Փոխարտգործնախարար Քոչարյանն անդրադարձել է Դավութօղլուի հայտարարությանը
Թուրքիայի ԱԳ նախարար Ահմեդ Դավութօղլուն հայտարարել է, որ Թուրքիան ցանկանում է, որ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման բանակցությունները անցկացվեն Ստամբուլում Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև:
Եթե Թուրքիայի արտաքին գործերի նախարարը իրապես ցանկանում է նպաստել հակամարտության կարգավորմանը, ապա Թուրքիան չպետք է փորձի խեղաթյուրել ղարաբաղյան խնդրի էությունը, այն է` Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքի իրականացումը, որին ի պատասխան Ադրբեջանի իշխանությունները դիմեցին Լեռնային Ղարաբաղի բնակչության դեմ էթնիկ զտումների քաղաքականության և ինքնորոշված Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության դեմ լայնածավալ ագրեսիայի իրականացման:
Խնդրի կարգավորման համար արդյունավետ կլիներ, եթե Թուրքիան կարողանար դրդել Ադրբեջանին բանակցել հակամարտության իրական կողմի` Լեռնային Ղարաբաղի հետ: Թուրքիան առնվազն պետք է չշարունակի սատարել Ադրբեջանի «ամեն ինչ կամ ոչինչ» դիրքորոշումը և բանակցային գործընթացը Մինսկի խմբի շրջանակներից դուրս բերելու փորձերը, որոնք ուղղված են միջնորդների ջանքերը տապալելուն:

Panorama - Mr. Kocharyan, The Turkish Minister of Foreign Affairs Ahmed Davutoglu declared that Turkey wants the negotiations between Armenia and Azerbaijan on the settlement of the Nagorno-Karabakh conflict to be held in Istanbul.
If the Turkish Minister of Foreign Affairs truly wants to support the settlement of the conflict, Turkey should not attempt to distort the essence of the Nagorno-Karabakh problem, i.e. the realisation of the right to self-determination of the people of Nagorno-Karabakh as a response to which the authorities of Azerbaijan resorted to the policy of ethnic cleansings against the population of Nagorno-Karabakh and to the realisation of a widespread aggression against the self-determined Nagorno-Karabakh Republic.
For the resolution of the conflict it would be productive if Turkey could encourage Azerbaijan to negotiate with the real party to the conflict, Nagorno Karabakh. Turkey at least should not continue to support the “everything or nothing” position of Azerbaijan and the attempts to shift the negotiation process away from the Minsk Group format, aimed at failing the efforts of the mediators.