Խաղաղությունը մեր տարածաշրջանում Հայաստանի և Ադրբեջանի համատեղ աշխատանքի արդյունք է, որը պետք է ամենօրյա խնամքի ենթարկվի․ վարչապետ
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը մասնակցել է ՀՀ վարչապետի աշխատակազմի Հանրային կապերի և տեղեկատվության կենտրոնի Օրբելի վերլուծական կենտրոնի կողմից կազմակերպված «Օրբելի ֆորում 2025. Կառուցելով խաղաղություն և բազմակողմանի համագործակցություն» խորագրով համաժողովին։ Այս մասին հաղորդում է Կառավարության մամուլի ծառայությունը։
Համաժողովին մասնակցել են նաև Ազգային ժողովի նախագահ Ալեն Սիմոնյանը, Վարչապետի աշխատակազմի ղեկավար Արայիկ Հարությունյանը, օրենսդիր և գործադիր իշխանությունների ներկայացուցիչներ, դիվանագետներ, փորձագետներ 17 երկրից:
Նիկոլ Փաշինյանը հանդես է եկել ելույթով, ողջունել համաժողովի մասնակիցներին և ընդգծել, որ խորագիրն ամբողջությամբ արտահայտում է Հայաստանի Հանրապետության Կառավարության և կառավարող մեծամասնության աշխատանքային օրակարգը: Վարչապետը խոսել է 2024 թվականին Հայաստանի Հանրապետությանը և Ադրբեջանի միջև ստորագրված սահմանազատման հանձնաժողովների համատեղ գործունեության կանոնակարգի մասին և արձանագրել, որ ըստ էության, այն երկու երկրների միջև ստորագրված առաջին երկկողմ միջազգային փաստաթուղթն է, որը դե յուրե իրավական ուժ ունի Հայաստանում և Ադրբեջանում:
«Այնտեղ ամենակարևոր արձանագրումներից մեկն այն էր, որ երկու երկրների միջև սահմանազատման համար բազային սկզբունք է հանդիսանալու Ալմա-Աթայի հռչակագիրը: Եվ սա, ըստ էության, Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև միջպետական հարաբերությունների հաստատման անկյունաքարային, շրջադարձային մի կետ է, որով երկու երկրները, ըստ էության, արձանագրում են, որ միմյանց տարածքային ամբողջականությունը ճանաչում են 1991 թվականի Ալմա-Աթայի հռչակագրի հիման վրա։ Դա նշանակում է, որ Հայաստանը և Ադրբեջանն ընդունում են, որ անկախ Ադրբեջանի տարածքը նույնական է Խորհրդային Սոցիալիստական Ադրբեջանական Հանրապետության տարածքի հետ, իսկ անկախ Հայաստանի տարածքը նույնական է Հայկական Խորհրդային Սոցիալիստական Հանրապետության տարածքի հետ:
Այս փաստն արդեն արձանագրված է նաև նախաստորագրված խաղաղության համաձայնագրի տեքստում, ինչպես նաև Վաշինգտոնի հռչակագրում, որն արդեն հանրահայտ փաստ է։ Իհարկե, մեր այս ճանապարհին հաջողության մեծագույն պատմությունը 2025 թվականի օգոստոսի 8-ին Վաշինգտոնում տեղի ունեցած խաղաղության գագաթաժողովն էր, որի արդյունքներով ընդունվեց հռչակագիր, և նախաստորագրվեց «Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղություն և միջպետական հարաբերություններ հաստատելու մասին» համաձայնագիրը: Եվ այդպիսով Հայաստանի Հանրապետության և Ադրբեջանի միջև հաստատվեց խաղաղություն»,- նշել է երկրի ղեկավարը։
Այս համատեքստում վարչապետը նշել է, որ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև քաղաքական առումով կոնֆլիկտն ավարտված է, սակայն սոցիալ-հոգեբանական առումով այն դեռևս կա և հնարավոր չէ մի արգելակի կամ լծակի գործադրմամբ կանգնեցնել: Նիկոլ Փաշինյանի խոսքով, այն հնարավոր է կանգնեցնել քաղաքական առաջնորդությամբ. «Մենք ուզում ենք լինել պատմության սպառո՞ղ, թե՞ մենք ուզում ենք լինել պատմության ստեղծող։ Վերջին երկու տարիների փորձը մեզ ասում է, որ մենք կարող ենք լինել պատմություն ստեղծող, ինչն ամենևին չի նշանակում մոռանալ պատմությունը: Բայց մյուս կողմից՝ չմոռանալ պատմությունը և լինել պատմություն ստեղծող նշանակում է առնվազն չմտնել պատմությունը վերարտադրողի վիճելի դերակատարման մեջ»։
Թեմայի շրջանակում երկրի ղեկավարը նաև հավելել է. «Եվ ուզում եմ նաև արձանագրել, որ մենք պետք է ուշադիր լինենք պատմության վերաբերյալ այն տրամաբանության մեջ՝ իսկ ի՞նչ ենք մենք ասում, իսկ ինչո՞ւ չենք կարող հղում անել, չի կարելի հղում անել մասնավորապես՝ այն ժամանակների պատմությանը: Եվ կան, իմիջիայլոց, պատմաբաններ, քաղաքական գործիչներ և քաղաքական առաջնորդներ, ովքեր հղում են անում այն ժամանակների պատմությանը՝ դա համարելով հիմնական լեգիտիմ մեկնակետ, որտեղ այդ թվում՝ մեր տարածաշրջանի, այդ թվում՝ Հայաստանի և Ադրբեջանի պատմությունները բնորոշվում էին կիրովականներով և կիրովաբադներով, լենինականներով և լենինաբադներով, կույբիշևներով, «Հոկտեմբեր» կինոթատրոններով և այլն։ Կան քաղաքական առաջնորդներ, կան շրջանակներ, ովքեր լեգիտիմ միակ մեկնակետը համարում են հենց սա»։
Վարչապետի խոսքով՝ պետք է հետևյալը արձանագրել՝ մեր տարածաշրջանը վերջին հարյուրամյակներում եղել է կայսրությունների տիրապետության ներքո։ «Եղել է Պարսկաստանը, եղել է Օսմանյան կայսրությունը, եղել է Ռուսական կայսրությունը, դրանից առաջ՝ Արաբական տիրապետությունը, դրանից հետո Մոնղոլ-Թաթարական տիրապետությունը: Եվ ինչպես խորհրդային ժամանակաշրջանում ստեղծվում էին կիրովականներ և կիրովաբադներ, արաբական շրջանն ունի իր կիրովականներն ու կիրովաբադները, պարսկական շրջանն ունի իր ժամանակաշրջանի կիրովականներն ու կիրովաբադները, օսմանյան ժամանակաշրջանն ունի իր ժամանակվա կիրովականները և կիրովաբադները, մոնղոլ-թաթարական շրջանն ունի իր ժամանակվա կիրովականներն ու կիրովաբադները, բյուզանդական ժամանակաշրջանն ունի իր ժամանակվա կիրովականներն ու կիրովաբադները»։
Նիկոլ Փաշինյանն արձանագրել է, որ խաղաղության մեկնակետը երկու երկրների սահմանազատման հանձնաժողովների միջև ստորագրված համատեղ գործունեության կանոնակարգն է, որը երկու երկրներում ունի բարձրագույն իրավաբանական ուժ. «Հաջորդը Վաշինգտոնի հռչակագիրն է և, ի վերջո, նախաստորագրված խաղաղության համաձայնագիրը Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև։ Եվ այս երեք փաստաթղթերի գոյությունն է, որ հիմք է տալիս ասելու, որ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հաստատված է խաղաղություն։ Եվ այս փաստաթղթերի շրջանակից դուրս գոյություն ունեցող սոցիալ-հոգեբանությունն է, որ անհրաժեշտություն է առաջ բերում ընդգծել, որ հաստատված խաղաղությունն ունի ամենօրյա խնամքի և, իհարկե, հետագա ինստիտուցիոնալիզացիայի կարիք, որ արդեն աշխատանքային և քաղաքական օրակարգ է և որի վերաբերյալ այդ աշխատանքները տեղի են ունենում և շարունակվում են»։
Ամփոփելով խոսքը՝ վարչապետն արձանագրել է, որ սա օրգանիկ խաղաղություն է, որը ստեղծվել, ձևավորվել է տարածաշրջանում: «Սա ներմուծված խաղաղություն չէ, սա մեր տարածաշրջանում Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև համատեղ աշխատանքի արդյունք է և այդ արդյունքը պետք է ամենօրյա խնամքի ենթարկվի: Ե՛վ Հայաստանի Հանրապետության Կառավարությունը, և՛ կառավարող մեծամասնությունը նվիրված են այս օրակարգին, և մենք շարունակելու ենք առաջ ընթանալ այդ ռազմավարությամբ»։

Мир в нашем регионе — результат совместной работы Армении и Азербайджана, и нужно ежедневно ухаживать за ним: премьер-министр
Премьер-министр Никол Пашинян принял участие в мероприятии «Форум Орбели 2025: построение мира и многостороннего сотрудничества», организованном аналитическим центром «Орбели» Центра общественных связей и информации аппарата премьер-министра Республики Армения.
В форуме также приняли участие председатель Национального Собрания Ален Симонян, руководитель аппарата премьер-министра Араик Арутюнян, представители законодательной и исполнительной власти, дипломаты и эксперты из 17 стран.
Никол Пашинян выступил с речью, приветствовал участников форума и подчеркнул, что название мероприятия полностью отражает рабочую повестку правительства Республики Армения и правящего большинства. Премьер-министр коснулся подписанного между Республикой Армения и Азербайджаном в 2024 году Регламента совместной деятельности комиссий по делимитации и отметил, что, по сути, это первый двусторонний международный документ, подписанный между двумя странами и имеющий юридическую силу в Армении и Азербайджане.
«Одним из важнейших положений было то, что Алма-Атинская декларация станет основным принципом для делимитации границы между двумя странами. И это, по сути, краеугольный камень, поворотный момент в установлении межгосударственных отношений между Арменией и Азербайджаном, которым обе страны, по сути, фиксируют признание территориальной целостности друг друга на основе Алма-Атинской декларации 1991 года. Это означает, что Армения и Азербайджан признают, что территория независимого Азербайджана тождественна территории Азербайджанской Советской Социалистической Республики, а территория независимой Армении тождественна территории Армянской Советской Социалистической Республики.
Этот факт уже закреплен в тексте парафированного мирного соглашения, а также в Вашингтонской декларации, и это уже общеизвестный факт. Конечно, самым большим успехом на этом нашем пути стал мирный саммит в Вашингтоне 8 августа 2025 года, по итогам которого была принята декларация и было парафировано «Соглашение об установлении мира и межгосударственных отношений между Арменией и Азербайджаном». И, таким образом, между Республикой Армения и Азербайджаном установлен мир», — отметил премьер-министр.
В этом контексте премьер-министр отметил, что конфликт между Арменией и Азербайджаном в политическом плане завершился, но в социально-психологическом плане он всё еще существует и не может быть остановлен ни с помощью тормоза, ни с помощью рычага. По словам Никола Пашиняна, его можно остановить посредством политического лидерства: «Мы хотим быть потребителем истории или хотим быть ее творцом? Опыт последних двух лет показывает, что мы можем быть творцами истории, что вовсе не означает ее забвения. Но, с другой стороны, не забывать историю и быть ее творцом означает, по крайней мере, не вступать в противоречивую роль воспроизводителя истории».
В рамках темы премьер-министр также добавил: «И я также хочу констатировать, что мы должны быть внимательны в логике истории: а что мы говорим, а почему мы не можем ссылаться, в частности, на историю тех времен? И есть, кстати, историки, политики и политические лидеры, которые ссылаются на историю тех времен, считая ее главной легитимной отправной точкой, где история нашего региона, включая историю Армении и Азербайджана, характеризовалась кироваканами и кировабадами, ленинаканами и ленинабадами, кинотеатрами «Октябрь» и т.д. Есть политические деятели, есть круги, которые считают именно это единственно легитимной отправной точкой».
По словам премьер-министра, нужно подчеркнуть следующее: наш регион в последние столетия находился под властью империй: «Была Персия, была Османская империя, была Российская империя, до этого — арабское владычество, затем – татаро-монгольское владычество. И точно так же, как в советский период создавались кироваканы и кировабады, в арабский период были свои кироваканы и кировабады, в персидский период — свои кироваканы и кировабады, в османский период – свои кироваканы и кировабады, в монголо-татарский период – свои кироваканы и кировабады, в византийский период – свои кироваканы и кировабады».
Никол Пашинян отметил, что отправной точкой для мира является Регламент о совместной деятельности, подписанный комиссиями двух стран по делимитации и имеющее высшую юридическую силу в обеих странах: «Далее — Вашингтонская декларация и, наконец, парафированное мирное соглашение между Арменией и Азербайджаном. Именно наличие этих трех документов дает основание говорить об установлении мира между Арменией и Азербайджаном. И именно социально-психологическая ситуация, существующая вне рамок этих документов, создает необходимость подчеркнуть, что установленный мир нуждается в ежедневном уходе и, конечно, в дальнейшей институционализации, что уже является рабочей и политической повесткой дня, и ведутся и продолжаются работы в этом направлении».
Подводя итоги, премьер-министр отметил, что это органичный мир, созданный и сформировавшийся в регионе: «Это не импортированный мир, это результат совместной работы Армении и Азербайджана в нашем регионе, и этот результат нуждается в ежедневном уходе. Как правительство Республики Армения, так и правящее большинство привержены этой повестке, и мы продолжим двигаться вперед в соответствии с этой стратегией».