Փաշինյան-Մակրոն հանդիպում՝ Փարիզում
Ելիսեյան պալատում տեղի է ունեցել Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հանդիպումը Ֆրանսիայի Հանրապետության նախագահ Էմանուել Մակրոնի հետ:
Ըստ պաշտոնական հաղորդագրության, զրուցակիցները քննարկել են Հայաստան-Ֆրանսիա ռազմավարական բնույթի հարաբերությունների օրակարգային մի շարք հարցեր: Մասնավորապես, անդրադարձ է կատարվել տնտեսության, ենթակառուցվածքների և այլ ոլորտներում համագործակցությանը վերաբերող թեմաների: Նիկոլ Փաշինյանը և Էմանուել Մակրոնը ևս մեկ անգամ ընդգծել են, որ երկկողմ փոխգործակցությունը ունի ռազմավարական նշանակություն ու պատրաստակամություն հայտնել շարունակելու հետևողական քայլերն այդ ուղղությամբ:
Հաջորդիվ քննարկվել են տարածաշրջանային նշանակության հարցրեր: Ֆրանսիայի նախագահը ևս մեկ անգամ շնորհավորել է Ադրբեջանի հետ խաղաղության հաստատման առիթով և շեշտել Ֆրանսիայի անվերապահ աջակցությունը Հայաստանի ինքնիշխանությանն ու խաղաղության ամրապնդմանը:
Մտքեր են փոխանակվել TRIPP նախագծի և տարածաշրջանում հաղորդակցության ուղիների ապաշրջափակման ուղղությամբ իրականացվող քայլերի շուրջ: Այդ համատեքստում, վարչապետն անդրադարձել է իրականացվող աշխատանքների ընթացքին:
Նիկոլ Փաշինյանը և Էմանուել Մակրոնը քննարկել են նաև Հայաստան-Եվրոպական միություն համագործակցության հետագա զարգացմանն առնչվող հարցեր: Կողմերը կարևորել են ՀՀ-ԵՄ գործընկերության նոր օրակարգով հարաբերությունների հետևողական ընդլայնումը:

В Елисейском дворце состоялась встреча премьер-министра Республики Армения Никола Пашиняна с президентом Французской Республики Эммануэлем Макроном.
Собеседники обсудили ряд вопросов повестки армяно-французских стратегических отношений. В частности, были затронуты темы сотрудничества в сферах экономики, инфраструктуры и в других отраслях. Никол Пашинян и Эммануэль Макрон вновь подчеркнули, что двустороннее сотрудничество имеет стратегическое значение, и выразили готовность продолжать последовательные шаги в этом направлении.
Затем были обсуждены вопросы регионального значения. Президент Франции вновь поздравил с установлением мира с Азербайджаном и подчеркнул безоговорочную поддержку Францией суверенитета Армении и укрепления мира.
Состоялся обмен мнениями о проекте TRIPP и шагах по разблокированию коммуникационных путей в регионе. В этом контексте премьер-министр коснулся хода реализуемых работ.
Никол Пашинян и Эммануэль Макрон также обсудили вопросы, связанные с дальнейшим развитием сотрудничества Армения-Европейский союз. Стороны подчеркнули важность последовательного расширения отношений в рамках новой повестки партнерства Армения-ЕС.