr. Smbatyan again asserted “In other words, other employees wanting to get the wages owed them must resolve the matter in the courts?” we asked. “Yes,” replied Smbatyan.