ԱՄՆ-ի`զենքի վաճառքը դադարեցնելու որոշումը չի կանգնեցնի Ադրբեջանին
Փորձագետների կարծիքով, ԱՄՆ-ի`Ադրբեջանին այլեւս զինամթերք չվաճառելու մասին որոշումը, որի պատճառը Հայաստանի դեմ այն օգտագործելու հավանականությունն է, չի ազդի երկրի սպառազինության աճող ծավալների վրա:
ԱՄՆ-ի Պետքարտուղարությունը մտադիր էր Ադրբեջանին ներառել այն պետությունների ցանկի մեջ, որոնք իրավունք ունեն երկրից զինամթերք գնել, մասնավորապես սահմանների պաշտպանության եւ ոստիկանության պատրաստվածության զարգացման նպատակով, սակայն հունիսի 27-ին այն փոխեց իր որոշումը, երբ կոնգրեսական Հովարդ Բերմանը գրավոր դիմում ներկայացրեց Պետքարտուղար Հիլարի Քլինթոնին, որտեղ, մասնավորապես նշվում էր. «Այս սպառազինությունը կարող է օգտագործվել սահմանամերձ գոտում հայերին հայտնաբերելու, նրանց հետեւելու կամ նրանց վրա հարձակվելու նպատակով»:
1991-ին ձեռք բերած անկախությունից ի վեր, Բաքուն ջերմ հարաբերություններ է հաստատել Վաշինգտոնի հետ. ամերիկյան նավթային ընկերությունները ներդրումներ են կատարում այստեղ, իսկ Ադրբեջանը սերտորեն համագործակցում է ՆԱՏՕ-ի հետ, օրինակ`զինված ուժերի ջոկատ ուղարկելով Աֆղանստան:
Նավթի արտահանումից գոյացող նշանակալի գումարների շնորհիվ՝Ադրբեջանի ծախսերը սպառազինությունների ոլորտում աճում են երկրաչափական պրոգրեսիայով. եթե 2003-ին պաշտպանության ոլորտում ծախսված ընդհանուր գումարը կազմել է 160 միլիոն դոլար, ապա այս տարի նախատեսված է եղել այս գումարը հասցնել 3,6 միլիարդ դոլարի: Ադրբեջանն արտերկրից գնում է ռազմական օդանավեր, ուղղաթիռներ, հրետանային եւ հակաօդային պաշտպանության համակարգեր:
Ստոկհոլմում գործող խաղաղության ուսումնասիրության միջազգային ինստիտուտի [SIPRI] տվյալներով՝անցյալ տարի Ադրբեջանը գերազանցել է աշխարհի բոլոր պետություններին պաշտպանության ոլորտի ծախսերի ծավալներով. նախորդ տարվա համեմատությամբ երկրի ռազմական ծախսերն ավելացել են 88 տոկոսով:
Այս ամենը չէր կարող չանհանգստացնել հարեւան Հայաստանին, որտեղ կասկածներ կան, թե Ադրբեջանը պատրաստվում է վերսկսել ռազմական գործողությունները`Լեռնային Ղարաբաղը վերանվաճելու նպատակով:
Ղարաբաղյան խաղաղ կարգավորման ձգձգված գործընթացը, որն իրականացվում է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի միջնորդությամբ,այդպես էլ Ղարաբաղի կարգավիճակի վերաբերյալ բոլոր կողմերի համար ընդունելի լուծման չի հանգեցրել, իսկ 1994-ին հաստատված հրադադարի ռեժիմը հաճախ խախտվում է փոխհրաձգության եւ բախումների պատճառով:
Այնուամենայնիվ, ռազմամթերքի վաճառքի դադարեցման վերաբերյալ ԱՄՆ-ի որոշումը դժվար թե խոչընդոտի Ադրբեջանի սպառազինությունների համալրման գործընթացին:
Ապառազմականացման հարցերով ՄԱԿ-ի վարչության [UNODA] եւ Ստոկհոլմում գործող խաղաղության ուսումնասիրության միջազգային ինստիտուտի տվյալներով՝2006-2011թթ. ընթացքում Ադրբեջանը Թուրքիայից եւ Հարավային Աֆրիկայից զրահապատ փոխադրամիջոցներ է գնել, իսկ Իսրայելից՝անօդաչու հետախուզական սարքեր (տե՛ս «ԼՂ-ի օդային տարածքում ադրբեջանական անօդաչու հետախուզական սարքի կործանումը փայլուն հաջողություն է դիտվում» հոդվածը): Նույն աղբյուրները նաեւ փաստում են, որ հարավաֆրիկյան արտադրության փոխադրամիջոցների համար անհրաժեշտ շարժիչները գնվել են Ամերիկայի Միացյալ Նահանգներից, սակայն սահմանափակվում են միայն այս տեղեկատվությամբ:
Բաքվում գործող «Դոկտրինա» հետազոտական կենտրոնի ղեկավար Ջասուր Սումերենլին նշում է, որ ԱՄՆ-ի ռազմական աջակցությունը հիմնականում սահմանափակվում է հաղորդակցության սարքավորումների որակի բարելավմամբ:
Նրա խոսքերը հաստատում է նաեւ ԱՄՆ-ի Պետդեպարտամենտի կայքը, որտեղ նշվում է, որ Միացյալ Նահանգներն օգնել են արդիականացնել ադրբեջանական նավատորմի կողմնորոշման, հաղորդակցման եւ ռադիոտեղորոշիչ համակարգերը:
ԱՄՆ-ի կառավարության կողմից տրամադրված դրամական աջակցության նախագծերի ուսումնասիրության արդյունքում պարզվել է, որ 2002-2011թթ. ընթացքում Վաշինգտոնն Ադրբեջանին հատկացրել է 142 միլիոն դոլար՝խաղաղության եւ անվտանգության ապահովման համար: Այս քայլերի հիմնական նպատակը եղել է զարգացնել Ադրբեջանի հակա-ահաբեկչական հնարավորությունները, օգնել երկրին կանխել Կասպից տարածաշրջանում զանգվածային ոչնչացման զենքերի տարածման գործընթացը եւ այս ծրագրի շրջանակներում նաեւ բարելավել սահմանների վերահսկողության մակարդակը՝այսպիսով արգելափակելով ապօրինի բեռնափոխադրումները:
Զենք գնելուց բացի, Ադրբեջանը նաեւ սպառազինություն է վաճառել ԱՄՆ-ին: 2010 թվականին Ադրբեջանի պաշտպանության նախարար Յավեր Ջամալովը տեղական լրատվամիջոցներին տրված հարցազրույցի ընթացքում հայտարարել էր, որ իր ղեկավարած գերատեսչությունը 3 պայմանագիր էր կնքել ամերիկյան ընկերությունների հետ, որոնք պետք է ռուսական նմուշի գնդացիրներ, ականանետներ, ինչպես նաեւ այս երկու զինատեսակների եւ Կալաշնիկով մակնիշի ինքնաձիգների համար նախատեսված զինամթերք գնեին:
Ադրբեջանի անվտանգության եւ պաշտպանության հասարակական ասոցիացիայի ղեկավար, պաշտպանության հարցերով փորձագետ Յաշար Ջաֆարլիի խոսքերով, ԱՄՆ-ի չափաբաժինը մեծ չէ Ադրբեջանի գնած սպառազինությունների ծավալում:
«Ադրբեջանը սպառազինությունների ոլորտում հիմնականում համագործակցում է Անկախ պետությունների համագործակցության երկրների եւ այս դաշինքի անդամներից հատկապես Ռուսաստանի եւ Ուկրաինայի հետ», - պարզաբանում է փորձագետը:
Այս պետությունների հետ համագործակցության պատճառներից մեկն այն է, որ Ադրբեջանը դեռեւս խորհրդային նմուշի ռազմական սարքավորումներ է շարունակում օգտագործել , հետեւաբար, ավելի նպատակահարմար է նոր ռազմամթերք եւ պահեստամասեր գնել Ռուսաստանից եւ այլ մատակարարներից, որոնք նույն չափանիշներով են ռազմամթերք արտադրում:
Ապառազմականացման հարցերով ՄԱԿ-ի վարչության համաձայն՝ վերջին տասնամյակի ընթացքում Ադրբեջանը գնել է T-72 մակնիշի 170 տանկ, 150 զրահապատ փոխադրամիջոց, 320-ից ավելի խոշոր տրամաչափի հրետանային համակարգ, 95 հրթիռային համակարգ եւ 19 հազար Կալաշնիկով մակնիշի ինքնաձիգ Ռուսաստանից, Ուկրաինայից եւ Բելառուսից: Բացի այդ, Ադրբեջանը նաեւ ուրան պարունակող հրթիռներ է գնել ՌԴ-ից, որոնք նախատեսված են նավատորմում օգտագործվելու համար, հետեւաբար, պետք է տեղակայվեն Կասպից ծովում:
Ջասուր Սումերենլին իր հերթին նշում է, որ հարեւան Հայաստանի նկատմամբ Ադրբեջանի՝սեփական ռազմական առավելությունը ցուցադրելու մասին ենթադրություններն անհիմն են, քանի որ երկրի իշխանությունները համաձայնագիր են ստորագրել՝պաշտոնապես պարտավորվելով խաղաղ միջոցներով հասնել ղարաբաղյան հակամարտության լուծմանը:
«Եթե Ադրբեջանը ցանկանար հարձակվել Հայաստանի վրա, ապա կհանդիպեր միջազգային հանրության դիմադրությանը: Բացի այդ, եթե Ադրբեջանն իսկապես որոշեր անտեսել միջազգային հանրությանը եւ հարձակում ծրագրեր Հայաստանի դեմ, ապա այդ նպատակով կօգտագործեր ԱՊՀ երկրներից գնված զինամթերքը», - նշում է փորձագետը:
Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարությունը հրաժարվեց մեկնաբանել ԱՄՆ-ի որոշումը եւ ընդհանրապես Վաշինգտոնի հետ ռազմական համագործակցության հարցը:
Արտաքին գործերի նախարարության մամլո քարտուղար Էլման Աբդուլլաեւը, սակայն, հայտարարել է, որ Ադրբեջանը սպառազինություն գնում է առավելապես պաշտպանողական, ոչ թե հարձակողական նպատակներով:
«Դա բացարձակապես արդարացված է՝հաշվի առնելով այն հանգամանքը, որ ադրբեջանական տարածքը [Ղարաբաղը եւ հարակից շրջանները] բռնազավթված են Հայաստանի կողմից: Այս երկիրը մտադիր չէ այլ պետությունների դեմ օգտագործել իր զենքերը», - ասաց Աբդուլլաեւը՝այդպես էլ չպարզաբանելով, թե արդյոք Հայաստանը դասվում է այլ պետությունների շարքին, թե՝ոչ:
Մեկնաբանելով Վաշինգտոնի որոշումը, ե՛ւ Սումերենլին, ե՛ւ Ջաֆարլին թերահավատությամբ են ընդունում այն փաստը, թե ԱՄՆ-ը իսկապես մտադիր է դադարեցնել Բաքվին ռազմամթերքի վաճառքը:
«ԱՄՆ-ը դեռ Ադրբեջանին աջակցելու այլ ուղիներ կմտածի, քանի որ այս երկիրը չափազանց կարեւոր է նրանց համար: Այն կարող է Ադրբեջանին զինամթերք վաճառել Թուրքիայի կամ Իսրայելի միջոցով, որոնք սերտորեն համագործակցում են մեզ հետ», - ասում է Սումերենլին:
Շահլա Սուլթանովան
ազատ լրագրող Ադրբեջանում
Հոդվածն արտատպվում է Պատերազմի եւ խաղաղության լուսաբանման ինստիտուտի «Կովկասյան լրատու» պարբերականից:

By Shahla Sultanova - Caucasus
The United States’ decision not to sell arms to Azerbaijan for fear they could be used against Armenia will do little to curb the country’s growing defence-sector acquisitions, experts say.
The US Department of State wanted to add Azerbaijan to the list of countries eligible to buy American military equipment, specifically for border protection and “police-type” activities. But it shelved the plan on June 27, after Congressman Howard Berman wrote to Secretary of State Hillary Clinton to argue that “this equipment could be used to identify and possibly target Armenians in the border area for surveillance or for attack”.
In the years since independence in 1991, Baku has developed a warm relationship with Washington, with American oil firms coming in as investors and Azerbaijan building closer ties with NATO, for example by assisting the effort to supply forces in Afghanistan.
With substantial revenues coming in from oil exports, Azerbaijan has been able to afford exponential rates of defence spending, going from 160 million US dollars in 2003 to a projected 3.6 billion dollars this year. Foreign purchases include combat aircraft and helicopters, artillery, and air-defence systems.
The Stockholm International Peace Research Institute, SIPRI, says Azerbaijan showed the largest rise in military spending of any world state last year – an increase of 88 per cent in real terms in the previous year.
The military build-up has alarmed neighbouring Armenia, which fears that a rearmed Azerbaijan might launch an offensive to recapture Nagorny Karabakh, which has been controlled by a local Armenian administration since 1994, when a ceasefire ended years of conflict.
Protracted negotiations led by the Organisation for Security and Cooperation have not come up with a solution to Karabakh’s future status that all sides can accept, and the truce is frequently marred by localised shooting and skirmishes.
The US arms export ban is unlikely to interrupt the flow of Azerbaijani arms purchases.
Reports by the United Nations Office for Disarmament Affairs, UNODA, and SIPRI’s databases for 2006-11 show that Azerbaijan bought armoured vehicles from Turkey and South Africa, and drone planes from Israel. (See Karabakh Claims Coup With Drone Plane Hit in this connection.) These sources indicated that engines for the South African vehicles were acquired from the United States, but nothing else.
Jasur Sumerinli, who heads the Doktrina defence research think-tank in Baku, says US military assistance is largely confined to improving communication equipment.
The State Department website confirms this, indicating that the US helped upgrade the Azerbaijani navy’s navigation, communications, and radar systems.
An examination of the budgets for US government assistance indicates that Washington provided Azerbaijan with 142 million dollars in aid to promote peace and security in 2002-11. The main aims of this assistance were to enhance Azerbaijan’s counter-terrorism capacity, help it prevent the proliferation of weapons of mass destruction in the Caspian region, and as part of this, to improve border controls and thus block illegal shipments.
There are even some arms sales in the other direction. In 2010, Defence Industry Minister Yaver Jamalov told local media that his ministry had signed three deals under which American firms would buy Russian-pattern machine guns and mortars, and ammunition for both weapon types as well as for Kalashnikovs.
Yashar Jafarli, a defence expert who heads the Azerbaijan Public Association for Security and Defence, says the US does not feature in major arms purchases.
“Azerbaijan mostly does arm deals with Commonwealth of Independent States members like Russia and Ukraine,” explained.
One reason for this is that Azerbaijan continues to use Soviet-pattern military equipment, so it makes sense to continue buying new items and spare parts from Russia and other suppliers that manufacture to the same sets of standards.
UNODA reports that over the last decade, Azerbaijan has acquired 170 T-72 tanks, 150 armoured personnel carriers, over 320 large-calibre artillery pieces, 95 missile systems, and 19,000 Kalashnikov rifles from Russia, Ukraine and Belarus. It has also acquired Russian-made Uran missiles, which are for naval use and are therefore destined for deployment on the Caspian Sea.
Sumerinli said talk of Azerbaijan deploying its military might against its Armenian neighbours was unfounded. The government had signed agreement formally committing it to a peaceful resolution of the Karabakh dispute.
“Supposing Azerbaijan wished to attack Armenia, this would be resisted by the international community,” he said. “Besides, if Azerbaijan really did want to ignore the international community and attack Armenia, it would do so using weapons purchased from the Commonwealth of Independent States.”
Azerbaijan’s defence ministry refused to comment on the US decision, and on military cooperation with Washington in general.
A spokesman for the foreign ministry, Elman Abdullayev, said the country’s arms purchases were designed for defence rather than offence.
“That is absolutely justifiable given that Azerbaijani territory [Karabakh and adjoining areas] is occupied by Armenia. This country does not intend to use its weapons against other countries,” he said, without specifying whether Armenia was one of those countries.
Despite the recent decision, neither Sumerinli and Jafarli believes Washington is wholeheartedly committed to banning sales of military equipment to Baku.
“The US will think of some ways of assisting Azerbaijan, which is an extremely important country for it,” Sumerinli said. “It might sell military items to Azerbaijan via Israel or Turkey, with which Azerbaijan has strong collaborative ties.”