Arca ազգային վճարային համակարգը, Բենք օֆ Ջորջիան և Ամերիաբանկը ստորագրեցին փոխըմբռնման հուշագիր
Երևանում կայացած միջազգային PLUS ֆորումի շրջանակում Arca ազգային վճարային համակարգը, Բենք օֆ Ջորջիա ՋիԷսՍի-ին (Bank of Georgia JSC) և Ամերիաբանկը ստորագրեցին փոխըմբռնման հուշագիր:
Հուշագրի նպատակն է սահմանել կողմերի համագործակցության շրջանակները՝ ուղղված ArcaPay և Բենք օֆ Ջորջիա ակնթարթային փոխանցումների համակարգերի փոխգործունակության ապահովմանը։ Նախաձեռնությունը հնարավորություն կտա իրականացնել Հայաստանից Վրաստան և հակառակ ուղղությամբ ակնթարթային դրամական փոխանցումներ՝ բարձրացնելով վճարային ծառայությունների հասանելիությունն ու արագությունը։
Բացի այդ, նախատեսվում է հաստատել host-to-host կապ Arca պրոցեսինգային կենտրոնի և Ջորջիան Քարդի (Georgian Card) միջև՝ հնարավորություն ընձեռելով ապահովել Arca վճարային համակարգի քարտերի սպասարկումը Վրաստանում։ Այս համագործակցությունը հնարավոր դարձավ իրականացնել Ամերիաբանկի՝ փոխհաշվարկային բանկի ակտիվ դերակատարության շնորհիվ, որը կապահովի կողմերի փոխհաշվարկային հոսքերի արդյունավետ և անվտանգ սպասարկումը։
Նախաձեռնությունը միտված է ապահովել երկու երկրների միջև վճարային ենթակառուցվածքների փոխգործելիությունը և ձևավորելու որակապես նոր մակարդակի համագործակցություն՝ ինչպես քարտային, այնպես էլ ոչ քարտային գործարքների ոլորտներում:
Մանրամասները` տեսանյութում:
Arca-ի մասին
Arca-ն հանդիսանում է Հայաստանի Հանրապետության ազգային վճարային համակարգ, որն արդեն ավելի քան 25 տարի ապահովում է տեխնոլոգիական աջակցություն բանկերին` քարտերի պրոցեսինգ, վճարային լուծումներ և միջբանկային ծառայություններ։
Arca-ն նաև հանդիսանում է ArcaPay՝ ակնթարթային փոխանցումների համակարգի, ինչպես նաև վերջերս ներկայացած միասնական ազգային QR լուծման՝ ArcaQR-ի օպերատորը։

Within the framework of the international PLUS Forum held in Yerevan, Armenia, the Arca National Payment System, Bank of Georgia JSC and Ameriabank signed a Memorandum of Understanding.
The memorandum aims to define the scope of cooperation between the parties to ensure interoperability between the ArcaPay and the Bank of Georgia instant transfer systems. This initiative will enable instant money transfers between Armenia and Georgia in both directions, enhancing the accessibility and speed of payment services.
Additionally, the parties plan to establish a host-to-host connection between Arca’s processing center and Georgian Card, enabling the acceptance and servicing of Arca payment system cards in Georgia. The cooperation has been made possible through Ameriabank’s active role as a settlement bank, which will ensure efficient and secure processing of interbank settlement flows.
This initiative is aimed at ensuring payment infrastructure interoperability between the two countries and establishing a qualitatively new level of cooperation in both card-based and non-card payment services.
About Arca
Arca is the National Payment System of the Republic of Armenia, providing technological support to banks for more than 25 years, including card processing, payment solutions, and interbank services.
Arca is also the operator of ArcaPay - the instant money transfers system - as well as the recently launched unified national QR solution: ArcaQR.