Փոխարտգործնախարար Քոչարյանն անդրադարձել է Դավութօղլուի հայտարարությանը
Թուրքիայի ԱԳ նախարար Ահմեդ Դավութօղլուն հայտարարել է, որ Թուրքիան ցանկանում է, որ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման բանակցությունները անցկացվեն Ստամբուլում Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև:
Եթե Թուրքիայի արտաքին գործերի նախարարը իրապես ցանկանում է նպաստել հակամարտության կարգավորմանը, ապա Թուրքիան չպետք է փորձի խեղաթյուրել ղարաբաղյան խնդրի էությունը, այն է` Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքի իրականացումը, որին ի պատասխան Ադրբեջանի իշխանությունները դիմեցին Լեռնային Ղարաբաղի բնակչության դեմ էթնիկ զտումների քաղաքականության և ինքնորոշված Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության դեմ լայնածավալ ագրեսիայի իրականացման:
Խնդրի կարգավորման համար արդյունավետ կլիներ, եթե Թուրքիան կարողանար դրդել Ադրբեջանին բանակցել հակամարտության իրական կողմի` Լեռնային Ղարաբաղի հետ: Թուրքիան առնվազն պետք է չշարունակի սատարել Ադրբեջանի «ամեն ինչ կամ ոչինչ» դիրքորոշումը և բանակցային գործընթացը Մինսկի խմբի շրջանակներից դուրս բերելու փորձերը, որոնք ուղղված են միջնորդների ջանքերը տապալելուն:

Ответ заместителя министра иностранных дел Шаварша Кочаряна на вопрос агентства Panorama.am
Господин Кочарян, министр иностранных дел Турции Ахмед Давутоглу заявил, что Турция хочет, чтобы переговоры по урегулированию нагорно-карабахского конфликта проходили в Стамбуле между Арменией и Азербайджаном.
Если министр иностранных дел Турции действительно хочет способствовать урегулированию конфликта, то Турция не должна пытаться извращать суть карабахской проблемы, а именно реализация народом Нагорного Карабаха права на самоопределение, в ответ на что власти Азербайджана прибегли к политике этнических чисток населения Нагорного Карабаха и широкомасштабной агрессии против самоопределившейся Нагорно-Карабахской Республики.
Для урегурирования проблемы было бы продуктивным, если бы Турция смогла побудить Азербайджан вести переговоры с истинной стороной конфликта - Нагорным Карабахом. Турция, по крайней мере, не должна продолжать поддерживать позицию Азербайджана “все или ничего” и попытки по выводу переговорного процесса за рамки Минской группы, которые направлены на срыв усилий посредников.