Փաշինյանն ընդունել է Առաջնորդության համաշխարհային հիմնադրամի նախագահին
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ընդունել է Առաջնորդության համաշխարհային հիմնադրամի նախագահ, Նոր Զելանդիայի նախկին վարչապետ, ՄԱԿ զարգացման ծրագրի նախկին ղեկավար Հելեն Քլարկին։ Այս մասին հաղորդում է Կառավարության մամուլի ծառայությունը։
«Վարչապետը ողջունել է վերջինիս այցը Հայաստան և բարձր գնահատել Առաջնորդության համաշխարհային հիմնադրամի գործունեությունը։ Նիկոլ Փաշինյանը հույս է հայտնել, որ հիմնադրամի հետ կստեղծվի սերտ համագործակցություն։
Հելեն Քլարկը նշել է, որ Հայաստանում է՝ «Հանքարդյունաբերության ոլորտների թափանցիկության նախաձեռնության» (EITI) խորհրդի հանդիպմանը մասնակցելու համար և նշել, որ հիմնադրամի նպատակն է աջակցել ժողովրդավարական քաղաքական առաջնորդությանը և լավ կառավարմանը՝ նախկին առաջնորդների փորձը հասանելի դարձնելով ներկայիս առաջնորդների համար։
Հանդիպման ընթացքում կողմերը քննարկել են նաև տարածաշրջանային տնտեսական համագործակցության ընդլայնման և հաղորդակցային ուղիների ապաշրջափակման հետ կապված հարցերը, ինչպես նաև «Խաղաղության խաչմերուկ» և TRIPP նախաձեռնությունները»,- նշվում է հաղորդագրության մեջ։

Armenian PM Nikol Pashinyan and Helen Clark, Chair of the Global Leadership Foundation (GLF), met today in Yerevan and discussed issues related to expanding regional economic cooperation and unblocking communication channels.
The GLF, a not-for-profit foundation registered in Switzerland, is comprised of former presidents, prime ministers, senior government ministers and other distinguished world leaders that offers private and confidential advice to Heads of Government.
Clark, according to Pashinyan’s office, said that she is in Armenia to participate in the meeting of the Extractive Industries Transparency Initiative (EITI) Board and noted that the foundation's goal is to support democratic political leadership and good governance by making the experience of former leaders available to current leaders.
Pashinyan said Armenia seeks to closely cooperate with the GLF.
Clark served as the 37th prime minister of New Zealand from 1999 to 2008 and was the administrator of the United Nations Development Programme from 2009 to 2017.