Նախարարության թույլտվությամբ Հնդկաստանից քաղցկեղի անորակ դեղեր են ներմուծվել Հայաստան
2023 թվականին Հնդկաստանից Հայաստան են ներմուծվել քաղցկեղի դեղեր, որոնք, «Հետաքննական լրագրության բյուրոյի» հետաքննության համաձայն, անարդյունք են կամ կողմնակի ազդեցություն են առաջացնում։
Նման մի դեպքի մասին «Հետքը» գրել էր 2023-ին. մանկական քաղցկեղի անորակ դեղեր էին բերվել Հայաստան։ Երկու տարի անց այս պատմության հետքերը տանում են նույն հասցեով՝ «Վիոլետա» բժշկական կենտրոն։
Բրիտանական «Հետաքննական լրագրության բյուրոն» (The Bureau of Investigative Journalism) 2025 թվականի հունիսին քաղցկեղի բուժման համար օգտագործվող դեղերի վերաբերյալ մի հետաքննություն է հրապարակել: Փորձաքննության են ենթարկվել քիմիաթերապիայի դեղամիջոցներ տարբեր արտադրողներից։ 189 փորձանմուշների 20%-ը չի համապատասխանել որակական չափանիշներին, ինչը ներառում է 17 արտադրողի 20 ապրանքանիշ։ Հետաքննությունը պարզել է, որ դեղամիջոցների օգտագործումը կա՛մ ոչ մի օգուտ չի տալիս, կա՛մ կողմնակի ազդեցություն է առաջացնում՝ լուրջ հետևանքներով։ Այս անորակ դեղամիջոցների տարբեր խմբաքանակներ հայտնվել են աշխարհի ավելի քան 100 երկրում, չեն շրջանցել նաև Հայաստանը։
Մեր գործընկերների փոխանցած տվյալների համաձայն՝ 2023 թվականին Հնդկաստանից Հայաստան են ներմուծվել Doxobyra (դօքսոռուբիցինի հիդրոքլորիդ) և CTX-GLS (ցիկլոֆոսֆամիդ) դեղամիջոցները` յուրաքանչյուրից 400-ական։ «Հետքը» պարզել է, որ ներմուծողը «Վիոլետա ֆարմ» ՍՊԸ-ն է, որն Առողջապահության նախարարությունից ստացել է ներմուծման հավաստագիր։
Մատակարարը հնդկական Medyra Pharmaceutical ընկերությունն է։ Դեղերից մեկի՝ Doxobyra-ի արտադրողն այս ընկերությունն է, իսկ CTX-GLS-ինը՝ GLS Pharma-ն։ Սրանք էժան դեղամիջոցներ են, Doxobyra-ի մեկ սրվակի արժեքը, օրինակ, համացանցում 250 հնդկական ռուփի է (մոտ 1000 դրամ)։ Համեմատության համար նշենք, որ գրանցված եվրոպական դօքսոռուբիցինի հիդրոքլորիդը Հայաստանում վաճառվում է 10 անգամ ավելի թանկ։
Medyra Pharmaceutical-ը, ըստ բաց աղբյուրներում առկա տեղեկատվության, համագործակցել է նաև «Վիոլետա» ԲԿ-ի հետ, իսկ Հայաստանը հիմնական շուկաներից մեկն է։
«Վիոլետա ֆարմ» ՍՊԸ-ն փոխկապակցված է «Վիոլետա» բժշկական կենտրոնի հետ, որը երկու տարի առաջ հայտնվել էր նման մի պատմության կենտրոնում։ «Հետքը» գրել էր, որ 2021 թվականին «Վիոլետա» բժշկական կենտրոնը Հայաստան էր ներմուծել հնդկական «Օնկոնաս» դեղամիջոցը։ Ընկերությունը մեզ և Առողջապահության նախարարությանը տեղեկացրել էր, որ ներմուծված ամբողջ խմբաքանակը «խոտանվել է և ակտավորվել ոչնչացման նպատակով»։ Ընկերության ներկայացուցիչը մեզ հետ զրույցում նշել էր՝ պահանջարկ չի եղել, հասկացել են, որ դեղամիջոցը ներկրելն անիմաստ է։ Հավելյալ տեղեկություն պարզել չէր հաջողվել։
Երկու տարի անց անորակ դեղամիջոցների տարածման քարտեզում Հայաստանը կրկին կարմիրով է նշվում, ուսումնասիրությունն էլ ցույց է տալիս, որ ներմուծողը «Վիոլետա» ԲԿ-ի հետ կապված «Վիոլետա ֆարմ» ՍՊԸ-ն է։
Փորձեցինք կապ հաստատել ընկերության հետ՝ պարզելու, թե ներմուծված խմբաքանակը որտեղ և ինչպես է իրացվել, սակայն շաբաթներ շարունակ մեր զանգերն անպատասխան էին մնում։ Գրավոր հարցումները նույնպես արձագանք չստացան։ Շուրջ մեկ ամիս անց՝ օգոստոսին, մեր նամակներին պատասխանեց «Վիոլետա ֆարմ»-ի հաշվապահ Մարինե Հուսնունցը, որի հետ կապվել խորհուրդ էին տվել «Վիոլետա» բժշկական կենտրոնից։ Հաշվապահը հայտնեց, որ ընկերությունն այս պահին գործունեություն չի ծավալում, սակայն խոստացավ նախկին աշխատակիցներից տեղեկություն իմանալ ու հնարավորինս շուտ փոխանցել։ Դրանից հետո Մարինե Հուսնունցի հետ ևս կապվել չի հաջողվել։
Սնանկության դատարանի 30.09.2025թ. ՍնԴ/2511/04/25 վճռով «Վիոլետա ֆարմ» ՍՊԸ-ն ճանաչվել է սնանկ։
«Վիոլետա բժշկական կենտրոն» ՍՊԸ-ն հիմնադրվել է 2019 թվականի դեկտեմբերին։ Նյութի հրապարակման պահին ԲԿ-ի կայքը չի գործում։ Միակ սեփականատերն ու գլխավոր բժիշկը վարակաբան, լյարդաբան Վիոլետա Սարգսյանն է։ Նրա անունը վերջին տարիներին կապվել է մի քանի միջադեպի հետ։
«Կուրորտաբանության և ֆիզիկական բժշկության ԳՀԻ» ՓԲԸ 100% պետական բաժնետոմսերը Կառավարության` 2022 թվականի դեկտեմբերի 8-ի որոշմամբ մասնավորեցվել են մրցույթով։ Ինստիտուտի սեփականատերերը 2023 թվականից Վիոլետա Սարգսյանն (90%) ու Աննա Գյոզալյանն (10%) են, տնօրենը՝ Վիոլետա Սարգսյանի որդին՝ Լևոն Սարգսյանը։ Մասնավորեցումից հետո ինստիտուտի աշխատակիցները մի քանի անգամ բողոքի ձայն են բարձրացրել՝ նշելով, որ ամիսներ շարունակ չեն ստացել աշխատավարձ, իսկ Օրբելի 41 հասցեում գտնվող իրենց շենքը քանդվում է։
Պետական գույքի կառավարման կոմիտեն ՓԲԸ-ի նոր սեփականատերերին 30 մլն դրամով տուգանելու հայց է ներկայացրել, քանի որ խոստացված ներդրումներն առաջին տարում ամբողջությամբ չեն կատարվել։ Դատարանը մերժել է հայցը, Կոմիտեն բողոքարկել է Վերաքննիչ դատարան։
«Վիոլետա ֆարմ» ՍՊԸ-ի հիմնադիրը Վիոլետա Սարգսյանի որդին է՝ Լևոն Սարգսյանը։ 2025 թվականի հոկտեմբերի դրությամբ՝ ընկերության 100%-ի սեփականատերը Վիոլետա Սարգսյանի դուստրն է՝ Սոնա Սարգսյանը, որը 2019 թվականից «Վիոլետա» ԲԿ-ի կլինիկական ծառայության ղեկավարն է, աշխատում է որպես վարակաբան-լյարդաբան։
Երկու ընկերություններն էլ տարբեր տարիների մասնակցել են պետական գնումների, ապա ներառվել գնումների գործընթացին մասնակցելու իրավունք չունեցող մասնակիցների ցուցակում։
Քաղցկեղի դեղեր Հայաստան ներմուծվում են օրինական և անօրինական ճանապարհներով։ Գաղտնիք չէ, որ երկրորդ տարբերակով մեր երկիր են մտնում և՛ իրական, և՛ կեղծ դեղեր։
Հնդկաստանից քաղցկեղի անորակ դեղերի ներմուծման այս պատմությունը ցույց է տալիս, որ շուկայում ոչ արդյունավետ դեղեր կարող են հայտնվել նաև Առողջապահության նախարարության թույլտվությամբ, իսկ վերահսկողական մեխանիզմները թույլ են։

В Армению завозятся некачественные индийские препараты для лечения рака: разрешение дал Минздрав РА
В 2023 году в Армению из Индии были завезены лекарственные препараты для лечения рака, которые, по данным Бюро журналистских расследований, оказались некачественными или вызывающими побочные действия.
В июне 2025 года британское Бюро журналистских расследований (The Bureau of Investigative Journalism) опубликовало результаты исследования лекарств, используемых для лечения рака. Экспертизе подверглись препараты для химиотерапии от различных производителей.
Двадцать процентов от 189 образцов лекарств 17 производителей не соответствовали стандартам качества. Расследование показало, что использование лекарств либо не давало никакой пользы, либо вызывало побочные эффекты с серьезными последствиями. Разные партии этих некачественных лекарственных препаратов оказались в более чем ста странах мира, включая Армению.
Согласно данным, предоставленным нам нашими коллегами, в 2023 году из Индии в Армению были импортированы препараты Doxobyra (доксорубицина гидрохлорид) и CTX-GLS (циклофосфамид) – каждый по 400 штук.
Hetq.am удалось выяснить, что импортером было ООО “Виолетта фарм”, получившее от Минздрава лицензию на импорт.
Поставщиком оказалась производящая Doxobyra индийская компания Medyra Pharmaceutical. Что касается CTX-GLS, то его выпускает компания GLS Pharma. Оба лекарства бюджетные: цена одного флакона Doxobyra в Интернете составляет 250 индийских рупий (около 1000 драмов). Для сравнения: зарегистрированный в Европе доксорубицина гидрохлорид продается в Армении в десять раз дороже.
По информации из открытых источников, компания Medyra Pharmaceutical сотрудничала с медцентром “Виолетта”, а Армения является одним из основных рынков сбыта.
ООО “Виолетта фарм” вязана с медцентром “Виолетта”, который два года назад оказался в эпицентре скандала. Мы уже писали о том, что в 2021 году МЦ “Виолетта” импортировал в Армению индийский препарат “Онконас”. Компания известила Hetq.am и Министерство здравоохранения о том, что вся ввезенная в страну партия этого лекарства была забракована и в соответствии с составленным актом подлежала уничтожению. В беседе с нами представитель компании отметил, что из-за отсутствия спроса поставка этого препарата потеряла смысл. Получить дополнительную информацию нам не удалось.
Спустя два года на карте распространения некачественных лекарственных препаратов Армения вновь была отмечена красным цветом. Расследование показало, что импортером является связанное с МЦ “Виолетта” ООО “Виолетта фарм”.
Мы попытались связаться с этой компанией, чтобы выяснить, где и как была реализована данная партия лекарства. Однако в течение нескольких недель все наши звонки оставались без ответа. Никакой реакции не последовало и на письменные запросы Hetq.am. Спустя месяц, в августе, на наши письма ответила бухгалтер “Виолетты фарм” Марине Уснунц. Связаться с ней нам посоветовали в медцентре “Виолетта”. Уснунц сообщила, что на данный момент компания не действует, при этом она пообещала получить информацию у бывших сотрудников и передать ее нам. После этого бухгалтер перестала выходить с нами на связь.
Согласно постановлению суда по банкротству от 30.09.2025 г. ООО “Виолетта фарм” признано банкротом.
ООО “Медицинский центр “Виолетта”” было основано в декабре 2019 года. На момент публикации данной статьи сайт медцентра не действовал. Единственным собственником и главным врачом медучреждения является эпидемиолог,  гепатолог Виолетта Саргсян. В последнее время ее имя фигурировало в нескольких инцидентах.
Решением правительства от 8 декабря 2022 года государственные акции ЗАО “НИИ курортологии и физической медицины” были полностью приватизированы по тендеру. С 2023 года собственниками института являются Виолетта Саргсян (90%) и Анна Гезалян (10%), директором – сын В.Саргсян Левон Саргсян. После приватизации НИИ сотрудники несколько раз выражали недовольство, отмечая, что месяцами не получают зарплату. Кроме того, здание по адресу Орбели, 41, в котором располагается институт, постепенно приходит в упадок.
Комитет управления госимуществом подал иск о взыскании с новых собственников штрафа в размере 30 млн драмов в связи с тем, что обещанные в первый год инвестиции не были осуществлены в полном объеме. Суд иск отклонил, после чего комитет обжаловал это решение в апелляционном суде.
Учредителем ООО “Виолетта фарм” является сын Виолетты Саргсян Левон Саргсян. По состоянию на октябрь 2025 года 100-процентным собственником  ООО “Виолетта фарм” является дочь В.Саргсян Сона Саргсян, которая с 2019 года занимает должность клинической службы МЦ, а также работает эпидемиологом и гепатологом.
Обе компании в разные годы участвовали в тендерах на госзакупки, после чего были включены в список организаций, не имеющих права участвовать в этом процессе.
Лекарственные препараты для лечения рака импортируются в Армению как законным, так и незаконным путем. Не секрет, что по второму варианту в страну поступают не только оригинальные, но и поддельные лекарства.
История поставки в Армению некачественных индийских препаратов для лечения рака показывает, что в условиях действия несовершенных механизмов контроля не приносящие пользу лекарства могут оказаться на рынке в том числе с разрешения Министерства здравоохранения․